Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 8:25 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 24, 2021 9:28 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Οκ με απασχολεί ένα θέμα, όπως όλους μας πιστεύω. Ειναι Σάββατο ή Κυριακή και κάνουμε detailing το αυτοκίνητό μας, καθαρίζουμε ζάντες, λάστιχα, κάνουμε προπλυση, πλένουμε, καθαρίζουμε το εσωτερικό, περνάμε και το quick detailer μας, ή το κερί μας. Έχουμε περάσει κάποιες ώρες και έχουμε ένα ωραίο αποτέλεσμα.
Το βράδυ όμως ή την άλλη μέρα βρέχει ή ψιχαλίζει, ίσα ίσα που να χαλάσει τη δουλειά μας. Δεν έχουμε κάνει μεγάλη διαδρομή ή δεν το έχουμε μετακινήσει καθόλου. Ποια είναι η ευκολότερη και ασφαλέστερη γρήγορη μέθοδος για να το κάνουμε όπως ήταν; Η σκέψη μου είναι το περνάμε με το πιεστικο με σκέτο νερό, θέλω να πιστεύω ότι θα φύγουν εύκολα η σκόνη μιας μέρας και τα μικρά υπολείμματα από το νερό και μετά το ψεκαζουμε όλο με quick detailer και το στεγνώνουμε.
Σαν περαιτέρω δικλειδα ασφαλείας το περνάμε αρχικά με prewash apc


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 4:09 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Αγαπητέ φίλε, κάτι που κάνω έως τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα είναι, μετά τις ψιχάλες που λες, να βρέξω το αμάξι, να ψεκάσω qdetailer όπως είναι βρεγμένο και να το σκουπίσω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτήν την απλή λύση που είναι υπόθεση 15 λεπτών.
Ομοίως και ακόμα καλύτερα με αφροποιητή και σκέτο αφρό, ξέπλυμα-detailer-σκούπισμα, αν είχα την όρεξη να στήσω πλυστικό.
(Παρεμπιπτόντως δεν έχω κάνει ποτέ χρήση detailer σε όλο το αμάξι χωρίς να το βρέξω πρώτα.)

Το αν πρέπει να ξαναπλύνεις, να κάνεις πρόπλυση, να βάλεις σφουγγάρι κτλ είναι κάτι που θα συνηθίσεις με την εμπειρία, προσωπικά δε θεωρώ πως θα έχεις τόσο εύκολα πρόβλημα αν βρέξεις καλά το αμάξι.

Η σκόνη που σίγουρα θέλει προσοχή είναι αυτή που έχει κάτσει μέρες στο αμάξι, έχει πέσει από πάνω υγρασία, και χωρίς να φαίνεται κάνει μία λεπτή κρούστα σε σημεία του αμαξώματος. Όταν έχουν περάσει μέρες έστω και αν η σκόνη φαίνεται λίγη, καλό είναι να επιθεωρείς πρώτα γιατί μπορεί τότε να χρειάζεται οπωσδήποτε σφουγγάρι και κανονικό πλύσιμο.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 5:18 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Λοιπόν, πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με αποτυχία :D
Έβρεξε χθες το βράδυ, ως ένα ποσοστό λασποβροχη, το πάω σε ένα λαμπίκο, το ψεκαζω σκέτο νερό. Δε φαίνεται καλά τι έχει φύγει, αλλά στη οροφή που είναι μαύρο, μάλλον έχει παραμείνει το χώμα. Όπως είναι βρεγμένο, το ψεκαζω carpro ech2o 1:15 μαζί με megs last touch detailer και σκουπιζω. Δεν έμενε εμφανής βρωμιά στο πανί, οπότε θέλω να πιστέψω δεν έγινε ζημιά. Τι να πω, έγινε του streaking το κάγκελο, δε μπορούσα να μαζέψω το streak. Μετά ξαναψεκασα και σκούπισα. Δεν ήταν μια σύντομη διαδικασία. Δεν ξέρω αν ήταν η αραίωση ή το προϊόν, αλλά καλύτερα να το έπλενα.

Ότι δεν έχεις κάνει χρήση Detailer σε στεγνό αμάξι, εννοείς να κάνεις waterless wash, σε βρώμικο αμάξι;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 6:49 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
αν δεν εχει η βροχη χωμα, και εχει ηδη επανω μια βασικη προστασια, αερα απο μεγαλο φυσητηρα και σκπυπισμα με καλη πεστετα οτι αφησει συνηθωσ αρκει.

Επειδη ομως.....ουτε ολοι εχουν τα ιδια εργαλεια ουτε την ιδια πραγαμτικοτητα αυτο μποριε να μη βολευει τον καθενα.

τωρα αν εχει αφησει λασπη οπως οι τελευταιες βροχες θελει πλυσινο με επαφη.
Το eco απο μονο του γενικα εχει θεματα με streaks κατω απο συγκεκριμενα σεναρια. Τωρα αν αν ανακατεψεισ εκει..eco....last touch...... και το τελευταιο σταδιο απο το self service καμια φορα με το απιονισμενο εχουν μεσα και να αστεγνωτικο υλικο(χωρις να ειμαι σιγουρος) μπορει να εγινε μια ωραια πολυμερικη σουπα εκει μεσα. αν μπηκες σε ολη αυτη τη διαδικασια ισωσ να ηταν καλυτερα απλα να πλυνεισ κανονικα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 7:44 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Δεν έβαλα το τελευταίο στάδιο με γυαλιστικη ή με κερί που έχουν. Έβαλα το σκέτο νερό - ξέπλυμα. Τώρα τι να πω, κανείς δεν ξέρει τι έχουν. Ίσως την άλλη φορά το κάνω μόνος μου με δικό μου νερό και άλλο Detailer. Αλλά αυτό το έκανα ως το πιο εύκολο σενάριο, για να μη βγάζω υλικά και πράγματα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 8:05 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Τι αν σου πω σε αυτα ειναι πραγματικα οτι βολεωει στον καθενα, αναλογα το τον τοπο το χρονο και οτι αλλο διαθετει, πολυ δυσκολα..αυτο που βολευει σε ενα παιδι να βολεψει σε καποιο αλλο. Παντωσ αν ειναι αν ακουμπας συνεχεια με πιστεικα μετα με πεστετες μετα με καθε ειδους detailer, rinsless watelles και μετα αν προσπαθεις να μαζευεις τα streaks ξανακουμπωντας παλι το οχημα, πιο πολυ ζημια θα γινεισ το τελος, οσο μπορειτε να αποφευγεται τετοιες επαφες μονο σε λυση αναγκης.καλυερα πλυσιμο απο την αρχη . και αν μια φορα στο τοσο λογο μη διαθεσιμου χρονου κ.τ.λ πας σε καποιον να το πλυνει δε χαθηκε και ο κοσμος. Αν εχεισ κανα γνωστο τιμιο πλυντηριο δε πειραζει.
Ο σκοπος ειναι ολα αυτα να ειναι ευχαριστηση ...τα εχω επρασει και εγω...και ολοι............
καλες διαδρομες



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2021 8:09 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Σαν διαδικασία μπορώ να πω μου ήταν πιο ευχάριστη, λόγω του ότι δεν έμπλεξα πολύ με νερά και πλύσιμο ζαντών. Τώρα προσανατολιζομαι σε ένα φίλο με πάρκινγκ στην είσοδο, αλλά δε μπορείς να είσαι συνέχεια στην ευχέρεια του άλλου και την ανάγκη.
Μάλλον μία είναι λύση στο πρόβλημα της βροχής μετά το πλύσιμο. Κουκούλα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 26, 2021 8:57 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Λοιπόν, πρώτη προσπάθεια στέφθηκε με αποτυχία :D
Έβρεξε χθες το βράδυ, ως ένα ποσοστό λασποβροχη, το πάω σε ένα λαμπίκο, το ψεκαζω σκέτο νερό. Δε φαίνεται καλά τι έχει φύγει, αλλά στη οροφή που είναι μαύρο, μάλλον έχει παραμείνει το χώμα. Όπως είναι βρεγμένο, το ψεκαζω carpro ech2o 1:15 μαζί με megs last touch detailer και σκουπιζω. Δεν έμενε εμφανής βρωμιά στο πανί, οπότε θέλω να πιστέψω δεν έγινε ζημιά. Τι να πω, έγινε του streaking το κάγκελο, δε μπορούσα να μαζέψω το streak. Μετά ξαναψεκασα και σκούπισα. Δεν ήταν μια σύντομη διαδικασία. Δεν ξέρω αν ήταν η αραίωση ή το προϊόν, αλλά καλύτερα να το έπλενα.

Ότι δεν έχεις κάνει χρήση Detailer σε στεγνό αμάξι, εννοείς να κάνεις waterless wash, σε βρώμικο αμάξι;


Waterless wash με την έννοια του δεν έχω κάνει ποτέ.
Πάντα βρέχω όλο το αμάξι καλά και μετά κάνω ότι είναι να κάνω.
Ακόμα και με λίγη σκόνη.

Εσύ εδώ αναφέρεις δύο detailers, μαζί τα έβαλες;
Δεν είχα πρόβλημα με streaks, καλύτερα το ένα και σε επόμενη φορά το άλλο, έχουν φοβερό αποτέλεσμα συνδυαστικά, αλλά όχι την ίδια μέρα. Είναι από τα καλύτερα detailers και τα δύο.
Σπάνια είχα streaks, θυμάμαι σε πυκνή σχετικά αραίωση ech02 μαζί με reload και χρειάστηκε δεύτερο σκούπισμα σε κάποια σημεία, αλλά ως εκεί.

Κουκούλα: μία ιδανική λύση για να έχεις καθαρό αμάξι μετά από πλύσιμο και ειδικά μετά από βροχές, ξεσκεπάζεις και το αμάξι είναι έτοιμο. Θα πρέπει να είναι καλή ποιοτικά και full αδιάβροχη. Ιδανική και για το καλοκαίρι. Προσοχή στο δυνατό αέρα μόνο μη μαζέψει σκόνη από μέσα.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 26, 2021 9:40 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ναι μαζι. Συνδυαστικα πώς; αν τα κανεις αλλη φορα,θα έχει μεινει τπτ απο το πρωτο; Και την ιδια μερα να κανεις 2 χερια detailer μαλλον δεν εχει νοημα.
Πιο πολυ πιστευω το streak ήταν απο το υπολειμμα της βροχης.
Η κουκουλα έχει τα θέματά της και ειναι ακριβουτσικες από ότι βλεπω και δεν το περιμενα. Θα πιανει χωρο και στο πορτ παγκαζ, αλλα απο το να πλενεις παλι σε γλιτωνει απο απειρο κοπο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γρήγορο πλύσιμο μετά από βροχή.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 26, 2021 11:45 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Ναι μαζι. Συνδυαστικα πώς; αν τα κανεις αλλη φορα,θα έχει μεινει τπτ απο το πρωτο; Και την ιδια μερα να κανεις 2 χερια detailer μαλλον δεν εχει νοημα.
Πιο πολυ πιστευω το streak ήταν απο το υπολειμμα της βροχης.
Η κουκουλα έχει τα θέματά της και ειναι ακριβουτσικες από ότι βλεπω και δεν το περιμενα. Θα πιανει χωρο και στο πορτ παγκαζ, αλλα απο το να πλενεις παλι σε γλιτωνει απο απειρο κοπο


Έχει τύχει να έχω πλύνει και περάσει το αμάξι στο τέλος με Ech02. Έμεινε με κουκούλα κάποιες μέρες, το ξεσκέπασα και όπως ήταν, για να φρεσκάρω τη γυαλάδα το έβρεξα-ψέκασα megs last touch και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Αυτό εννοώ συνδυαστικά. Το ech02 δε φεύγει με ένα απλό βρέξιμο του αμαξιού.
Μπορείς να το κάνεις μετά από μία δύο μέρες μετά το πλύσιμο, σε ένα φρεσκάρισμα πριν τη βόλτα, να αλλάξεις detailer, έχω παρατηρήσει πως το Megs δένει φοβερά από πάνω, με τους παραπάνω τρόπους.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: