Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 9:42 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 4 [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: και μετά το κέρωμα,σαμπουάν με κερί ή σκέτο σαμπουάν?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 02, 2011 8:52 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
corsa2004 έγραψε:
stef το αμάξι το έχω σε κλειστό γκαράζ και του κάνω πράσινο πυλό της sonus κάθε φορά που το γυαλίζω,δηλαδή περίπου μια φορά το δίμηνο.Το γυάλισμα το κάνω με ένα αλοιφαδόρο που έχω και το κίτρινο σφουγγάρι της merzerna στις πιο χαμηλές στροφές με την prima AMIGO(έχω πολύ λίγες γρατζουνιές) και μετά περνάω με το χέρι nxt tech wax 2 και ένα χέρι deep crystal carnauba wax.

Γιατί γυαλίζεις κάθε δύο μήνες?
Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για να δημιουργηθεί αισθητή αράχνη, αν γίνεται σωστό πλύσιμο.
Ακόμα και για πηλό ίσως είναι λίγο αν το αμάξι φυλάσσεται, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα μιας και δεν βλάπτει σε κάτι.

Αν και τώρα που το ξαναβλέπω, με την amigo ουσιαστικά δεν κάνεις γυάλισμα απλά γεμίζεις τις αράχνες ώστε να μη φαίνονται, μιας και η amigo είναι glaze, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απλά μη χρησιμοποιείς αλοιφές με abrasives τόσο συχνά, γιατί στο μέλλον θα έχεις αδυνατίσει αρκετά το βερνίκι σου.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: και μετά το κέρωμα,σαμπουάν με κερί ή σκέτο σαμπουάν?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2011 2:06 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:32 am
Δημοσιεύσεις: 23
Βασικά το γυαλίζω αλλά ουσιαστικά δεν χρησιμοποιώ αλοιφές με abrasives αφου δεν υπάρχει λόγοσ μέχρι στιγμής.Είχα κάτι πολύ ψιλές γρατζουνίτσες που με την amigo και με το tech wax 2 έφυγαν.Ιδιαίτερα από δώ και στο εξής εαν δεν υπάρχει λόγος κάθε δυο μήνες θα του περνάω ένα glaze που να είναι αρκετά oily και ένα κεράκι και θα είμαι οκ νομίζω χωρίς να αδυνατίζω το βερνίκι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: και μετά το κέρωμα,σαμπουάν με κερί ή σκέτο σαμπουάν?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 03, 2011 3:01 am 
χρηστος έγραψε:
και εγω το εχω ψαξει λιγο το θεμα...

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


στο γυμνασιο μενεις?


  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 4 [ 33 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: