Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 10:18 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 46 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 15, 2015 10:15 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αν έχεις αυτή τις Fast cut plus (πράσινη) και Extra fine coumpound/plus (κίτρινη), τότε έχεις μια κοπτική και μια μεσαίου τύπου. Σίγουρα μπορείς να κάνεις δουλειά ακόμη και με αυτές, αν έχεις ένα σετ από 3 διαφορετικά σφουγγάρια (cut-polish-finish), κάνοντας διάφορους συνδυασμούς για να δεις τι δουλεύει καλύτερα για κόψιμο και φινίρισμα. Άποψη μου είναι να πας στα 3 σφουγγάρια που προείπα και μια 3M Ultrafina (φινιρίσματος). Θα καλυφθείς σε μεγάλο βαθμό.

Αν όμως επιμένεις για Menzerna, τότε επιλέγεις την τριάδα των FG400, PF 2500 ή 2300 (ότι βρεις) και SF4000.
Να θυμάσαι πως είναι πιο λαδερές οι Menzerna και αργούν να σπάσουν περισσότερο. Σου δίνουν όμως μεγαλύτερο χρόνο δουλέματος από την άλλη.

Και λίγα για τη χρήση τους:

http://www.menzernausa.com/menzerna-automotive.htm


Άποψη μου δε, είναι να επιλέξεις για σφράγισμα το sealant τους, λένε ότι είναι εξαιρετικό: Power Lock Ultimate Protection.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 16, 2015 11:00 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Μάιος 01, 2014 5:28 pm
Δημοσιεύσεις: 8
Σε ευχαριστω πολυ Δημητρη. Θα επανελθω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 06, 2015 9:04 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Σε suzuki swift 2008 ο συνδυασμός Menzerna SF4000 με κίτρινο Menzerna Polishing Pad πιστεύετε θα διώξει εύκολα την μέτρια αράχνη που έχει για να κάνω διόρθωση με ένα βήμα;Το χρώμα είναι γκρι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 07, 2015 7:43 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Εγώ θα δοκίμαζα menzerna ip2000 η menzerna pf2500,εχεις νομίζω έχεις μαλακό βερνίκι αλλά αν είναι πολλή επιφανειακη η αράχνη μπορεί να σου κάνει δουλίτσα και η καινούργια menzerna all in one one step polish



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 08, 2015 12:19 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Γιωργο τηνν καινουρια δεν την εχω δοκιμασει απλα κοιταζω μηπως βολευτω με αλοιφες κ σφουγγαρια που ηδη εχω.Εχω κ την fg400 αλλα τη θεωρω υπερβολικη για το μαλακο βερνικι του Ιαπωνα κ την σχετικα καλη κατασταση του αυτοκινητου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2016 7:20 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
Kαλησπερα σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω το sonax xtreme protect and shine hybrid NPT.Τι να χρησιμοποιησω ως pre wax?Το αυτοκινητο ειναι λευκο και λιγο θαμπο το χρωμα του...Λεω να παρω το sonax xtreme polish and wax 2 και απο πανω το NPT.Θα κανω δουλεια με τις θαμπαδες?Ολη η εργασια θα γινει με το χερι εννοειται.Εχω επισης και την af tripple αλλα δεν ξερω αν κανει σε συνδυασμο με το sonax...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 08, 2017 1:52 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:26 am
Δημοσιεύσεις: 38
Από βδομάδα λογικά θα έχω το collinite 476 οπότε θα ξεκινήσω το πέρασμα μαζί με την SRP. Ποιος είναι ο ενδεδειγμενος χρόνος για το καθάρισμα τόσο για την srp όσο και για το 476 μετά το πέρασμα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 09, 2017 4:04 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ακολουθείς πιστά τις αναγραφόμενες οδηγίες.

Στάλθηκε από το Lenovo TB2-X30F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 11, 2017 1:21 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 27, 2014 10:44 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Τοποθεσία: Μέτσοβο
Καλησπερα παιδια,

ειπα και εγω, μετα απο καιρο που το λεω, να περασω το αυτοκινητο μου με πηλο, μετα με srp και μετα με κερι (με το χερι ολα αυτα ). Το αυτοκινητο ειναι 10ετιας, οχι κλεισμενο σε παρκινγκ, και οχι σε πολη. Ειναι μερσεντες και εχει κωδικο χρωματος που δειχνει πως εχει αντιχαρακτικο βερνικι. Στον ηλιο φαινονται οι αραχνιες στο χρωμα, αλλα οχι τοσο τραγικο στα ματια μου, για την ηλικια του αυτοκινητου. Παω λοιπον στην σκια και ξεκιναω με πηλο της bild-hamber soft (μαλλον τον medium επρεπε να παρω, αλλα δεν ηθελα να κανω γρατζουνιες) και εκτος απο συγκεκριμενα σημεια που εβγαλα πολυ πραμα, το υπολοιπο αμαξι ηταν σχεδον πεντακαθαρο. Αυτο μου δημιουργησε αποριες μη τυχον δεν το εκανα σωστα (?).
Περναω λοιπον ολο το αμαξι, οντως εχει διαφορα στην υφη, και ξεκιναω με την srp. Εκανε δουλεια, ομως σε σχεση με αυτα που βλεπω απο αλλους στο youtube ή και εδω μεσα, σιγουρα πολυ λιγοτερη! Εδω ειμαι σιγουρος πως κατι εκανα λαθος! Οι αραχνιες εγιναν πιο αχνες, ενω πολλες απο αυτες φαινονται εκει που χτυπαει ο ηλιος, οπως ηταν δηλαδη το αμαξι και πριν την srp. Μετα για να μην πανε χαμενες τοσες ωρες περασα και κερι.

Σχετικα με τις αραχνιες, μηπως για αυτο φταιει το αντιχαρακτικο βερνικι? μηπως θελω αναγκαστικα, λογω βερνικιου ,αλοιφαδορο? Γενικα αξιζει να παρω αλοιφαδορο μιας και δεν ειμαι επαγγελματιας? Αν τυχον δεν περασα σωστα τξν αλοιφη, πως βγαινει το κερι, αν θελω να την ξαναπερασω?Θα πηγαινα σε ειδικο στο θεμα, αλλα ο ζυμαρας που ειναι σχετικα κοντα εφυγε!
Και μια ασχετη ερωτηση με τα παραπανω που εκανα:το αυτοκινητο απ οταν το πηρα θυμαμαι, το χρωμα του οταν ειναι καθαρο, δεν ειναι σαν καθρεπτης οπως αλλα αυτοκινητα, ειναι σαν να κανει orange peel αλλα σε ελαχιστο βαθμο. Αυτο πως λυνεται?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 15, 2017 7:57 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:26 am
Δημοσιεύσεις: 38
Δημήτριος έγραψε:
Ακολουθείς πιστά τις αναγραφόμενες οδηγίες.

Στάλθηκε από το Lenovo TB2-X30F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Στις οδηγίες λέει ότι το αφαιρείς μόλις δεις ότι θολώνει. Κάποιος έμπειρος μπορεί να το καταλάβει αλλά εγώ που το περνάω πρώτη φορά δεν ξέρω αν μπορέσω να το καταλάβω σωστά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 46 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: