Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:15 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Περίεργο Αποτέλεσμα μετά από Κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 12:41 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 11:59 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλησπέρα. Έπλυνα το αμαξάκι μου με προβατάκι 2 χέρια...το πέρασα και με πηλό άλλα 2 (εβγαλε αρκετά) και από εκεί που ήταν η επιφάνεια μπιμπικοτή είχε γίνει λεία...πολύ ωραία.
Μετά το πέρασα 2 χέρια auto spr και 1 collinite 845 και σήμερα (μετά από 2 μέρες) που το παρατηρώ αγγίζοντας το έχει ξανά μια μπιμπικοτή επιφάνεια....το κερί κάνει αυτό το εφεκτ? Είναι φυσιολογικό ή έκανα κάτι λάθος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 1:58 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
πλυμένο ή άπλυτο γιατί δύο μέρες άπλυτο αυτό που ακουμπάς είναι χώμα σκόνη γύρη σκόνη από φρένα και ένα σωρό άλλα τα οποία με ένα πλύσιμο θα φύγουν.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 3:43 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 6:52 pm
Δημοσιεύσεις: 728
Το collinite 845 γενικά τραβάει αρκετά την σκόνη ;)



_________________
Εικόνα Αλέξανδρος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 3:49 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 11:59 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Αθήνα
μα καλά ποιος φυσιολογικός άνθρωπος πλένει + γυαλίζει + κερώνει το αμάξι του και μετά από 2 μέρες το ξαναπλένει??? :P :P :P :P :P
άπλυτο....οπότε μάλλον άκυρο αυτό που παρατήρησα. :oops:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 9:14 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Ιαν 04, 2010 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 290
Μάλλον αρκετοί εδώ μέσα,μεταξύ των οποίων και ο γράφων!



_________________
Δημήτρης-Opel Vectra b 1.6 Sport Polar sea blue
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 11:53 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
wtcmycar έγραψε:
μα καλά ποιος φυσιολογικός άνθρωπος πλένει + γυαλίζει + κερώνει το αμάξι του και μετά από 2 μέρες το ξαναπλένει??? :P :P :P :P :P
άπλυτο....οπότε μάλλον άκυρο αυτό που παρατήρησα. :oops:


λογικό να μην το ξαναπλένεις σε δύο μέρες αλλά όπως επίσης λογικό να έχει σκόνη μετά από δύο μέρες :P



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 05, 2010 1:08 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2010 12:52 pm
Δημοσιεύσεις: 1
καλησπέρα παιδιά και καλο μηνα...είμαι καινούργιος στην παρέα σας..και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..επειδή ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι υπάρχει κάποιο thread το οποιο δίνει οδηγίες ΜΟΝΟ για σωστό κέρωμα...?

αγόρασα ένα κερί από την meguiars και το αντίστοιχο σφουγγαράκι που έχει μέσα στην συσκευασία και έκανα αρχικά μια δοκιμη στο αμάξι του πατέρα μου αλλα το αποτέσματα δεν με εντυπωσίασε όσο θα έπρεπε...

θέλω να επισημάνω πως το αυτοκίνητο μου είναι καινούργιο σχεδόν(8 μηνών) και πως είναι απόλυτα προσεγμένο(όσο δεν πάει άλλο)κάθε 4 μήνες το παο στην meguiars και μου το κερώνουν αλλα επειδή οι εποχές είναι δύσκολες αποφάσισα να κρατάω το 50αρίκο και να μάθω να το κάνω μονος μου από τις στιγμή που όπως μου είπαν πολλοί δεν είναι τίποτα δύσκολο...

συγγνώμη αν είναι off topic αλλα δεν ήξερα που άλλο να σας ρωτήσω και έτσι βρήκα κάτι παρόμοιο...ευχάριστο πολύ εκ τον προτερων κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη..

βαγγέλης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 05, 2010 4:07 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 2:25 pm
Δημοσιεύσεις: 444
vagg έγραψε:
καλησπέρα παιδιά και καλο μηνα...είμαι καινούργιος στην παρέα σας..και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..επειδή ψάχνοντας δεν βρήκα κάτι υπάρχει κάποιο thread το οποιο δίνει οδηγίες ΜΟΝΟ για σωστό κέρωμα...?

αγόρασα ένα κερί από την meguiars και το αντίστοιχο σφουγγαράκι που έχει μέσα στην συσκευασία και έκανα αρχικά μια δοκιμη στο αμάξι του πατέρα μου αλλα το αποτέσματα δεν με εντυπωσίασε όσο θα έπρεπε...

θέλω να επισημάνω πως το αυτοκίνητο μου είναι καινούργιο σχεδόν(8 μηνών) και πως είναι απόλυτα προσεγμένο(όσο δεν πάει άλλο)κάθε 4 μήνες το παο στην meguiars και μου το κερώνουν αλλα επειδή οι εποχές είναι δύσκολες αποφάσισα να κρατάω το 50αρίκο και να μάθω να το κάνω μονος μου από τις στιγμή που όπως μου είπαν πολλοί δεν είναι τίποτα δύσκολο...

συγγνώμη αν είναι off topic αλλα δεν ήξερα που άλλο να σας ρωτήσω και έτσι βρήκα κάτι παρόμοιο...ευχάριστο πολύ εκ τον προτερων κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη..

βαγγέλης


πριν το κερι καλο ειναι να περασεις το αμαξι με claybar δες εδωhttp://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=3
μετα βαλε μια μικρη ποσοτητα κεριου στο σφουγγαράκι και αρχισε να το απλωνεις με κυκλικες κινησεις(την πρωτη φορα που θα βαλεις κερι στο σφουγγαρακι βαλε λιγο παραπανω γιατι θα αποραφφησει ενα μερος το σφουγγαρακι).κανε κομματι κοματι δηλαδη πρωτα το καπο μετα τον ουρανο κ.τλ.αφου τελειωσεις ενα κομματι μετα πηγαινεις στο επομενο και οταν το τελειωσεις γυρνα πισω στο προηγουμενο καμματι και σκουπισετο με ενα mf.το ιδιο κανε σε ολο το αμαξι.
επισεις διαβασε στις οδηγιες του κεριου που πηρες αν κανει να μπει σε αβαφα πλαστικα.μερικα κερια αν μπουν σε αβαφα πλαστικα βγαινουν δυσκολα.
50 ευρω μονο για κερωμα το θεωρω υπερβολικο ειναι κλεφτες...



_________________
golf 4 δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 05, 2010 10:40 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Δημήτρη αν απλά βάζουν ένα κερί πάνω χωρίς προετοιμασία και παίρνουν 50ευρώ σίγουρα είναι κλέφτες. Αλλά δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο στη Meg (παρόλου που δεν την συμπαθώ .. λόγω απαράδεκτης αντιπροσωπίας στην Ελλάδα). Δηλαδή αν ένας σου κάνει πηλό , srp, κερί, detailer (τυχαία προιόντα απλά λέω τα στάδια) και σου πάρει 50ευρώ για δουλειά 2-3ωρών .. είναι κλέφτης .. ;; Σοβαρευτείτε και μην είστε τσαμπατζήδες.



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: περίεργο αποτέλεσμα μετά από κέρωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 05, 2010 10:53 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Εγώ για αυτά που λες θα χρέωνα 80€


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 21 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: