Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 8:57 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 10:13 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
SRP μόνο. αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα το ξανασυζητάμε..



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 10, 2009 6:10 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Driver_M βάσει τον προϊόντων που έχεις εγώ προτείνω να περάσεις πρώτα το SRP αν το αποτέλεσμα δεν σε ικανοποιήσει (που θα σε ικανοποιήσει) βάλε από πάνω το armor all, απλά επειδή δεν το ξέρω το συγκεκριμένο armor all διάβασε πάρα πολύ καλά τις αγγλικές οδηγίες (και τις Ελληνικές) ώστε να βεβαιωθείς πως είναι κερί και όχι γυαλιστικό κερί ή κάτι παρεμφερές.

Αυτό το επισημαίνω όχι γιατί θα κάνεις ζημιά αλλά για τον εξής απλό λόγω. Αφού μιλάμε για handjob η μεγάλη αισθητική-οπτική βελτίωση θα έρθει α) από τον καθαρισμό του χρώματος (δεν έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό) και β) από το γέμισμα (κάλυψη) της αράχνης (όση έχεις...δεδομένου ότι στα ασημένια φαίνεται πολύ δύσκολα και όπως λες το έχεις και σε καλή κατάσταση) και σίγουρα όχι από την αφαίρεση αράχνης.

Οπότε αν το armor all είναι και γυαλιστικό ή έχει καθαριστικές ιδιότητες θα σκουπίσει την καλή δουλειά-επιφάνεια που θα φτιάξεις με το super resin polish.

Άλλωστε από ότι βλέπω έχεις καταλάβει και από μόνος σου ότι χρειάζεσαι ένα ΚΑΘΑΡΟ κερί για το τέλος (όπως το αναφέρεις) οπότε μένει αν το armor all είναι κερί ή πρέπει να στραφείς σε κάποιο άλλο προϊόν-λύση ή απλά να περιοριστείς στο SRP (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό :P )



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2009 9:24 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση. Deathlok αυτό που λες κι εσύ σκεφτόμουν να κάνω. Πέρασα λοιπόν σήμερα όλο το αμάξι με SRP και το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό! Απλά ήθελα από περιέργεια να δω αν θα μπορεί να πάρει ακόμα περισσότερη λάμψη το χρώμα και είπα να περάσω το μισό καπώ και με το armorall (είναι καθαρό κερί). Σύγκρινα τα δύο μέρη και ήταν κατά 95% τα ίδια, αλλά για σιγουριά (είμαι και λίγο μαζοχιστής βλέπετε) πέρασα και το υπόλοιπο αμάξι με carnauba. Πιθανόν στα άλλα χρώματα (κυρίως μαύρο) το κερί να έκανε μεγαλύτερη διαφορά, αλλά στο ασημί ήταν τόσο μικρή που μου φάνηκε σχεδόν άδικος κόπος. Από εδώ και πέρα γράψτε με και εμένα στο fan club του SRP.! :lol:



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 12:22 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 9:36 am
Δημοσιεύσεις: 17
Eχω μπερδευτει λιγο...
Αυτο το προιον ειναι το λεπτο γυαλιστικο της 1Ζ που ειναι ιδιο με το srp? http://www.1z-usa.com/einszett_car_paint_polish.html

Και το πρασινο ομως της 1Ζ λεει "For paint finishes that are dull, have swirl marks, and haze"
παλι αναφερει dull αλλα δεν ειναι στις χοντρες ετσι δεν ειναι? :? Ουτε αυτο μπορω να το χρησιμοποιησω σε μαυρο ευκολα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 7:36 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Κοίτα λίγο εδώ και θα σε βοηθήσει πιστεύω

http://thedetailinghandbook.com/Polish_Chart.aspx



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 24, 2009 10:49 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
καλα δεν έχει autoglym? απαραδεκτο :?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 25, 2009 10:50 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Τα περισότερα chart που κυκλοφορούν φτιάχτηκαν για όσους χρησιμοποιούν αλοιφαδόρους.....οι αλοιφές της autoglym για αλοιφαδόρο δεν είναι και πολύ δημοφιλής



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 28, 2009 1:17 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 9:36 am
Δημοσιεύσεις: 17
Χρησιμοποιησα τελικα την πρασινη 1Ζ σε ολο το αυτοκινητο με πολυ αποτελεσματα τοσο στο αραχνιασμα (εφυγε σε ενα 40%) αλλα και στη γραμμωση μου :plss: !!
Η rexin που εχω τελικα θα πρεπει να ειναι ενα κατι πιο χοντρη αλλα με προσοχη και εκεινη δινει καλα αποτελεσματα!

Μετα την πρασινη ειχα κουραστει πολυ να περασω και με srp.
Εβαλα το κερι της 1Ζ και γενικα εμεινα ευχαριστημενος απο το συνολικο αποτελεσμα!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 29, 2009 8:40 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 9:36 am
Δημοσιεύσεις: 17
Τι γνωμη εχετε για τα προιοντα Mothers και 3Μ?
Τα 3Μ δεν τα εχω πετυχει πουθενα, εχουν συγκεκριμενα σημεια πωλησης?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 14, 2009 3:08 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2009 10:12 pm
Δημοσιεύσεις: 27
Καλησπέρα.
Έχω ένα Ford Fiesta από το 2005 το χρώμα ειναι θαλασσί. Πριν μπω σ΄αυτό το φόρουμ, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το αυτοκίνητο ( π.χ. αφερεση γρατσουνιών, γυάλισμα, κέρωμα). Το αμάξι έχει γρατσουνιές και βαθιές και μη, έχει και διάφορες λεκέδες.
Πήρα ήδη το 1Z το πράσινο και αφαίρεσα της γρατσουνιές πίσω απο τα χερούλια στης πόρτες.

Τι προτείνετε για:
1.της πιο βαθιές γρατσουνιές και τις λεκέδες.
2. το γυάλισμα και κέρωμα.
Έχω μπερδευτεί στη ποικιλία των καθαριστικών.


Τελευταία επεξεργασία από sharm και Σάβ Αύγ 15, 2009 12:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: