Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 2:25 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 189 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 185, 186, 187, 188, 189
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2022 11:24 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Οχι βεβαια , στα rupes αναφερομουν στο 2ο κομματι στην απαντηση.
Υπαρχουν και αλλες καλες εταιρειες οχι μονο η rupes να το πουμε και αυτο πχ flex και αλλες
Και σε μερικες περιπτωσεις πιο οικονομικες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2022 1:29 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ναι οκ δεν είπα να κάτσεις να ψάχνεις τα manual θα επρέπε να ξέρουν. Εγώ έκατσα και το έψαξα για να σε βοηθήσω .

Όσο αφορά στα εργαλεία μεγάλη κουβέντα.
1. Όλα τα knipex είναι κορυφή ,και όντως κόβουν καλύτερα αλλά το αποτέλεσμα που θα βγάλει ο ηλεκρολογος που θα σου κάνει μια εργασία δεν έχει καμία σημασία αν κρατάει knipex, η κάποιο άλλο κόφτη.
Και δε θεωρώ ότι τα rupes είναι knipex απλά επειδή είναι ακριβά ειδικά όσο αφορά το αποτέλεσμα.
2. Όσο αφορά το.οικοσυστημα που φτιάχνουν είναι καλό πακέτο με χρωματακια και σφουγγαρια αντίστοιχα για όποιον δε μπορεί να ξεχωρίσει εύκολα τι πάει με τι και βοηθάει σε αρχάριους και εκεί στοχεύει και σε πωλησεις και πολύ σωστά κάνει, και δεν είναι κορυφαία ούτε τα σφουγγάρια ούτε οι αλοιφές του συστήματος μαλλον μέτρια προς τίμια και με καλή τιμολογιση είναι η αλήθεια ,και δεν έχει να κάνει με τι μηχναηματα θα το χρησιμοποιήσει κάνεις, καμία αλοιφή η σφουγγαρι δε ...καταλαβαίνει....με τι μάρκα το χρησιμοποιείς και ούτε επηρεαζεται.

Επίσης έχουν τους πιο αδύναμους κινητήρες και την πιο μικρή ροπή συγκριτικά με τον ανταγωνισμό.και εγγύηση ακριβώς ίδια με τα υπόλοιπα μηχναηματα στην αγορά.
Υποστήριξη έχουν πολύ καλή σίγουρα και πληθώρα ανταλλακτικών .
Και φυσικά στη τελική τιμή του προϊόντος προστίθεται Κάι τα εκατοντάδες promo videos, οι προμήθειες στους affiliates που τα διαφημίζουν , τα ακριβά σκηνικά παρουσίασης και ολα τα γύρω γύρω,που άλλες μάρκες δεν έχουν.


Και όσο αφορά την κλασική ερώτηση του τι χρησιμοποιουν οι επαγγελματίες.....
Εγώ ήμουν σε σεμινάριο με τους 3 πιο γνωστούς επάγγελματιες του χώρου το περασμένο σ.κ και από τα 3 πιο γνωστά μαγαζιά στην Ελλάδα....
Οι δυο δεν είχαν ούτε ένα rupes ο τρίτος είχε όλη τη σειρά......
Έχει σημασία η μάρκα;;;;; Μάλλον καμία ....
Ότι βολεύει τον καθένα προσωπικά στις δικές του προτιμήσεις ,



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2022 4:33 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Ναι οκ δεν είπα να κάτσεις να ψάχνεις τα manual θα επρέπε να ξέρουν. Εγώ έκατσα και το έψαξα για να σε βοηθήσω .

Όσο αφορά στα εργαλεία μεγάλη κουβέντα.
1. Όλα τα knipex είναι κορυφή ,και όντως κόβουν καλύτερα αλλά το αποτέλεσμα που θα βγάλει ο ηλεκρολογος που θα σου κάνει μια εργασία δεν έχει καμία σημασία αν κρατάει knipex, η κάποιο άλλο κόφτη.
Και δε θεωρώ ότι τα rupes είναι knipex απλά επειδή είναι ακριβά ειδικά όσο αφορά το αποτέλεσμα.
2. Όσο αφορά το.οικοσυστημα που φτιάχνουν είναι καλό πακέτο με χρωματακια και σφουγγαρια αντίστοιχα για όποιον δε μπορεί να ξεχωρίσει εύκολα τι πάει με τι και βοηθάει σε αρχάριους και εκεί στοχεύει και σε πωλησεις και πολύ σωστά κάνει, και δεν είναι κορυφαία ούτε τα σφουγγάρια ούτε οι αλοιφές του συστήματος μαλλον μέτρια προς τίμια και με καλή τιμολογιση είναι η αλήθεια ,και δεν έχει να κάνει με τι μηχναηματα θα το χρησιμοποιήσει κάνεις, καμία αλοιφή η σφουγγαρι δε ...καταλαβαίνει....με τι μάρκα το χρησιμοποιείς και ούτε επηρεαζεται.

Επίσης έχουν τους πιο αδύναμους κινητήρες και την πιο μικρή ροπή συγκριτικά με τον ανταγωνισμό.και εγγύηση ακριβώς ίδια με τα υπόλοιπα μηχναηματα στην αγορά.
Υποστήριξη έχουν πολύ καλή σίγουρα και πληθώρα ανταλλακτικών .
Και φυσικά στη τελική τιμή του προϊόντος προστίθεται Κάι τα εκατοντάδες promo videos, οι προμήθειες στους affiliates που τα διαφημίζουν , τα ακριβά σκηνικά παρουσίασης και ολα τα γύρω γύρω,που άλλες μάρκες δεν έχουν.


Και όσο αφορά την κλασική ερώτηση του τι χρησιμοποιουν οι επαγγελματίες.....
Εγώ ήμουν σε σεμινάριο με τους 3 πιο γνωστούς επάγγελματιες του χώρου το περασμένο σ.κ και από τα 3 πιο γνωστά μαγαζιά στην Ελλάδα....
Οι δυο δεν είχαν ούτε ένα rupes ο τρίτος είχε όλη τη σειρά......
Έχει σημασία η μάρκα;;;;; Μάλλον καμία ....
Ότι βολεύει τον καθένα προσωπικά στις δικές του προτιμήσεις ,


Ναι ρε Μαρκο καλοσύνη σου που το έψαξες αλλά σα καταναλωτές δε θα έπρεπε να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία. Αν αυτοί που το πουλάνε δεν ξέρουν τι είναι πώς δλδ θα σε βοηθήσουν αν αυτό που παραλάβεις εν τέλει δε δουλεύει η δε δουλεύει όπως πρέπει. Όλοι νομιζω καταλαβαίνουμε τι λέω.

Αν έρθει ηλεκτρολόγος με κατσαβίδια tactix η δω συνεργείο με κλειδιά parkside μόνο γέλια θα με πιάσουν και ναι μεροκάματο δε θα τους δώσω. Κι αυτό διότι δε σέβονται τη δουλειά και τον εαυτό τους αν δουλεύουν με τέτοια εργαλεία. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κανέναν βέβαια να δουλεύει με τέτοια. Έχω δουλέψει σε βιομηχανικό επίπεδο διάφορες ποιότητες εργαλείων και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δε θα βγει το ίδιο αποτέλεσμα με φθηνό και ακριβό εργαλειο. Η τιμή του ακριβού εργαλείου μπορεί να κρύβεται πίσω από δέκατα του χιλιοστού κάτω απτό χρώμιο που κανένας "Μαστοράκος" δε καταλαβαίνει στην αρχή. Αυτά είναι για επαγγελματίες η ανθρώπους που ξέρουν τι αγοράζουν και γιατί το αγοραζουν, αν θελει κάποιος να ξεβιδωνει τις καρέκλες απτά ΙΚΕΑ καλά είναι και τα κινεζικα. Αυτά τα εργαλεία γενικά.

Τώρα όσον αφορά τα rupes η τα flex καλώς η κακώς είναι τα μόνα που φτιάχνονται στην ευρωπαϊκή ήπειρο. Αυτό και μόνο έχει ένα κόστος παραπάνω αλλά και μια ποιότητα κατασκευής πολύ ανώτερη από αυτή που έχουν αυτά που παράγονται μαζικά απτή Κίνα. Τώρα αν έχουν αδύναμο μοτέρ τότε όλοι αυτοί οι επαγγελματίες που τα αγοράζουν μάλλον έκαναν λάθος αγορά κι έπρεπε να πάρουν κινέζικα. Αλήθεια αυτοί οι 3 επαγγελματίες που λες είχαν και κάποιο κινεζικό πέραν ίσως από κάποιο das6? Δε νομίζω.

Τώρα όσον αφορά το σύστημα με τα pad/ αλοιφες της rupes δουλεύει και δουλεύει υποδειγματικά. Κι εγώ γενικά mixed αλοιφές και pads δούλευα πάντα και θα συνεχίσω όμως και τα rupes δουλεύουν εξίσου καλά.

Τελοσπαντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα έχουν θέση στην αγορά. Ανάλογα με το τι θες να κάνεις αγοράζεις όμως δεν είναι όλα τα ίδια επειδή ίσως φαίνονται παρόμοια.

Ναι τα κινέζικα επειδη είναι φθηνά είναι ένας πολύ καλός τρόπος να βάλεις το χέρι σου πάνω σε εργαλεία που σε διαφορετική περίπτωση δε θα το εκανες ποτέ όμως αυτό όμως δε τα κάνει καλά εργαλεία. Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαν κλείσει όλοι οι υπόλοιποι.

Φιλικά πάντα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 16, 2022 11:40 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Εν συντομια.Οταν βλεπετε ενα προοιον που παιζει στην παγκοσμια αγορα διαβαστε κριτικες απο παγκοσμια φορουμ & γκρουπ , απο τους χιλιαδες επαγγελματιες & ερασιτεχνες που ειτε ασχολουνται με production detailing ειτε high end και οχι απο τραχαναδες που δεν τα εχουν πιασει ποτε τους και που δεν εχουν γυαλισει πανω απο μια φορα στη ζωη τους.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 189 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 185, 186, 187, 188, 189

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron