Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:43 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυάλισμα κέρωμα για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 24, 2010 10:41 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2010 8:28 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Έχω κάποιες ερωτήσεις σαν νέος στο detailing, η πρώτη είναι τι εννοούμε όταν λέμε ότι μια αλοιφή (με χρήση DA αλοιφαδόρου) πρέπει να σπάσει η σπάει?
Και αν είναι εύκολο οι πιο έμπειροι του site να μας πούνε κάποιες μεθόδους που θα είναι εύκολες για γυάλισμα κέρωμα με την χρήση DA η χεριού


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 25, 2010 11:36 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Πολλά ερωτήματα......ένα ένα λοιπόν σχετικά συνοπτικά:

1) Η σύγχρονες αλοιφές έχουν λειαντικούς κόκκους που καθώς γυαλίζουμε σπάνε σε μικρότερους σε μέγεθος κόκκους. Όταν λοιπόν λέμε μία αλοιφή σπάει εννοούμε πως την δουλεύουμε μέχρι οι "μεγάλοι" αρχικά κόκκοι να σπάσουν σε αρκετά μικρότερους και να αφήσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τώρα πως καταλαβαίνεις ότι μία αλοιφή έσπασε; Εξαρτάται από την αλοιφή, για αρχάριο η έννοια του θα πρέπει να περιοριστεί σε ένα απλό πράγμα. Θα γυαλίζει όσο έχει ακόμα ένα μικρό υγρό φιλμ αλοιφής και θα πρέπει να σταματήσει πριν αυτό το φιλμ στεγνώσει (πρακτικά θα το κάνει μία φορά λάθος και την επόμενη θα σταματήσει λίγο πιο νωρίς). Για την Μ80 Μ83 όταν σπάνε σαν αλοιφές το φιλμ που αφήνουν από άσπρο γίνεται διάφανο (σε μεγάλο βαθμό)

2) Για χρήση με το χέρι έχουν γραφτεί ένα δύο θέματα οπότε με αναζήτηση θα βρεις τι μπορείς να πάρεις και πως να το κάνεις (δεν είναι και τπτ σπουδαίο)

3) Για DA αλοιφαδόρο θέλω να πιστεύω πως δεν αναφέρεσαι σε αυτούς του πρακτικέρ αλλά σε kestrel meguiars κτλ. Τώρα για μέθοδο γυαλίσματος το θέμα είναι τεράστιο και εξαρτάται από αλοιφή σουγγάρι το αυτοκίνητο χρώμα κτλ κτλ. (Για να σε βοηθήσουμε καλό θα ήταν καλό να γράψεις τι έχεις ήδη ή πόσα χρήματα θέλεις να ξοδέψεις για να πάρεις όλα τα απαραίτητα καθώς και με τι έχεις σκοπό να ασχοληθείς ώστε να δωθουν κάποιες γενικές οδηγίες).

Υ.Γ. αν τα αγγλικά δεν αποτελούν πρόβλημα για εσένα μπορείς να δεις πάρα πολλά εδώ http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... hp?t=63859



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 25, 2010 12:05 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2010 8:28 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Δημήτρη (deathlok) ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω παραγγείλει και τα περιμένω αυτήν την εβδομάδα αλοιφές Μ83 και Μ80 αλοιφαδόρο DAS6 kestrel, 2 set pads (cutting, polish και finish) και κερί collinite 845 και έχω πυλό sonus και ένα last touch. Το πειραματόζωο για αρχή θα είναι ένα saxo γκρι και μετά αν τα πάω καλά στο γυάλισμα κέρωμα και το αποτέλεσμα θα είναι καλό θα πάω στο astra Η της οικογένειας που είναι μπλε σκούρο και μετά βλέπουμε όποιο αμάξι έρχεται σπίτι


Υ.Γ. τα αγγλικά μου δεν είναι και στα φόρτε τους


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 25, 2010 12:32 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Τώρα θυμήθηκα είναι η λίστα που συζητάγαμε την προηγούμενη εβδομάδα :).

Γενικές οδηγίες βάσει αυτών που πήρες.

1) Το θέμα πηλός πιστεύω δεν έχει σκοτεινά σημεία έχει υπεραναλυθεί.
2) Για το γυάλισμα τώρα υπάρχουν πάρα πολλές τεχνικές παραλλαγές κτλ κτλ αλλά θα πω ότι πιο απλό για ένα καλό αποτέλεσμα. Ξεκινάς στο saxo με το polishing pad και την Μ80. Την πρώτη φορά και μόνο την πρώτη φορά που το σφουγγάρι σου δεν θα έχει αλοιφή θα βάλεις αρκετή πάνω του. (ένα μεγάλο Χ με πάχος γραμμής περίπου 4 χιλιοστά). ΜΕ σβηστό το μηχάνημα θα απλώσεις την αλοιφή σου σε μία σχετικά μικρή περιοχή (περίπου το 1/5 του καπό του saxo) μετά θα βάλεις το μηχάνημα σου στο 2 και θα απλώσεις ακόμα πιο ομοιόμορφα την αλοιφή σου στην περιοχή αυτή καλύπτωντας την μία φορά. Αφού έχει ένα ομοιόμορφο φιλμ αλοιφή παντού βάλε τον αλοιφαδόρο στο 4-5 και ξεκινάς να δουλέυεις την αλοιφή μέχρι να σπάσει.
1) Δεν συνεχίζεις να γυαλίζεις αφού η αλοιφή σπάσει
2) Ασκείς μία μικρή πίεση στον αλοιφαδόρο (Το βάρος του μηχανήματος και λίγο ακόμα)
3) Κινείς τον αλοιφαδόρο σχετικά αργά (τώρα δεν μπορώ να σου δώσω κάτι πιο συγκεκριμένο για να καταλάβεις)
4) Κινείς τον αλοιφαδόρο πάνω κάτω ή δεξιά αριστερά και κάθε νέα κίνηση σου επικαλύπτει το προηγούμενο πέρασμα κατά 50%.

Αφού σπάσει η αλοιφή σκουπίζεις αμέσως και ελέγχεις αν το αποτέλεσμα είναι εντάξει. Αν όχι ξαναδοκιμάζεις άλλη μία φορά (μόνο την πρώτη φορά βάζεις πολύ αλοιφή από εδώ και πέρα βάζεις στα τέσσερα άκρα ποσότητα ίση με τέσσερα σπόρια αρακά (μεγάλα :P:P:P).

Αν πάλι το αποτέλεσμα δεν σε ικανοποιεί θα πάρεις ένα καθαρό polishing pad και θα βάλεις την Μ83 και πάλι τα ίδια (επειδή ουσιαστικά ανεβαίνεις σε αλοιφή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το ίδιο pad)

Τώρα εδώ θέλει λίγη προσοχή το αποτέλεσμα μπορεί να μην σε ικανοποιεί να μην πρέπει να ανέβεις όμως και άλλο σε pad - αλοιφή αλλά να κατέβεις.....πρέπει να αξιολογήσεις αν αυτό που έμεινε είναι μικρογρατσουνιές από την πιο σκληρή αλοιφή που θα πρέπει να περάσεις την M80 με polishing ή finishing pad, ή είναι παλιές βαθιές αράχνες που θα σε "αναγκάσουν" να πας στο cutting pad με Μ83.

Για το κέρωμα δεν έχω να πω σχεδόν τπτ. Αν θες με μηχάνημα θα το βάλεις στο finishing pad (λίγη ποσότητα είναι πολύ βασικό) θα το απλώσει με ταχύτητα στο 2 άντε 2.5 θα το αφήσεις περίπου 10 λεπτά (βασικά κάνε όλο το αυτοκίνητο και ξεκίνα να το βγάζεις ανάποδα) και θα το βγάλεις με το χέρι με ένα μαλακό mf.
(εγώ προτιμώ πάντως να το περνάω με το χέρι)

Αυτά σε γενικές γραμμές.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα για αρχάριους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 25, 2010 1:26 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2010 8:28 pm
Δημοσιεύσεις: 38
Ευχαριστώ Δημήτρη και αν έχω άλλες απορίες θα της διατυπώσω εδώ.
Περιμένω πως και πώς να αρχίσω και εγώ :plsss: :plss:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: