Τώρα είναι Τετ Μάιος 15, 2024 9:57 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 214 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 24, 2021 10:02 pm 
Eπαγγελματίας Detailer

Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2012 11:48 am
Δημοσιεύσεις: 493
Lef89 έγραψε:
Παίδες έχει κανένας υπόψιν του ποια είναι η διαφορά των kochchemie eu και fw?

Βασικά τα έχω και τα 2 αλλά λόγω έλλειψης χρόνο δε τα έχω δοκιμάσει διεξοδικά. Από τη μια φορά που τα δούλεψα το eu αφαιρεί πισσες κόλλες ρετσίνια κλπ όπως και το carpro tarx. Eιναι πολύ δυνατό, με μια χρήση μου χάλασε τη παραδοσιακή γρι chemical resistant νοζλα!
To fw το δούλεψα για να βγάλω το carpro dlux σε κάποια σημεία που μου έπεσε στο βερνίκι αντί για τα αβαφα πλαστικά. Δοκίμασα και το tarx για την ίδια δουλειά αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι το fw είναι πιο αποτελεσματικό.

Γιατί οι Γερμανοί έβγαλαν 2 παρόμοια προϊόντα ενώ όλοι οι άλλοι έχουν μόνο 1?

Καλησπερα φιλε μου.
Τα συγκεκριμενα ειναι δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα προιοντα για διαφορετικες χρησεις το καθενα.

To FW ειναι κυριως για την αφαιρεση των υπολειματων λιπαρων ουσιων οπως λαδια και κερια γι αυτο και καποιες φορες μπορει να χρησιμοποιηθει σαν paint prep.

Το Eulex εχει αλλη εντελως χρηση αλλα και συνθεση και ειναι για την αφαιρεση κυριως κολλας και υπολλειματων της που μπορει να αφησουν χαρτοταινιες,αφαιρεση υπολειματων απο ρετσινια και αφαιρεση υπολλειματων κολλας μετα απο αφαιρεση αυτοκολλητου που εχει ντυθει ενα οχημα.

Αρα μιλαμε για δυο διαφορετικα προιοντα και σε συνθεση αλλα και σε χρηση.
Ελπιζω να σε βοηθησα.



_________________
www.auto-star.gr

Auto-Star.gr

Auto-Star Detailing Center
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 25, 2021 8:31 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
autostar έγραψε:
Lef89 έγραψε:
Παίδες έχει κανένας υπόψιν του ποια είναι η διαφορά των kochchemie eu και fw?

Βασικά τα έχω και τα 2 αλλά λόγω έλλειψης χρόνο δε τα έχω δοκιμάσει διεξοδικά. Από τη μια φορά που τα δούλεψα το eu αφαιρεί πισσες κόλλες ρετσίνια κλπ όπως και το carpro tarx. Eιναι πολύ δυνατό, με μια χρήση μου χάλασε τη παραδοσιακή γρι chemical resistant νοζλα!
To fw το δούλεψα για να βγάλω το carpro dlux σε κάποια σημεία που μου έπεσε στο βερνίκι αντί για τα αβαφα πλαστικά. Δοκίμασα και το tarx για την ίδια δουλειά αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι το fw είναι πιο αποτελεσματικό.

Γιατί οι Γερμανοί έβγαλαν 2 παρόμοια προϊόντα ενώ όλοι οι άλλοι έχουν μόνο 1?

Καλησπερα φιλε μου.
Τα συγκεκριμενα ειναι δυο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα προιοντα για διαφορετικες χρησεις το καθενα.

To FW ειναι κυριως για την αφαιρεση των υπολειματων λιπαρων ουσιων οπως λαδια και κερια γι αυτο και καποιες φορες μπορει να χρησιμοποιηθει σαν paint prep.

Το Eulex εχει αλλη εντελως χρηση αλλα και συνθεση και ειναι για την αφαιρεση κυριως κολλας και υπολλειματων της που μπορει να αφησουν χαρτοταινιες,αφαιρεση υπολειματων απο ρετσινια και αφαιρεση υπολλειματων κολλας μετα απο αφαιρεση αυτοκολλητου που εχει ντυθει ενα οχημα.

Αρα μιλαμε για δυο διαφορετικα προιοντα και σε συνθεση αλλα και σε χρηση.
Ελπιζω να σε βοηθησα.


Oχι μόνο βοήθησες, το ξεκαθαρισες το θέμα πληρως. Ευχαριστώ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 21, 2021 11:09 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 10:51 am
Δημοσιεύσεις: 8
Καλημέρα. Έχει αγοράσει κανένας τον χειροκίνητο αφροποιητή Axel (2000,3000) της Marolex ?? Σκέφτομαι να παω σε επιλογή χειροκίνητου γιατί δεν έχω πλυστικο και θέλω απόψεις απο χρήστες. Κατα πόσο βολεύει , αν χρειάζεται αρκετές φορές τρομπάρισμα (!!!) και με ποια Prewash προϊόντα τον έχετε χρησιμοποιήσει.
Απο τα βιντεάκια δείχνει ότι είναι καλός και μάλιστα ανάλογα τον ποσότητα που έχει βάλεις στο δοχείο σε "χαλαρό" αφρό κρατάει αρκετή ώρα η αφροποίηση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 28, 2021 7:19 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 10:26 am
Δημοσιεύσεις: 38
Γνωρίζει κάποιος αν το tyre dressing της Feral το 4λιτρο είναι καλό; Το βλέπω σε πολύ καλή τιμή και σκέφτομαι να το πάρω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2021 10:14 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
panos2171 έγραψε:
Γνωρίζει κάποιος αν το tyre dressing της Feral το 4λιτρο είναι καλό; Το βλέπω σε πολύ καλή τιμή και σκέφτομαι να το πάρω.


Έβαζα Feral για τα ελαστικά στο δίκυκλο, δυστυχώς η διάρκεια του είναι πολύ μικρή και εξαφανιζόταν γρήγορα. Αυτό είναι και το πρόβλημα, είναι και η πιο οικονομική μάρκα νομίζω.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2021 10:28 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
σε δικυκλο δε βαζουμε γυαλιστικα ελαστικων, ποσο μαλλον oil based. μη το ξανακανεις



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2021 12:28 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
σε δικυκλο δε βαζουμε γυαλιστικα ελαστικων, ποσο μαλλον oil based. μη το ξανακανεις


Aν εννοείς στο πέλμα από κάτω ναι, δεν ξανάβαλα

:lol:

(Με προσεκτική εφαρμογή στο πλάι δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα πάντως)



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 01, 2021 12:45 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ουτε κατω ουτε πανω ουτε στο πλαι στο ελαστικο. Πουθενα

Αν ειχες προβλημα με το πλαι δε θα μιλαγαμε τωρα.
Μην ξαναβαλεισ ουτε στο πλαι,
1. καθωσ στριβεισ η γερνεισ μπορει να ακουμπας στο πλαι, και επιπλεον
2.δε ξερεις ποτε με τα νερα αν θα σου κατεβασει το υλικο στο πελμα, δε ξερεις αν θα τρεχει στο πελμα ειδικα τα oil based, δε ξερεις αν με τον ηλιο ξαναενεργοποιειτε το υλικο που εβαλες και αρχισει να παρουσιαζει παλι λιπαροτητα και γλιτσα.

Γενικα μη ξαναβαλεισ πουθενα στη ροδα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 27, 2021 1:22 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
jobous έγραψε:
Καλημέρα. Έχει αγοράσει κανένας τον χειροκίνητο αφροποιητή Axel (2000,3000) της Marolex ?? Σκέφτομαι να παω σε επιλογή χειροκίνητου γιατί δεν έχω πλυστικο και θέλω απόψεις απο χρήστες. Κατα πόσο βολεύει , αν χρειάζεται αρκετές φορές τρομπάρισμα (!!!) και με ποια Prewash προϊόντα τον έχετε χρησιμοποιήσει.
Απο τα βιντεάκια δείχνει ότι είναι καλός και μάλιστα ανάλογα τον ποσότητα που έχει βάλεις στο δοχείο σε "χαλαρό" αφρό κρατάει αρκετή ώρα η αφροποίηση.

Τον εχω παρει, επειδη δε βγαζει την ποσοτητα του πιεστικου που με 2 περασματα εχεις ντυσει ολη την πλευρα του αμαξιου, θελει αρκετο τρομπαρισμα και περασματα, σε σημειο που μπορει να στεγνωσει το προηγουμενο κομματι. Ετσι ειτε κανεις κομματι κομματι και ξεβγαζεις, ειτε κανεις αλλες δουλειες, πχ ζαντες λαστιχα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απόψεις για Επιλογή Προϊόντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 08, 2021 6:26 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Λοιπόν Παίδες αγόρασα ένα σκουτερακι με ματ χρώμα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους χρώματα. Ξέρω μόνο τα βασικά, ότι δλδ δε τα πλένουμε με σαμπουάν με κερί :D .

Έχω κάνει κάποια μικρή αναζήτηση στο νετ για προϊόντα τέτοιου είδους, αλλά θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει. Έχω δει δλδ κάποια της chemical guys και nanolex.

Χρειάζομαι δλδ τα βασικά
1. Σαμπουάν για ματ χρώματα
2. Κερί για ματ χρώματα
3. Quick detailer για ματ χρώματα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 214 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron