Τώρα είναι Σάβ Μάιος 18, 2024 1:46 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 11:17 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Για την κεραμικη επιστρωση , πραγματι πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος την ωρα που το περνας οσον αφορα την σκονη. Ευκολα καθεται σκονη στο applicator και στην συνεχεια προκαλεις μικρογρατσουνιες στο χρωμα τις οποιες μετα πρεπει να ξαναβγαλεις. Οποτε σε περιπτωση που δεν εχεις "ιατρειο" καλα θα ηταν να αλλαζεις συχνα τα πανια και τα apllicator και να σκπουπιζεις καθε πανελ ελαχιστα πριν την εφαρμογη της κεραμικης..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 11:52 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Γιωργος Θεσσαλονικη έγραψε:
Καλήμερα καλά έκανες και απάντησες χαριτολογωντας το έγραψα το Γκουρου και κυρίως για το κεραμικό ......12 μήνες που λένε είναι υπερβολή δηλαδή για το fusso coat?


Κοιτα,το αμαξι μου ειναι καθημερινο αλλα απο γκαραζ σε γκαραζ παει κανωντας 30+ χλμ την ημερα.
Το βλεπω δυσκολο το 12μηνο αλλα και παλι οπως ειπα ειμαι νεοπας και πιθανοτατα να μην εκανα και την καλυτερη προετοιμασια.Δεν το τεσταρα αφηνοντας το 12 μηνες γιατι περιπου στο 8μηνο περασα αλλο συνδυασμο χωρις να δωσω μεγαλη προσοχη στο αν υπηρχε το προιον ακομα στο αμαξι.
Παντως στην επομενη χειμωνιατικη προστασια που θα κανω,που δεν αργει να γινει,αυτο θα περασω.
Σε συνδυασμο με το Sonax BSD κανει αχτυπητο combo στα ματια μου αναφορικα με το θεμα προστασια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 5:25 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
zymglym έγραψε:
Για την κεραμικη επιστρωση , πραγματι πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος την ωρα που το περνας οσον αφορα την σκονη. Ευκολα καθεται σκονη στο applicator και στην συνεχεια προκαλεις μικρογρατσουνιες στο χρωμα τις οποιες μετα πρεπει να ξαναβγαλεις. Οποτε σε περιπτωση που δεν εχεις "ιατρειο" καλα θα ηταν να αλλαζεις συχνα τα πανια και τα apllicator και να σκπουπιζεις καθε πανελ ελαχιστα πριν την εφαρμογη της κεραμικης..



έτσι το είχα στο μυαλό μου και εγώ καλήμερα φίλε .......



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 5:31 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
LuigiD έγραψε:
Γιωργος Θεσσαλονικη έγραψε:
Καλήμερα καλά έκανες και απάντησες χαριτολογωντας το έγραψα το Γκουρου και κυρίως για το κεραμικό ......12 μήνες που λένε είναι υπερβολή δηλαδή για το fusso coat?


Κοιτα,το αμαξι μου ειναι καθημερινο αλλα απο γκαραζ σε γκαραζ παει κανωντας 30+ χλμ την ημερα.
Το βλεπω δυσκολο το 12μηνο αλλα και παλι οπως ειπα ειμαι νεοπας και πιθανοτατα να μην εκανα και την καλυτερη προετοιμασια.Δεν το τεσταρα αφηνοντας το 12 μηνες γιατι περιπου στο 8μηνο περασα αλλο συνδυασμο χωρις να δωσω μεγαλη προσοχη στο αν υπηρχε το προιον ακομα στο αμαξι.
Παντως στην επομενη χειμωνιατικη προστασια που θα κανω,που δεν αργει να γινει,αυτο θα περασω.
Σε συνδυασμο με το Sonax BSD κανει αχτυπητο combo στα ματια μου αναφορικα με το θεμα προστασια


καλήμερα θα το δοκιμάσω σύντομα την άλλη εβδομάδα θα βάλω στο γκαράζ το αμάξι για δουλείες που πρέπει να γίνουν και τέλος θα κάνω όλο τα αμάξι ένα γενικό .



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 11:20 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Και εγώ έχω περάσει το δικό μου με το cquartz UK edition 2 στρώσεις την Δευτέρα 9/10 και θα ενημερώνω για την διάρκεια του


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 3:24 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Εγώ πιστεύω οτι σίγουρα κρατάει ένα χρόνο ενα κεραμικό,ιδιαίτερα όταν είναι πάνω σε αυτοκίνητο που φυλάσσεται σε γκαράζ. Αν οχι τότε ειναι για πέταμα.
Εδώ εχω δει να βγάζει οχταμηνο το fk1000p των 20€



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 22, 2018 5:17 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Για να δούμε την κεραμική επίστρωση σε τι κατάσταση είναι μπορούμε μόνο να το δουμε από το beading και sheeting μόνο?
Μπορεί σε κάποια σημεία να έχει εξασθενήσει περισσότερο από κάποια αλλά σημεία?
Αυτό μπορεί να έχει γίνει και από λάθος εφαρμογή η μπορεί απλά να τυχαίνει?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 31, 2018 12:46 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Σήμερα έπλυνα το αυτοκίνητο και μετά από περίπου 11 μήνες με το c quartz μπορώ να πω ότι κρατάει ακόμα πολύ καλά αν εξαιρέσεις τοπικά κάνα 2 σημεία τα οποία μπορεί να έχει γίνει κάποιο λάθος με τους χρόνους.
Στους 11 μήνες μια φορά έχω βάλει reload και πλένετε πάντα με το reset που φαντάζομαι βοηθάει πολύ.
Το αυτοκίνητο δεν είναι σε γκαράζ και χρησιμοποιείται σχεδόν κάθε μέρα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 09, 2018 11:20 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 2:30 pm
Δημοσιεύσεις: 22
zymglym έγραψε:
Για την κεραμικη επιστρωση , πραγματι πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος την ωρα που το περνας οσον αφορα την σκονη. Ευκολα καθεται σκονη στο applicator και στην συνεχεια προκαλεις μικρογρατσουνιες στο χρωμα τις οποιες μετα πρεπει να ξαναβγαλεις. Οποτε σε περιπτωση που δεν εχεις "ιατρειο" καλα θα ηταν να αλλαζεις συχνα τα πανια και τα apllicator και να σκπουπιζεις καθε πανελ ελαχιστα πριν την εφαρμογη της κεραμικης..


Μία καλή λύση είναι ο ανεμιστήρας! ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: