Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 2:21 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 8 από 34 [ 332 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 34  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 12:01 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2009 3:31 pm
Δημοσιεύσεις: 64
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Χτες το SRP με εσωσε....καθαρισα το αμαξι γιατι η ρημαδοσκονη που κυκλοφορουσε ειχε γινει σα λασπη. Κατι πιτσιρικαδες(μαλλον) ομως γουσταραν να αφησουν την υπογραφη τους πανω στο πορτ μπαγκαζ μου και φυσικα με τοση σκονη ηταν αναμενομενο να μεινει αραχνη και το "συνθημα" φαινοταν παρα πολυ στο καθαρο αυτοκινητο.

Αφου καθαριστικε λοιπον το αυτοκινητο περασα δυο χερια SRP στο σημειο με αρκετη εως πολλη πιεση. Το αποτελεσμα ηταν να εξαφανιστει τελειως ο σημαδι. Σημερα θα το δω καλυτερα αλλα χτες το απογευμα που το εκανα αν και ειχε πεσει ο ηλιος ειδα οτι ηταν σχεδον πεντακαθαρο. Επιετα περασα και λιγο 845 και ολα κομπλε !!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 23, 2010 7:45 pm 
εξαιρετικη αλοιφη πραγματικα.κανει πολυ καλα την δουλεια της και ευκολα.απο τις αγαπημενες μου αλοιφες :D


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 24, 2010 7:48 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Έχω μια απορία. Σε σύγκριση με την πράσινη 1Ζ, ποιά είναι πιο ισχυρή? Γιατί έχω και τις δύο και σκέφτομαι να περνάω με polishing pad την πράσινη (που νομίζω ότι είναι λίγο πιο δυνατή) και με finishing pad την srp για τελικό φινίρισμα. Είναι σωστή η διαδικασία αυτή?



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 24, 2010 8:01 pm 
αν δεν κανω λαθος η πρασινη 1Ζ ειναι αλοιφη compound χονδρη ενω η srp ειναι γυαλιστικη αλοιφη .η διαδικασια ειναι σωστη που σκεφτεσαι να ακολουθησεις αλλα φοβαμαι οτι το υλικο, η πρασινη 1Ζ δηλαδη,ειναι πολυ επιθετικη και μηπως ειναι ακαταλληλη για polishing αλλα μονο για compounding.για polishing θα εβαζα την srp και για finishing ενα κερι.την 1Ζ δεν θα την χρησιμοποιουσα καθολου.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 24, 2010 10:52 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
δεν νομίζω να είναι τόσο χοντρή ή πράσινη. έχω την εντύπωση ότι η χρυσή είναι η πιο χοντρή.
μπορεί κάποιος (deathlok? 8-) ) να μας πει πως συγκρίνεται η χρυσή 1Ζ με τις 80 και 83 της μεγκουάιρ?



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 12:04 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Kερί θα χρησιμοποιήσω έτσι κι αλλιώς στο τέλος. Χρήστο, η πράσινη 1Ζ δεν είναι ιδιαίτερα επιθετική, καμία σχέση με compounding. Δες και εδώ:http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=57&start=0 Είναι για ήπιο polishing λοιπόν και αν δεν κάνω λάθος, είναι πάνω κάτω αντίστοιχη με τη Μ80. Η χρυσή πάλι, είναι πολύ δυνατή, ίσως πιο πολύ από οποιαδήποτε αλοιφή βγάζει η meg.

Απλά, επειδή η πράσινη έχει σχετικά μικρή διαφορά με την srp (η πρώτη είναι λίγο πιο δυνατή), δεν ξέρω αν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και τις δύο, ή μόνο την srp, αρχικά με polishing pad και στο τέλος με finishing, ώστε να φύγουν σε μεγάλο βαθμό οι αράχνες και να έχω και ωραίο φινίρισμα. Πιστεύω πάντως, ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω αρχικά πράσινη και στο τέλος srp, αλλά περιμένω από κάποιον που ξέρει καλά τις αλοιφές αυτές, να μου πει την άποψή του. Τα pads που θα χρησιμοποιήσω είναι το άσπρο (polishing) και το μαύρο (finishing) της lake country, με rotary αλοιφαδόρο.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 12:48 am 
εχεις δικιο Αρη δεν ειναι τοσο επιθετικη οσο νομιζα.με την srp δεν γνωριζω ποσο μπορεις να αφαιρεσεις τις αραχνες ακομα και αν την χρησιμοποιησεις με πιο σκληρο σφουγγαρι.σιγουρα θα τις καλυψει μια χαρα ομως.


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 8:58 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Άρη είναι σχετικά κοντά οι δύο αλοιφές που αναφέρεις με την 1Ζ πιο χοντρή αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται χοντρή αλοιφή (ούτε καν μεσαία). Ο μόνος λόγος που βλέπω εγώ να περάσεις και τις δύο είναι να σου βγάλει ότι μπορεί να σου βγάλει η 1Ζ και να σου κρύψει εκ των υστέρων ότι μπορεί το SRP. Δεν είναι άσχημος συνδυασμός αλλά είναι και τα δύο ήπια :)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 10:13 am 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
Εικόνα


αν και καλό είναι να μαζέψουμε όλες τις λίστες και τους πίνακες σε ενα θέμα



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Autoglym Super Resin Polish (AG SRP)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 5:00 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα τις περάσω και τις δύο λοιπόν. Αν τυχόν δεν αφαιρέσει την αράχνη που θέλω η πράσινη (που δε νομίζω γιατί δεν έχω και πολύ, περισσότερο πληροφοριακά ρωτάω), τι θα προτείνατε (που να έχετε δοκιμάσει κιόλας) για λίγο πιο δυνατό γυάλισμα? Γιατί υπάρχουν τόσες αλοιφές από τόσες εταιρείες και δεν ξέρω ποια να επιλέξω!

Μike πολύ ενδιαφέρων ο πίνακας! Απλά τα προϊόντα της 1Ζ, τα έχει με διαφορετικά ονόματα και δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι ποιο! Η πράσινη λέγεται paint polish, η χρυσή extra paint cleaner και η κόκκινη polish wax (http://www.1z-usa.com/), ενώ στον πίνακα έχουν άλλες ονομασίες. Η πράσινη λοιπόν και η χρυσή, με ποιο όνομα υπάρχουν στον πίνακα?



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 8 από 34 [ 332 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 34  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron