Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 9:55 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 3 [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 10:30 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
Επισης, όσο για τα waterspots με ένα καλό πλύσιμο και την χρήση κάποιων προϊόντων είναι εύκολη η αφαίρεσή τους. Η απαιτούν αρκετο χρόνο; Είναι υπόθεση ας πούμε μισής μιας ώρας η φτάνει τις ώρες που χρειάζετσι για να κερωθει ένα αμάξι.
Προφανώς για μεσαίες καταστάσεις και για τακτική συντήρηση όχι αν το αφήσω 8 μήνες να μαζέψει ένα σωρό και μετά να θυμηθώ.
Αλλά ας πούμε πάνω στον μήνα τι χρόνο θέλει για την συντήρηση;
Μιας και κάνω 2-3 πλυσίματα σίγουρα τον μήνα δεν μου είναι δύσκολο το ένα να αφιερώσω παραπάνω χρόνο.
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 10:48 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Το προβλημα δεν ειναι το reload και το ech2o .
Το προβλημα ειναι π.χ. η οξινη βροχη/βιομηχανικοι ρυποι/βροχη με λασπη απο την Σαχαρα και χιλια δυο, που οταν θα σου κανει ωραιο beading πανω στο χρωμα σου και αυτες οι σταγονες εξατμιστουν στην συνεχεια , θα σου αφησουν ωραιοτατα σημαδια στο χρωμα. Αυτα στην θεωρια με ενα ωραιο προϊον οπως το spotless ή το ξακουστο KochChemie Fse to opoio βγαζει τα αλατα στο αψε σβησε, δεν αποτελουν καποιο προβλημα. Ελα που στη πραξη ομως δεν ειναι ετσι. Στα τελευταια σημαδια ουτε το ενα ουτε το αλλο καταφεραν να τα αφαιρεσουν.
Οπότε δεν ειναι τοσο απλο το θεμα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Αυριο αμα μπορεσω θα ασχοληθω και θα ανεβασω το δικο μου..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 10:50 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
zymglym έγραψε:
Το προβλημα δεν ειναι το reload και το ech2o .
Το προβλημα ειναι π.χ. η οξινη βροχη/βιομηχανικοι ρυποι/βροχη με λασπη απο την Σαχαρα και χιλια δυο, που οταν θα σου κανει ωραιο beading πανω στο χρωμα σου και αυτες οι σταγονες εξατμιστουν στην συνεχεια , θα σου αφησουν ωραιοτατα σημαδια στο χρωμα. Αυτα στην θεωρια με ενα ωραιο προϊον οπως το spotless ή το ξακουστο KochChemie Fse to opoio βγαζει τα αλατα στο αψε σβησε, δεν αποτελουν καποιο προβλημα. Ελα που στη πραξη ομως δεν ειναι ετσι. Στα τελευταια σημαδια ουτε το ενα ουτε το αλλο καταφεραν να τα αφαιρεσουν.
Οπότε δεν ειναι τοσο απλο το θεμα, εξαρταται απο πολλους παραγοντες.
Αυριο αμα μπορεσω θα ασχοληθω και θα ανεβασω το δικο μου..
Ευχαριστώ για την απάντηση. Καταλαβαινω αυτά που λες. Ελπίζω να καταφέρεις να ανεβάσεις και να μας διαφωτισεις.
Σίγουρα οι υποσχέσεις των προϊόντων δεν ανταποκρίνονται πάντα σε ότι λέμε.
Επίσης για ερασιτέχνες ποιο κιτ θα πρότεινες carpro cquartz ?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 11:02 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Το CQuartz Uk Edition 3.0 (αυτο που κυκλοφορει τωρα δηλαδη) ειναι πιο ευκολο στην εφαρμογη του απο τις προηγουμενες εκδοσεις.
Φροντησε να εχεις αρκετα πανακια μφ για το σκουπισμα μετα την εφαρμογη !


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 11:25 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
zymglym έγραψε:
Το CQuartz Uk Edition 3.0 (αυτο που κυκλοφορει τωρα δηλαδη) ειναι πιο ευκολο στην εφαρμογη του απο τις προηγουμενες εκδοσεις.
Φροντησε να εχεις αρκετα πανακια μφ για το σκουπισμα μετα την εφαρμογη !
Σε ευχαριστώ. Δεν έχω καταλήξει ακόμα βέβαια αν το κάνω η όχι
Μιας και το αμάξι είναι έξω συνεχώς. Βέβαια σε επαρχία και δεν τρώει τόσα καυσαέρια πάνω η λαμαρίνα του ούτε ρύπους.
Θα δείξει από το τι χρειάζεται σχετικά με την συντήρηση. Από εκεί θα αποφασίσω αν κάνω η όχι

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 11:49 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Και επειδή μαρεσει Κάιντα ψάχνω Θανάση και το ξέρεις ....χαχαχχααχα το πολυαγαπημένο μας fse,

η μαύρη αλήθεια.ειναινοτι η koche εκτός από πολύ καλαμπόκι τα έχει και πολύ καλή τιμολογιακή στην Ελλάδα.......

Είναι σύνθεσης 2-butoxyethanol και το χημικό αυτό το βρίσκουμε σε δεκάδες καθαριστικά σπιτιού

<<surface cleaners, floor strippers, window cleaners, spot cleaners, rust removers and ink and resin removers.>>
E.t.c........

Καλό είναι να τα βρίσκουμε γιατί πολλές φορές μας πουλάνε ωραια φυκακια...για Μεταξια ειδικά σε.οτι έχει να.κανει με.προιοντα...ειδικα σε tar-adgesive-wax removers

Που περιέχουν white spirit, και διάφορες μορφές του, και acetone, ......αλλά.θα επανέλθω άλλη φορά γιατί τα ψάχνω καιρό.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 11:54 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Και φυσικά.και εγώ θα περιμένω τις οδηγίες.του Θανάση ...που χαίρομαι που τον ξανακουω, γιατί ξέρω ότι.ειναι.απ.τους.ςλαχιστους με πραγματικές γνώσεις ..βαθυες.που είναι.και διατεθημενος να τις.μοιραστει, αξιόλογος και ειλικρινείς επαγγελματίας............και δεν.ισχυριζεται ότι..τα ξέρει όλα και δεν έχει να.μαθει τίποτα....όπως ακούω τελευταία από.....επαγγελματίες.αλλα τεσπά...............

Για αυτό και τώρα ....δε το.κανει σαν επάγγελμα
..αχαχαχαχαψχαχαχαχαχαχαχχαχααχαχααχαχχααχαχαχααχαχααχααχχαχαχααχαχαχχαχαχααχχαχαχ γιατί πολλοί δεν είναι σαν.κι αυτόν....δυστυχώς
..οι πολλοί δεν είναι.....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 12:40 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
Περιμένουμε όλοι. Btw τώρα είδα ότι ήμουν μέλος στην ομάδα του Θανάση στο φβ.

Πάντως προσωπικά αυτό που με κρατάει από την κεραμική είναι το ποσό δύσκολη είναι η συντήρηση της
Αν και πιστεύω ότι για κάποιον που πλένει με τα σωστά προϊόντα και το στεγνώνει σωστά το αμάξι και το πλένει συχνά δεν πρέπει να είναι τόσο τρομερη..


Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 27, 2019 6:44 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Αύγ 05, 2019 11:38 pm
Δημοσιεύσεις: 1
καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παρέχεται μέσω του φόρουμ. Δεν ξέρω αν η ερώτηση που θα κάνω έχει σχέση με το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι στην αναζήτηση κάποιου επαγγελματία για να κάνω γυάλισμα και επίστρωση κεραμικού ή άλλου υλικού για να προστατεύσω το σχεδόν από ζάχαρη βερνίκι του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Ένας επαγγελματίας μου πρότεινε ένα υλικό που λέγετε nano4 life και υπόσχεται οτι θα κρατήσει 10 χρόνια καθώς και οτι υπερτερεί των ανάλογων κεραμικών υλικών. Πραγματικά είμαι πολυ μπερδεμένος. Αυτό που θέλω είναι να προστατεύσω την βαφή του αυτοκινήτου όσο μπορώ καλύτερα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κεραμική επίστρωση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 28, 2019 12:46 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 10:36 am
Δημοσιεύσεις: 2569
derv έγραψε:
καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παρέχεται μέσω του φόρουμ. Δεν ξέρω αν η ερώτηση που θα κάνω έχει σχέση με το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι στην αναζήτηση κάποιου επαγγελματία για να κάνω γυάλισμα και επίστρωση κεραμικού ή άλλου υλικού για να προστατεύσω το σχεδόν από ζάχαρη βερνίκι του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Ένας επαγγελματίας μου πρότεινε ένα υλικό που λέγετε nano4 life και υπόσχεται οτι θα κρατήσει 10 χρόνια καθώς και οτι υπερτερεί των ανάλογων κεραμικών υλικών. Πραγματικά είμαι πολυ μπερδεμένος. Αυτό που θέλω είναι να προστατεύσω την βαφή του αυτοκινήτου όσο μπορώ καλύτερα.


Αφού είσαι σε αναζητηση επαγγελματία ένας σου πρότεινε αυτό ένας άλλος μπορεί να σου προτείνει κάτι άλλο και ένας τριτος μπορεί να σου υποσχεθεί 12-14 χρόνια με υλικό που υπερτερεί και απ το υλικό του επαγγελματία που σου δήλωσε αυτό που σε ενθουσίασε.

Για να σου πούμε τη γνώμη μας πες τι σου πρότειναν οι υπόλοιποι επαγγελματίες, υλικά διάρκεια κτλ για να σε βοηθήσουμε.

Αφού σου είπε ότι κρατάει 10 χρόνια φαντάζομαι έχει αρχείο με αρκετά αμάξια που έχει κάνει πριν από 9 10 χρόνια για να μπορεί να στο αποδείξει ότι η προστασία του είναι τόσα χρόνια πάνω στο αμάξι χωρίς τοπαρισμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: