Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 1:16 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 216 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 213, 214, 215, 216, 217  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 25, 2022 9:52 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Λοιπον παιδες στη παρακατω φωτο θελω να δειξω ποσο κραταει το fusso. Περαστηκε αρχες Σεπτεμβρη, το αμαξι δεν εχει μπει ποτε γκαραζ, πλενεται με bilt hamber Auto foam και Gyeon Bathe essense ( δλδ δυνατα σαπουνια). Ομως για να λεμε και τα πραγματα ως εχουν το αμαξι εχει κανει και λιγα χιλιομετρα ολον αυτον το καιρο. Ενα flat spot που φαινεται δεν εχει να κανει με το fusso αλλα με εμενα που πριν βγαλω τη φωτο χρησιμοποιησα σε αυτο το σημειο καποιο tar remover.
Εικόνα
Γενικα για μενα παροτι εχει και καποια αρνητικα ειναι το πιο τιμιο "κερι" που εχω παρει μεχρι τωρα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2022 6:15 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Παίδες αν έχει δουλεψει κάποιος rupes yellow wool σε κοπτικοτητα που βρίσκεται ? Ουσιαστικά μπορεί αυτό το pad να αντικαταστήσει ας πούμε τα heavy cutting foam pads ?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2022 8:00 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
To yellow είναι polishing wool ,το heavy της rupes wool το μπλε είναι υποτίθεται το heavy. Το κάθε ένα έχει τη θέση του ,είτε τα foam είτε τα wool. Δεν αντικαθιστά κάποιο κάτι άλλο.
Τώρα το yellow , μπορείς και με μεσαίες αλοιφές να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα σε ένα στάδιο με καλό finish πάντα ανάλογα το βενρικι και πως αντιδρά, είναι όμως εξαιρετικό δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και γενικά είναι εξαιρετικό προϊόν απ' τη rupes
Αν μπορείς να τα υποστηρίξεις οικονομικά είναι εξαιρετικά σφουγγαρια μάλλινα .
Εγώ για οικονομικούς λόγους έχω κάποια "αντίστοιχα " yellow wool



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2022 8:36 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
To yellow είναι polishing wool ,το heavy της rupes wool το μπλε είναι υποτίθεται το heavy. Το κάθε ένα έχει τη θέση του ,είτε τα foam είτε τα wool. Δεν αντικαθιστά κάποιο κάτι άλλο.
Τώρα το yellow , μπορείς και με μεσαίες αλοιφές να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα σε ένα στάδιο με καλό finish πάντα ανάλογα το βενρικι και πως αντιδρά, είναι όμως εξαιρετικό δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και γενικά είναι εξαιρετικό προϊόν απ' τη rupes
Αν μπορείς να τα υποστηρίξεις οικονομικά είναι εξαιρετικά σφουγγαρια μάλλινα .
Εγώ για οικονομικούς λόγους έχω κάποια "αντίστοιχα " yellow wool


Ναι προφανώς είναι σε κάθε βερνίκι διαφορετικά τα πράγματα όμως κάθε pad έχει κάποια συγκεκριμένη κοπτικοτητα. Κι επειδή ξέρω ότι τα έχεις αυτά τα pad μιας και μου τα είχες προτείνει και παλαιοτερα ρωτάω :
1. Aν η κοπτικοτητα του yellow είναι ίδια η ανώτερη από κάποιο pad heavy cutting αφρού ( που λογικά πρέπει να ειναι).
2. Aν κάποιος λόγω των παραπάνω μπορεί ουσιαστικα να μην εχει κάποιο pad heavy cutting αφρού και να έχει μόνο το yellow wool. Αυτό το ρωτάω γιατί για το συγκεκριμένο pad όλοι λένε τα καλύτερα στο ίντερνετ. Ότι και καλά κόβει και ραφιναρει καταπληκτικα. Κι ας μη γελιομαστε, λίγοι πλέον κόβουν με αφρό.
3. Όντως η εμπειρία χρήσης με αυτό το wool είναι τόσο καλυτερη?
4. Από αντοχή και linting πως παει?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 28, 2022 11:24 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Lef89 έγραψε:

Ναι προφανώς είναι σε κάθε βερνίκι διαφορετικά τα πράγματα όμως κάθε pad έχει κάποια συγκεκριμένη κοπτικοτητα. Κι επειδή ξέρω ότι τα έχεις αυτά τα pad μιας και μου τα είχες προτείνει και παλαιοτερα ρωτάω :
1. Aν η κοπτικοτητα του yellow είναι ίδια η ανώτερη από κάποιο pad heavy cutting αφρού ( που λογικά πρέπει να ειναι).
2. Aν κάποιος λόγω των παραπάνω μπορεί ουσιαστικα να μην εχει κάποιο pad heavy cutting αφρού και να έχει μόνο το yellow wool. Αυτό το ρωτάω γιατί για το συγκεκριμένο pad όλοι λένε τα καλύτερα στο ίντερνετ. Ότι και καλά κόβει και ραφιναρει καταπληκτικα. Κι ας μη γελιομαστε, λίγοι πλέον κόβουν με αφρό.
3. Όντως η εμπειρία χρήσης με αυτό το wool είναι τόσο καλυτερη?
4. Από αντοχή και linting πως παει?


Ουσιαστικα μονος σου απαντας.
Και η ιδια η εταιρεια προτεινει αν ειναι να παρεις 2 pad, τα κιτρινα wool για κοψιμο και κιτρινα αφρου για γυαλισμα (ως αυτα που καλυπτουν ευρεια γκαμα)
Η εμπειρια χρησης εχει να κανει στο οτι ερχεται κοντα στην αισθηση του rotary χωρις τα θεματα του rotary γιατι χρησιμοποιεις da.
Αυτο που λιγοι αναφερουν ειναι οτι θελει να εχεις καλη τεχνικη αν ειναι να το χρησιμοποιησεις με da (free spinning).


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 06, 2023 9:19 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
powerslave έγραψε:
Lef89 έγραψε:
Αυτο που λιγοι αναφερουν ειναι οτι θελει να εχεις καλη τεχνικη αν ειναι να το χρησιμοποιησεις με da (free spinning).


Αυτο ειδα και γω σημερα. Δοκιμασα το κιτρινο και δεν μου πηγε καθολου σαν pad.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 09, 2023 6:42 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Eνδιαφερον θα ήταν να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με combo pads + αλοιφων.

Άρα η ερώτηση είναι τι χρησιμοποιείτε όταν κάνετε correction σαν combo ( pads και αλοιφες)?

Κάνω την αρχη,
Εγώ μέχρι στιγμής αν και είναι πάντα ανάλογα με το βερνίκι που δουλεύεις έχω καταλήξει ότι για το μηχάνημα μου το πιο αποδοτικό combo είναι mf pads + κάποια non diminishing αλοιφή.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 10, 2023 12:05 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Επειδη εξαρταται απο πολλους παραγοντες κανεις δεν προτεινει ποτε κατι, αλλα χοντρικα τα πιο διαδεδομενα combo για da ειναι:

Για γρηγορο, μεσαιο σφουγγαρι - κιτρινο rupes μαλλινο + aio αλοιφη
Για 1 step κιτρινο rupes + sonax perfect finish
Για 2 step meguiars mf η κιτρινα rupes mf + menzerna hc 400 η sonax cut max και μετα το προηγουμενο βημα αν χρειαζεται

Τα 2 πρωτα ειναι δοκιμασμενα προσωπικα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 16, 2023 6:55 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Παίδες όσοι χρησιμοποιείτε το k2 roton pro το δουλεύετε και σαν fallout remover πάνω στο βερνίκι?

Στη περιγραφή λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι και μάλιστα ότι είναι ασφαλές για rubber και πλαστικα.

Είναι δλδ μια τίμια εναλλακτικη του iron x και του korossol?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 17, 2023 7:01 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Και οι ζάντες βερνίκι έχουν .φυσικά και μπορεί να.χρησιμοποιηθει όπως όλα τα iron remover και για τις δύο δουλειές.

Ότι και να γράφει η περιγραφη μακρυά όλα τα iron remover από αβαφα πλαστικά.οσο γίνεται.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 216 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 213, 214, 215, 216, 217  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: