Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 11:00 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 05, 2019 6:53 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 8:03 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Καλησπέρα στην παρέα!!!

Σε περίπου ένα μήνα θα παραλάβω το νέο μου αυτοκίνητο και θα ήθελα να μου πείτε τι θα ήταν καλό να κάνω.

Το αυτοκίνητο είναι Skoda Karoq σε λευκό μεταλλικό χρωμα και με αρκετά μαύρα άβαφα πλαστικά τα οποία με προβληματίζουν ιδιαίτερα να σας πω την αλήθεια.

Έχω κάποια προϊόντα στην κατοχή μου και θα ήθελα να μου προτείνεται καινούργια η αν αυτά που έχω με καλύπτουν.

Auto glum Vinyl and rubber για εσωτερικά πλαστικά
Auto glum bumper & trim για άβαφα πλαστικά
Auto glum super resin
Collinite 476 κερί
Bilt hamber medium πηλό
Γάντι απο μαλλί προβάτου meguiars
Πετσέτες στεγνωμένος τις λευκες από το dazzle
Αφροποιητης MJJC
Velvet pro ph neutral snow foam αφρό
Θα αγοράσω και δυο κουβάδες με τις "σίτες"

Θέλω σίγουρα να μου προτείνετε πετσέτες microfiber
Τι άλλο θα μου προτείνατε να αγοράσω; Πχ για τζάμια αξίζει να κάνω κάτι; Κάποιο από τα πράγματα που έχω αν υπάρχει κάτι που δεν κάνει δουλειά και μπορώ να το αλλάξω με κάτι πείτε μου.

Ευχαριστώ!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 30, 2020 6:08 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ολα τα προϊόντα καλά είναι, δοκιμασμένα , πολλά χρόνια στην αγορά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα στην χρήση τους πιστεύω ,είναι φιλικα και καλής ποιότητας.

Απλά να ξέρεις το AG γαι τα εξωτερικά κρατάει πολύ λίγο σχετικά (μετά την εφαρμογή περνα το με.πανακι περιορίζει τα τρεξίματα μετά απ' το πλύσιμο(δε ξέρω αν θα φαίνονται με τοαυι σε καινούργια πλαστικά αλλά το κάνει)

Το ag για τα εσωτερικά είναι γαλάκτωμα καλής ποιότητας απλά δες το αν θασαρεσει εσένα μετά την εφαρμογή σε καινούργια εσωτερικα πλαστικά γιατί μπορεί να μη σαρεσει αισθητικά. Στα καινούργια .....

(Εγώ προσωπικά σε καινούργιο αμάξι έχω μια διαφορετική προσέγγιση προϊόντων σε πλαστικά δέρμα κ.τ.λ που έχει να κάνει πιο πολύ με την διατήρηση προστασία από τριβές και βρωμιάς αλλά οκ αυτό είναι απλά...μια αλλά προσέγγιση)


Το.colli γνωστό εξαιρετικό κερί δε θα έχεις κάποια θέμα.

Τώρα η srp σε καινούργιο....κακό δε κάνει αλλα οπτικά δε ξέρω αν θα δεις αλλά καλύπτει πράγματα κανει και κάποιο καθαρισμό όλα καλά.......

Όσο για τον Πύλο είναι εξαιρετικός ,και αυτόν χρησημοποιω τώρα στην εφαρμογή απλά με...τρόπο.....όπου βλεπεισ και δεν έχει να τραβήξει μην επιμένεις πασ παρακάτω ...

Για τα τζάμια λίγο πολύ όλα τα ίδια.ειναι......οποτε οποίο θες.παρε απλά να εχει πανακια πεντακαθαρα.ΜΟΝΟ για τα τζάμια....είναι μπελασ καμιά φορά.


Όσο αφορά το πλύσιμο επειδή εχεις αφροποιητη δε ξέρω τι χρησιμεύουν οι κουβάδες και οι σιτες εγώ δεν τα χρησημοποιω αλλά οκ. Άμα σε βολεύει .



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 30, 2020 6:31 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Για τα αβαφα πάρε από τον Dazzle ένα CarPro Dlux. 1 φορά κάθε 6-12 μήνες θα το ανανεώνεις. Ακριβή, πιο δυσκολη εφαρμογη αλλα εξαιρετικη λύση.
Με το καλό να παραλάβεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 30, 2020 6:37 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σωστοοοοοοοοοςςςςςςςς

Και εγώ αυτό ήθελα να πω στο.παιδι αλλά.λεω τωρα τα αγορασε . Μέσ' τουαλο μου είσαι. Δημήτρη καλή συνεχεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 30, 2020 11:05 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 8:03 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Σας ευχαριστώ και τους δυο.

Όλα τα πράγματα που έγραψα υπήρχαν πριν την αγορά του νέου αυτοκινήτου και έγραψα για να μου προτείνετε κάτι ποιο σωστό. Όπως λες και εσυ Μάρκο ένα καινούργιο αυτοκίνητο θέλει διαφορετική προσέγγιση γιατί και εγώ αυτό που θέλω είναι να το κρατήσω όσο γίνετε σαν καινούργιο! Κάθε συμβουλή-πρόταση για εμένα είναι ευπρόσδεκτη γιατί τα πράγματα που υπάρχουν σιγά σιγά τελειώνουν γιατί έχω και δεύτερο αυτοκίνητο και μια vespa όποτε τρώμε υλικό.

Το AG για τα εξωτερικά ναι ενάμιση μήνα περίπου κρατάει. Δεν θέλω γυαλάδα γιατί είναι καινούργιο το όχημα προστασία θέλω για να μην ασπρίσουν με τα χρόνια. Αυτό που προτείνατε κάνει για την δουλειά που το θέλω;

Το γαλάκτωμα για τα εσωτερικά το είχα αγοράσει γιατί είναι γαλάκτωμα και έχω στο μυαλό μου πως ίσως θα τα προστατέψει και λιγο. Τι θα προτείνεται να χρησιμοποιεισω για μέσα που να αφήνει ματ τελείωμα; Πχ εγώ έχω στο μάτι το Car pro Perl.

Το θέμα με τους κουβάδες είναι καθαρά ψυχολογικό για ασφάλεια!!!

Προσπαθώ να διαβάσω στο forum υπάρχουν τόσες πληροφορίες αλλά οι σελίδες είναι πολλές και δεν μπορώ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 30, 2020 11:16 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλά ειναι αυτά που έχεις
Το dlux που σου ειπε Δημήτρης άκουσε τον ξέρει.... είναι πολύ καλό να προστατεύεις τα πλαστικά είναι σαν κεραμική για πλαστικά.ασ.πουμε......
Δε σου υπογράφει κάνεις ότι δεν θα ασπρισουν τα πλαστικά γιατί οι λόγοι που τα κάνουν να ασπρίσουν είναι πολλοί όμως φυσικά αν είναι να συμβεί θα το καθυστερήσεις και θα είναι πιο ήπιο.

Τα γαλακτώματα καλά είναι όλα όταν στεγνώνουν συνήθως αφήνουν ματ τελείωμα. Τώρα αυτό το καλό που έχει το perl είναι ότι είναι υπερσυμπηκνωμενο και σου βγάζει πάρα πάρα πάρα πολύ υλικό για πολλές εφαρμογές στη τιμή που έχει ένα απλό γαλάκτωμα.

Σε κάποιο παλιότερο post κάπου έγραφα αραιώσεις που μπορεί να σου βγάλει ένα μόνο μπουκάλι για.μεσα.εξω.πλαστικα.λαστιχα τα πάντα και κρατάει τρομακτικά.πολυ για....water based.......

(Το θέμα για τους κουβάδες είναι και για.μενα ψυχολογικό χαχαχχαχα........γιατί πάντα κατά τη γνώμη μου , κανείς πολλές ζημιές και γρατζουνιες χρησημοποιοντας τους.....άλλη ιστορία .)



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 31, 2020 11:54 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Δημήτριος έγραψε:
Για τα αβαφα πάρε από τον Dazzle ένα CarPro Dlux. 1 φορά κάθε 6-12 μήνες θα το ανανεώνεις. Ακριβή, πιο δυσκολη εφαρμογη αλλα εξαιρετικη λύση.
Με το καλό να παραλάβεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Συμφωνω για το CarPro Dlux. Στα δικα μου οχηματα κοντευει να κλεισει χρονο και ακομα κανει καλο beading. Πλεον το pearl το δουλευω μονο εσωτερικα πλαστικα και λαστιχα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 31, 2020 11:18 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 8:03 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Σίγουρα θα ασπρίσουν τα πλαστικά αλλά το θέμα είμαι μα το καθυστερήσω όσο γίνετε!
Για το DLUX δεν έχω καμία αμφιβολία έριξα και μια μάτια στο internet καο φαίνεται πολύ δυνατό. Αξίζει το περνάς μια φορά το χρόνο και γλυτώσεις κόπο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 31, 2020 11:45 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Το ασπρισμα των πλαστικών.ειναι μια.πολυ μεγάλη κουβέντα

1.τους λόγους για τους οποίους συμβαίνει, γιατί.ειναι πάρα πολλοί και λίγους από αυτούς ουσιαστικά μπορούμε να ελέγξουμε
Για αυτό και υπάρχουν τα προϊόντα protection για να προσπαθήσουμε να κοντρολαρουμε ως ένα βαθμό κάποιες από αυτές τις αιτίες......

2.κανει τόσο πολύ μεγάλη διαφορά στη εικόνα ένα ..,restored πλαστικό που.μπορει να απογειώσει την εικόνα ενός.αυτοκινητου για αυτό έχουμε και τόσα προϊόντα restoration

Πάντως ενα προϊόν όπως το dlux έχει και.καλη τιμή και.μπορει.να χρησημοποιηθει σε πολλές επιφανείς το ίδιο μπουκαλάκι......
Πλαστικά.....ζάντες....χρώμιο αλουμίνιο πλαστικο



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καινούργιο αυτοκίνητο.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 01, 2020 10:52 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Συμφωνώ φίλε Μαρκο. Απλά να προσθέσω ότι το dlux έρχεται και σε μεγάλη συσκευασία. Προσωπικά έκανα 2 αμαξια και το σκούτερ και πάλι έμεινε λίγο κάτω απτό μισό μπουκάλι. Στις ζάντες έχει φύγει ούτε λόγος, αλλά στα πλαστικά φίλε μου είναι ακόμα πάνω. Πραγματικά με εντυπωσίασε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: