Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 10:54 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 6 [ 51 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 1:48 am 
Γυριζοντας απο ενα τριημερακι τα καθισματα μου εχουν γινει χαλια!....ειναι μαυρα υφασματινα και το πισω μερος των μπροστινων καθισματων δηλαδη το μερος που ακουμπανε οι πισω αναβατες εχουν γελισει ασπρες σταμπες απο σκονη....Τι να κανω??ειναι σε πολλα σημεια....Λεω να δοκιμασω με τη σκουπα και το ακροφυσιο για τα χαλια...Αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα βγει....Και παρατηρω κιολας οτι τα κα8ισματα και τα υφασματα στις πορτες που ειναι ιδια ποιοτητα εχουν γινει απο μαυρα γκρι σκουρο....και πι8ανολογο οτι ειναι απο σκονη χωμα κλπ κα8ως το αμαξι ειναι καμπριο....Τι λετε?Τι μου προτεινετε?


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 9:12 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
πριν βάλεις οτιδήποτε σε υγρό πάρα πολύ καλό σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα. Αν έχεις και το εξάρτημα τις σκούπας σου που έχει μαλακές πλαστικές τρίχες ακόμα καλύτερα αλλιώς με μία μαλακή βούρτσα (σαν αυτή που κάνουν τα κουστούμια) τρίψε ελαφρά για να απελευθερωθεί η σκόνη και ξανασκούπισε με την ηλεκτρική. Ε μετά το σκούπισμα μπορείς να βάλεις κάποιο καθαριστικό ταπετσαρίας και με νωπό πανί να τα φρεσκάρεις.

(αν βάλεις κατευθείαν κάποιο καθαριστικό θα γεμίσεις "λάσπη".



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 2:04 pm 
Λοιπον το δοκιμασα σημερα το πρωι....Εβαλα στη σκουπα το εξαρτημα που ειναι για τα χαλια που εχει μερικες μαλακες τριχες και γυρω γυρω πλαστικο πλαισιο...!Καθαρισαν αρκετα θα μπορουσα να πω απο τις σταμπες..Πολυ λιγα εμειναν...!Το προβλημα μου ομως ειναι αλλο...1)Τα καθισματα αυτα κανουν τις σταμπες αυτες απο σκονη συνεχεια...Ειδικα τωρα το καλοκαιρι...Ενα προιον οπως καποιο απο τα 303 Aerospace θα βοηθουσε ωστε να γινει κατι σα στεγανοποιηση?(το ειχα διαβασει εδω σε αλλο ποστ)
2)Τα καθισματα δεν καθαριζουν σε βαθος...Βλεπω οτι ανοιγει το χρωμα τους...Και πιθανολογω οτι ειναι τιγκα στη σκονη πιο βαθια που η απλη ηλεκτρικη σκουπα δεν αφαιρει...Μπορω να κανω κατι γι αυτο?


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 2:16 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Σκουπα υγρων εχεις δοκιμασει ποτε?? Μαζι με καποιο καθαριστικο(ΑΡC ισως..)? Να δεις αν θα επανελθουν στο φυσιολογικο τους η εχει αρχισει να κοβει το χρωμα απο τον ηλιο(λογω καμπριο)..



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 2:52 pm 
Oχι δεν το εχω δοκιμασει ποτε...Δεν εχω σκουπα υγρων....Ειναι αποδοτικη?Υπαρχει κανενα σχετικο ποστ?...ειχα δει καποτε που μιλαγανε για σκουπες που κυκλοφορουν...


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 3:18 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Σε περιπου 2-3 εβδομαδες ελπιζω να εχω παραλαβει απο shinearama και θα ανεβασω φωτο απο το αποτελεσμα της χρησης της σκουπας.. Μεχρι τωρα σε καναπεδες που την εχω χρησιμοποιησει, βγαζει απιστευτη βρωμα!!!! :lol: :lol:

Δοκιμασε αυτα που λεει ο Δημητρης.. Καλο σκουπισμα πρωτα, χτυπημα με το χερι στα καθισματα να ανασηκωθει η βρωμα, σκουπισμα παλι.. Επειτα δοκιμασε βρεγμενο mf με νερο.. Αν δεν δεις αποτελεσμα, δοκιμασε καθαριστικο ταπετσαριας...



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 4:30 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
johnny αν θες προιόν για αδιαβροχοποίηση του υφάσματος τότε θες το 303 fabric guard και όχι το aerospace protectant.
υπάρχει και στην ελλάδα από την dimakis marine και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές με άψογα αποτελέσματα.
στην κουκούλα του αυτοκινήτου μου κρατά κατά μέσο όρο 3-4 μήνες τους καλοκαιρινούς μήνες παρκαρισμένο μόνιμα στο δρόμο.
στα υφάσματα του εσωτερικού σου, ότι βρωμιά θα δημιουργείται, θα φεύγει εύκολα μετά από σκούπισμα και πέρασμα με ένα νωπό πανάκι...
κάνει και beading... :P



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 06, 2010 8:19 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Το συγκεκριμενο προιον ψεκαζεις και αφηνεις ή κανεις και κατι αλλο?



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 07, 2010 12:10 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
ναι το ψεκάζεις επάνω στην ταπετσαρία ελαφρά και το αφήνεις να στεγνώσει.
ευνοείται ιδιαίτερα η εφαρμογή του σε απευθείας ήλιο, μιας και το βοηθά να κάνει cure γρήγορα.
μπορείς να το κάνεις μια και έξω με ένα χοντρό στρώμα και να ψιλομουλιάσεις το ύφασμα και μετά να το αφήσεις να στεγνώσει, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σπαταλήσεις πολύ προιόν ;)
καλύτερα 2-3 ελαφρά στρώματα σιγά σιγά και μεθοδικά ώστε να εξασφαλίσεις πλήρη κάλυψη.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαθαρισμος Ταπετσαριας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 07, 2010 12:21 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Eυχαριστω πολυ! :)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 6 [ 51 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: