Τώρα είναι Τετ Μάιος 15, 2024 9:05 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 217  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 26, 2010 9:54 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
τα μεταφέρω όλα εδώ για να μη μιλάμε για το ίδιο πράγμα σε 2 διαφορετικά τόπικ και μπερδευόμαστε ;)

tasosIX έγραψε:
Θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτεινετε μεχρι 250 με 300 euro το πολυ μια φουλ γκαμα προιοντων για περιποιηση αυτοκινητου με εμφαση στο εξωτερικο+θολους+ζαντες+εξατμιση κλπ και καποια βασικα για το εσωτερικο.
Μιλαω μεχρι και για κουβαδες και πανια και σγουγγαρακια εφαρμογης κλπ.
Να ειμαστε φουλ κομπλε.

Εκτος απο αλιφαδορους και γενικα οτι εχει να κανει με μηχανηματα.....εχω τραγικη εμπειρια απο το προηγουμενο "μαυρο" s3 και το αυτοκινητο πιστευω οτι δεν το χρειαζεται μιας και ειναι 3 χρονων πολυ προσεγμενο και "αραχνη" και γρατζουνιες ενοχλητικες δεν δειχνει να εχει και ειναι ασημι Εικόνα


όπως σου έγραψα και στο άλλο θρεντ, καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω τώρα και να πάρεις μεγάλες συσκευασίες, παρά να τα σκας κάθε λίγο και λιγάκι για τα ίδια πράγματα.
1. θόλοι: ένα apc και μία βούρτσα με μακρύ χερούλι αν θες να καθαρίζεις χωρίς να βγάζεις τα λάστιχα (έχει στο shinearama της mother's η οποία είναι πολύ καλή). αν θες κάποιο dressing, τότε προτίμησε κάτι οικονομικό και σε μεγάλη συσκευασία εκτός αν θες κάτι που να αντέχει αρκετά οπότε κοίτα για το 303 aerospace protectant.
2. ζάντες/λάστιχα: bilberry, ez wheel brush, μαλακό πινέλο για την πρόσοψη και τα δύσκολα σημεία, ένα καλό tyre dressing (πχ megs endurance ή Μ40. εγώ χρησιμοποιώ το Μ40 και το φινίρισμα είναι ακριβώς αυτό που θέλω)
3. εξάτμιση: το meguiar's nxt metal polish είναι πολύ καλό, και wire wool (σύρμα για κατσαρόλες) πολύ λεπτό.
4. πλύσιμο: όπωσδήποτε μεγάλο σαμπουάν (πχ meguiar's shampoo plus) μιας και αυτό θα χρησιμοποιείς κατά κύριο λόγο, γάντι πρόβατο (eurow ή sonus), 2 κουβάδες με grit guard ή μόνο grit guards αν έχεις κουβάδες που να τα χωράνε,
5. πετσέτες: sonus der wunder ή eurow κιτρινες ή valet pro τις μπλε με την κόκκινη ραφή για στέγνωμα, eurow waffle weave για τζάμια, eurow shag weave για quick detailer και αφαίρεση κεριού.
6. γυάλισμα κέρωμα: autogly srp ή poorboys white diamond για γυάλισμα, collinite 845/476/915 για κέρωμα ή FK1000p, σφουγγαράκια πάρε την 10άδα του shinearama (είναι καλής ποιότητας και σε καλή τιμή... καλύτερα να έχεις πολλά και να αλλάζεις ανάλογα το προιόν παρά 1-2 και να πλένεις κάθε 3 και λίγο)
7. πηλός sonus
8. meguiar's last touch για quick detailer, λιπαντικό πηλού, βοήθεια στο στέγνωμα.
9. μπουκαλάκια και κεφαλές για apc, last touch, καθαριστικό ζαντών. πάρε τουλάχιστον μία foaming κεφαλή για το καθαριστικό ζαντών και τις υπόλοιπες chemical resistant.
10. dressing για τα πλαστικά: εγώ χρησιμοποιώ το Μ40 όπως έγραψα παραπάνω σε όλα τα άβαφα πλαστικά μέσα και έξω, και σε λάστιχα τσιμούχες. αν θες έλα να σου δώσω λίγο να το δοκιμάσεις και αν σου αρέσει να πάρεις μεγάλη συσκευασία αφού μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού.
θεωρώ ότι με τα παραπάνω θα έχεις ότι χρειαστείς με το παραπάνω, και ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.
κάτσε τώρα να φτιάξεις τη λίστα σου και μετά σε βοηθάμε να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις ανάλογα τα οικονομικά σου και το βάρος (στέλνει ελλάδα μεχρι κάποια κιλά το shinearama).



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 26, 2010 10:33 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 8:20 pm
Δημοσιεύσεις: 72
Δυστηχως δεν ειμαστε και τοσο κοντα αλλιως θα ειχα ερθει ηδη να μου εξηγησεις και απο κοντα να καταλαβω μιας και το πλυσιμο πλεον περναει σε αλλη διασταση σιγουρα....

Εν παση περιπτωση θα τα βαλω και αυτα να δω που φτανουμε σε χρηματικο και τις ποσοτητες κλπ και θα επιστρεψω...



_________________
Εικόνα ®
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 26, 2010 10:59 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
έτσι είναι πολύ καλυτερα ;)
όλα είναι συνάρτηση των χρημάτων που θες να δαπανήσεις.
άρα φτιάξε το βασικό σκέλος σύμφωνα με τα παραπάνω, και μετά προσθέτουμε ή αφαιρούμε ανάλογα με τις ανάγκες σου ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 11, 2010 7:49 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 9:56 am
Δημοσιεύσεις: 26
phra apo ton MIKE auto to shampoo Stjärnagloss Körsbär Wash and Wax (473ml)!!!pragmatika fobero proion !!!se sigrisi me to ntx i gnomi mu einai oti einai poli kalitero!kanei plousio afro kai einai arketa drastiko!



_________________
ΚΩΣΤΑΣ-FIAT CINQUECENTO SPORTING
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 11, 2010 8:05 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Η αλήθεια είναι ότι η Stjarnagloss έχει βγάλει στην αγορά πολύ καλά προιόντα και έχει αρχίσει να αποκτά πολλούς φανατικούς οπαδούς.


ΥΓ: Σε παρακαλώ κάνε edit το ποστ σου στα ελληνικά.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 11:18 am 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 2:13 pm
Δημοσιεύσεις: 55
Δεν ξέρω αν το ανέβασα στο σωστό μέρος του forum αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για πιο από τα 2 πρώτα γάντια να διαλέξω;
http://www.sheepskinshop.co.uk/productl ... sh%20Mitts

Ευχαριστώ.



_________________
Δημήτρης
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 11:23 am 
το 2ο θα επαιρνα εγω. :)


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 11:26 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Αν το πρώτο είναι ίδιο δέρμα με το eurow μην το πάρεις.
Πιθανόν να είδες τι έπαθε το δικό μου στο άλλο θρεντ...
Το sonus που έχω πάρει τώρα είναι ωραίο και μαλακό μέσα, ενώ το eurow γινόταν πέτρα.
Αν θες ντε και καλά από εκεί εγώ θα αγόραζα το δεύτερο.
Επίσης δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αντίχειρας στο γάντι... άσχετα ότι το πρώτο μου ήταν με αντίχειρα.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 11:29 am 
Παράθεση:
Το sonus που έχω πάρει τώρα είναι ωραίο και μαλακό μέσα, ενώ το eurow γινόταν πέτρα.


ειχα δικιο που ελεγα οτι ειναι ποιοτητες δερματος,το sonus ειναι πολυ καλης ποιοτητος!αφρος!


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: γνωμη προιοντων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 12, 2010 11:36 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Μα στο είπα αμέσως μόλις είδα το δικό σου γάντι...
Το eurow σκλήραινε πάρα πολύ όταν στέγνωνε, και στα τελευταία του γινόταν πέτρα.
Ενώ το sonus σου από μέσα ήταν μαλακό και σαν καινούριο και το είχες χρησιμοποιήσει ήδη.

Το μέλλον είναι σε αυτά:

http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-a ... d_569.html

http://www.adamspolishes.com/p-83-adams ... h-pad.aspx

τα ζαχαρώνω εδώ και καιρό...



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 217 [ 2161 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 217  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: