Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 4:02 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 189  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 9:16 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
mike έγραψε:
το πρώτο κάνει και για τροχός και για πριόνι στα δίνει μαζί τα εξαρτήματα. :?
δεν νομίζω ότι είναι και το καταλληλότερο.
Τώρα για τα σφουγγάρια που δίνουν μαζί :roll: μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλα,είναι απο τα βασικά η ποιότητα των pads.

κατανοητόν, γι αυτό και οι υψηλες στροφες και τα πιθανά μεγάλα steps ε;
περιμένω την απάντηση για τα βήματα των στροφών και θα σας την δώσω, ρίχτε άλλη μια εκτίμηση πάλι μετά pliz :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 9:50 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
chillo γιατί δεν το σκέφτεσαι καθόλου για orbital polisher;

(για την εγγύηση πάντως ότι και να πάρεις συμφέρει να το στείλεις πίσω;; Γενικά οι αγορές μηχανημάτων από το εξωτερικό είναι λίγο δύσκολα με την εγγύηση)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 9:58 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
πιστεύω δεν θα καταφέρει τις γρατζουνιές που έχω, γι αυτό παω σε rotary
όταν (κι αν) τελειώσω με τις γρατζουνιές θα πάρω κι ένα orbital για να κερώνω πιο συχνά και γρήγορα
ίσως κάνω λάθος στο σκεπτικό, μπορεί το orbital να με καλύπτει, δεν έχω εμπειρία με αλοιφαδόρους, μόνο δια χειρός και για πολλά μπράτσα :)
αλλα γενικά τα πάω καλά με τέτοια πράματα :)
τι λες ως εμεπιρότερος; οι γρατζουνιές που έχω φαίνονται σαν πετραδάκι στο πανί στο πλύσιμο (έχουν κοινή τροχιά :lol: ), αλλα στα τελειώματά τους είναι βαθιές. Είναι επίσης σε δύο πόρτες και στο πορτ μπαγκαζ.
('ασχετο άλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως τις έκανε ο ίδιος ο μαντράς που το αγόρασα ή μάλλον ο "πιτσιρικάς" του πλένοντάς το, αφου απο την προκαταβολή, μέχρι που πήρα το κελιδί 10 μέρες μετά, κατάφερε κι ένα χτυπηματάκι στο φτερο, ενα στρέμα μάντρα γμω την τύφλα του, απορώ πως το κατάφερε)
Έχω και μία απο κλειδι, χαλαρά στο αστάρι 20 πόντοι... :evil:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 10:26 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
και ένα orbital με μικρά pads (3,5") έχει αρκετή δύναμη. Αν οι γρατσουνιές σου δεν έχουν φτάσει αστάρι κατά πάσα πιθανότητα μπορείς να τις φτιάξεις και με orbital. Αν πάντως τα πας καλά με τέτοια πράματα σίγουρα το rotary θα δώσει το τέλειο αποτέλεσμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 14, 2009 12:09 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
για το stepping μου απάντησε:
These are the RPM speeds
1 600
2 900
3 1500
4 2100
5 2700
6 3000
7 8000

θεωρητικά δίνει την 7η για τροχό, αλλά τον εμπιστευόμαστε;
τελευταία ευκαιρία, αλλιώς παιδιά θα σας φωνάξω όλους να βάλετε ενα χέρι για το βάψιμο :P
α'υριο πάω μια βόλτα στα μαγαζια, αν βρω κάτι ανάλογο στα 60-70 € το πήρα, αλλιώς κάνω το σταυρό μου και πατάω το κόυμπί

το + του για μένα είναι οι 600 στροφές. Έχω βρει απο 1000 μεχρι 1800 στροφες εδώ στην Ελλάδα και με καλή τιμή, αλλα το ψιλο-φοβάμαι, 1000 στροφές ίσως είναι πολλές για να "μάθω" το εργαλείο. Τι λέτε;
οι 1800 στροφές επίσης, θα φτάσουν λέτε για γρατζουνιά; Νομίζω καλύτερα θα είναι ψηλότερες στροφές, 2700 π.χ. και καθόλου πίεση, για να κάνουν την δουλειά όλη τα εργαλεία (καλλιτεχνεία :P ).
Η αποψή σας;

Ο άλλος δεν στέλνει εκτός Αγγλίας, όπως και πολλοί το έκοψαν απο Αγγλία απ ότι βλέπω στο ebay, λόγω υψηλών μεταφορικών λένε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 14, 2009 8:06 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
το πράκτικερ έχει κάτι στα λεφτά που λες (globus αν δε κάνω λάθος είναι η μάρκα). Αλοιφαδόρος +1 backing plate (χωρίς σφουγγάρια). Ρίξτου μία ματιά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 14, 2009 1:42 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
globus είχα πάρει ένα κρουστικό και ήμουν υπερευχαριστημένος
θα το κοιτάξω, ευχαριστώ, δεν ήξερα πως έχουν στο Praktiker! :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 16, 2009 10:46 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
praktiker είχε σταματήσει τα globus για αρκετοό χρόνο μου είπαν, αλλά στην νέα τους προμήθεια σε 10 μέρες θα τα εχουν πάλι
ο τύπος που είχα αγοράσει το τρυπάνι μου είπε πως είχαν πρόβλημα με την αντιπροσωπεία, ήταν για τα μπάζα, δεν καλυπτε τις εγγυήσεις της. Είναι λέει ρέπλικες των einhell. Τώρα τα einhell τίνος ρεπλικες είναι, είναι μεγάλο θέμα... :roll:

έκανα μια έρευνα, πήρα εναν makita στα χέρια κι έναν bulle των 95 ευρώ
λες οτι αν είναι φθηνό ούτε σου φαίνεται στην τσέπη και αμα λάχει τον πετάς και στα σκουπίδια, όχι οτι οι bulle δεν έχουν καλή εγγύηση και ανταλλακτικά, τεσπάν, θέλω να πω πως δεν είναι το θέμα των αντοχών το βασικό
αλλα κόλλησα στο οτι ο Makita είναι πραγματικά επαγγελματικό εργαλείο, σαν επέκταση του χεριού σου, το βάρος είναι διαμοιρασμένο σε όλο το εργαλείο και το μανουβράρεις εύκολα και γρήγορα, για καλλιτεχνείες δηλαδή
στον Bulle όλο το βάρος είναι στο μοτέρ μπροστά, πίσω είναι κυριολεκτικά φτερό, θέλει προσοχή΄,
όλο το βάρος πάνω στο σφουγγάρι και ο χειρισμός δυσκολότερος, αν σηκώσεις την λαβή, απλά θα ρίχνεις περισσότερο βάρος... βέβαια 660 στροφές που ξεκινάει είναι χαλαρή φάση, υποθετικά...

μετά απο αυτά, το ξανασκέφτομαι σε άλλες βάσεις...
απο οικονομικότερες, "καλές" μάρκες, τι έχουμε;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 17, 2009 8:48 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
Καλησπέρα
Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά pads Που θα μου χρειαστούν;

ο αλειφαδόρος είναι rotary και με Backing plate των 125mm, νομίζω είναι 5" αυτό;

έχω εντοπίσει απο την http://www.elitecarcare.co.uk την σειρά της menzerna, άσπρο πορτοκαλί και κίτρινο
ή μηπως να προτιμήσω τα wafle ?
λέω να πάρω και Spot pads για τις γρατζουνιές, τα 75mm είναι οκ; Λέω να χρησιμοποιήσω αυτό http://www.elitecarcare.co.uk/elite-80x ... ot-pad.php με το ανάλογο Back plate http://www.elitecarcare.co.uk/elite-75m ... p?cPath=69 και μετά να περάσω στα φαρδύτερα που θα καλύψω ούτως ή άλλως όλο το αμάξι. Ίσως να πάρω και το ροζ http://www.elitecarcare.co.uk/elite-80x ... p?cPath=69 ?

βοηθήστε πλιζ γιατί έχω ψιλο-χαθεί

γενικά, αν μπορείτε, προτείνετε ένα σετ, με κομματια για βαριά δουλειά και γρατζουνιές σε σημεία και άλλα για γενικότερη δουλειά σε όλο το αμάξι, γυάλισμα κέρωμα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 18, 2009 12:16 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Τα menzerna σφουγγάρια έχω διαβάσει πως είναι λίγο σκληρά σε υφή και ίσως δεν σε πολύ βολέψουν. Το backing plate που δείχνεις είναι μία χαρά θα κάνει για τα μικρά σφουγγάρια που δίνεις τα λινκ αλλά και τα λίγο πιο μεγάλα που έχει το elitecarcare


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 189  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: