Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 2:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 16 από 18 [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 9:00 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πρώτη φορά πλύσιμο με ONR χθες και ιδού το αποτέλεσμα:

Εικόνα

Τι μου άρεσε; ότι όντως κάνει αυτό που υπόσχεται 100%. Η πετσέτα ήταν όντως καθαρή, ίχνος βρωμιάς δεν υπήρχε κατά το ταμπονάρισμα.

Τι δε μου άρεσε; χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο


και αντί για σφουγγάρι αυτό:
http://www.sonax.com/Car-Care/Products/ ... bre-sponge

παρά το ότι το ξέπλενα, πάλι έμενε μαυρίλα πάνω του η οποία και έφυγε μόνο κατά το πλύσιμο του. Ίσως το σφουγγάρι να είναι μονόδρομος για την εφαρμογή του ONR.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 9:18 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Πολυ ωραιο αποτελεσμα Δημητρη! :gjb:
Οι ζαντες τωρα που τις ξαναβλεπω ταιριαζουν μια χαρα στο χρωμα και στο αυτοκινητο εννοειται. :) Γνωμη μου να το σκεφτεις καλα αν θα πας σε πιο χαμηλο προφιλ γιατι οι δρομοι ειναι χαλια και το 50αρη νομιζω ειναι καλο.
Ετσι ειναι, κι εγω προτιμω σφουγγαρι αντι για γαντι οταν πλενω με ONR και ειχα παρει απο τον Μιχαλη αυτο:
http://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=274&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=72

Σε βολευει το σφαγγαρι με μικροινα? Ειχα δοκιμασει αλλα οταν βαλεις ενα σαμπουαν δεν κραταει καθολου τον αφρο στο σφουγγαρι και για αυτο δεν μου αρεσε.



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 9:39 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
skywards έγραψε:
Πολυ ωραιο αποτελεσμα Δημητρη! :gjb:
Οι ζαντες τωρα που τις ξαναβλεπω ταιριαζουν μια χαρα στο χρωμα και στο αυτοκινητο εννοειται. :) Γνωμη μου να το σκεφτεις καλα αν θα πας σε πιο χαμηλο προφιλ γιατι οι δρομοι ειναι χαλια και το 50αρη νομιζω ειναι καλο.


Το μαμά προφίλ είναι 55 και φοράει 60 τώρα. Νομίζω πως εώς 50 είναι καλά, μετά δε παίζει στο "Ελλάντα" με τους φοβερούς δρόμους. Χαίρομαι που σου αρέσουν τελικά τα ζαντικά ;)


skywards έγραψε:
Ετσι ειναι, κι εγω προτιμω σφουγγαρι αντι για γαντι οταν πλενω με ONR και ειχα παρει απο τον Μιχαλη αυτο:
http://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=274&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=72

Σε βολευει το σφαγγαρι με μικροινα? Ειχα δοκιμασει αλλα οταν βαλεις ενα σαμπουαν δεν κραταει καθολου τον αφρο στο σφουγγαρι και για αυτο δεν μου αρεσε.


Χρησιμοποιώ αυτό για πλύσιμο και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα, απαλό και πολύ βολικό:
http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=PRI-MFSTAR-1

Πήρα αυτό της Sonax ειδικά για το ONR αλλά δε μου έκατσε τελικά, σε νορμάλ πλύσιμο αυτοκινήτου είναι ΟΚ όμως...όντως ένα τέτοιο σφουγγάρι θα μου λύσει τα χέρια! Στην επόμενη παραγγελία από το Μιχάλη λοιπόν!!



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 11:12 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 1841
Ασε ρωτα κι εμενα με 45αρι προφιλ τι τραβαω που μεσα στα στενα κοβω για να περασω σιγα τις λακουβες και με κραζουν οι πισω, λες και πρεπει να σπασεις το αμαξι για να μην χασουν δευτερολεπτο. :?

Ειναι ιδανικο νομιζω το σφουγγαρι με το ONR απλα θελει συνεχεια καλο ξεβγαλμα και να μην εχει λασπες πανω το αυτοκινητο. Το συγκεκριμενο ειναι αρκετα απαλο, καλυτερο ακομα και απο pad! Δοκιμασε το και θα μεινεις σιγουρα ικανοποιημενος. ;)



_________________
Audi A3 1.8 Tfsi Cabrio
Μιχαλης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 11:39 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Thanks Μιχάλη. Σίγουρα θα γίνει και αυτό και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 12:04 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Παιδιά όταν μιλάτε για προφίλ πρέπει να αναφέρετε και το φάρδος καθώς το νούμερο που αναφέρετε είναι το % επί του φάρδους. Έτσι λοιπόν εγώ που έχω 245/45 έχω πιο ψηλό πλαϊνό από ότι ένα 225/45 που πιθανόν να φοράει το Α3 (δεν ξέρω, υπόθεση κάνω)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 12:05 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Μπραβο Δημήτρη κούκλα εγινε!
Τωρα που έβαλες dressing στα λάστιχα και φαινεται και το αυτοκίνητο πεντακάθαρο το ζαντικό έδειξε άλλο τόσο :gjb:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 1:36 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
markito έγραψε:
Μπραβο Δημήτρη κούκλα εγινε!
Τωρα που έβαλες dressing στα λάστιχα και φαινεται και το αυτοκίνητο πεντακάθαρο το ζαντικό έδειξε άλλο τόσο :gjb:


Να'σαι καλά Μάρκο. Βασικά δεν έβαλα τπτ στα λάστιχα, απλά τα καθάρισα με ONR. Βέβαια, είχαν πλυθει τα ζαντολάστιχα 2 μέρες πριν και σφραγίστηκαν οι ζάντες με 845, οπότε το αποτέλεσμα του ONR είναι άμεσα ορατό.

Έχω προμηθευτεί ήδη Pearl και θα μπει σύντομα ;)



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 26, 2011 7:47 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:26 pm
Δημοσιεύσεις: 1116
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Δημητρη πολυ καλο αποτελεσμα.Το onr κανει απολυτα οτι υποσχετε,το οτι δεν σου αρεσε ο τροπος χρησης ειναι λογικο, ομως μην ξεχνας οτι το onr ειναι για πλυσιμο εκει που δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις καποια βρυση.
Προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το πλυσιμο με σαμπουαν,αν και εχω onr.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Optimum No Rinse
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 27, 2011 12:36 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
nikolas έγραψε:
Δημητρη πολυ καλο αποτελεσμα.Το onr κανει απολυτα οτι υποσχετε,το οτι δεν σου αρεσε ο τροπος χρησης ειναι λογικο, ομως μην ξεχνας οτι το onr ειναι για πλυσιμο εκει που δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις καποια βρυση.
Προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το πλυσιμο με σαμπουαν,αν και εχω onr.


Βασικά είναι και θέμα συνήθειας: δεν έχω ξαναπλύνει ποτέ έτσι αλλά σίγουρα οι πολλές εφαρμογές του το κάνουν ένα ξεχωριστό προιόν που αξίζει να διαθέτει ο καθένας μας στο οπλοστάσιο του!



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 16 από 18 [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: