Τώρα είναι Σάβ Μάιος 18, 2024 12:33 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coating)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2016 12:47 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Γεια στην παρέα και χρονια πολλα ,μερες που ειναι!
Εφτασε ο καιρος που βρηκα λιγο χρονο να κανω καποιες δοκιμες σε διαφορα προϊοντα που εχω στην κατοχη μου για να διαπιστωσω απο πρωτο χερι την αποτελεσματικοτητα τους υπο τις ιδιες συνθηκες και οχι μονο στην θεωρια. Ενα Golf IV ηταν το τυχερο αυτοκινητο για αυτη την δοκιμη. Το αυτοκινητο ειναι του 2002 μοντελο και ηταν παντα σε κλειστο γκαραζ παρκαρισμενο.
Η δοκιμη εγινε στην οροφη του αυτοκινητου η οποια χωριστηκε σε 8 ισα μερη. Επειδη η οροφη δεν ειχε γυαλιστει εδω και πολλα χρονια επρεπε πρωτα να επαναφερω το χρωμα στην αρχικη του κατασταση. Εγινε ενα χερι με Rupes15ES/MequiarsMFCutting Pad/MenzernaFG400 και ακολουθησε επισης ενα χερι με μαυροLakeCountry και MenzernaSF3500. Επειτα καθαριστηκε ολη η οροφη με Ισοπροπηλικη αλκοολη 1:1.Η θερμοκρασια του χορου την στιγμη που περαστηκαν τα προϊοντα ηταν 9βαθμοι και η υγρασια 25%.
Τα προϊοντα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι τα εξης :
-Autoglym Super Resin Polish (AIO)
-Autoglym HDWax (Wax)
-Autoglym Extra Gloss Protection (Sealant)
-Menzeran PowerLock (Sealant)
-CarPro Cquartz UKEdition (Coating) (Εχει ανοιχτει πριν ενα μηνα αλλα εχει διατηρηθει σε αεροστεγες σακουλακι στο ψυγειο)
-CarPro Essence (SurfacePrimer)
-CarPro Reload (SpraySealant)
-Collinite 476s (Wax)
Τα δυο μπροστινα σημεια πανω απο το μπαρ-μπριζ ηταν τα μοναδικα που περαστηκαν προϊοντα σε συνδιασμο.
1.Στο πεδιο 1 περαστηκε η SRP με χερι και αφου την αφησα 30 λεπτα περασα αλλα δυο χερια HDWax με 30 λεπτα διαφορα το ενα απο το αλλο. Δηλαδη SRP+2xHDWax συνολικα 3 χερια.
Εικόνα
2.Στο πεδιο 2 περαστηκε η SRP με τον ιδιο τροπο και 2χερια ExtraGlossProtection επισης με 30 λεπτα διαφορα.Παλι δηλαδη SRP+2xEGP συνολικα 3 χερια.
Εικόνα
3.Στο πεδιο 3 περαστηκε 1 χερι HDWax το οποιο παρεμεινε για 1 ωρα στο χρωμα πριν το σκουπισω με πανακι μικροϊνων
Εικόνα
4.Στο πεδιο 4 περαστηκε 1 χερι ExtraGlossProtection και αυτο παρεμεινε για 1 ωρα.
Εικόνα
5.Στο πεδιο 5 περαστηκε 1 φορα PowerLock με το χερι επισης για 1 ωρα
Εικόνα
6.Στο πεδιο 6 περαστηκε πρωτα 1 χερι Essence me Rupes15ES / CarPro GlossPad και μετα απο 1 ωρα διαφορα περαστηκε 1 χερι CQUK
Εικόνα
7.Στο πεδιο 7 περαστηκε 1 χερι Reload Με την διαδικασια ψεκαζω / σκπουπιζω :mrgreen:
Εικόνα
8.Στο πεδιο 8 περστηκε 1 χερι Collinite 476s με applicatorPad της Mequiars και μετα απο 2 λεπτα σκουπιστηκε με πανακι μικροϊονων (ο κατασκευαστης προτεινει 1 λεπτο,οσο αυξανει ο χρονος τοσο πιο δυσκολα βγαινει..)
Εικόνα
Αφου τελειωσαν οι εφαρμογες των προϊοντων και περασαν περιπου 5 ωρες εγινε μια μικρη δοκιμη στο ποσο "απαλες" / "ολισθηρες" ειναι η επιφανειες. Με ενα απλωμενο πανι μφ και μια πολυ ελαφρια πιεση του χεριου κινουσα το πανακι αριστερα/δεξια πανω απο τα πεδια για να διαπιστωσω τυχον διαφορες.Με αριστα το 10 (σαν να πηγαινει μονο του το πανι) και χαμηλωτερο το 1 (σκαλωνει και διπλωνει το πανι και δεν προχωραει πανω απο το πεδιο) οι βαθμολογιες διαμορφωθηκαν εως εξης (βαση της κρισης μου):

Πεδιο---->Βαθμος:
1.------> 8 (απαλη αφη και το πανακι γλιστρουσε ανετα)
2.------> 7
3.------> 8
4.------> 7
5.------> 10 (σχεδον πετουσε)
6.------> 6 (λιγο αγρια αφη και το πανακι δε γλιστρουσε ανετα)
7.------> 9
8.------> 5 (διπλωνε το πανακι και προχωρουσε με δυσκολια)

Εκτεθειμενο λοιπον για 1 βδομαδα στον χειμωνιατικο ηλιο (0/+5) και το βραδυ σε πυλωτη με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες (-6/-10) εγινε η πρωτη δοκιμη αφου ξεπληθηκε η οροφη ΜΟΝΟ με νερο και σκουπιστηκε με πανακι μικροϊνων. Σε καθε πεδιο λοιπον ψεκαστηκε μια μικρη ποσοτητα νερου με το ψεκαστηρι χειρος και επειτα τραβηχτηκα 2 φωτογραφιες μια κανονικη και μια λιγο πιο κοντα.
Μεγαλη βοηθεια ειναι και το βιντεακι που τραβηξα
https://www.youtube.com/watch?v=C8ZV6mDJzng
Πεδιο 1.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 2.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 3.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 4.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 5.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 6.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 7.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Πεδιο 8.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εννοειται πως ανα τακτα διαστηματα θα ενημερωνω για την κατασταση.
Σκοπος της δοκιμης ειναι βεβαια να γινει λιγο κουβεντα γυρω απο ολα τα προϊοντα προστασιας, την εφαρμογη τους, την αποτελεσματικοτητα τους και οτιδιποτε θα μπορουσε να ειναι ενδιαφερον για το φορουμ...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2016 3:22 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Καλησπέρα Χρόνια πολλά ευτυχισμένα Χριστούγεννα με υγειά και ευτυχία.
Πάρα πολύ καλό το συγκριτικό που έκανες& μακάρι να μπορέσουμε να δούμε συγκριτικό με όλα τα κορυφαία υλικά κάποια στιγμή.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το menzerna power lock και είμαι αρκετά ευχαριστιμενος και η εντύπωσης μου μέχρι τώρα είναι.Εύκολη εφαρμογή , λίγη ποσότητα κατά την εφαρμογή είναι αρκετή, και νομίζω είναι ένα από τα best volue for money προϊών, σαν διάρκεια είναι 3 με 3,5 μήνες αυτό έχω παρατηρήσει στο δικό μου αυτοκίνητο .Βεβαία παίζει ρόλο και με τι υλικά πλένεις το αυτοκίνητο.
Επίσης θα ήθελα να δω κάτι παρόμοιο και με τα σαμπουάν αυτοκίνητου.
και μια γνώμη για τα υδροφοβικά σαμπουάν , κάπου είδα ένα βίντεο που έλεγε σαμπουάν με 8 κεριά και νομίζω Ελληνικό προϊών το έχει δουλέψει κάποιος?
Και πάλη μπράβο για το θέμα που άνοιξες.



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2016 5:32 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Γεια σου Γιωργο,ευχαριστω και χρονια πολλα και σε εσενα!
Εχω δει στις δουλειες σου που ανεβασες οτι χρησιμοποιεις το PowerLock και μαλλιστα 2 χερια με 20λεπτα διαφορα. Εχω βαλει επισης 2 χερια με 8ωρες διαφορα. Το ποσο απλο ειναι στην εφαρμογη δεν περιγραφεται. Επισης αμα ειδες στην λιστα με το ποσο "βελουδινο" ειναι στην αφη παιρνει 10=αριστα. Μακαρι να κρατησει και σε διαρκεια. Αυτο που εχω απορια ειναι το Collinite(το κατεξοχην χειμωνιατικο κερι) γιατι γραφει ο κατασκευαστης να το αφησεις 1-3 λεπτα. Τα θεωρω παρα πολυ λιγο. Δηλαδη εαν το αφησεις ολο το βραδυ την αλλη μερα δεν θα βγαινει??? Το HDWax το αφηνω παρα πολλες φορες ολο το βραδυ και την επομενη δεν υπαρχρει κανενα προβλημα, οπως και με το PowerLock που ανεφερα...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 28, 2016 2:57 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Επειδη με απογοητευσε λιγο το Collinite εκανα μια ακομα δοκιμη στο καπο του αυτοκ. Αυτη την φορα μετα την επιδιορθωση του χρωματος αντι για Ισοπροπιλικη αλκοολη εβαλα CarPro Eraser και μαλλιστα 2 χερια. Επισης εβαλα παραπανω ποσοτητα και το αφησα αντι για 2 λεπτα ενα 5 λεπτο μιας και η θερμοκρασια ηταν 10 βαθμους και η σχετικη υγρασια 42%. Επισης αφησα το υπολοιπο καπο χωρις καμια προστασια μετα τα 2 χερια Eraser.
Οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν ενα 5λεπτο μετα την εφαρμογη του κεριου
Εδω οι φωτογραφιες
Εικόνα
Εικόνα
Εδω το σημειο χωρις καμια προστασια
Εικόνα
Εικόνα
θα δειξει εαν υπαρξει καποια διαφορα στην συμπεριφορα του κεριου...
...to be continued..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coating)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 28, 2016 4:07 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πολυ καλο το συγκριτικο, χαιρομαι να διαβαζω τετοια τεστ. Συνηθως τα carnauba εχουν μικροτερη διαρκεια, χημικα κερια/sealant περισσοτερο, με κορυφαια τα κεραμικα. Για να δουμε τι θα δουμε.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 28, 2016 4:18 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Εχει καιρο να γινει κατι τετοιο στο φορουμ και λεω μηπως ξεκινησει λιγο μια πιο δραστηρια κουβεντα. Εχω προσεξει πως το beading στα σημεια (1και2) που περαστηκαν 3 χερια εχουν οντως διαφορα στην πραξη και οχι μονο στην θεωρια. Εχω μεγαλη απορια τι θα κανει το Collinite το οποιο εχει τοσο καλη φημη ειδικα για τον χειμωνα. Αν και κερι , ο κατασκευαστης του δινει εως και 12 μηνες. Τετοια διαρκεια ουτε στα sealant/coating δεν εχω δει. (Σε αυτοκινητο με καθημερινη χρηση και χωρις κλειστο γκαραζ εννοω)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 29, 2016 9:14 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
zymglym έγραψε:
Γεια σου Γιωργο,ευχαριστω και χρονια πολλα και σε εσενα!
Εχω δει στις δουλειες σου που ανεβασες οτι χρησιμοποιεις το PowerLock και μαλλιστα 2 χερια με 20λεπτα διαφορα. Εχω βαλει επισης 2 χερια με 8ωρες διαφορα. Το ποσο απλο ειναι στην εφαρμογη δεν περιγραφεται. Επισης αμα ειδες στην λιστα με το ποσο "βελουδινο" ειναι στην αφη παιρνει 10=αριστα. Μακαρι να κρατησει και σε διαρκεια. Αυτο που εχω απορια ειναι το Collinite(το κατεξοχην χειμωνιατικο κερι) γιατι γραφει ο κατασκευαστης να το αφησεις 1-3 λεπτα. Τα θεωρω παρα πολυ λιγο. Δηλαδη εαν το αφησεις ολο το βραδυ την αλλη μερα δεν θα βγαινει??? Το HDWax το αφηνω παρα πολλες φορες ολο το βραδυ και την επομενη δεν υπαρχρει κανενα προβλημα, οπως και με το PowerLock που ανεφερα...


Καλήμερα ναι εγώ έτσι το δουλεύω το power lock μετά της οδηγίες του DAZZLE Αντρέα.Δεν έχω κάνει ποτέ την δοκιμή να το αφήσω πολλές ώρες αν και σου δύνη την εντύπωση ότι δεν έχει θέμα με το πόση ώρα το αφήσεις επάνω , έχεις απόλυτο δίκιο είναι απλό στην εφαρμογή.Και όπως είπα και πιο πάνω στην διάρκεια στο δικό μου αμάξι που μπορώ και το παρακολουθήσω παίζει στο 3 με 3,5 μίνες διάρκεια,(και το αμάξι μου έχει και 15 χρόνια στην πλάτη)
Αν σας ενδιαφέρει να πω την γνώμη και για ένα ακόμη κερί άλλα δεν το έχεις στην λίστα αυτό είναι το bilt hamper finis wax που το έκανα εφαρμογή στο αμάξι μου εδώ και 2 εβδομάδες,σχετικά εύκολο στην εφαρμογή θέλει αρκετή προσοχή ώμος στην ποσότητα που θα βάλεις στο pad,και δεν πρέπει να ξεχαστείς με το χρόνο γιατί μετά δεν αφαιρείτε εύκολα τώρα στην διάρκεια ίδωμεν.



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 29, 2016 9:38 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Βεβαια και μας ενδιαφερει καθε αποψη , μη σου πω αμα εβαζες και καμια φωτο θα ηταν ακομα πιο καλα. Οσο για τον χρονο του PowerLock οντος οσο και να το αφησεις δε εχει θεμα μετα. Και με το HDWax το ιδιο. Το EGP αμα το αφησεις πολυ , αρχιζει ζοριζει μετα.Θα δοκιμασω να σας πως τι γινεται αμα περασεις πρωτα ολο το αμαξι με Collinite και μετα το αφαιρεσεις. (δηλαδη να το αφησεις πανω απο 1-3 λεπτα που λεει ο κατασκευαστης)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 30, 2016 6:05 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Εικόνα

εδώ είναι μετά από την διόρθωση που έκανα και τελικό σφράγισμα με power lock .

Εικόνα

και παρακάτω είναι μετά αρκετή βροχή
Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

εδώ είναι μετά από 5 μήνες
Εικόνα

Εικόνα

ήμουνα ευχαριστημενος και στο 5μηνο άλλα είχε αδυνατίσει αρκετά η προστασία του στην βροχή ίσος έπαιξε ρόλο η αρκετές λασποβροχες σε συνδυασμό με τον καύσωνα του καλοκαιριού..



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 30, 2016 7:14 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Και εδώ είναι μετά την εφαρμογή καθάρισμα με πηλό bilt hamper soft και στην συνεχεία glaze chemical guys black light και μετά από 45 λεπτά σφράγισα με bilt hamper finis wax όπως είπα και στο πιο πάνω ποστ σχετικά εύκολο στην εφαρμογή άλλα μεγάλη προσοχή δεν θέλει μεγάλη ποσότητα στο pad και στα 5 με 7 λεπτά εγώ το αφαίρεσα. υφή μετά την εφαρμογή στο mf θα του έβαζα 7 στα 10..Θα βγάλω και μια φωτογραφία όταν το πλύνω βρεγμένο για την αντοχή θα το δούμε στην πορεία.


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην αντοχή ενός wax η sealant όταν η εφαρμογή γίνετε σε ένα καινούργιο αμάξι με αρκετό βερνίκι σε αντίθεση με ένα αμάξι για παράδειγμα 15 χρονών με αδυνατισμένο βερνίκι .



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: