Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 1:36 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 50  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα - Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 22, 2010 11:02 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
γεια σας παιδιά.είναι η πρώτη φορά που γράφω μια απορία που έχω καθώς έχω καταλάβει ότι πλέον αναφέρομαι σε επιστήμονες του είδους.καταρχήν ζητάω συγνώμη στους mods αν ανοίγω καινουριο topic από τη στιγμή που ήδη μπορεί να υπάρχει αλλά πραγματικά είναι τοσα πολλά και αναλυτικά όλα τα θέματα που επειδή είμαι καινούριος είναι δύσκολο να τα ψάξω όλα.θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:μου είπαν ότι το κερί στο αυτοκίνητο κατεβάζει το πάχος του εργοστασιακού βερνικιού,και γι αυτό το λόγο να μην το κερώσω από τόσο νωρίς.και ρωτάω,ισχύει?από ότι κατάλαβα μόνο οι αλοιφές κατεβάζουν το βερνίκι.εγώ λοιπόν που θέλω να ακολουθήσω την εξής διαδικασία:πλυσιμο,γυαλισμα,κέρωμα μειώνω τη διάρκεια ζωής του βερνικιού μου?το αμάξι είναι καινούριο(μοντ 2008) και το χρώμα δεν έχει θαμπάδες,αράχνιασμα κτλ απλά εγώ θέλω να βελτιώσω την οπτική του εμφάνιση και να του δώσω μια προστασία παραπάνω.με λίγα λόγια αν το γυάλισμα-κέρωμα πέρα απο τα καλά του αποτελέσματα να έχει και επιπτώσεις σε ενα αμάξι καινούριο που το χρώμα και το βερνίκι του δεν έχει φθορές.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 22, 2010 11:09 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
grigoris έγραψε:
γεια σας παιδιά.είναι η πρώτη φορά που γράφω μια απορία που έχω καθώς έχω καταλάβει ότι πλέον αναφέρομαι σε επιστήμονες του είδους.καταρχήν ζητάω συγνώμη στους mods αν ανοίγω καινουριο topic από τη στιγμή που ήδη μπορεί να υπάρχει αλλά πραγματικά είναι τοσα πολλά και αναλυτικά όλα τα θέματα που επειδή είμαι καινούριος είναι δύσκολο να τα ψάξω όλα.θέλω λοιπόν να ρωτήσω το εξής:μου είπαν ότι το κερί στο αυτοκίνητο κατεβάζει το πάχος του εργοστασιακού βερνικιού,και γι αυτό το λόγο να μην το κερώσω από τόσο νωρίς.και ρωτάω,ισχύει?από ότι κατάλαβα μόνο οι αλοιφές κατεβάζουν το βερνίκι.εγώ λοιπόν που θέλω να ακολουθήσω την εξής διαδικασία:πλυσιμο,γυαλισμα,κέρωμα μειώνω τη διάρκεια ζωής του βερνικιού μου?το αμάξι είναι καινούριο(μοντ 2008) και το χρώμα δεν έχει θαμπάδες,αράχνιασμα κτλ απλά εγώ θέλω να βελτιώσω την οπτική του εμφάνιση και να του δώσω μια προστασία παραπάνω.με λίγα λόγια αν το γυάλισμα-κέρωμα πέρα απο τα καλά του αποτελέσματα να έχει και επιπτώσεις σε ενα αμάξι καινούριο που το χρώμα και το βερνίκι του δεν έχει φθορές.


Οταν λεμε γυαλισμα, αναφερομαστε σε δυο ειδη γυαλισματος.. Ενα(και το πιο συνηθες με τη λεξη γυαλισμα) ειναι με αλοιφες οι οποιες κατεβαζουν το παχος του βερνικιου, και ετσι εξομαλυνονται οι οποιες ατελειες του βερνικιου.. Δυο, ειναι το γυαλισμα που γινεται με αλοιφες οι οποιες γεμιζουν τις ατελειες, και στην ουσια καμουφλαρουν τη ζημια που ειχε γινει στο βερνικι.. Αυτες δεν τρωνε βερνικι, αλλα το αποτελεσμα δεν θα ειναι μονιμο.. Σιγα σιγα με το πλυσιμο, τα fillers που γεμιζουν τις ατελειες θα φυγουν, οποτε οι ατελειες θα ξαναεμφανιστουν..

Αυτο που σου ειπαν για το κερωμα ειναι ΜΕΓΑ λαθος.. Το κερι δεν ξατεβαζει καθολου μα καθολου βερνικι.. Ορεξη να εχεις να κερωνεις καθε μερα.. Το κερι προσθετει μια επιπλεον στρωση στο βερνικι σου, και ετσι το προστατευει..!!!

Με αυτα που εχεις σκοπο να κανεις, δε θα μειωσεις το χρονο ζωης του βερνικιου σου, αλλα με το γυαλισμα θα μειωσεις την ποσοτητα του βερνικιου σου.. Μη φανταστεις τιποτα το ιδιαιτερο.. Μιλαμε για χιλιοστα των χιλιοστων.. Αν φοβασαι το γυαλισμα, τοτε τουλαχιστον να κανεις ενα κερωμα ωστε να προφυλαξεις το βερνικι σου..!! ;)



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 22, 2010 11:18 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
όπως τα λέει ο νίκος.
το κερί δεν αφαιρεί χρώμα... αυτά είναι κατάλοιπα της παλιάς σχολής που τα κεριά που χρησιμοποιούσαν είχαν κάποια λειαντικά μέσα τους για να δώσουν λίγο γυαλάδα στα παλαιά χρώματα μονής, τα οποία θάμπωναν μετά από λίγα χρόνια.
τα κεριά δεν έχουν λειαντικά, και πιο πιθανόν είναι να αφαιρέσεις βερνίκι με το σφουγγαράκι που θα τρίψεις, παρά με το κερί από μόνο του.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 22, 2010 11:26 pm 
Γρηγορη καλως ηρθες!αν και το 08 το αυτοκινητο σου σιγουρα ενα φρεσκαρισματακι θα το θελει.ειναι σχεδον αδυνατο να μην εχει ρυπους,αραχνη,water spots,ισως και μια ελαφρια οξειδωση το χρωμα απο τις σκονες,τα καυσαερια,τις βροχες,τα (λαθος)πλυσιματα κλπ κλπ.πλυνετο καλα,περασε το εναν ηπιο πηλο,μετα ενα καλο καθαριστικο χρωματος οπως η Lusso Revitalizing creme,μετα μια ηπια γυαλιστικη και στο τελος ενα κερακι.απαρατητη η σωστη προετοιμασια της επιφανειας για να εχεις αψογο αποτελεσμα καθως αν κερωσεις μονο τοτε ολα τα προαναφερθεντα θα εγκλωβιστουν μεσα στο χρωμα και το αποτελεσμα θα ειναι μετριοτατο.καθαρη επιφανεια,γυαλισμα,κερωμα και θα εισαι τζετ.τα υπολοιπα περι ''κοψιματος'' βερνικιου απο το κερι τα ειπαν και τα παιδια.ειναι τουλαχιστον αστεια αυτα τα πραγματα.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 23, 2010 12:53 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
+1 για τον πηλό..Βέβαια αν το πεις σε αυτους που λένε οτι το κερί αφαιρεί βερνικι πιθανόν να σου πουν οτι με τον πηλό θα φτάσεις λαμαρίνα... :mrgreen:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 24, 2010 12:36 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
σας ευχαριστώ όλους παιδιά.χρήστο ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.έτσι θα κάνω.λέω όμως να παραλείψω το γυάλισμα μιας και πιστεύω ότι είναι περιτό.σε σχετικό post που διάβασα για τον πηλό είδα ότι αφαιρεί όλες τις κατακαθήσεις από το χρώμα.χωρίς να επηρεάζει τίποτα άλλο.κερί χρησιμοποιούσα sonax στα προηγούμενα αυτοκίνητα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.λέω να μην το αλλάξω αλλά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο μιας και είστε πιο έμπειροι...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 24, 2010 1:29 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
πηλό να πάρεις κάποιον detailing (μαλακό) και να μην τσιγκουνευτείς το λιπαντικό όταν περάσεις το αμάξι, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
για γυάλισμα μπορείς να πάρεις κάποια ήπια αλοιφή πχ srp, prima amigo κτλ, για λίγο παραπάνω λάμψη και δημιουργία σωστής επιφάνειας για να πιάσει καλά το κερί.
για κεριά εξαρτάται τι θέλεις.
υπάρχουν πολλά φτηνά και καλά κεριά πχ 845,476,fk1000p κτλ, για τα οποία θα βρεις πολλές πληροφορίες μέσα στο φόρουμ ως προς την αντοχή, ευκολία χρήσης, γυαλάδα κτλ.
ότι άλλο θες εδώ είμαστε :)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 26, 2010 12:30 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
ευχαριστώ πολύ παιδιά,με βοηθήσατε αρκετά...άλλη μια ερώτηση μόνο.τα κομμάτια carbon τα κερώνουμε κανονικά?δεν έχουν πρόβλημα με το βερνίκι τους?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 26, 2010 12:31 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
κανονικά όλα :)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 26, 2010 9:36 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
γυαλιζεις και κερωνεις κανονικα!!!



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 50  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: