Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:00 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 18 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 7:40 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 36
Παιδιά καλησπερα.. (ακολουθεί σεντονι... Sorry)
Εχω ενα suv καινούργιο 1ετους
Το πλένω αρκετά συχνα με την μέθοδο 2 κουβαδων ειμαι αρκετα προσεκτικός χρησιμοποιώ προβατάκι σαμπουαν κερί της Meguiar’s. Γενικά ειναι σε πολύ καλο βαθμό το χρωμα-βερνίκι του.
Βέβαια παρατήρησα οτι σε μερικά σημεία έχει μικρογρατζουνιες(κυρίως σε βαμενα πλαστικά μερη δεν ξερω αν παίζει κάποιο ρόλο) που δε φαίνονται παρα μόνο σε έντονο φως(κάτω απο δυνατό ήλιο) υπο γωνία και σε κοντινή απόσταση έπειτα απο "λεπτομερή" έλεγχο.

Ερώτηση...

Μπορώ με την srp να τις καλύψω; και μετά να περάσω το κερι; εχει καποια srp η meguiars (εχετε να μοθ προτεινεται κάποια αλλη; εφαρμογή γίνεται μς το χερι η μπορω και με ενα da;

Clay bar πρέπει να κάνω; η να κανω πρωτα το τεστ με τι σακουλάκι και να δω αν χρειαζεται; ειναι υποχρεωτικό αν διαπιστώσω με το σακουλάκι ότι δεν χρειαζεται;

Εχω και ενα α3 12 ετών το οποίο περα απο πλύσιμο σε "τύπου βενζινάδικου" δεν τυγχάνει αλλης περιποίησης... Είναι τίγκα στην αράχνη αλλά μέχρι εκεί. Δεν εχει βαθιές γρατζουνιες.
Λεω για αρχη να του κανω μια πολύ καλη προπλυση με ενα δυνατο καθαριστικο (με χρήση αφροποιητη πιεστικου) μετα πλύσιμο κανονικό με σαμπουάν της Meguiar’s μετα πυλο (οπωσδήποτε) και μετά να του ρίξω ενα γιαλισμα
Εχω σκεφτεί την ultimate compound της Meguiar’s (δεν ξερω το βαθμό κοπτικοτητας και κατα πόσο χρειαζεται... και εδω θελω τα φώτα σας) μετα την ultimate polisher παλι της Meguiar’s και μετά κερι nxt 2.0.
Το αποτέλεσμα που θελω ειναι να φύγει το 80%της αράχνης, αν οχι ολη, και να λάμπει οσο πιο πολυ γίνεται... Μετά την polisher τι προτείνεται για να εχω τι αποτέλεσμα που θελω; srp είναι καλη επιλογή; συνεργαζεται με το κερι;
Ευχαριστώ....

Υ. Γ. Υπάρχει da αλοιφαδορος...

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 7:42 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 36
Ξέχασα να πω το suv(1 ετους) ειναι λευκό απλο και το α3 μαύρο μεταλλικό...

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 8:31 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Όλα όσα έχεις πει κ προτείνει είναι σωστά. Η έλλειψη εμπειρίας χρήσης του da για γυάλισμα όμως ίσως σε δυσκολέψει.

Κάνε τα τεστ σου στο Α3 κ όταν νιώσεις έτοιμος κάνε το SUV αλλά με μεσαίο σφουγγάρι κ την ultimate polish για αρχή.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από Δημήτριος και Τρί Οκτ 22, 2019 9:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά


_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 9:20 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 36
Δημήτριος έγραψε:
Όλα όσα έχεις πει κ προτείνει είναι σωστά. Η έλλειψη εμπειρίας χρήσης του da για γυάλισμα όμως ίσως σε δυσκολέψει.

Κάνε τα τεστ σου στο ΣΕΞ κ όταν νιώσεις έτοιμος κάνε το SUV αλλά με μεσαίο σφουγγάρι κ την ultimate polish για αρχή.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Καλά εννοείται οτι μέχρι να του παρω τον αέρα (του da εννοώ) δε θα ακουμπισει το suv. Θα πειραματιστώ στο α3 και μετά βλέπουμε. Κι εγω ετσι λεω να ξεκινήσω με polisher και μαλακό σφουγγάρι αν δω τα δύσκολα να βαλω μεσαίο σφουγγάρι και αν δω πάλι τα δυσκολα να βαλω σκληρό σφουγγαρι. Αν μετα από αυτή τη σειρα δε δω προκοπή θα βαλω την compound με την αντίστοιχη σειρά.

Σωστά το σκέφτομαι;
Την srp μπορω να την βαλω με τον da; και αν ναι σε τι ταχύτητα; (να φανταστώ σε μικρή 2 με3;)
Την polisher και compound (αν την χρησιμοποιησω) σε τι ταχυτητα 4 με 5;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 9:49 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Διόρθωσα το σεξ γιατί το autocorrect τον παίζει...

Στα δικά μας τώρα: 99,99% δε πρόκειται με polish να κάνει δουλειά ένα μαλακό σφουγγάρι. Δε θα αφαιρέσει σχεδόν τπτ, ας είμαστε ρεαλιστές. Μεσαίο κ βλέπεις. Ταχύτητα 4-4,5 στον DA.

Για SRP, 3-4. Μην την πολυδουλεψεις γιατί θα στεγνώσει κ θα βγάλει περισσότερη σκόνη.

Γενικότερα πριν από τέτοιες κινήσεις είναι καλό να διαβάσουμε κ να δούμε αρκετά βίντεο για τη γνώση της εφαρμογής. Κ μετά πρακτική. Ειδάλλως το αποτέλεσμα θα αργήσει να έρθει κ θα κουραστεις περισσότερο.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 22, 2019 10:26 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σωστός ο Δημήτρης ότι σου είπε.
Να προσθέσω ότι η polish που λες της megs δεν είναι ακριβώς αυτό που νομίζεις ...polish....<<ψιλή, η δεύτερο στάδιο>> η όπως την καταλαβαινεισ πιο καλά....
Η συγκεκριμένη είναι pre waxing glaze δηλαδή ασ πούμε.καθαριστικη με.πολλα fillers μέσα.
Δεν έχει νομίζω σχεδόν καθόλου καθόλου κοπή μέσα οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει στο μαύρο.
Αλλά οκ αν τη θέση για δοκιμές για αρχή καλώς.......
Όταν έρθει η ώρα και πάρεις τα.μηχανηματα τα ξαναβλέπουμε τις αλοιφές ένα ένα........τα βηματα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2019 7:21 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
H meguairs έχει πάντως αντίστοιχη της SRP, την 3in 1 wax.

Από τη στιγμή που θα βάλεις κερί μετά νομίζω πως δε σου χρειάζεται ένα τέτοιο προϊόν.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2019 7:44 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 36
Οκ παιδιά.. Θα δοκιμάσω κατευθείαν την compound με μαλακό pad και βλεπουμε... Οσο για την srp η δε θα την βαλω καθόλου η θα την περάσω με το χερι γιατι οπως ειδα σε βίντεο και οπως είπατε κι εσείς στεγνώνει γρηγορα(οπότε θελει εμπειρία για πέρασμα με da που δεν εχω ακόμα)
Αλλες αλοιφές που εχω δει σε βίντεο και εχω διαβάσει κ εδω μεσα ειναι της menzerna.. Εδω βέβαια δεν ξέρω ποίες χρειάζομαι(έχει πολλές για διάφορες δουλειες... Πολλοί κωδικοί....)
Τα προϊόντα της Meguiar’s τα εχω δοκιμάσει και εχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος(τα βρισκω και πιο εύκολα) και θεωρω οτι αφού ξεκινησα με Meguiar’s "πρέπει" να συνεχίσω(σκέφτομαι με το φτωχό μυαλο μου οτι προϊόντα της ίδιας εταιρείας ΛΟΓΙΚΑ θα συνεργάζονται πιο καλά κ σωστά... μπορεί να κανω και λαθος...)
Πάντως αν έχετε κάποια άλλα προϊόντα που έχετε δοκιμάσει και έχετε μείνει ευχαριστημένοι είμαι ολος αυτιά... Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2019 11:32 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μη βάλεις compound με το μαλακό. Ξεκινά την polish με μέτριο κ αν δε σου αρέσει με το πιο σκληρό. Αν δουλέψει αυτός ο συνδυασμός, βάζεις IPA, κερί κ είσαι έτοιμος.

Αν όχι, τότε βάλε μέτριο σφουγγάρι με την compound.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κέρωμα γυάλισμα προστασία αυτοκινήτου και διαφορές προϊό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 23, 2019 12:10 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 28, 2019 7:11 am
Δημοσιεύσεις: 36
Δημήτριος έγραψε:
Μη βάλεις compound με το μαλακό. Ξεκινά την polish με μέτριο κ αν δε σου αρέσει με το πιο σκληρό. Αν δουλέψει αυτός ο συνδυασμός, βάζεις IPA, κερί κ είσαι έτοιμος.

Αν όχι, τότε βάλε μέτριο σφουγγάρι με την compound.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Πιο πάνω ενα παιδί ανέφερε οτι η Polish δεν έχει καθολου λειαντικα στοιχεία... Οπότε πώς θα βγάλει την αράχνη; ισως την καλύψει αλλά εγω θέλω να την βγάλω κατά ενα μεγαλο ποσοστό...
Εσυ την έχεις δουλέψει την συγκεκριμένη;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 18 από 22 [ 213 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: