Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 6:08 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2009 6:00 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2009 12:48 am
Δημοσιεύσεις: 36
Έχω σκοπό να κάνω και του αδερφού μου. Σκούρα και τα 2.

Σκούρο μπλε το δικό μου και μαύρο το άλλο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2009 11:22 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Η αρχική μου εκτίμηση θα ήταν η χρυσή της 1Ζ, αλλά επειδή μιλάς για σκούρα καλό είναι να το αποφύγεις...οπότε μας μένει η πράσινη (paint polish). Αν και για ακόμα μία φορά σαν βέλτιστη λύση θα πρότεινα το SRP (από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ).



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 02, 2009 9:02 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2009 12:48 am
Δημοσιεύσεις: 36
Για ποιο λόγο να την αποφύγω; Έχει να κάνει με το χρώμα;

Απ΄ότι βλέπω η SRP και η Extra Paint Polish της 1z κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 02, 2009 3:12 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Η 1Ζ είναι πιο χοντρή σαν αλοιφή και επειδή θες να κάνεις όλο το αυτοκίνητο και μάλιστα σκουρόχρωμο δεν θα καταφέρεις να "τρίψεις" όσο χρειάζεται με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα να σου αφήσει θαμπάδα. (εκτός και αν είσαι ο ποπαϋ)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 02, 2009 4:30 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2009 12:48 am
Δημοσιεύσεις: 36
Σκέφτομαι να πάρω το SRP για γυάλισμα και το NTX wax της Meg's για το αυτοκίνητο απλώνοντάς τα με τα πανάκια της για αρχή. Τι λες;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 02, 2009 6:30 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
αυτά τα δύο είναι σχεδόν ίδια προϊόντα από διαφορετικούς κατασκευαστές. Οπότε καλύτερα να πάρεις ένα από τα δύο και όχι και τα δύο. (Η προσωπική μου άποψη είναι το SRP)

Υ.Γ. κάτι που ίσως σε βοηθήσει στην επιλογή σου ( http://www.autopia.org/forum/detailing- ... -hand.html )



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 02, 2009 9:47 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2009 12:48 am
Δημοσιεύσεις: 36
To SRP δε θεωρείται σκέτο γυαλιστικό; Απλά σκέφτομαι ότι μετά το γυάλισμα να βάλω κερί για να "σφραγίσω" την επιφάνεια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 03, 2009 7:08 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Και τα δύο είναι προϊόντα της κατηγορίας όλα σε ένα. Κερί-γυαλιστικό-glaze.

Αναλυτικότερα για το SRP

viewtopic.php?f=9&t=22


(ρίξε μία πιο προσεκτική ματιά στην πρώτη σελίδα του συγκεκριμένου topic)

Υ.Γ. Για αρχή η αγορά έστω και ενός από τα δύο προϊόντα χωρίς την χρήση κάποιου επιπλέον κεριού είναι μία χαρά.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 1:53 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Παιδια θελω να ρωτησω και εγω κατι. Μια απο αυτες τις μερες θελω να ριξω ενα ξεγυρισμενο πλυσιμο στο αμαξι μου (bmw 320) και για πρωτη φορα θελω να κανω και ενα ελαφρυ γυαλισμα πριν το κερωμα. Το χρωμα ειναι ασημι και το αμαξι ειναι 2,5 ετων οποτε δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο αφου ειναι σε καλη κατασταση,αλλα ενα γυαλισματακι πρεπει να γινει.Τα προιοντα που εχω για γυαλισμα-κερωμα ειναι το SRP, η κοκκινη 1Ζ και το armorall paste wax. Τα 2 πρωτα τα αγορασα προσφατα και δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε. Το armorall ειναι carnauba κερι με πολυ μικρη διαρκεια και αντοχη αλλα χαριζει πολυ ωραιο χρωμα.

Και η απορια μου ειναι η εξης: Να περασω πρωτα την 1Ζ για να κανω ενα ελαφρυ γυαλισμα και μετα την SRP ωστε να γυαλισει κι αλλο λιγο και να κερωθει, ή ειναι περιττη η 1Ζ οποτε να περάσω την SRP μονο και τελειωσα? Η μηπως να περασω την SRP για γυαλισμα και μετα να περασω και το κερι της armorall (η καποιο αλλο) για σφραγισμα? Απο οσα γραφετε για την srp μου φαινεται οτι αρκει απο μονη της και δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησω κατι αλλο. Απ'την αλλη ομως, πιστευω οτι και ενα καθαρο κερι στο τελος (εχω υποψιν μου να αγορασω και το turtlewax platinum που θεωρειται κορυφη) χρειαζεται πανω απο το SRP για να δωσει και πιο βαθυ χρωμα. Περιμενω συμβουλες..


Τελευταία επεξεργασία από Driver_M και Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά


_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:20 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Αν έχεις το SRP τότε μόνο αυτό και είσαι μία χαρά!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron