Τώρα είναι Σάβ Μάιος 18, 2024 6:08 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 08, 2017 1:34 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Δεν πειράζει, όπωςτο είπες μαθαίνουμε από αυτά. Να εισαι καλά να κάνεις δοκιμές :gjb:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 09, 2017 10:26 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Τα εχουν αυτα οι πειραματισμοι,εκανες εσυ την προσπαθεια σου για να μαθαινουμε οι υπολοιποι!

Θα προτεινες να κανουμε το ιδιο με τον αφρο προπλυσης για να ξηλωσουμε τα οποια κερια η προστασια εχει το αυτοκινητο ωστε να περασουμε καινουρια;ειναι τοσο ισχυρος ο αφρος;

Ευχαριστουμε και παλι :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 09, 2017 6:11 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Δεν νομιζω να αρκει ο αφρος προπλυσης με το γαντι για να ξηλωσουμε το κερι. Αμα δεις στα βιντεακια μπορει να εξαφανιστηκε το beading αλλα φαινεται ξεκαθαρa ακομα η δραση των LSP οσον αφορα το sheating(στραγγισμα), οπότε δεν το εξαφανησε. Επισης ο αφρος ειναι PHNeutral και οχι κατι πιο ισχυρο π.χ. με PH12+. Πιστευω οτι για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να μπει πηλος και Ισοπροπ. αλκοολη ή εστω μονο Ιπα. Για το σαπουνι πιατων που αναφερεται πολλες φορες , εχω διαβασει σε ξενα φορουμ οτι δεν αφαιρει το τελικα κερι...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 10, 2017 10:24 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
πολυ σωστη η διευκρινηση σου,και αν δεν ειχα διαβασει φευγαλεα το ποστ με τα αποτελεσματα σου θα το ειχα δει οτι το ανεφερες.

ευχαριστουμε και παλι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 11, 2017 2:01 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Αδερφέ 1000 μπράβο περιμένουμε την επόμενη προσπάθεια υγειά φίλε και περιμένουμε της καινούργιες δοκιμές σου . :gjb: :gjb: :gjb: :gjb:



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 08, 2017 11:35 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Λοιπον παιδια, μετα απο 10 μηνες που εκανα αυτη την δοκιμη , ειχα την ευκαιρια πειραματιστω με το συγκεκριμενο Golf παλι. Ηθελα να δω εαν υπηρχε εστω και ιχνος απο την προστασια που ειχα βαλει στο χρωμα. Υπενθυμιζω οτι επροκειτε για ενα Golf IV το οποιο ΔΕΝ τυγχανει καμια απολυτος φροντιδας (για να φανταστειτε ανακαλυψα οτι πλυθηκε ενα απογευμα απο τον 7χρονο γιο μου με σκετο νερο το οποιο δεν σκουπιστηκε καν :mrgreen: , οποτε φανταζεστε...) παρολα αυτα ειναι παρκαρισμενο σε κλειστο γκαραζ. Στους 10 αυτους μηνες , ζητημα αμα πλυθηκε 4-5 φορες κανονικα.
Προς μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι το κομματι με την κεραμικη επιστρωση ειχε εμφανή διαφορα με ολα τα υπολοιπα. Ενω σε ολα τ'αλλα πεδια δεν υπηρχε ιχνος υδροφοβικοτητας , στην κεραμικη υπηρχε. Εξασθενιμμενη αλλα υπαρκτη.
Αυτη την εικονα παρουσιαζαν ολα τα πεδια Εικόνα
Δειτε και το βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=vz5UyPPWWOM
και ετσι η κεραμικη Εικόνα
Εδω φαινεται καλυτερα https://www.youtube.com/watch?v=CA0ZhWOVy7Y
Συμπερασμα ειναι οτι πραγματι μια κεραμικη επιστρωση ξεπερναει κατα πολυ σε αντοχη ολα τα κερια και sealant και με σωστη φροντιδα μπορει πραγματι να φτασει τους συγκεκριμενους χρονους που δινει η εταιρια (1-2χρονια).
Αυτα εκ μερος μου, απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μαζι σας. Σε καποιον θα φανει χρησιμο... ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 09, 2017 8:58 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νομιζω πως ειναι κατι που υποθετουμε οι περισσοτεροι κ εσυ το επιβεβαιωνεις. Ωραιοτατα.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 5:37 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
ερώτηση στους γκουρού του foroum νομίζω πως φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση σύγκρισης σε διάρκεια το κεραμικό vs sealant vs wax, όπως επίσης έχουν μεγάλη διαφορά και στο κόστος το κεραμικό ενάντια στα άλλα προϊόντα.
αν το golf το αμάξι της δοκιμής είχε γίνει μια πλήρεις διόρθωση και στο τέλος σφραγιζόταν με κάποιο sealant η wax και τέλος πλενόταν σωστά με τα κατάλληλα υλικά και το σωστό τρόπο δεν θα είχε έστω λίγο παραπάνω διάρκεια με την εφαρμογή κάποιου wax,sealant ?


επίσης θέλω να ρωτήσω το μέρος στο οποίο θα κάνεις εφαρμογή κεραμικού πρέπει να είναι ιατρείο από άποψη καθαριότητας-σκόνης?


για αυτό το κινέζικο ιαπωνικό :lol: :lol: :lol: fusso coat soft99 λέτε να έχει διάρκεια που λένε ?12 μήνες και με κόστος 27euro και είναι διαθέσιμο και Ελλάδα το σκέφτομαι αρκετά να το δοκιμάσω ελπίζω να μην κάνω μαλ@κι@ . :lol:



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 9:14 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Γιωργος Θεσσαλονικη έγραψε:


για αυτό το κινέζικο ιαπωνικό :lol: :lol: :lol: fusso coat soft99 λέτε να έχει διάρκεια που λένε ?12 μήνες και με κόστος 27euro και είναι διαθέσιμο και Ελλάδα το σκέφτομαι αρκετά να το δοκιμάσω ελπίζω να μην κάνω μαλ@κι@ . :lol:


Το εχω εγω και ειναι πολυ καλο για τα χρηματα του,200γρ ειναι και θα το εχεις για πολυ καιρο.Το δυνατο του χαρτι ειναι η αποθηση νερου.Δεν προσθετει κατι σε γυαλαδα η βαθος/ζεστασια χρωματος αλλα ενα εξαμηνο το εχεις χαλαρα.Θελει γυμνο και πεντακαθαρο μεταλο για να κολλησει καλα,να το περνας πολυ πολυ λεπτο και να το αφηνεις ελαχιστα.Αφου κανει cure εγω θα περναγα και ενα κερακι αλλα δεν ειναι απαραιτητο.Εδω να πω οτι αγορασα και το Authentic wax,που και καλα ειναι καρναουμπα κερι,της ιδιας εταιριας αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος γιατι μαζευε σκονη σαν τρελο

Υ.Γ.Γκουρου δεν ειμαι σε καμια περιπτωση,νεοπας του κερ@τα ειμαι αλλα οσα σου γραφω τα εχω τσεκαρει στο αμαξι μου


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δοκιμη αντοχης σε προϊοντα προστασιας (Wax-Sealant-coati
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 9:25 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Καλήμερα καλά έκανες και απάντησες χαριτολογωντας το έγραψα το Γκουρου και κυρίως για το κεραμικό ......12 μήνες που λένε είναι υπερβολή δηλαδή για το fusso coat?



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 4 [ 39 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: