Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 4:54 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:20 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Καλή ερώτηση. 150-200 μλ ψεκασα από το καθένα πάνω στην βρεγμένη επιφάνεια. Μετά από κάνα λεπτό πέρασα το χρώμα με το γάντι χωρίς πίεση και πριν στεγνώσει το ξέπλυνα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:28 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
zymglym έγραψε:
Επειδή αυτή η διαδικασία περιλαμβάνει μηχανική επιβάρυνση και πηλό, θα πρότεινα να γίνεται σχεδόν στον χρόνο. Εκτός άμα τραβήξει πολλά η κεραμική όπως η δικιά μου που ήταν 2-3 μήνες χωρίς πλύσιμο οπότε χρειαζόταν οπωσδήποτε κάτι πιο δραστικό. Παρόλα αυτά θα πέρασε και κάνα 8μηνο από τότε που την πέρασα. Τώρα μάλλον του χρόνου τέτοια εποχή θα κάνω την ίδια διαδικασία.
Ωραία και μια ακόμη ερώτηση. Εγώ σκέφτομαι κάνω το αμάξι (ενός μήνα λευκό παστέλ) το αμάξι είναι άριστο στο χρώμα είναι κερωμενο με soft99 το 12μηνο και έχει περαστεί σχολαστικά με πηλό.

Πιστεύεις ότι αξίζει το επόμενο που θα κάνω να είναι κεραμική;
Επίσης για κάποιον που πλένει το αμάξι με τα κατάλληλα προϊόντα τουλάχιστον δύο φορές τον μήνα.
Η κεραμική θα χρειαστεί σίγουρα κάτι τέτοιο που μας περιγράφεις;

Να σημειώσω ότι το αμάξι είναι εκτός συνεχώς και κινείται σε επαρχία
Σε ευχαριστώ πολύ

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:41 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Μάρκο και Μίλτο
το Α και το Ω κατά την άποψη μου είναι το πλύσιμο και η αντιμετώπιση ειδικών καταστάσεων ( κουτσουλιές, ρετσίνι από δέντρο, πίσσα, χημικά από μπαλκόνια που αφήνουν κηλίδες..)
Αυτό καθορίζει σε τι κατάσταση θα είναι το αυτοκίνητό σου μετά από χρόνια.
Καμία κεραμική ή κερί δεν θα σε προστατέψει από κουτσουλιές για παράδειγμα. Οπότε το θέμα δεν είναι τι προστασία έχεις εκείνη την στιγμή αλλά πόσο γρήγορα και με πόση ασφάλεια θα τις αφαιρέσεις.
Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι θα παραλείψουμε βέβαια την προστασία.
Τι προστασία θα περάσει ο καθένας βέβαια είναι δικιά του απόφαση.
Μην περιμένετε όμως θαύματα από μια κεραμική (την πέρασα και τελείωσα) διότι και αυτή θέλει την φροντίδα της.
Όλα αυτά βέβαια αποτελούν δικιά μου άποψη, δεν σημαίνει ότι πρέπει να την συμμερίζονται όλοι..


Τελευταία επεξεργασία από zymglym και Τετ Φεβ 20, 2019 10:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:41 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
Επίσης η αφαιρεση της μπορεί να γίνει από ερασιτέχνη;
Και δεν πρόκειται για τσιγκουνιά η οτιδήποτε άλλο. Απλά επειδή όπως όλοι μας εδώ μέσα ασχολούμαστε τόσο επειδή μας αρέσει όχι για να γλιτώσουμε λεφτά

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:57 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
Ναι εννοείται αυτό, δεν ψάχνω να βρω αυτό που θα με απαλλάξει από την φροντίδα του αυτοκινήτου . Μπαίνω στην διαδικασία της κεραμικής για περισσότερη προστασία. Δεν με απασχολεί αν στο εξάμηνο θα χρειαστεί να αφιερώσω κάποιες ώρες
Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι αν τελικά αξίζει η όχι.
Γιατί αν είναι τόσο ευαίσθητη σχετικά με το τι μένει πάνω κτλ
Μήπως προτιμότερο ένα κερί που στους έξι μήνες θα το πετάξω από πάνω και θα ξανά περάσω;

Για να συνοψίζω. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής και αν έχεις την διάθεση θα ήθελα να μου τα απαντήσεις μιας και είσαι γνώστης

Για αυτοκίνητα που δεν φυλάσσεται σε γκαράζ κινείται επαρχία. Πλένετε αρκετά συχνά με σωστά προϊόντα και ευλαβικά
Αξίζει;

Επίσης η αφαιρεση της είναι εφικτή;
Πχ εγώ σκέφτομαι της carpro σε δύο χρόνια αν βλέπω ότι έχει πέσει θα μπροω να την βγάλω;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:01 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Η αφαίρεση που συζητιέται δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποτελεί θέμα. Μπορεί να υπάρχει η εντύπωση ότι είναι κάτι σαν μεμβράνη ή ότι θα ξεπετσιασει η κεραμική. Αυτό δεν υφίσταται. Άντε να έχει ανάλογα με τα χέρια που περάστηκαν 3-5μικρομετρα πάχος. Δεν φαίνεται καμία πέτσα.
Όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω ή να ξαναβάλω προστασία γιατί η επίδραση της κεραμικής έχει εξασθενίσει τότε θα περάσω το αυτοκίνητο μια μέτρια αλοιφή π.χ.(menzerna2500)με ένα light-heavy cutting pad και ένα δεύτερο χέρι Essence με finishing pad και μετά περνάω την καινούργια μου προστασία από πάνω.
Δεν αποτελεί κάποιο ιδιαίτερο εμπόδιο η κεραμική όταν θα θέλεις να περάσεις κάτι άλλο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:02 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
zymglym έγραψε:
Η αφαίρεση που συζητιέται δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποτελεί θέμα. Μπορεί να υπάρχει η εντύπωση ότι είναι κάτι σαν μεμβράνη ή ότι θα ξεπετσιασει η κεραμική. Αυτό δεν υφίσταται. Άντε να έχει ανάλογα με τα χέρια που περάστηκαν 3-5μικρομετρα πάχος. Δεν φαίνεται καμία πέτσα.
Όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω ή να ξαναβάλω προστασία γιατί η επίδραση της κεραμικής έχει εξασθενίσει τότε θα περάσω το αυτοκίνητο μια μέτρια αλοιφή π.χ.(menzerna2500)με ένα light-heavy cutting pad και ένα δεύτερο χέρι Essence με finishing pad και μετά περνάω την καινούργια μου προστασία από πάνω.
Δεν αποτελεί κάποιο ιδιαίτερο εμπόδιο η κεραμική όταν θα θέλεις να περάσεις κάτι άλλο.
Τέλεια ευχαριστω. Όσο για τα υπόλοιπα;
Σόρρυ αν σε κούρασα

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:11 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Δεν με κούρασες απλά δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Είσαι γνώστης με το Detailing και σε ειδικές καταστάσεις , κάντο όπως το κάνω και εγώ χρόνια τώρα.
Δεν έχεις ακόμα πολύ επαφή-γνωση πάνω στις επιδιόρθωσεις του χρώματος γενικά και θα τρέχεις για χαζο-καταστασεις σε ειδικό (χρόνο και χρήμα)πέρνα καλύτερα τα κεράκια ώσπου να αποκτήσεις εμπειρία.
Σόρρυ που δεν σου απαντάω ευθέως!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:21 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα μείνω με το soft99 fusso coat light. Μιας και ένα πέρασμα έχει χρησιμοποιηθεί μόνο. Μην μείνει χαμένο. Και μόλις τελειώσει θα ασχοληθώ με την κεραμική
Και πάλι σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συντηρηση - επιδιορθωση κεραμικης επιστρωσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:27 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
εχει δικιο ο Θανασης γενικα ειναι τοσες πολλεσ οι μεταβλητεσ που εχουν να κανουν με την προστασια στα αυτοκινητα , απο τισ καιρικεσ συνθηκεσ, οπου καθε περιοχη εχει τα δικα της, οι Βορειεσ αλατια, οι νοτιεσ ζεστεσ, οι πολη καυσαεριο , οι επαρχιεσ μυγακια, αν οδηγεισ σε εθνικη με ταχυτητα αλλα προβληματα,

οι τεχνικεσ πλυσηματοσ οπου..υπαρχουν δεκαδεσ και ο καθενασ...αλλο θεωρει σωστο, ο αλλοσ αλλο θεωρει σωστο.,......ειναι τοσεσ πολλεσ οι μεταβλητεσ που μπορει....
να...βαλεισ κεραμικη και να σου κρατησει..μια βδομαδα......μπορει να βαλεισ ..κερι.... και να κρατησει 6 μηνεσ..............η καποιοσ αλλοσ να μη βαζει τιποτα απολυτωσ και να εχει καλυτερο αμαξι στο τελοσ του χρονου....και απο τους δυο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: