Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 4:59 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 12 από 13 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 13, 2013 9:05 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2012 12:25 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Της gtechniq το προϊόν δε μάρεσε για την κουκούλα του δικού μου cabrio. Από την στιγμή της εφαρμογής του η κουκούλα καθαριζόταν μόνο με βρεγμένο mf, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι εξασθένισε την προστασία.

Φταίει το ότι χρησιμοποίησα όλο το προϊόν για κουκούλα ενός διθέσιου roadster (πολύ προϊόν σε μικρή επιφάνεια);

Καθώς έχω ξεμείνει από καθαριστικά και προστατευτικά για την κουκούλα (με ψήφο εμπιστοσύνης στην autoglym), να πάρω απλά ένα προστατευτικό και πριν το εφαρμόσω να καθαρίσω την κουκούλα με vp interior apc που ήδη διαθέτω ή παίζει να πάθει κάτι το ύφασμα;

Ποιο καθαριστικό προτείνεται να πάρω; Έχω δοκιμάσει μόνο τα δύο που προανέφερα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 11:03 am 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2011 10:31 pm
Δημοσιεύσεις: 1188
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Οποιοδηποτε APC σε αραιωση 1:10 θα σου κανει δουλεια.



_________________
Ηλίας
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 4:07 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Παρε το καθαριστικό της εταιριας που θα επιλέξεις για σφραγιστικό. Καποιες εταιρίες τα βγαζουν πακέτο
σε καλύτερη τιμή απο το να πάρεις χώρια το καθένα.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2013 4:34 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2012 12:25 pm
Δημοσιεύσεις: 36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έλεγα μήπως έκανα τη δουλειά μου με το vp και εφάρμοζα το σφραγιστικό.

Εξάλλου μετά δεν καθαρίζω με το καθαριστικό για να μην εξασθενώ την προστασία παρά μόνο με mf νωπό.

Ποιο σφραγιστικό προτείνετε;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 15, 2013 1:24 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 20, 2012 6:46 pm
Δημοσιεύσεις: 82
alex1987car έγραψε:
Της gtechniq το προϊόν δε μάρεσε για την κουκούλα του δικού μου cabrio. Από την στιγμή της εφαρμογής του η κουκούλα καθαριζόταν μόνο με βρεγμένο mf, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι εξασθένισε την προστασία.

Φταίει το ότι χρησιμοποίησα όλο το προϊόν για κουκούλα ενός διθέσιου roadster (πολύ προϊόν σε μικρή επιφάνεια);

Καθώς έχω ξεμείνει από καθαριστικά και προστατευτικά για την κουκούλα (με ψήφο εμπιστοσύνης στην autoglym), να πάρω απλά ένα προστατευτικό και πριν το εφαρμόσω να καθαρίσω την κουκούλα με vp interior apc που ήδη διαθέτω ή παίζει να πάθει κάτι το ύφασμα;

Ποιο καθαριστικό προτείνεται να πάρω; Έχω δοκιμάσει μόνο τα δύο που προανέφερα.


Και εγώ έμεινα με πολύ κακές εντυπώσεις από το gtechniq. Κράτησε ελάχιστο καιρό και καθάριζα την κουκούλα με πρόβατο και sonax σε σωστή αναλογία....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 04, 2014 3:26 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 2:06 am
Δημοσιεύσεις: 2
Η κουκούλα του αυτοκινήτου μου (ύφασμα) έχει αρχίσει και κάνει αυτή την χαρακτηριστική γυαλάδα από την χρήση στα σημεία που τσακίζει. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για αυτό; Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το Fabric reviver της Renovo που πρακτικά είναι μπογιά για το ύφασμα αλλά δεν έχω εμπειρία με το προϊόν. Έχει κάποιος κάποια άλλη εναλλακτική για αυτά τα σημάδια ή εμπειρία με το συγκεκριμένο προϊόν;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 10, 2014 12:55 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2011 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 41
vendar έγραψε:
Η κουκούλα του αυτοκινήτου μου (ύφασμα) έχει αρχίσει και κάνει αυτή την χαρακτηριστική γυαλάδα από την χρήση στα σημεία που τσακίζει. Ξέρετε τι μπορώ να κάνω για αυτό; Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το Fabric reviver της Renovo που πρακτικά είναι μπογιά για το ύφασμα αλλά δεν έχω εμπειρία με το προϊόν. Έχει κάποιος κάποια άλλη εναλλακτική για αυτά τα σημάδια ή εμπειρία με το συγκεκριμένο προϊόν;


Το έχω βάψει 3 φορές. Μην περιμένεις φοβερά πράγματα....αλλά θα βοηθήσει για λίγο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 20, 2014 7:50 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 29, 2011 5:50 pm
Δημοσιεύσεις: 14
Μια βοήθεια από τους ειδικούς..

Παρήγγειλα 100ml από το getechnik για υφασμάτινη κουκούλα σε smartάκι.. Τι ποσότητα του υγρού να χρησιμοποιήσω?

Να πω ότι το αμάξι είναι απεριποίητο 6 μήνες (δεν ήταν στην κατοχή μου) και πριν φόραγε 303 για αδιαβραχοποιήση.. Οπότε θα του ρίξω ένα εντατικό καθάρισμα με apc 10:1 για να φύγει η πολύ μπίχλα.. Την επόμενη μέρα καθαρισμό με το καθαριστικό της 303 και θα το αφήσω σε πυλωτή να στεγνώσει.. Αφού στεγνώσει θα του βάλω το gtechnik.. Πόσο να βάλω και με τι πανί? σφουγγαράκι-pad, microfiber, σφουγγάρι κανονικό?

Ευχαριστώ πολύ!!



_________________
Smart Fortwo Cabrio 698cm
BMW 116i E87
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 21, 2014 2:44 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2011 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 41
kostastnt έγραψε:
Μια βοήθεια από τους ειδικούς..

Παρήγγειλα 100ml από το getechnik για υφασμάτινη κουκούλα σε smartάκι.. Τι ποσότητα του υγρού να χρησιμοποιήσω?

Να πω ότι το αμάξι είναι απεριποίητο 6 μήνες (δεν ήταν στην κατοχή μου) και πριν φόραγε 303 για αδιαβραχοποιήση.. Οπότε θα του ρίξω ένα εντατικό καθάρισμα με apc 10:1 για να φύγει η πολύ μπίχλα.. Την επόμενη μέρα καθαρισμό με το καθαριστικό της 303 και θα το αφήσω σε πυλωτή να στεγνώσει.. Αφού στεγνώσει θα του βάλω το gtechnik.. Πόσο να βάλω και με τι πανί? σφουγγαράκι-pad, microfiber, σφουγγάρι κανονικό?

Ευχαριστώ πολύ!!


Δε νομίζω ότι θα σου περισσέψει ...μην περιμένεις πάντως θαύματα. Εγώ επέστρεψα στο κλασσικό Renovo proofer με καλά αποτελέσματα. Για καθαρισμό επέλεξε ίσως κάτι πιο απαλό (π.χ. hand soap - sensitive) και απαλά με μία βούρτσα και καλό ξέβγαλμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός κουκούλας cabrio
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 30, 2016 4:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Απρ 30, 2016 3:59 pm
Δημοσιεύσεις: 1
παιδιά καλησπέρα και καλή ανάσταση να έχουμε. έχω ένα cabrio με κουκούλα υφασμάτινη και είναι αρκετά βρόμικη από σκόνη και μούχλα από όταν το πήρα το αμάξι έχει καθαρίσει λίγο αλλά όχι πολύ. τι μου προτείνεται? είναι πολύ βρόμικη και είναι και χρώμα μπέζ οπότε φαίνεται αρκετά . ευχαριστώ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 12 από 13 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: