Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:17 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 189  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 18, 2009 9:59 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Με backing plate 125mm δλδ 5" κοιτάς για pads 5,5 και μεγαλύτερα (όχι όμως πολύ μεγαλύτερα) Το όριο πιστεύω πως είναι τα 6,5" (που είναι και τα pads της meguiars η παλιά σειρά και είναι πάρα πολύ καλά και τα συστήνω χωρίς επιφυλάξεις).

Τώρα αν κοιτάς κάτι πιο φθηνό σίγουρα τα menzerna (λόγω ονόματος και μόνο δεν θα σε απογοητεύσουν). Τώρα για το αν θα πάρεις waffle ή όχι;;;

Με τα waffle pads πετυχαίνεις μικρότερες θερμοκρασίες στην επιφάνεια που γυαλίζεις (γενικά αυτό το θες όταν δουλεύεις με rotary που έχει δύναμη, με orbital αλοιφαδόρο σε αφήνει παγερά αδιάφορο)

Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις να ξέρεις πως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορέσεις να κάνεις ένα ολόκληρο αυτοκίνητο με ένα μόνο pad αφού κάποια στιγμή θα στομώσει από τις αλοιφές και θα πρέπει να το πλύνεις για να καθαρίσει και να το ξαναχρησιμοποιήσει.

Γενικά πάντως εκτός από τα pads πρέπει να δώσεις και σημασία στο backing plate αφού είναι κάτι που θα σου κάνει την ζωή εύκολη η εφιάλτη (ειδικά εφόσον μιλάμε για αρχάριο). Εγώ από το σκληρό backing plate πήγα σε αυτό

http://www.elitecarcare.co.uk/product_i ... b68969697c

που είναι κλώνος του πολύ γνωστού 3Μ και η διαφορά ήταν η μέρα με την νύχτα. Ο αλοιφαδόρος ακολουθούσε τις καμπύλες του αυτοκινήτου πολύ πιο εύκολα και χωρίς να διαμαρτύρεται (χοροπηδά κτλ). Επιπλέον συγχωρεί αρκετά λάθη ως προς την κλίση που θα το κρατάς.

Τώρα για pads για γρατσουνιές το κίτρινο που δίνεις στο λινκ το αγόρασα πρόσφατα αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα....είναι πάρα μα πάρα πολύ σκληρό και με πάρα πολύ ανοιχτή δομή στο σφουγγάρι του. Μου θύμισε χοντρό σύρμα κουζίνας σε πλαστική μορφή :P:P. Εγώ πάντως την επιφάνεια που αφήνει το ντουκόχαρτο 3000 μετά από τρίψιμο μίας γρατσουνιάς την φέρνω με ένα light cut pad http://www.elitecarcare.co.uk/elite-80x ... ot-pad.php

Τέλος αν αγοράσεις το μικρό backing plate εκτός από τα πολύ μικρά pad 80mm μπορείς να πάρεις και 100mm pads που είναι πολύ βολικά για σημεία που δεν χωράνε τα μεγάλα. (το μπλε είναι πολύ καλό για γυάλισμα από εκεί και κάτω μου φάνηκαν πάρα πολύ μαλακά (μιλάω πάντα για τα pads του elite)

Καλές αγορές.....και καλά γυαλίσματα όταν μαζέψεις όλα τα πράγματα!!!



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 18, 2009 6:59 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
ευχαριστώ και τους δύο, ο ένας συμπληρώνει τον άλλον
:gjb:
θα πάρω την παλια σειρά της meguiar με το back plate της elite, αφού η νέα σειρά θέλει και μεγαλύτερο back plate που όμως δεν το έχουν στο site. Άλλωστε στην παλιά σειρά πίνει νερό πολύς κόσμος φαίνεται
και θα πάρω και το σετ με τα spot pads και το back plate κι ένα κίτρινο για τα heavy duty κομμάτια
:plss: για ντουκόχαρτα βλέπουμε... :plss:

μήπως έχουμε κανά discount απο το elite car care, σαν ultra team που είμαστε; ( :D έβαλα κι εμένα μεσα :D )

(πολύ διάβασμα, έχω να ρίξω τόση μελέτη χρόνια τώρα :lol: )


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 19, 2009 6:29 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
δίνει ένα 5% αν δώσεις discount code "DW" (τα αρχικά του www.DetailingWolrd.co.uk)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 29, 2009 6:43 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
Royal Mail vs DHL σημειώσατε 1!
Οι πρώτες παραλαβές.
Ο αλοιφαδόρος έφυγε στις 21 του μήνα απο Γερμανία με DHL κα σήμερα έφτασε στα κεντρικα στην Αθήνα απ' ότι λέει το tracking , τα Pads έφυγαν στις 24 απο Αγγλία με Royal Mail, πέρασαν θάλασσες-βουνά και έφτασαν σήμερα στα χέρια μου.
Συνημμένο:
P1010369b.jpg

από http://www.glossmax.com
ήταν μάλλον ο μόνος που είχε και τα τρία pads της meguiar's διαθέσιμα, την προηγούμενη εβδομάδα τουλάχιστον (και τον πυλό auto-clay μαζί ;) ) .
Ψάχνοντας στον γούγλη για πληροφορίες, βρήκα και το http://www.thedetailingforum.co.uk όπου συμμετέχει και ήμουν πιο χαλαρός.
΄'Ομως με ίδρωσε ο τύπος αρχικά, γιατί έκανε δυο μέρες να απαντήσει στο mail μου και αφού ειχα ήδη πληρώσει την αγορά
(!achtung κεκτημένη ταχύτης!),
φτιάχνουν λέει νέο μαγαζί και τρέχουν...
Αλλά Όλα Καλά!
58 ευρώ με shipping για Αγγλία και 4 ευρώ έξτρα για Ελλάδα.

Να πω πως τρόμαξα απο την σκληρότητα του κόκκινου Pad.... :shock:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 29, 2009 8:09 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
αλοιφαδόρο ποιον πήρες τελικά;

το royal mail είναι γρήγορο αλλά ακριβό. (τα dhl στην Γερμανία είναι σαν τα ελληνικά ΕΛΤΑ :shock: )



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 29, 2009 8:22 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
deathlok έγραψε:
(τα dhl στην Γερμανία είναι σαν τα ελληνικά ΕΛΤΑ :shock: )

true, έχω ακούσει και διαβάσει τα χειρότερα :lol:

αλοιφαδόρο πήρα αυτόν http://www.thowema.de/product_info.php/ ... Set-S.html
τον είχε στο ebay me 100 ευρώ περίπου ή best offer, με best offer τον πήρα στα 59,50 :lol: +14 μεταφορικά
ελαφρύς και αργός, ότι πρέπει για άσχετους σαν κι εμένα :lol:
με τον metabo είχα κολλήσει βασικά, αλλά δεν έκατσε... θα δούμε στο μέλλον
τι λες;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 03, 2009 9:28 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Περιμένω εντυπώσεις όταν παραλάβεις. (Η τιμή είναι καλή) στο λινκ πάντως δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά του :S



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 06, 2009 5:46 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
χωρίς video δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά του :P , εν καιρώ, μόλις βάλω μπρος, πιθανόν το σου/κού
στην σελίδα αυτή -> http://translate.google.com/translate?j ... ry_state0= έχει μία αυτόματη μετάφραση, παίρνω τα κυριότερα και λέω τις πρώτες εντυπώσεις

- Infinitely variable speed control έχει πράγματι ροοστάτη, με συνεχόμενο έλεγχο ροής, πολύ καλό αυτό, γιατί εκτός απο τα δεδομένα των ταχυτήτων που μας παρέχουν οι επαγγελματίες (1800 πχ στροφές για το τελείωμα) κοιτάμε και τι μας βολεύει ουτως ώστε να μην τρέχουμε να κυνηγάμε τον αλοιφαδόρο και να μαζεύουμε τζάμια κλπ :lol: όπως και για να να μην καταλήξουμε και μπογιατζήδες στο τέλος... (ο φόβος του rotary), 500-550, 600 στροφές... και ανεβαίνουμε :oops: Πάντως στην ταχύτητα 3-4, τρόμαξα... :oops: (προσωπική/χιουμοριστική άποψη, λόγω και ασχετοσύνης με το αντικείμενο των αλοιφαδόρων...)

-Speed: 500 - 2,800 min -1, continuously adjustable οκ, λόγω ασχετοσύνης πάλι, νομίζω με καλύπτει σε αυτό που έψαχνα, χαμηλες στροφές μέχρι να "τον στρώσω" αλλά και σαν "καλλιτεχνία" :P , όπως και υψηλές για τους ίδιους και περισσότερους λόγους ;)

- Electronic tachometer generator for constant speed under load έχει πράγματι έλεγχο σταθερής ταχύτητας, όσο και να προσπάθησα να τον φρενάρω, δεν κατάφερα το παραμικρό

-Power: 800 Watts ένα θέμα εδώ, το praktiker έφερε τον einhel με 53 ευρώ αν θυμαμαι καλά, ο οποίος λέει 1110 watts (πουσαρισμένο 400σαράκι λέω εγώ) και ηλετρονικό στροφόμετρο (με οθονούλα) και πράσινα άλογα, το οποίο με το σκεπτικό που ψώνιζα, αν τον έβλεπα τότε θα τον έπαιρνα. Αλλα είμαι ευτυχισμένος που κατέληξα στον towema, o einhel σου δίνει την εντύπωση πως θα σπάσει αν τον σφίξεις στα χέρια,τουλάχιστον τα πλαστικά του, ο towema (δικός μου δικός μου δικός μου) είναι πολύ πιο στοιβαρής κατασκευής και πολύ καλά ζυγισμένος. Στο ζύγιζμα που θεωρώ βασικό, και ο einhel τα πάει καλά και σε σχέση με άλλους που έπιασα στα χέρια μου.
Πάντως αν πας σε έναν μάστορα που επισκευάζει μοτέρ και ρωτήσεις για την ποιότητά του δικού σου, θα σε ρωτήσει πόσα watt είναι και θα ζυγίσει το βάρος του στα χέρια του (κάπως έτσι κάνουμε και στα τροφοδοτικά των ηλεκτρονικών συσκευών, για μια εξωτερική και γρήγορη άποψη). :P Νομίζω ο towema θα περνούσε το τεστ αυτό αισίως :lol: δείχνει καλό εργαλείο

-κλασσικά τα καρβουνάκια συμπεριλλαμβάνονται, όπως και ένα wool pad και ένα backing plate με σφουγγαράκι κάτω απο το velcro αλλα σκληρό και ένα γερμανικό manual... αν μας χρειαστεί ποτέ το δίνουμε στον Didder να μας το περιγράψει :lol:

τα υπόλοιπα
Description Unit price Qty Amount
Marvel Scratchless Buffing Towel 2Pk
Item# marvelbuff 6.50 GBP 1 £6.50 GBP
75mm Velcro Strap On :shock:
Item# 56312 3.90 GBP 1 £3.90 GBP
75mm Wool Polishing Pad
Item# 40201 4.00 GBP 1 £4.00 GBP
80mm Rotary Pad Kit
Item# 80_pad_kit 17.50 GBP 1 £17.50 GBP
Soft Backing Plate 150mm M14
Item# plate_36315 14.99 GBP 1 £14.99 GBP
Subtotal £46.89 GBP
Shipping and handling 4.21 GBP
Total £51.10 GBP

+ μου έκανε δώρο ένα δείγμα απο την Mark V mystique με το spot pad kit



τα πήρα απο τον rubbish boy http://www.carnaubawaxshop.co.uk ο οποίος ήταν εντυπωσιακά εξυπηρετικός, + οτι είπε πως σε δύο μέρες θα έχει το backing plate και σε δύο μέρες έφυγε και το πακέτο μου απο τα χέρια του . :gjb: . Η πετσέτα mf δείχνει φοβερή, το μωρό μου δεν έχει τόσο μαλακές πετσέτες... :lol: ακόμα και της autoglym που έχω, είναι πολύ σκληρότερη, ίσως γιατί ειναι για άλλη δουλειά, who knows...
Συνημμένο:
P1010710a.jpg

περισσότερα από το πεδίο μάχης το σου/κού :P :plss:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 07, 2009 11:50 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
ανυπομονούμε...



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 23, 2009 9:59 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
ερώτηση:
τα back plates με το σφουγγαράκι (πατούρα νομίζω το λένε) δεν με βόλεψαν, ή μάλλον θεωρώ πως καλύτερα θα ήταν (ή έστω θα με βόλευε περισσότερο) ένα εξ ολοκλήρου μαλακό back plate,
είμαι σίγουρος πως έχω δει τέτοια, ακόμα και σε video στο youtube, αλλα δεν μπορώ να τα εντοπίσω
μιλάω για ελαστικό back plate με velcro
μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας; κάποια μάρκα, κάποιο e-shop, κάποια εμεπιρία (δύσκολα-εύκολα-άχρηστα;) ;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 189  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: