Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 3:41 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 12 από 18 [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 07, 2011 8:06 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Κανονικά απαγορεύεται . Τουλάχιστον εδώ ισχύει και απ'οσο γνωρίζω ισχύει γενικά να ρίχνεις νερά στο δρόμο.Αν θέλει έρχεται η δημοτική και σε γράφει άσχετα που δεν το κάνουν.Αν όμως κάνει παράπονα ο γείτονας σίγουρα θα έχεις πρόβλημα.Πριν κανα δύο χρόνια μας είχε ανακοινώσει ο δήμος ότι όποιος πλένει το αυτόκίνητο στο σπίτι του θα τιμωρείται χρηματικά(λόγο έλειψης νερού λέει).Λες και στα πληντήρια δεν τα πλένουν με νερό :?
Είναι ένας παλιος νόμος που μάλλον ισχύει ακόμα. Αν τον βρώ θα τον αναρτήσω :)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 12:27 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
το ίδιο λέμε Μάρκο υπάρχει νόμος αλλά με εξαίρεση αυτούς τους δύο που αναφέρω όπου ήταν στα μαχαίρια και ήταν ένα βήμα πριν σκοτωθούν δεν έχουν γράψει κανέναν. Είναι ένα πράγμα σαν τους αριθμούς κυκλοφορίας για τα ποδήλατα.

Κοινώς είναι κάτι ξεχασμένο και υπερβολικό μην μας διαβάσει και κανείς και νομίζει πως πλένοντας το αυτοκίνητο του παρανομεί.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 2:29 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Πάντως αν έχεις κοντά σχάρα ή υπόνομο για να πέφτουν τα νερά μέσα έτσι κι΄άλλιώς δεν έχεις πρόβλημα.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 10:32 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Ημουν κι εγω αντιθετος στην χρηση αυτου του προιοντος αλλα τελικα στην πορεια ειδα οτι υπαρχει χωρος και για αυτο στο ντουλαπι μου. :)
Εψαχνα ενα προιον για να πλενω την μασκα του αυτοκινητου, το παρμπριζ και τους καθρεφτες υστερα απο ενα ταξιδι διοτι γινεται συνηθως χαμος απο μυγακια ειδικα απο την ανοιξη μεχρι και το φθινοπωρο. Επειδη λοιπον δεν εχω χωρο για να πλυνω με πιεστικο επρεπε να βρω κατι που με λιγο νερο κανει καλη δουλεια. Τα περισσοτερα προιoντα για αυτη την δουλεια απομακρυνουν μαζι με τα μυγακια και τα κερια απο το χρωμα. Βλεποντας λοιπον στο youtube πως γινεται η χρηση του ONR με ενα απλο σπρει μου φαινεται οτι ειναι ιδανικο για αυτη την δουλεια. Επισης λεει οτι μπορουμε να προσθεσουμε ONR μαζι με το σαμπουαν οταν πλενουμε το αυτοκινητο για περισσοτερη λιπανση.
Βεβαια μου εκανε μεγαλη εντυπωση με ποσο λιγο προιον πρεπει να κανουμε διαλυμα κατι που σημαινει οτι θα κρατησει για πολυ καιρο. :D



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 13, 2011 4:46 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2011 3:44 pm
Δημοσιεύσεις: 40
Παιδια ποια η γνωμη σας για τη χρηση του onr ως qd συγκριτικα με επωνυμα qd προιοντα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 13, 2011 7:40 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 11:58 pm
Δημοσιεύσεις: 393
Ενω το χρησιμοποιω συστηματικα εδω και μηνες για πλυσιμο και ως λιπαντικο για τον πηλο ποτε δεν το εχω χρησιμοποιησει ως qd. Αλλα με βαση το wet look που αφηνει μετα το πλυσιμο φανταζομαι οτι θα αφηνει ακομα καλυτερο ως qd



_________________
Φώτης
Golf V TSI 122hp GT SPORT
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 8:33 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Γνωμη μου παντως να παρεις ενα κλασικο qd διοτι η δουλεια του onr ειναι βασικα να καθαριζει οποτε δεν ξερω αν θα εχει αντιστοιχο αποτελεσμα με ενα επωνυμο qd.
Με λιγα χρηματα παιρνεις σουπερ προιον που σε βγαζει για πολυ καιρο. ;)



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 9:05 pm 
Service Maintenance Manager
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 9:09 am
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: GoodView
bpel86 και εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι σαν qd λόγω των καθαριστικών ιδιοτήτων που έχει.



_________________
Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 14, 2011 10:18 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:01 pm
Δημοσιεύσεις: 229
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε σαν qd, αλλά αν το χει κάποιος δεν χάνει κάτι να δοκιμάσει. Αλλά δεν θα το πρότεινα να το πάρει κάποιος μόνο για τέτοια χρήση, όχι γιατί δεν κάνει, αλλά γιατί υπάρχουν καλύτερα.



_________________
Στέφανος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 15, 2011 8:33 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Εάν πλύνεις με ONR και στη συνέχεια βάλεις ως QD πάλι αυτό, τότε δεν θα έχει διαφορά στη γυαλάδα. Το δοκίμασα και δεν είδα καμία διαφορά.
Μάλλον το καλύτερο είναι να βάζεις ένα κανονικό QD μετά ή τίποτε αν βαριέσαι.
Δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς QD μετά, απλά το βάζεις για περισσότερη λάμψη ή για να μην έχεις υπολείμματα από σταγονίδια νερού που μένουν μετά το σκούπισμα με την μικροίνα. Σημειωτέον τα σταγονίδια που απομένουν μετά το σκούπισμα, αφού πλύνεις με ONR είναι πολύ λιγότερα από το κανονικό πλύσιμο.
Συνήθως μόνο με αυτό πλένω εδώ και δύο χρόνια και δεν έχω πρόβλημα αραχνιάσματος. Όταν όμως έχει λάσπες ξεπλένω το τουτού πρώτα με το λάστιχο και όση πίεση βγάζει χωρίς πιεστικό. επίσης με το λάστιχο ξεπλένω τότε από τις λάσπες και το γάντι. Θα μπορούσα και με δεύτερο κουβά αλλά αφού έχω κατεβάσει το λάστιχο με βολεύει έτσι και μου φαίνεται και πιο ασφαλές. Ο δεύτερος κουβάς θα πρέπει να σε συνοδεύει πάντα στο κανονικό πλύσιμο
Το τρομερό είναι πως βγάζει κουτσουλιές και μυγάκια χωρίς να πειράζει καθόλου το κέρωμα ή να θολώνει τα πλαστικά καλύμματα των φαναριών. Πάντα έχω στο αυτοκίνητο ένα μπουκάλι με μίγμα έτοιμο και μικροίνα, για το έκτακτο δώρο των πετεινών του ουρανού!
επίσης πολύ ωραίο να βάζεις λίγο με απεσταγμένο νερό στο δοχείο του υγρού πιτσιλίσματος του παρμπρίζ
ΥΓ Όπως λέει και ο Φώτης ως λιπαντικό πηλού είναι εκπληκτικό



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 12 από 18 [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 18  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron