Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 4:44 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 8 από 8 [ 80 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:38 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
Μπορώ να περάσω το Nanolex Premium Paint & Alloy Sealant σε ζάντα η οποία είναι diamond cut στο πρόσωπο και satin μέσα. Θα επηρεαστεί το diamond cut; το satin θα γίνει gloss;
Επίσης είναι καλύτερα να τις περάσω πριν τις τοποθετήσω; τις περνάω παντού; και στο εσωτερικό και εκεί που "κουμπώνει" το λάστιχο. Θα έχει θέμα με το να εφαρμοστεί το λάστιχο; να κολλήσουν τα βαριδιάκια;
Φαντάζομαι αν είναι καινούργια δεν την καθαρίζω πρώτα.

Για το αμάξωμα έχω το Collinite 915. Κάνει για τις ζάντες ή θα φύγει αμέσως λόγω θερμοκρασίας; Θα "χαλάσει" το satin φινίρισμα;


Μετά θέλω να καθαρίσω τους θόλους και ότι έχουν μέσα (δαγκάνες και κάτι μεταλλικούς κυλίνδρους όπου βιδώνει η ζάντα, οι οποίοι είναι χάλια από σκόνη φρένων και κάτι καφέ σα σκουριά).
Έχετε να προτείνετε κάποιο προϊόν για τα μεταλλικά αυτά μέρη που όμως να μην κάνουν την παραμικρή ζημιά σε φρένα, ανάρτηση και βίδωμα ζάντας.

Γενικά τι πρέπει να προσέξω στο καθαρισμό των θόλων καθώς έχουν σημαντικά λειτουργικά μέρη. Πειράζει η μπει νερό στις τρύπες που βιδώνει η ζάντα; εκεί που εφάπτεται; αν μπουν προϊόντα (σαμπουάν κτλ) στα φρένα-αμορτισέρ;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 14, 2014 4:09 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Μπορεις να το βαλεις στις ζαντες αρκει η επιφανεια να εχει βερνικι..
Για τους θολους χρησιμοποιησε ενα οποιοδηποτε APC ή degreaser και ψεκασε τους θολους και οτι αλλο θες τριψε με μια βουρτσα και ξεβγαλε καλα..
Αν εχει μεινει καπου βρωμια ξαναπερασε το..
Για τα μεταλλικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ή τα britemax twins ή το nxt metal polish και να γινουν καινουργια..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2014 7:36 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
Βασικά έψαχνα κάτι σαν σπρέι που το ρίχνεις στις ζάντες-φρένα και κάνει τις οξειδώσεις "κόκκινες" και μετά απλά το ξεβγάζεις.
π.χ. το IronX 500ml
είναι πολύ ισχυρό; κάνει για φρένα-τακάκια ή θα κάνει καμιά ζημιά; Θα βγάλει και τη σκουριά και τη σκόνη από τα φρένα;
Εξ' άλλου, θα χρειαστεί μετά και για τις ζάντες. Κάνει για diamond cut;
Φαντάζομαι όλες οι ζάντες έχουν βερνίκι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2014 9:42 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Την σκουριά δεν νομίζω να την βγάλει. Επίσης ironx και προϊόντα τέτοιου τύπου δεν είναι για να χρησιμοποιούνται σε κάθε καθάρισμα ζάντας. Όλες οι ζάντες έχουν βερνίκι αλλά ο φίλος πιο πάνω φαντάζομαι ήθελε να πει γυαλιστερό βερνίκι και όχι ματ. (αν κατάλαβα λάθος ας με διορθώσει )

Στάλθηκε από το LG-D855 μου



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2014 10:48 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Δεν εχουν ολες οι ζαντες βερνικι και οσες εχουν δεν εχουν σε ολη την ζαντα..
Η bmw ας πουμε σε πολλες ζαντες εχει μονο στην προσοψη και στο εσωτερικο δεν εχει και αν περασεις nanolex σε επιφανεια χωρις βερνικι μετα βγαινει δυσκολα..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 15, 2014 11:34 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
η ζάντα είναι αυτή:
http://bbs.com/en/products/design_line/sr.php

βοηθάει;

Μπορώ να τη περάσω με Nanolex πρόσωπο (diamond cut) και πίσω (satin);

Πώς θα καταλάβω αν έχει βερνίκι; και τι με νοιάζει αν δεν φεύγει μετά το Nanolex;

Το satin φινίρισμα θα χαθεί;

Είναι καλύτερα να την αφήσω χωρίς προστασία;

Το iron X δε το θέλω για τις ζάντες. Θέλω κάτι για τις δαγκάνες και τα hubs (εκεί που κουμπώνει η ζάντα). Έχει βρώμα που δεν έχω ιδέα τι είναι (σκόνη φρένων, επικαθίσεις, λάδια, σκουριά, χώμα, όλα μαζί..; )


ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2014 12:44 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
Σε ερώτηση στην ίδια την Nanoflex μου είπαν ότι
-όλες οι BBS έχουν βερνίκι παντού
-για να μην γίνει shiny η satin επιφάνεια κάνει μόνο το professional
-πρέπει να το βάλω αφού μπουν τα βαρίδια γιατί δεν θα πιάνει η κόλλα

Επειδή το professional είναι πανάκριβο και πρέπει να μπει μετά την ζυγοστάθμιση τουλάχιστον, μάλλον δεν θα τους βάλω τίποτα... :(

Ίσως Collinite στο diamond cut μόνο και όσο αντέξει.



Η ερώτηση για τον καθαρισμό των δαγκανών και hubs παραμένει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2014 10:38 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δαγκάνες με τύπου Iron-X προϊόν, μετά από αρχικό καθαρισμό με APC.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2014 10:44 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
νομίζω θα πάω με billberry και μετά iron X για δαγκάνες και hubs και τις νέες ζάντες θα τις βάλω χωρίς sealant στην αρχή. Αν και βρήκα σε forums του εξωτερικού ένα προϊόν Gtechniq C5 για satin επιφάνειες, αλλά το φοβάμαι και δεν ξέρω και από που να το προμηθευτώ εύκολα.

Ευχαριστώ!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Καθαρισμός Ζαντών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 18, 2015 3:40 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 10:30 am
Δημοσιεύσεις: 11
Τελικά:
hubs και δαγκάνες πλύθηκαν με ValetPro Billberry και πιεστικό. Το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό. Μάλλον ήθελε και de-iron το οποίο επέλεξα να μην χρησιμοποιήσω λόγω "επιθετικότητας" (κατά την γνώμη μου, χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις) και αύξηση κόστους (συμπληρωματικά του billberry).

Από περιέργεια, δοκίμασα και το billberry σε παλαιές ζάντες όπου δεν αφαίρεσε μαύρες κουκίδες από το πρόσωπο και κάποιο ψημένο τακάκι από τα σημεία του κύλινδροι που είναι στο ύψος των φρένων (δεν είχε καθαριστεί για 4 χρόνια..). Αυτά με δυο χέρια (ένα 1:10 χωρίς τρίψιμο και το δεύτερο 1:8 με λίγο τρίψιμο) και πιεστικό.

Οι θόλοι πλύθηκαν με ValletPro APC και μετά ντύθηκαν με Chemical Guys BareBones και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό (με εξαίρεση κάποια "καμμένα" πλαστικά), ιδιαίτερα στα μεταλλικά μέρη (ελατήρια, αμορτισέρ, μπράτσα, γέφυρες κτλ.).

Οι νέες ζάντες περάστηκαν με Gtechniq C5, αφού καθαρίστηκαν με Gtechniq Panel Wipe. Ήταν υπερβολικά απλό στην εφαρμογή (ενώ σε τέτοια προϊόντα είναι αυτό που φοβάμαι, καθώς τις περισσότερες φορές μιλάμε για μόνιμο αποτέλεσμα) και το φινίρισμα παρέμεινε το ίδιο σε diamond cut και σατέν επιφάνειες (πάντα βερνικωμένες) -δεν πρόσθεσε γυαλάδα.
Περιμένω να δω και αποτελέσματα σε βρωμιά και χρόνο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 8 από 8 [ 80 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: