Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:18 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 189  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 24, 2009 10:38 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
μπορείς να πάρεις κάτι ακόμα πιο μαλακό όπως αυτό http://www.carnaubawaxshop.co.uk/shop/v ... duct_id=47

Παρόλα αυτά μην περιμένεις θαύματα.

Όταν λες δεν σε βόλεψαν;

Υποθέτω πως είναι θέμα εξάσκησης και σιγά σιγά θα μάθεις να χειρίζεσαι το αλοιφαδοο καλύτερα. Είναι πολύ φυσικό τις πρώτες φορές ακόμα και με το backing plate που έχεις πάρει (το οποίο είναι μία χαρά) ο αλοιφαδόρος να τραβάει προς μία κατεύθυνση να χοροπηδάει κτλ. Είναι θέμα τεχνικής η οποία αποκτιέται σιγά σιγά.

Για πλήρως ελαστικό back plate εγώ δεν έχω δει σε γυάλισμα αλλά σκέψου το εξής απλό. Για να γυαλίσεις χρειάζεσαι και λίγη πίεση στο 80% της επιφάνειας του pad (το υπόλοιπο 20% είναι τα άκρα του pad τα οποία τα αφήνεις για ασφάλεια χωρίς να καλύπτονται από το "σκληρό" backing plate. Όταν θα είναι όλο μαλακό όλη η πίεση θα συγκεντρώνεται γύρω από τον άξονα του μηχανήματος κοινός σε μία περιοχή περίπου το 15% της επιφάνειας του pad. (εντελώς ελαστικά backing plate έχω δει για ντουκόχαρτα αλλά εκεί δεν θες πίεση).



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 24, 2009 12:50 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
τα δικά μου back plates, πράγματι είναι σκληρά (παρόλο τον αφρό) και στα νεύρα ή σε γωνίες της λαμαρίνας, όπως το ανέβασμα του καπώ στο παρμπρίζ, φοβόμουν μη γίνει ζημιά
θα έπαιρνα το 3m αλλα αν θυμαμαι καλά το μεγαλύτερο μέγεθός του ήταν στις 5" ένω τα 7" παντς της meguiar's θέλουν 6" για να ταιριάξουν αφού εχουν και το σήκωμα στις άκρες
βέβαια μία καλή πρόταση είναι να δοκιμάσω και άλλα pads.

πάντως εννοώ κάτι σαν αυτό http://www.chemicalguys.com/BACKING_PLA ... bp_r_6.htm
ή αυτό ίσως http://www.chemicalguys.com/Backing_pla ... bp_r_7.htm

το θέμα είναι πως το πρώτο λέει πως πραγματικά είναι 5"3/4 και πάλι πεφτει μικρό και το δεύτερο δείχνει ψιλομούφα
είμαι σχέδον σίγουρος πως τα έχω δει σεvideo της meguiar;s αλλα θέλει ψάξιμο, εκεί έδειχνε σε γωνίες σε νέυρα του αμαξώματος και σε φτερά πως σηκωνόταν η άκρη του back plate

τώρα για τα κολλήματα, σίγουρα έχω αρκετό δρόμο στην τεχνική, είναι θέμα υλικών στην περίπτωση αυτή νομίζω. Δεν νομίζω πως έχει σχέση η σει΄ρά της 1Ζ (στα τενεκεδάκια) με rotary. Στα μαλακά παντς ναι μεν δεν είχα πρόβλημα κολλήματος ή πηδήματα, αλλα οι αλοιφές εξαφανίζονταν πάλι σε μερικές στροφές. Και με λιγη και με πολύ αλοιφή και στις 500 στροφές που δούλεψα επι τω πλείστον και πάντα.

θα δοκιμάσω με την Mystique και με το κόκκινο παντ, για να δώ την διαφορά, στο καπώ έχω δουλειά ακόμα αλλωστε.
Αν μπορείτε δώστε και μία σειρά αλοιφών της Meguiar;s για rotary. Χοντρή, λεπτότερη, κερί και sealant.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 24, 2009 1:09 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
τώρα κατάλαβα τι pads λες. (στην αρχή είχα καταλάβει άλλο πράγμα)

Τα συγκεκριμένα είναι κλώνοι η rebranding των lake country (πασίγνωστη στην Αμερική για τα pads της). Δεν έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω πως με το σφουγγάρι εξακολουθούν να είναι πιο user friendly.

Προσοχή γιατί και τα δύο backing plate λόγω Αμερικής ΔΕΝ θα ταιριάζουν στον αλοιφαδόρο σου (διαφορετικό σπείρωμα) αν δεν κάνω λάθος εσύ θες M14.

Στο θέμα αλοιφών κτλ.

Για αρχή θα έλεγα να αφήσεις στην άκρη το κόκκινο pad της meguiars. Θεωρό απίθανο να το χρειάζεται το fiat στην παρούσα φάση.

Την 1Ζ την πράσινη που έχω δουλέψει με rotary είναι πολύ φιλική και δεν στεγνώνει εύκολα, απλά δεν τις αρέσουν οι υψηλές στροφές (1100 περίπου είναι το μέγιστο που πρέπει να δουλεύεται)

Επειδή κάπου αναφέρεις για 500 στροφές έχε υπόψη ότι καλές οι λίγες στροφές για να του πάρεις τον αέρα αλλά όταν γυαλίζεις οι 500 στροφές είναι λίγες για το 95% τον αλοιφών (δεν βοηθούν να "σπάσει" η αλοιφή.

Για meguiars Μ80 και Μ83 είναι ότι θα χρειαστείς για το 80% των περιπτώσεων. (και οι δύο είναι γυαλίστηκες αλοιφές)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:02 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
μάλλον αυτά είναι, ευχαριστώ, με μία πρόχειρη ματιά εχει και για m14

θα δοκιμάσω και με την πράσινη που δεν χρησιμοποίησα
ακολούθησα την "μάυρη βίβλο" κατα γράμμα, αλλα το να δουλεύεις κάτι αόρατο είναι κάπως...
συνέχιζα, αλλα κάτι μου έλεγε πως δούλευα τις σιλικόνες μόνο έως και με το pad σκέτο. filling προφανώς, κατι που δεν ήταν στο πρόγραμμά μου γι αυτό υποτίθεται πως χρησιμοποιούσα τοπικά μία cut πάστα. Άλλωστε γι αυτό ειχα πάρει και την λεπτότερη αλοιφή. Άργησα μάλλον αλλα το κατάλαβα ε? Cut αλλα για 2 δεύτερα
στα βιντεο της meguiar;s βλέπεις ένα "βουτύρωμα της επιφάνειας. Με την κίτρινη μέτραγα 1, 2 και στο 1,5 είχε εξαφανιστεί
θα δοκιμάσω με κάποιο compound της meguiars για τα σημεία που θέλω και κάποια απο τις γυαλιστικές που αναφέρεις για όλο το αμάξι
ή ίσως κάποια φτηνότερη :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 28, 2009 10:22 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 2:51 pm
Δημοσιεύσεις: 19
Μεσα στη βδομαδα πρεπει να φυγει παραγγελια για αλοιφαδορο, οποτε σκεφτομαι για αυτο http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=KES-DAS6KIT1 Τι λέτε? Αρκεί αυτό το πακέτο? Σκέφτομαι να παρω και ενα μικροτερο plate για να αντιμετωπισω και πιο δυσκολες καταστασεις. Μπορειτε να προτεινετε το σωστο? Υποθετω οτι το κοκκινο pad ειναι το πιο σκληρο και με αυτο σκεφτομαι να περασω το ενα αυτοκινητο, 10 χρονων. Γενικοτερα εχω ψιλοχαθει με τις αντιστοιχιες αλοιφων-pad.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2009 8:31 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 2:51 pm
Δημοσιεύσεις: 19
Τελικα εβγαλα ακρη, θα παρω το πακετο + http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=LAK-43-085DA - http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=LAK-78-52400 - http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=LAK-78-62400 - http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=LAK-78-92400 . Ταιριαζουν νομιζω


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 20, 2009 11:37 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
Μιας και με καταστρέψατε και με αρρωστήσατε τελείος,μετά απο τα διάφορα στάδια που πέρασα,αποφάσισα να αγοράσω και γω τον ευχρηστο αλοιφαδόρο απο megs (kestrer) που τόσο πολλύ αρεσε στον φίλτατο deathlok :D :D
η ερωτησης μου λοιπόν στον ίδιο αλλα και σε όποιον άλλο πραγματικα ξέρει για να με κατατοπήσει. Η αγορά γίνεται απο shinearama. αλλα τι ακριβώς? τι σφουγκαράκια,pads η ξέρω γω τι...τι αλοιφές?
οι επιφάνιες που έχω να καλύψω είναι μεγάλες σχετικά αλλα και για μικροσημεία λογικα χρειάζοντε άλλα pads? please help γιατι πλησιάζει ο αυγουστος και η άδεια μου απο την παλιοδουλειά και λέω να ασχοληθώ ενδελεχώς με το κουκλί μου :D :D :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2009 10:56 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Bravo φίλε! & εγώ θα το άνοιγα αυτό το θέμα!! Περιμένουμε..... :plss:



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2009 7:30 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Λίγο πολύ το πόσο καλό και εύκολο είναι το μηχάνημα έχουν γραφτεί σε άλλα ποστ οπότε απλά συνοψίζω τα εξής:
1) Είναι πολύ εύκολο στην χρήση
2) Ακόμα και ένας εντελώς αρχάριος μπορεί να έχει αποτελέσματα

Τώρα για το τι αλοιφές γυαλίσματος πρέπει να αγοράσει μαζί με το μηχάνημα κάποιος....; Αυτό εξαρτάται από το τι καλείται να αντιμετωπίσει. Άλλες αλοιφές θέλει κάποιος για ένα μαύρο χρώμα με πολύ λίγη αράχνη άλλες κάποιος με ένα λευκό που έχει τριφτεί με σφουγγαράκι κουζίνας (γενικά ότι ισχύει κατά την επιλογή αλοιφών με το χέρι ισχύει και για τις αλοιφές για τον αλοιφαδόρο).

Η μόνη βοήθεια που μπορώ να δώσω εδώ είναι να αγοράσεις την M80 της Meguiars αφού είναι ένα πολύ καλό και τίμιο προϊόν (εύκολο στην χρήση, λογική τιμή, δημοφιλές κ.α.) το οποίο αν δουλευτεί σωστά δεν χρειάζεται κάτι άλλο (στο 80% των περιπτώσεων (για το υπόλοιπο 20% θα χρειαστεί και μία πιο λεπτή αλοιφή), αφήνει δηλαδή επιφάνεια έτοιμη για κέρωμα!

Γενικά έξω το κλασικό δίδυμο που προτείνεται είναι Μ80 και Μ83 (ως πιο χοντρή). (Προσωπικά η Μ83 δεν με ικανοποίησε, την βρήκα πιο ήπια από όσο θα ήθελα).

Τώρα όσο αφορά τα σφουγγάρια γυαλίσματος. Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την τριάδα της Meguiars (soft buff) την παλιά όμως σειρά ή οποία δεν βγαίνει πια. Η νεότερη έκδοση είναι όπως όλοι λένε καλύτερη ΑΛΛΑ έχω κάποιους ενδοιασμούς ως προ το μέγεθος τους. Η έκδοση 2.0 έχει διάμετρο 7 ίντσες ενώ τα παλιά είναι 6,5 ίντσες. Θα πει κανείς μα καλά στην μισή ίντσα κόλλησες;!

Το θέμα είναι πως ο kestrel έχει backing plate (είναι το ελαστικό στρογγυλό υποστήριγμα που στερεώνεται το σφουγγάρι) 6 ίντσες. Η λογική λέει πως θέλω το σφουγγάρι να είναι λίγο πιο μεγάλο από το backing plate ώστε να έχω μία σχετική ασφάλεια στα άκρα, αλλά όχι πολύ μεγάλο αφού όσο τμήμα δεν πατάει στο backing plate δεν γυαλίζει σωστά. Η μισή ίντσα 6,5 (το σουγγάρι) 6 (το backing plate) είναι ιδανικό. Τα 7 σφουγγάρια είναι μεγάλα (όχι υπερβολικά αλλά είναι).

Η λύση αφού θα ψωνίσεις από shinearama ίσως είναι τα lake country. (προσοχή δεν αποκλείω τα meguiars απλώς παρουσιάζω μία εναλλακτική)

Όταν με το καλό αποφασίσεις την μάρκα πρέπει να επιλέξεις σκληρότητα. Ισχύουν τα ίδια με της αλοιφές ανάλογα με το τι έχεις να αντιμετωπίσεις αγοράζεις τα αντίστοιχα pads. (Εγώ το 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιώ το polishing pad της Meguiars). Επιπλέον επειδή τα pads δεν είναι τσάμπα ζύγισε τα θέλω σου και αγόρασε ανάλογα.

Επιπλέον αν πας σε lake country πρόσεξε πως δεν έχει μόνο τρεις σκληρότητες αλλά πολλές περισσότερες (έχουν μεγαλύτερη διαβάθμιση).

Σε μέγεθος τώρα είπαμε για τα μεγάλα pads, για μικρά αν βλέπεις πως τα χρήματα έχουν γίνει πολλά ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ. Με τα μεγάλα θα καταφέρεις να καλύψεις το 90% των επιφανειών οπότε μην σκας για το υπόλοιπο 10 :P.

Τώρα αν θες να πας για το 100% πρέπει να αγοράσεις και μικρό backing plate και μικρά pads. (το αρχικό πακέτο περιλαμβάνει μόνο μεγάλο backing plate και όχι μικρό). Μικρό backing plate ψάχνεις ουσιαστικά για κάτι με διάμετρο 85mm ( http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=LAK-43-085DA ), και όπως είπαμε και πριν σφουγγάρια λίγο πιο μεγάλα από 85mm (δεδομένου ότι η meguiars δεν βγάζει μικρά σφουγγάρια θα περιοριστούν οι επιλογές σου στα lake country).

Μία συμβουλή στα μικρά pads (αν πάρεις) εκτός από τα κλασικά που πιστεύεις πως θα χρειαστής πάρε ένα σκληρό αφού σίγουρα τα μικρά pads θα χρησιμοποιηθούν για δύσκολες καταστάσεις όπως κουτσουλιές μεμονωμένες γρατσουνιές κτλ.

Τα έγραψα λίγο γενικά (επίτηδες) κάνε λίγο την έρευνα σου στο shinearama (Αφού έχεις αποφασίσει μαγαζί) να δεις πόσο έχει τι και ζύγισε τις ανάγκες σου και το ξαναβλέπουμε το θέμα.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 21, 2009 10:47 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Μάιος 11, 2009 5:05 pm
Δημοσιεύσεις: 37
Εχω ενα αυτοκινητο ενα χρονο και το χρωμα του δεν εχει ακομα αραχνη αν και το πλενω πολυ συχνα.Εχω και γω την δικια μου συλλογη απο καθαριστικα κυρίος της pinnacle και της meguiars το ερωτημα μου ειναι το εξης επειδη εχει κουραστει το χερι μου οταν το περναω κερι ελεγα να παρω και εγω εναν αλοιφαδορο το θεμα ειναι αν αξιζει μονο για κερωμα ενας αλοιφαδορος σε καινουργιο αυτοκινητο? και κατι ακομα σε καινουργιο αυτοκινητο μετα απ το πλυσιμο αρκει το κερωμα η θελει και κατι ακομα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 189  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: