Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 5:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 50  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 26, 2010 9:03 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Tέλειο!!!!!



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 2:16 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 9:53 pm
Δημοσιεύσεις: 93
haris_k έγραψε:
αυτό είναι πραγματικό ανθρακόνημα? εργοστασιακό? ή κάποιο αφτερμάρκετ κομμάτι?
αν δεν θέλει να γυαλίζει, τότε σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να δημιουργηθεί πρόβλημα από το κερί.
ίσα ίσα που θα προστατεύεται, θα γλυστράνε καλύτερα τα σφουγγάρια και θα κολάει λιγότερη βρώμα όταν πλένεται, κτλ...
κοίτα στo παρακάτω λινκ όπου γυαλίζουν οροφή από κανονικό ανθρακόνημα.
http://www.detailingbliss.com/forum/pro ... m3-csl.htm



Ωραιος Χαρη! :gjb:
Πολυ καλο λινκ! Ναι πραγματικο ανθρακονημα ειναι (την Ε92 εχει με την carbon οροφη). Ελπιζω μολις του δειξω το λινκ σου να του φυγουν οι φοβιες! :D

Αν καταλαβα καλα μπορει τουλαχιστον να γυαλισει με αλοιφαδορο κ την Μ80 που ειναι σχετικα ηπια...



_________________
Nίκος
AUDI S3
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 3:18 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
εγώ δεν θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω και τις πιο χοντρές μου αλοιφές για να είμαι ειλικρινής.
σε καμία περίπτωση όμως δεν θέλω να πάρω το παλικάρι στο λαιμό μου αν κάτι πάει στραβά, άρα ας κάνει ότι νομίζει αυτός.
με την Μ80 θεωρώ σχεδόν απίθανο να γίνει οποιαδήποτε ζημιά... για να έχει το κεφάλι του ήσυχο και περισσότερη σιγουριά στα χέρια του ας κοιτάει μόνο τις θερμοκρασίες, αν και με da δεν νομίζω να καταφέρεις να ανεβάσεις τη θερμοκρασία σε απαγορευτικά επίπεδα εκτός και αν χρησιμοποιήσεις κανένα compound, με cutting σφουγγάρι και πίεση...



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 5:55 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
haris_k έγραψε:
ανάλογα την εφαρμογή, το φινίρισμα, κτλ
όσα αυτοκίνητα έχουν πραγματικά κάρμπον κομμάτια, συνήθως αυτά είναι βερνικωμένα από πάνω, και αυτό είναι εμφανές από την υφή και τον τρόπο που συμπεριφέρεται σε θέμα γρατζουνιών και αράχνης, το οποίο είναι ίδιο με το υπόλοιπο αυτοκίνητο.
όσο για τον φίλο σου με το Μ3 έχω δει αρκετά Μ3 csl στο dw και αν θυμάμαι καλά σε όλα είχαν γυαλίσει την κάρμπον οροφή.
αλλά ψάξε το λίγο κι εσύ να είσαι σίγουρος ;)


ΟΛΕΣ οι Μ3 Ε92 (δηλαδή οι κουπέ τελευταίας γενιάς) έχουν κάρμπον οροφή. Οι Ε46 πάλι (προηγούμενη γενιά), έχουν μόνο στη συλλεκτική έκδοση csl όπως σωστά αναφέρεις.
Η φώτο πάντως που παραθέτει ο Νικ, δε γνωρίζω από τι αυτοκίνητο είναι πάντως αν είναι από bmw δεν είναι γνήσιο κάρμπον, αφού τουλάχιστον στην Ε92, το φινίρισμά του είναι μαύρο και όχι γκριζωπό όπως στη φωτογραφία. Επίσης, csl αποκλείεται να είναι γιατί το μοντέλο αυτό δεν έβγαινε σε κόκκινο.

Απλά, λίγο προσοχή με το κάρμπον γιατί δεν είναι σαν ένα απλό χρώμα που αν γίνει ζημιά βάφεται κανονικά. Το κάρμπον αν γρατζουνιστεί πολύ, χρειάζεται αντικατάσταση.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 6:49 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Driver_M έγραψε:
haris_k έγραψε:
ανάλογα την εφαρμογή, το φινίρισμα, κτλ
Απλά, λίγο προσοχή με το κάρμπον γιατί δεν είναι σαν ένα απλό χρώμα που αν γίνει ζημιά βάφεται κανονικά. Το κάρμπον αν γρατζουνιστεί πολύ, χρειάζεται αντικατάσταση.


Μάλλον δεν κοίταξες τα λινκ που έβαλα παραπάνω.
όλα τα εργοστασιακά κάρμπον κομμάτια είναι καλυμμένα με βερνίκι για να μπορούν να διορθωθούν.
κάτω απο το βερνίκι είναι το ανθρακόνημα. σε περίπτωση που το παρατραβήξεις πολύ και φτάσεις στα νήματα, χρειάζεται ειδική επεξεργαστία με ρυτίνες και μετά κάλυψη με βερνίκι. δεν χρειάζεται αντικατάσταση.
από τη στιγμή που όπως λες είναι μαύρο το φινίρισμα, πάει να πει πως έχει βαφτεί κανονικά από πάνω ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2010 10:51 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
haris_k έγραψε:
Driver_M έγραψε:
haris_k έγραψε:
ανάλογα την εφαρμογή, το φινίρισμα, κτλ
Απλά, λίγο προσοχή με το κάρμπον γιατί δεν είναι σαν ένα απλό χρώμα που αν γίνει ζημιά βάφεται κανονικά. Το κάρμπον αν γρατζουνιστεί πολύ, χρειάζεται αντικατάσταση.


Μάλλον δεν κοίταξες τα λινκ που έβαλα παραπάνω.
όλα τα εργοστασιακά κάρμπον κομμάτια είναι καλυμμένα με βερνίκι για να μπορούν να διορθωθούν.
κάτω απο το βερνίκι είναι το ανθρακόνημα. σε περίπτωση που το παρατραβήξεις πολύ και φτάσεις στα νήματα, χρειάζεται ειδική επεξεργαστία με ρυτίνες και μετά κάλυψη με βερνίκι. δεν χρειάζεται αντικατάσταση.
από τη στιγμή που όπως λες είναι μαύρο το φινίρισμα, πάει να πει πως έχει βαφτεί κανονικά από πάνω ;)


Xάρη, αν γίνει χοντρή γρατζουνιά όπως λες στα νήματα, ποιος, τουλάχιστον στη χώρα μας, θα κάνει την ειδική επεξεργασία με τις ρυτίνες?

Πάντως, από επαγγελματίες στις μικροεπισκευές, έχω ακούσει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να επισκευαστεί το κάρμπον. Ίσως προς το παρόν, αφού δεν υπάρχει και η τρελή τεχνογνωσία.

Και κάτι λίγο άσχετο. Στα ματ χρώματα, δεν γίνεται τοπική βαφή. Γι'αυτό, οι λίγοι τυχεροί που έχουν όχημα σε τέτοιο χρώμα πρέπει να έχουν τα μάτια τους 14!



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 11:03 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
ok παιδες.ευχαριστω για τη βοηθεια.συντομα θα ανεβασω και foto να δειτε τι εκανα. :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 11:15 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
παιδια τα κομματια που εχω ειναι αυθεντικα carbon της seibon.το μ3 δεν εχει καμια σχεση με aftermarket ανθρακονηματα οπως τα δικα μου.το γνησιο carbon φαινεται απο το πλεξιμο.στον ηλιο αλλαζει οψεις ενα πραγμα σαν τρισδιαστατο.η βαφη οσο και πετυχημενη να ειναι κανει μπαμ οτι ειναι βαφη δεν μπορει να κρυφτει.και το αυτοκολλητο ειναι αυτοκολλητο.με λιγα λογια το γνησιο carbon φαινεται ξεχωριζει.βαρος,πλεξιμο,υφη..πανω απο το πλεξιμο εχουν ρυτινη οπως ειπατε αλλα η τελικη επιφανεια ειναι βερνικωμενη.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 10:01 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 11:28 am
Δημοσιεύσεις: 8
παιδια μολις πριν απο λιγο ειδα μια μικρη γρατσουνια στον πισω προφυλακτηρα.προφανως καποιος αντζαμης με ακουμπησε οταν πηγε να ξεπαρκαρει.η ζημια ειναι στο βερνικι μονο.ενας φιλος μου ειπε οτι εχει 2 αλοιφες με τον παπαγαλο την κιτρινη και την πρασινη.θα κανω δουλεια με αυτες και αν μπορειτε να μου πειτε ποια απο τις δυο ειναι η ψιλη και ποια η χοντρη?να της βαλω και τις 2?ευχαριστω προκαταβολικα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: κέρωμα γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 10:06 pm 
με τον παπαγαλο;λουμιδης ειναι οι αλοιφες;περα απο την πλακα δεν καταλαβαινω ποιες ειναι.μηπως γραφουν στην συσκευασια τους καποια στοιχεια;


  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 50 [ 493 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 50  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: