Τώρα είναι Σάβ Μάιος 18, 2024 6:06 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 5 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 12:06 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Kοιτα οταν λεω οτι δε γουσταρω πλεον τις πετσετες με βαρυ gsm δεν αναφερομαι στις συγκεκριμενες του dazzle. Μιλαω γενικα.
Το θεμα σκουπισμα κεριων ειναι λιγο γενικο αγαπητε, αλλιως σκουπίζεται το powerlock αλλιως το coli 476. To 1o και 1200gsm πετσετα να βαλεις θα το σκουπισει για πλακα και δεν προκειται να σπασει ινα. Το 2ο, απο προσωπικη εμπειρια σου μιλαω ακομα κι αν ακολουθησεις τις οδηγιες οπως πρεπει για το application και το cure και πας να το σκουπίσεις με καποιο σουπερ μαλακο ντελικατο πανι θα δυσκολευτεις και θα αφησεις linting παντου, πραγμα το οποιο σημαινει οτι χρειαζεται ενα πανι με τουλαχιστον πιο κοντη ινα και οχι τοσο μαλακο, iσως με διαφορετικο blend και δομη.
Τελοσπαντων σιγουρα ειναι οπως τον βολευει τον καθενα, και ενδιαφερον θα ηταν να μας γραψεις εδω viewtopic.php?f=9&t=3065&start=20 τι χρημ/εις και τι εχεις δουλεψει με τα χρονια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 3:25 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 6:29 pm
Δημοσιεύσεις: 61
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
markito έγραψε:
zymglym έγραψε:
Μου έρχονται αυτές τις μέρες αυτές και θα σας πω. Είχαν πολύ καλές κριτικές για το waterless πλύσιμο. https://m.de.aliexpress.com/item/32727151209.html ( οι πράσινες με 380 gsm) . Οι 10 περίπου 20€. Μαζί με μεταφορικά.

Αξίζουν μια δοκιμή :gjb:

Εχω παρει 4 edgeless πετσετες απο το συγκεκριμενο μαγαζι .Αρκετα καλες για τα λεφτα τους.
Στο πρωτο πλυσιμο ξεβαψαν λιγο(ειδικα μια μωβ που ειχε στο παρελθον)

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 3:40 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
dragontolis έγραψε:
markito έγραψε:
zymglym έγραψε:
Μου έρχονται αυτές τις μέρες αυτές και θα σας πω. Είχαν πολύ καλές κριτικές για το waterless πλύσιμο. https://m.de.aliexpress.com/item/32727151209.html ( οι πράσινες με 380 gsm) . Οι 10 περίπου 20€. Μαζί με μεταφορικά.

Αξίζουν μια δοκιμή :gjb:

Εχω παρει 4 edgeless πετσετες απο το συγκεκριμενο μαγαζι .Αρκετα καλες για τα λεφτα τους.
Στο πρωτο πλυσιμο ξεβαψαν λιγο(ειδικα μια μωβ που ειχε στο παρελθον)

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ανεβασε καποιες φωτο και γραψε αν θες καποια πραγματα εδω viewtopic.php?f=9&t=3065&start=20


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 4:15 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Οκ μόλις έρθουν θα ανεβάσω φωτό.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 6:03 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Έχω παραγγείλει και εγώ μερικές. Περιμένω να δω με ανυπομονησία αν είναι τόσο καλές όσο και οι κριτικές τους


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 6:30 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Lef89 έγραψε:
Kοιτα οταν λεω οτι δε γουσταρω πλεον τις πετσετες με βαρυ gsm δεν αναφερομαι στις συγκεκριμενες του dazzle. Μιλαω γενικα.
Το θεμα σκουπισμα κεριων ειναι λιγο γενικο αγαπητε, αλλιως σκουπίζεται το powerlock αλλιως το coli 476. To 1o και 1200gsm πετσετα να βαλεις θα το σκουπισει για πλακα και δεν προκειται να σπασει ινα. Το 2ο, απο προσωπικη εμπειρια σου μιλαω ακομα κι αν ακολουθησεις τις οδηγιες οπως πρεπει για το application και το cure και πας να το σκουπίσεις με καποιο σουπερ μαλακο ντελικατο πανι θα δυσκολευτεις και θα αφησεις linting παντου, πραγμα το οποιο σημαινει οτι χρειαζεται ενα πανι με τουλαχιστον πιο κοντη ινα και οχι τοσο μαλακο, iσως με διαφορετικο blend και δομη.
Τελοσπαντων σιγουρα ειναι οπως τον βολευει τον καθενα, και ενδιαφερον θα ηταν να μας γραψεις εδω viewtopic.php?f=9&t=3065&start=20 τι χρημ/εις και τι εχεις δουλεψει με τα χρονια


Πολυ καλα το εθεσες: οτι βολευει τον καθενα αλλα κ τελικως αναλογα το υλικο που πρεπει να σκουπισεις. Η σωστη εφαρμογη βεβαια ειναι το Α κ το Ω. Σκουπιζοντας με την εν λογω πετσετα για παραδειγμα το Swissvax Shield, δε συναντα θεμα πουθενα.
Για το Coli θα σου προτεινα ενα σετ πετσετων με κοντο πελος απο τη μια κ μακρυτερο απο την αλλη για το τελικο buffing. Οπως η κλασσικη λευκη με την κοκκινη μπορντουρα, εχω 4-5 απο αυτες.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 28, 2018 1:23 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
dragontolis έγραψε:
Εχω παρει 4 edgeless πετσετες απο το συγκεκριμενο μαγαζι .Αρκετα καλες για τα λεφτα τους.
Στο πρωτο πλυσιμο ξεβαψαν λιγο(ειδικα μια μωβ που ειχε στο παρελθον)

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το να ξεβαψουν στο πρώτο πλύσιμο είναι το λιγότερο. Μου έχουν ξεβαψει και αρκετά ακριβότερες πετσέτες



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 17, 2018 5:04 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Εδώ και καιρό έχουν έρθει οι μικροινες και μπορώ να πω σαν μια πρώτη όψη ότι είναι πολύ καλές.
Έχω πάρει μερικές των 450 GSM και μερικές των 380 GSM. Είναι απίστευτα μαλακές σε επίπεδο θα έλεγα περίπου όπως η minx. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι στις άκρες εκεί που έχει γίνει το κόψιμο για να είναι edgeless έχει κάποια σκληρά σημεία που καλύπτονται από τις ίνες όταν είναι σε επίπεδη κατάσταση αλλά αν βάλεις το χέρι σου στα σημεία αυτά καταλαβαίνεις ότι είναι σκληρά.
Πήρα και ένα γάντι πλυσίματος τύπου IncrediMitt αρκετά μαλακο και με πυκνές ίνες απλά σε καμιά περίπτωση ίδιο. Βάζοντας τα διπλά φαίνονται ίδια αλλά σε θέμα υφης έχουν μεγάλη διαφορά. Απλά για την τιμή του είναι εξαιρετικό


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 11, 2019 1:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Ερώτηση στα μέλη:
Μεταξύ των παρακάτω 3 πετσετών στεγνώματος, ποια προτείνετε?
1. Meguiar's - Πετσέτα Στεγνώματος 55cm x 76cm
2. Auto Finesse - Πετσέτα Στεγνώματος Aqua Deluxe Drying Towel
3. Gyeon - Πετσέτα Στεγνώματος Q2M SILK DRYER 55 x 50cm

Έως τώρα έχω της KOCH CHEMIE (την wafle την μπλε). Δεν το κάνω "σταμπαριστά", αλλά την "σέρνω" στο αμάξι και έχω παρατηρήσει ότι μου κάνει μερικές φορές marring (εάν το λέω σωστά, ασθενής θαμπές γραμμές). Λέω λοιπόν να την αντικαταστήσω με μια από τις 3 παραπάνω.
Χρειάζομαι λοιπόν μια πετσέτα να την "σέρνω" με ασφάλεια στο αμάξι, ώστε να σκουπίζετε γρήγορα και με ασφάλεια.
Ποια προτείνετε από τις παραπάνω και γιατί.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

ΥΓ δεν ξέρω εάν ανοίγω το θέμα στο σωστό topic, διότι το θέμα αναφέρει το Dazzle.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 11, 2019 2:32 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Είναι τόσο έντονο το marring από την.πετσετα που φαίνεται τόσο έντονα στο βερνίκι;

Και οι 3 πολύ καλές και ποιοτικές ειναι. H 2, εμένα προσωπικά.μαρεσει αρκετά αλλαμοπεσ.καλεσ.ειναι.

Οι waffles γενικά.ειναι πιο πολύ για τζάμια, αλλά.κανουν.και για στέγνωμα σχετικά.

Άμα έχεις. Τοοοσο... Ευαίσθητο.βερνικι που.βλεπεισ.marring τόσο εύκολα.αππ.πετσετα ...ξέρω τώρα ίσως αν έχεις διαθέσιμο ρεύμα να φυσαγεσ πρώτα.με ένα.φυσιυηρα το αμάξι να φύγουν τα πολλά και μετά να έβαζες τη πετσέτα; Τι.να.πω......



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 5 [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: