Τώρα είναι Παρ Μάιος 17, 2024 9:30 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 30, 2016 6:01 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ωραιες οι φωτο, και στην PowerLock και στο FinisWax εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα (Wetlook). Υφη 7 λες για το κερι . Εσυ στο PowerLock τι θα εβαζες? Γιατι εγω κατι πιο "απαλο" δεν εχω περασει , γιαυτο πηρε και 10 απο εμενα.
Οσον αφορα για την τελευταια ερωτηση σου, ειχα ρωτησει σε ξενο φορουμ εαν αλλαζει η σκληροτητα του βερνικιου αναλογα με το παχος του, δηλαδη οσο μειωνεται το παχος εαν αδυνατιζει κιολας.Η απαντηση ηταν οτι η σκηροτητα ειναι ιδια σε ολο το παχος του βερνικιου. (Εγω ρωτησα για την περιπτωση που αφαιρεσεις πολλα μικρομετρα με το γυαλισμα τι γινεται..)Οποτε βαση αυτης της λογικης ενα σωστα προσεγμενο χρωμα το οποιο κερωνεται συχνα δεν θα επρεπε να εχεις διαφορα με τα χρονια. Εαν γνωριζει κανεις καλυτερα ας μας διαφωτισει...
Παντος σε ενα corsa δικο μου 21 ετων που ειχα περασει 1 χερι CQUK κρατησε περισσοτερο απο μια ΒΜW που περασα 2 χερια. Βεβαια αλλη σκληροτητα και συμπεριφορα το ενα και αλλη το αλλο βερνικι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 31, 2016 6:04 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
zymglym έγραψε:
Ωραιες οι φωτο, και στην PowerLock και στο FinisWax εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα (Wetlook). Υφη 7 λες για το κερι . Εσυ στο PowerLock τι θα εβαζες? Γιατι εγω κατι πιο "απαλο" δεν εχω περασει , γιαυτο πηρε και 10 απο εμενα.
Οσον αφορα για την τελευταια ερωτηση σου, ειχα ρωτησει σε ξενο φορουμ εαν αλλαζει η σκληροτητα του βερνικιου αναλογα με το παχος του, δηλαδη οσο μειωνεται το παχος εαν αδυνατιζει κιολας.Η απαντηση ηταν οτι η σκηροτητα ειναι ιδια σε ολο το παχος του βερνικιου. (Εγω ρωτησα για την περιπτωση που αφαιρεσεις πολλα μικρομετρα με το γυαλισμα τι γινεται..)Οποτε βαση αυτης της λογικης ενα σωστα προσεγμενο χρωμα το οποιο κερωνεται συχνα δεν θα επρεπε να εχεις διαφορα με τα χρονια. Εαν γνωριζει κανεις καλυτερα ας μας διαφωτισει...
Παντος σε ενα corsa δικο μου 21 ετων που ειχα περασει 1 χερι CQUK κρατησε περισσοτερο απο μια ΒΜW που περασα 2 χερια. Βεβαια αλλη σκληροτητα και συμπεριφορα το ενα και αλλη το αλλο βερνικι.





Καλήμερα φίλε για το power lock θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και στην βαθμολογία και εγώ θα έβαζα 10,Στο μέλλον θέλω να δοκιμάσω την αντοχή και την διάρκεια του CarPro Essence .
Το κλειδί πιστεύω για χρώμα είναι η σωστή συντήρηση ασχέτως πόσο χρονών είναι ένα αυτοκίνητο αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και μετά από αυτά που είπες πιο πάνω.
Τεράστιο ρόλο παίζει και το πιο μεγάλο πιστεύω το σωστό πλύσιμο με σωστά υλικά και σε δευτερεύον τα κερώματα/προστασία.
(Και μια ερώτηση σωστό πλύσιμο και 2 προστασίες το χρόνο?Η κεραμική προστασία?Σίγουρα έχουν τεράστια διαφορά στο κόστος)
Θα ήθελα να συμμετέχουν και τα υπολειπα μέλη το φόρουμ και ειδικά η παλιοί γιατί έχουν εμπειρία και από διάφορα προϊόντα και από την χρήση.
Καλή χρονιά φίλε με υγειά και αγάπη .Καλή χρονιά σε όλο το κόσμο.



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 31, 2016 8:43 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
και μερικές φωτογραφίες από την πρωινή χιονόπτωση στην θεσσαλονικη και με θερμοκρασία -1,5

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 31, 2016 11:48 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Χαχα το χιονακι ολα τα λεφτα...
Στην ερωτηση σου (Και μια ερώτηση σωστό πλύσιμο και 2 προστασίες το χρόνο?Η κεραμική προστασία?Σίγουρα έχουν τεράστια διαφορά στο κόστος)
Πιστευω εξαρταται απο την χρηση που του κανεις και τον χρονο που εχεις.
Κεραμικη βαζεις μια φορα και εχεις την μεγιστη προστασια που μπορεις να βαλεις για αρκετο καιρο.
Η Essence ξερω οτι στεκει και απο μονη της σαν προστασια λογο του SiO2 που περιεχει μεσα αλλα δεν την δοκιμασα ακομα μονη της.
Επισης θελω, οπως ανεφερε και ο Γιωργος , να υπενθυμησω και τα υπολοιπα μελη οτι δεν ειναι κλειστει αυτη η συζητηση.
Οτιδιποτε και να σχολιασετε (καλο,κακο δεν παιζει ρολο) θα ηταν προς οφελος ολων.
Λοιπον παιδια λιγες ωρες μεινανε εως που να αλαξει ο χρονος και σας ευχομαι μια ΚΑΛΗ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ !!! :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 31, 2016 4:30 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Kαλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι σε ολο το φόρουμ!
Συγχαρητήρια για το τέστ, μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα.
Το beading oντως είναι πανέμορφο να το βλέπει κανείς αλλά μεχρι εκει
Τη διαρκεια του σφραγιστικού προσωπικά τη βλέπω από το sheeting και από το πόσο εύκολα ξεκολάνε οι βρωμιές κατά το πλύσιμο.
Εχω δει κεριά που κάνουνε beading αλλά μαγνητίζουν πολύ τη σκόνη και επίσης δεν κάνουν μια μαλακή και γλυστερή επιφάνεια αλλά ομως μπορεί να δώσουν ενα ζεστό wet look.
Oμως τη διάρκεια θα έλεγα την κάνει το sheeting κατά τη γνώμη μου και η ευκολία να ξεκολάνε τα μυγάκια από τον προφυλακτήρα κατα το πλύσιμο



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 31, 2016 8:59 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Καλησπέρα Μάρκο χρόνια πολλά με υγεία. Θα συμφωνήσω έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έγινε το αρχικό ποστ για το beading αλλά για την διάρκεια και για όλα αυτά που είπες.



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 26, 2017 10:20 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
Πολυ ωραιο συγκριτικο! :gjb:
Καιρο ειχε να γινει κατι αναλογο στο forum...
Πολυ χρησιμο για οσους ψαχνουν τι προστασια να επιλεξουν (αναμεσα σ'αυτους και εγω),τα αρνητικα και τα θετικα καθε προιοντος καθως και την διαρκεια τους.
Μπραβο στον φιλο Zymglym για το συγκριτικο test,την προσπαθεια του και την υπομονη του!Περιμενω να δω πως θα τα πανε τα προιοντα ωστε να καταληξω και εγω ποιο θα επιλεξω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 06, 2017 11:39 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Παλικαρια , μπορω να θεωρησω την δοκιμη μου και επισημα αποτυχημενη.. Αφου περασε το Γκολφ εναν μηνα στην Κοζανη στους -12 τη μερα και -20 το βραδυ εξω και κυκλοφορουσε στους δρομους που ηταν σκεπασμενοι με ενα δαχτυλο αλατι δεν περιμενα και να αντεξει κατι μετα απο τετοια ταλαιπωρια. Το λαθος που εκανα ηταν το εξης. Αφου εριξα την προπλυση μου (advanced ph neutral 1:15 με δοχειο ψεκασμου) και το ξεπλυνα, ξαφνιαστηκα ειλικρινα που ειδα οτι υπηρχε ακομα ωραιο beading στα περισσοτερα πεδια, ειδικα στην κεραμικη. Μετα σκεφτηκα πως θα μπορουσα να εμφανισω τo καθαρο αποτελεσμα των προϊοντων χωρις να χρησιμοποιησω καποιο σαμπουαν με κερι και ετσι να προσδοσω τις υδροφοβικες ιδιοτητες του σαμπουαν στα πεδια. Εκει εκανα και το μεγαλο ΛΑΘΟΣ μου. Ψεκασα το snow foam σε ολο το αυτοκινητο και μετα χρησιμοποιησα τα γαντια μικροϊνων. Απο την τριβη των γαντιων με τον αφρο εξαφανηστηκε ολο το beading... Το λεω αυτο με σιγουρια διοτι εκανα το ιδιο πειραμα σε ενα καπο στο οποιο το μισο το ετριψα με γαντι και υπολοιπο το αφησα μονο με τον αφρο και το ξεπλυνα χωρις να το τριψω. Αποτελεσμα ηταν να εχει εξαφανιστει το beading απο το μισο καπο. Οπότε οποιος θελει να κρατησει τις υδροφοβηκες ιδιοτητες απο τα κερια του, καλα θα κανει να χρησημοποιει τα γαντια του με καποιο σαμπουαν και οχι με τον αφρο ο οποιος ετσι και αλλιως θα επρεπε να χρησιμοποιειται μονο για προπλυση...
Αμα καποιος εχει αντιστοιχη εμπειρια ή αμα αυτα που βιωσα και γραφω του φαινονται λαθος ας με διαψευσει...
Το sheating παντος δεν μπορω να πω πως αξαφανιστηκε. Εδω δυο βιντεακια με ολα τα πεδια.
https://www.youtube.com/watch?v=tFymo6TXvMM
https://www.youtube.com/watch?v=xEzo4P9O740
και εδω απο το Collinite στο καπο
https://www.youtube.com/watch?v=-YjEFYM ... e=youtu.be
Τα συμπερασματα δικα σας , εγω απο την μερια μου σκεφτηκα οτι θα ηταν χρησιμο να το μοιραστω μαζι σας ακομα και εαν ηταν αποτυχημενη η δοκιμη. Γιατι ως γνωστον αμα δε παθεις δε θα μαθεις :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coating)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 08, 2017 3:26 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Προσωπικα εχω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο για τον κοπο σου. Γερος να εισαι, θα εχεις πολλες ακομη ευκαιριες για τεστ.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 08, 2017 12:58 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ευχαριστω Δημητρη και εγω πως και πως περιμενα τα αποτελεσματα και μετα εγινε αυτο το στραβο και ξενερωσα τελειως. Μα να εξαφανηστει τελειως η δραση απο τον αφρο με το γαντι.... Κατι μαθαμε και απο αυτο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: