Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 6:34 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 1:17 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Καλησπέρα,

Την ερχόμενη βδομάδα παραλαμβανω το νεο τουτου,Peugeot 308 μαύρο και θα ηθελα την γνώμη σας ποιο προιόν ειναι το ιδανικότερο για προστασία χρώματος,ηδη εχς χρησιμοποιήσει στο παρελθόν Autoglym SRP χωρις να ενθουσιαστώ.
Θα ηθελα,ιδιαλιτερα απο τους <ειδικούς> να μου απαριθμησουν το <ιδανικο> κιτ για ξεκίνημα περιποιησης ενός καινούργιου,μαύρου,τουτου.

Ευχαριστώ,

Γιάννης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 6:07 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
οπως και να το κάνουμε η λυση ειναι μία.... αλοιφαδόρος,κέρωμα και πολλύυυυυυυυυυυυ διαβασμα στο φορουμ :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2009 11:04 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
creed όσο περίεργο και να σου φανεί τώρα στην αρχή εξίσου μεγάλη ζημιά στα αυτοκίνητα γίνεται από άγνοια και όχι από μη περιποίηση. Για αρχή θα έλεγα να αφήσεις κατά μέρος κεριά γυαλιστικά κτλ κτλ καλά είναι ΑΛΛΑ το πρώτο πράγμα που θα κάνεις το αυτοκίνητο σου (μετά τις απαραίτητες βόλτες (min 10000km σε μία εβδομάδα :P) θα είναι να το πλύνεις...οπότε:

1) Έχεις δύο κουβάδες;
2) Έχεις ένα καλό σαμπουάν;
3) Έχεις κάτι να το σκουπίζεις; (όχι φυσικό δέρμα δεν κάνει)
4) Σαπούνισμα με τι θα κάνεις; (δεν θέλω να ακούσω για φθηνά και σκληρά σφουγγάρια)

Με λίγα λόγια θέλω να πω πως καλό είναι τώρα για αρχή να οργανωθείς λίγο στο πως θα πλένεις καλά και σωστά το αυτοκίνητο σου ώστε να ελαχιστοποιήσεις την όποια φθορά :P.

Δεν θα πάθει τπτ αν μείνει χωρίς πηλό και κερί ένα μήνα....αλλά σίγουρα ένα παλιό σφουγγάρι με ένα παλιό και ταλαιπωρημένο πετσί σε μαύρο αυτοκίνητο μπορούν να κάνουν "θαύματα" προς την αντίθετη κατεύθυνση :P


Υ.Γ. (μα να μην σου αρέσει το SRP?)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 16, 2009 6:48 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
QXXX!

Δεν είμαι ασχετος,υσα ισα ειμαι πολύ λεπτολόγοσ και ψείρας, :απλώς επειδή ειλικρινά δεν ηξερα οτι υπάρχει site για car detailling απλώς ρωτάω,με ενδιαφέρουν μόνο τα καλύτερα προιόντα[.
Προσπαθώ να βρώ χρόνο να διαβάσω οσα πιο πολλα posts γινεται για να μάθω λεπτομέρειεσ,πχ τι ακριβώς ειναι το clay και πως <δουλεύεται?
Ψάχνοντας στο google ανακάλυψα τα Poorboys τα οποία φαίνεται οτι δουλεύονται ευκολα με το χέρι και επισης μου απάντησαν αμεσα.
Ειμουν ετοιμος για Zaino αλλα αυτα φαίνονται πιο φιλκά στην χρήση.Οσο για την SRP νομίζω οτι ειναι ΠΑΛΙΑ ΞΥΝΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ,ξεπερασμένη πλέον :mrgreen

Το ξέρω οτι τα εχεις χιλιοπεί αλλά μπορείς σε παρακαλώ να φτιαξεις ενα TOP 10 ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ MUST TRY ανεξαρτήτωσ κόστους τα οποία να ειναι ΕΥΧΡΗΣΤΑ?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 6:03 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
creed παρεξήγηση :)

Έχουμε και λέμε λοιπόν :)

1) Meguiars NXT 2.0 για χαζογυάλισμα προστασία με το χέρι.
2) Collinite 845 για κέρωμα
3) Meguiars τα στρογγυλά σγουγγαράκια για να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω.
4) Πηλός (θα προτείνω τον meguiars τον μπλε ΟΧΙ τον κόκκινο αν και μάλλον δύσκολο να τον βρεις...οπότε ένα πακετάκι που έχει η meguiars μαζί με λιπαντικό). Για Ελλάδα....αν είναι για παραγγελία απέξω sonus green αφού μιλάμε για καινούργιο αυτοκίνητο.

Τα παραπάνω τα προτείνω με την λογική ότι δεν σου αρέσει το SRP και να είναι οικονομικά (σχετικά). Αν θες να ξεφύγεις σε λεφτά κοίτα το ποστ του dimx-5 για swissvax (αν και προσωπική μου άποψη αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα για ένα κερί πρώτα πάρε έναν αλοιφαδόρο, η πραγματική λάμψη και βάθος στο χρώμα έρχονται από το γυάλισμα σε μεγαλύτερο ποσοστό από ότι με το κέρωμα)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 7:26 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Aρα ο αλοφαδόρος τελικά ειναι πανάκεια,δηλαδη τον προτείνεις για καινούργιο αυτοκίνητο?
Τον DC220?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 7:28 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Τελικά το Collinite 845 απλώνεται ευκολα με το χέρι?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 9:17 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
creed έγραψε:
Τελικά το Collinite 845 απλώνεται ευκολα με το χέρι?


παιχνιδάκι.
το μόνο που θέλει είναι μικρές ποσότητες για να σκουπίζεται εύκολα χωρίς να αφήνει κατάλοιπα.
μία σταγόνα στο σφουγγαράκι φτάνει για μισό καπώ, μία πόρτα ή ένα φτερό περίπου.
επίσης καλό είναι να περαστούν 2-3 χέρια, και κάθε χέρι θα είναι και πιο εύκολο.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 19, 2009 9:22 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Τελικά αξίζει να πάρω τώρα αλοιφαδόρο η θα κάνω καλή δουλειά με το χέρι?Το αυτοκίνητο το παίρνω την ερχόμενη Παρασκευή,ειναι μαύρο .


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 19, 2009 12:07 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
κοίταξε να δεις.
αν το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση, δεν θα χρειαστείς γυάλισμα.
άρα δεν θα χρειαστείς αλοιφαδόρο.
η γνωμη μου είναι ότι τα μόνα που θα σου χρειαστούν είναι ένας μαλακός πηλός με detailing spray για να έχεις μια άριστη επιφάνεια χωρίς micro marring και ένα καλό κερί.
αν το αυτοκίνητο έχει πλυθεί άτσαλα από τον έμπορο πριν το αγοράσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει αράχνη.
σε αυτή την περίπτωση, ή απαιτείς να στο γυαλίσουν αυτοί, ή παίρνεις αλοιφαδόρο και το κάνεις με την ησυχία σου και όπως πρέπει.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: