Τώρα είναι Πέμ Μαρ 28, 2024 11:25 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 34 [ 332 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 14, 2008 3:35 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Το Super Resin Polish είναι ένα προϊόν όλα σε ένα της Autoglym. Πολλές φορές θα ακούσετε να το αναφέρουν ως το κερί της Autoglym αλλά το συγκεκριμένο δεν αποτελεί ένα αμιγώς κερί. Το SRP προσφέρει καθαρισμό του χρώματος “γέμισμα” μικροατελειών και προστασία.

Αυτό που με ενθουσίασε στο συγκεκριμένο προϊόν είναι η ευκολία χρήσης του καθώς και η υφή της επιφάνειας μετά την εφαρμογή. Για την εφαρμογή χρησιμοποιώ ένα μικρό σφουγγάρι της Meguiars και λίγη ποσότητα SRP. Απλώνω με μέτρια πίεση και κάνοντας αρκετές επαναλήψεις σε μία μικρή περιοχή μέχρι να αισθανθώ ότι το SRP στέγνωσε και έγινε σχεδόν διάφανο. Μετά περιμένω περίπου δέκα λεπτά (κάνοντας μία άλλη περιοχή) και κατόπιν σκουπίζω με ένα πανί microfiber.

Το καλό με το SRP είναι ότι όση ώρα και να το αφήσεις φεύγει πάρα πολύ εύκολα και με ελάχιστο κόπο (ειδικά αν βάλεις λίγο και το απλώσεις με αρκετές επαναλήψεις). Η διαφορά που αφήνει σε σκούρα χρώματα είναι εμφανείς και αφήνει μία εντελώς λεία επιφάνεια. Το SRP αφήνει μία προστατευτική επιφάνεια από πολυμερή (δεν περιέχει φυσικό κερί) με διάρκεια περίπου 3 μήνες (περίπου τόσο διαρκεί σε εμένα). Επιπλέον έχει αρκετά fillers και γεμίζει μικροατέλειες (όσο περνά ο καιρός επανεμφανίζονται αφού δεν της αφαιρεί αλλά της καλύπτει αλλά έτσι και αλλιώς με το χέρι η αφαίρεση είναι σχεδόν αδύνατη).

Στα αρνητικά του συγκεκριμένου προϊόντος είναι η τιμή του (ιδιαίτερα υψηλή) στην Ελλάδα, καθώς και ότι λερώνει τα μαύρα άβαφα πλαστικά (αν πέσει πάνω σε άβαφο πλαστικό σκουπίστε το αμέσως πάρα πολύ καλά).

Γενικά είναι το αγαπημένο μου προϊόν όταν θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο ένα βήμα περιποίησης και γενικά είναι ιδανικό για αρχάριους αφού δίνει πάντα πάρα πολύ καλά αποτελέσματα με λίγο κόπο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 04, 2008 2:13 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
Εμένα πάντα μου άρεσε η δυνατότητα να το αφήσεις πάνω για όσο διάστημα θέλεις. Συνήθως το περνάω πριν τις καλοκαιρινές διακοπές και αφήνω το αυτοκίνητο έτσι για 10-20 μέρες. Μόλις γυρίζεις ένα σκούπισμα και έτοιμο, γυαλιστερό και προστατευμένο.
Στα ανητικά του είναι η κακή μίξη με το νερό. Μόλις βρει σημείο έστω και ελαφρά νωπό κολλάει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 04, 2008 5:46 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
dimx-5 έγραψε:
Εμένα πάντα μου άρεσε η δυνατότητα να το αφήσεις πάνω για όσο διάστημα θέλεις.


η πλάκα (μάλλον το καλό της υπόθεσης) είναι ότι φεύγει πάντα πανεύκολα. Μακράν το αγαπημένο μου προϊόν γιατί κάνει σχεδόν τα πάντα και όλα αρκετά καλά και εύκολα.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 12, 2009 5:25 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 8:21 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Τοποθεσία: Athens, Greece
Από τα καλύτερα προιόντα της Auto Glym, εύχρηστο και αποδοτικό!Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Super Resin Polish Vs Ultra Deep shine. Αμφότερα της ίδιας εταιρίας, πάνω κάτω στην ίδια τιμή, απλά η δεύτερη είναι για σκουρόχρωμες επιφάνειες. Ποια όμως δουλεύει καλύτερα γιατί από δοκιμές μάλλον η SRP αξίζει σε οχήματα μαύρα. Μια μέρα είχα δοκιμάσει SRP και απο πάνω Extra Gloss Shine και ήταν σαν να βγήκε από τη γραμμή παραγωγής! Ενώ το ίδιο με Ultra Deep σαν βάση δεν έδωσε τόσο καθαρό χρώμα και έχω την αίσθηση ότι δεν αφαιρείται τόσο εύκολα!



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 12, 2009 10:27 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
το deep shine είναι από τα ελάχιστα προϊόντα που δεν μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω και δοκιμάσω, ο λόγος....το super resin polish είναι πολύ καλό!!!!

Πέρα από την πλάκα σε φίλο που είχε σκούρο αυτοκίνητο και είχε πάρει το deep shine δεν ενθουσιάστηκα, σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως δεν είναι καλό απλά δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά από το super resin polish που να το καθιστά "ειδικό" για σκούρα χρώματα.

Επιπλέον με λίγο ψάξιμο στο detailingworld.co.uk είδα πως δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές και όλοι προτιμούν την κλασική αξία του SRP.

Ίσως το deep shine να έχει περισσότερα fillers στην σύνθεσή του και για αυτό να το δίνει η autoglym κατάλληλο για σκούρα χρώματα. Παρόλα αυτά ακόμα και σε σκούρα χρώματα εγώ θα πρότεινα το super resin polish αφού δίνει πολύ καλά αποτελέσματα και συνδυάζεται πολύ καλά (όπως και ανακάλυψες και εσύ) με το extra gloss polish, (το οποίο ουσιαστικά είναι το συνθετικό κερί της autoglym....αν και λίγο δύσχρηστο)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 12:13 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
Μόλις αγόρασα την συσκευασία του ενός λίτρου από αγγλία (ebay). Τιμή περίπου 19€ σύνολο. Πιστεύω ότι δεν αξίζει η αγορά του από ελλάδα με 16€ τα 375ml



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 10:10 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
Όντως πολύ καλή τιμή αλλά υποψιάζομαι πως βοήθησε και η ευνοϊκή ισοτιμία που υπάρχει αυτή την εποχή!!!

Καλά γυαλίσματα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 23, 2009 10:18 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
σωστα.10 λίρες αγορα και 7 μεταφορικα ειναι πιο σωστο.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 29, 2009 12:17 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
απο ότι έψαξα λίγο στο φόρουμ μάλλον θα καταλήξω σε αυτό το προιόν!! μεγάλω ευχαριστλω στον deathlock
μια ερώτηση,περνάμε μέρη μόνο λαμαρίνας?
αβαφτοι προφυλακτήρες-τζάμια-ελαστικά,ουτε καν λογικα ε?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 29, 2009 9:02 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
σωστά μακρια απο αβαφα πλαστικα.αν πεσει πανω το σκουπιζεις αμεσως.στα βαμενα το εφαρμοζεις κανονικα.
ο mod λέγετε deathlok :?



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 34 [ 332 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 34  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron