Τώρα είναι Τετ Μάιος 15, 2024 8:17 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 186 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2021 9:46 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
οποιο και να παρεις maxshine m15pro, bulle 21, maxhsine m8s (8mm),galax pro, das6 pro, pro plus τη δουλεια θα την κανει και με το παραπανω, δε βλεπω διαφορα στην αποδοση στο τελικο αποτελεσμα σε σχεση με το κοστος τουλαχοστον εγω, αν και αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα.....λιγο πανω λιγο κατω στο τελος θα βγει
Το τι θα βολεψει εσενα ειναι και παλι μεγαλη κουβεντα γιατι η πραγματικοτητα του καθενα ειναι διαφορετικη.και το.......ΚΑΛΥΤΕΡΟ...για εμενα μπορει να ειναι....αχρηστο για τον αλλο.

Απο εκει και περα...κατεμε....το maxshine m15pro ....ειναι το....ΚΑΛΥΤΕΡΟ εκκεντρο της αγορας ανεξαρτητου τιμης και κατηγοριας. Αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη και γνωμη με τισ ...λιγεσ...γνωσεις που εχω για το αποτελεσμα για το στολαρισμα για τα ηλεκτρονικα του για το αποτελεσμα κ.τ.λ
Αυτο δε σημαινει οτι θα ειναι ομως και το...καλυτερο για καποιον αλλο......που μπορει να κανει κοντα στο 80% της αποδοσης του m15 με το shengai 602 πχ και να μη μπορει να δει στη πραξη τη διαφορα στο κοστος.

Επισης παλι....το.........καλυτερο.....για εμενα καποια στιγμη, για ΠΑΡΑ πολλα οχηματα ηταν ενα galax pro 8mm , το οποιο το πηρα 65ευρο, του εβαζα 5ρα και 3αρα πλακα...και ξεροντας απο πριν τουσ περιορισμους εκανα .μια χαρα τη δουλεια μου για πααααααααααααρα πολυ καιρο σε πολλα πολλα σεναρια. Δεχομουν φυσικα οτι ειχε πιο πολυ θορυβο....πιο πολυ δονηση......και οτι ΑΝ εχω μεγαλα πανελ θα χρειαζομουν περισοτερα περασματα λογω της μικροτερης επιφανειας καλυψης........αλλα......για πολυ καιρο....αυτο ηταν το ...καλυτερο για τη δικη μου πραγματικοτητα..........ειδικα σε μικρα αμαξια με πολυ καμπυλη.

Σε αλλη περιοδο δεν αφηνα για κανενα λογο απο τα χερια μου το bulle......εχοντας βαλει 5ρα πλακα........με ειχε βοηθησει τρομερα σε διορθωσεις σε λιγο μεγαλυτερα πανελ, πολυ πιο ανετο κρατημα....πιο smooth και πολυ πολυ πιο ξεκουραστο vs galax pro Η hi-spec που ειχα (που η δονηση ητα τρομακτικη και ο θορυβος αλλα...τι να κανω αυτο ειχα...με αυτο εφερνα τοτε αποτελεσμα)

Τωρα τελευταια δεν αφηνω καθολου απ τα χερια μου το shengai 602, ειναι 15mm μου το εστειλε η εταιρια spraygun.gr για δοκιμη και με βολεψε ΤΡΟΜΕΡΑ σε 2-3 πραγματα.......μικροτερη πλακα ηδη απο τη μαμα του, μικροτερο (ιδανικο) για μενα throw στα 15mm και 5 μετρο καλωδιο που με βολεψε τρομερα γιατι δε χρειαζομουν δευτερη μπαλαντεζα για να παει στη μπαλαντεζα την οποια κουβαλαγα στον ωμο.......και το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ θoρυβο και δονηση απο ολα τα αλλα που εχω...............(δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα εξαρχησ να παρω m15pro)

Οποτε..........το.............καλυτερο...........απο ολα αυτα?????????? ποιο ειναι????????????????

δεν υπαρχει καλυτερο..............δυστυχως............η ευτυχως δε ξερω...............

Ψαχνουμε το..καλυτερο στη δικη μας περιπτωση....σεναρια.......και πραγματικοτητα.........το ποιο ειναι .....καλυτερο για εσας δυστυχως.........πrepei να το βρειτε.......αν σας βοηθαω εγω με τα βιντεο, η καποια εμπειρια αλλων παιδιων για διαφορα μηχναηματα καπου εκει μποριε να βρεiτε μια ακρη αλλα πατα ειναι δικη σας επιλογη το ταιριαζει σε εσας........

Σε ολα τα πραγματα ειναι αδυνατο να βρουμε το καλυτερο και πολλες φορες ειναι υποκειμενικο και αδυνατο να το ξερουμε. Απλα το θεμα ειναι να μη πάρουμε μια μουφα. Πχ να δωσουμε 200€ και να παρουμε κατι και να θελουμε φυσιοθεραπειες απο το τρεμουλο ή να αρχισει να βγαζει καπνους η να μην εχει δυναμη το μηχανημα και να λεμε τσαμπα τα λεφτα.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως μηπως με 15mm δε μπορω να κανω καποια σημεια επειδη δε μπορει να μπει 3ρι....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 27, 2021 10:01 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
με το hi-spec που εχω οταν ειχα...μονο αυτο.......τα χερια μου ΜΕ γαντια anti-vibration ηθελαν ωρες ολοκληρες να συνελθουν....οπως και τα αυτια.......αλλα εβαζα ακουστικα και συνεχιζα και το αποτελεσμα μια χαρα ερχονταν για αυτο η απαντηση ποιο να παρεις...δε μπορω να στη δωσω.

μπορεις να σκεφτεις με 2 (η ...502) δρομους......
1. αν φτασω σε τοσο επιπεδο τελειοτητας τοσο νωρις απο τη πρωτη χρηση απο το πρωτο οχημα με ενα long throw και εχω κανει ηδη ολα τελεια προετοιμασια πυλο iron paint preo σταδια1, σταδιο 2, σταδιο...32...κερωμα σκουπισμα τελειωμα...... που αυτο που σου μενει μονο ειναι...καποια στενα σημεια που μπορει τα 15 να μη με βοηθανε .τοτε...δε πειραζει μωρε οσο γινουν......

2. μηπωσ να παρω ενα maxshine m8s (8mm) (η απεξω das6 pro) να εχω 5,3 ιντσεσ πλακιστεσ, kai αντιστοιχα σφουγαγρια γιατι με απασχολει πολυ τα στενα σημεια γιατι και στο οχημα (χ,ψ,ζ οχημα) εχω πολλα σημεια και λιγα μεγαλα πανελ, να κανω τη δουλιτσα μου με μια 5ρα πλακιτσα , οσο φτανει , μπορει να θελει μερικα περασματα παραπανω, γιατι εχει μικροτερη καλυψη και κοψιμο αλλα δε πειραζει πρωτο μηχανημα ειναι να το μαθω κιολας, ειναι και καλης ποιοτητας αυτα τα δυο.........θα μπορω να κανω και φωτα αμα θελω και τους πυλωνες κ.τ.λ...............

3/.............
4............
5..................



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 1:31 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 1:29 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα παιδιά,

για τον αλοιφαδόρο Βulle 633084 γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο backplate για pads 75-80m;
Το δικό του είναι στα 125mm και είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/31490192/Bulle ... tly_viewed

Σας ευχαριστώ πολύ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 1:44 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλησπερα, δεν υπαρχει γιατι τα long throw μηχανηματα(15-21mm εκκεντρο) δε παιρνουν 3ρα πλακα.

αυτη ναι ταιριαζει υπαρχουν νομιζω στην αγορα 2-3 που ταιριαζουν αυτη δε την ειχα προσεξει αλλα εναι εκτος αποθεματος



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 2:01 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 1:29 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτή είναι η δική του γνήσια πλάκα απλά έλεγα μηπως την επερνα σαν 2η και την έκοβα με κάποιο τρόπο
για να χρησιμοποιήσω τα μικρότερα pads των 75mm.
Αλλά μάλλον ακόμη και να πετύχει το κόψιμο (λέμε τώρα...) δεν θα δουλέψει λόγω long throw;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 2:03 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
οχι οχι μη κανεισ κανα τετοιο αστειο. ειναι τοσο μεγαλο το throw που δε παει τοσο μικρη πλακα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 2:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 1:29 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Αντιληπτόν!Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 7:24 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Υπαρχουν παντως αλοιφαδοροι με 15mm εκκεντρο που παιρνουν 75mm πλακα.
Δεν ειναι πολυ πρακτικο, αλλα η δουλεια γινεται με παραπανω δονηση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 7:32 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ποιο μοντελο? η αληθεια ειναι δεν το ξερω, δεν εχω πετυχει αλοιφαδορο 15 που να παιρνει(αλλο αν κουμπωνει...ειναι καποιοι που εχουν νομιζω σπειρωμα που να μπορει να μπει μικρη πλακα αλλα δε μπορω να φανταστω πως θα δουλευει στη πραξη)



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2021 7:59 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
πχ Krausmann 8970

Ναι οταν λεω παιρνει, εννοω οποιος ειναι με κλειδι και βιδωνεις την πλακα παιρνει 3-5-6 ιντσες. Εχω και αλλους υποψιν αλλα αυτος ειναι και σε καλη τιμη κ ελλαδα. Κινεζικος εννοειται.
Δεν ειναι για να κανουμε και ολο το αμαξι, φερνει παραπανω δονηση . Για καποια σημεια και στην αναγκη γινεται ..αν εισαι ερασιτεχνης με ενα αυτοκινητο και δεν θες να εχεις 2 αλοιφαδορους 15&8mm


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 186 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: