Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 5:05 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 4 [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:08 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 4:19 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Γεια σας παιδιά,
Χάρηκα πολύ οταν ειδα οτι υπάρχει φόρουμ για την περιποίηση του αυτοκινήτου :gjb:
Θα μπω κατευθείαν στο θεμα που ειναι το "κερί"(σφραγιστικο ειναι) της soft99 fusso coat.
Διαβασα πολλά και ειδα αρκετα βιντεο στο youtube γι αυτο το κερι και αποφάσισα να το παραγγείλω απ το εξωτερικό (μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά).
Το εφάρμοσα στο αυτοκίνητο πριν περίπου 10 μέρες και εχω μείνει παρα πολύ ικανοποιημενος, το κυριότερο χαρακτηριστικό του ειναι η αποθηση του νερού και οχι τοσο η γυαλαδα, η εφαρμογή του ειναι πολυ εύκολη (αρκεί να μην εφαρμοστεί σε μεγαλη ποσότητα και ομοιομορφα) και λιγο παραπάνω να μείνει φεύγει εύκολα. Κάνει τα επόμενα πλυσιματα του αυτοκινήτου πολύ πιο ευκολα μιας και η σκόνη το νερο τα αλατα δεν κάθονται πανω στο χρωμα..
Η τιμη του ειναι απίστευτη περίπου 35-40 ευρω (μαζι με μεταφορικά από ebay) και ειναι 200 γραμμάρια που εύκολα θα περάσεις πανω απο 7 φορες το αυτοκίνητο (ίσως και παραπάνω) και αν συνυπολογισετε οτι κρατάει παρα πολυ καιρο (12 μήνες ισχυρίζεται η εταιρεία αλλα και 6 να κρατήσει καλα θα ειναι) τοτε γίνεται απίστευτη ευκαιρία.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα πραγματικά αξίζει τις 2-3 ωρες που χρειάζεται για την εφαρμογή του απλα να ξέρετε οτι οτι microfiber χρησιμοποιήσετε για την εφαρμογή μετα ειναι για πεταμα γιατι δεν τραβαει ούτε για αστειο νερο η σκόνη ακομα και αν πλυθουν 2-3 φορές,και μην χρησιμοποιήσετε πετσέτα στεγνοματος για καμια βδομάδα γιατι θα την χαλασετε.
Τελος καλο θα ειναι να το χρησιμοποιήσετε σε ανοιχτό καλα αεριζομενο χώρο γιατι η μυρωδιά του ειναι έντονη και οχι η καλύτερη ( σαν γυαλιστικο παπουτσιών μυρίζει).
Η βαθμολογία μου συνοπτικά με άριστα το 10 ειναι:
Τιμη 10/10
Ευκολία εφαρμογής 8/10
Γυαλαδα 6/10
Αντοχή 10/10 (ολοι λένε οτι δεν φεύγει εύκολα ακομα και με wax streaper)
Ελπίζω να σας κάλυψα, για όποια άλλη ερώτηση πείτε μου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 11, 2017 5:46 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Πολυ θα ηθελα να το δοκιμασω και εγω φιλε μου για να δω εαν ειναι οντως ετσι οπως τα γραφουν. Σε αντοχη συγκρινεται με το Collinite 476s, το οποιο ειναι χρονια στην αγορα. Στις 2-3 ωρες που γραφεις αναφερεσαι και στο πλυσημο και την προετοιμσασια και το κερωμα? Εαν μπορεσεις κανε και μια αναφορα μετα απο μερικους μηνες να μας πεις!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 11, 2017 7:45 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 4:19 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Η προετοιμασία πριν το κερωμα ηταν περίπου 1 ωρα μαζι με το στεγνωμα, και ηταν απλώς πολύ καλό πλύσιμο με καλο απορυπαντικο πιάτων τίποτα ιδιαίτερο μιας και το αυτοκίνητο ειναι καινούργιο και χωρίς προηγούμενα κερωματα. Ο χρόνος που χρειάστηκα για το κερωμα όλου του αυτοκινήτου ηταν περίπου 3 ωρες αλλα διαπίστωσα οταν ειχα σχεδόν τελειώσει οτι έβαζα παραπάνω απ οσο χρειάζεται με αποτέλεσμα να θελει πιο πολυ δουλειά να βγει,την επόμενη φορά σε κανα δυορακι θα εχω τελειώσει.
Απο θεμα αντοχής θα σας ενημερώνω, μεχρι στιγμής αποθει το νερο όπως την πρώτη μερα και εχει φαει πολυ βροχη υγρασία και ενα μικρο νοτια με λιγη σκονη μιας και το πάρκινγκ μου ειναι ανοικτό.
Κατι που ξεχασα να πω ειναι να αποφύγετε τα μαυρα πλαστικά εννοείται αλλα και τις νικελενιες επιφάνειες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 13, 2017 10:09 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Καλημερα στο φορουμ.

Το εχω και εγω και γενικα θα συμφωνησω σε οσα ειπωθηκαν.
Εγω ακολουθησα ολη την διαδικασια πριν την εφαρμογη,πλυσιμο,tar & glue remover,fall out remover,πηλο και ενα σκουπισμα με IPA και ενα χερι Nanolex EX!Το εφαρμοσα με ενα πιο μαλακο σφουγγαρι,και οχι με αυτο που εχει η συσκευασια και τελικα αποδειχθηκε λαθος.Το σγουγγαρι που ερχεται μαζι με το sealant ειναι οσο σκληρο χρειαζεται,για να περνας λιγο κερι και να μην μπουκωνει ευκολα,φαινεται σκληρο στην αφη αλλα ειναι το καταλληλο.Προσοχη χρειαζεται να μην γινουν υπερβολες γιατι βγαινει δυσκολα,το διαπιστωσα με τα ματακια μου.

Πρεπει να μεινει λιγο πανω στο αμαξωμα,συνηθως μολις περναγα το δευτερο πανελ γυρναγα στο πρωτο και σκουπιζα.Δευτερο χερι περασα αφου το αφησα μερικες ωρες το πρωτο,αλλα δεν εχω εμπειρια ωστε να πω ποσες ακριβως χρειαζεται να μεινει,χοντρικα καπου 3-4 ωρες το αφησα εγω.

Τα θετικα του ειναι οτι απωθει το νερο απιστευτα πολυ,νιωθεις την λαμαρινα να εχει πολυ ωραια,γυαλιστερη υφη και με την συσκευασια κανεις παρα πολλες εφαρμογες.Οι 7 φορες που ανεφερε ο φιλος μπορουν να γινουν καμια 30αρια ευκολα,θελει πολυ λεπτη εφαρμογη.

Στα αρνητικα μυριζει οντως πετρελαιο,δεν ειναι ευχαριστο αλλα ειναι κατι που δεν με απασχολησε ιδιαιτερα.Δεν νομιζω οτι προσθετει κατι στην γυαλαδα του αυτοκινητου,οτι ηταν θα ειναι και μετα την εφαρμογη.Με τις πετσετες δεν παρατηρησα κατι αναλογο οπως ο φιλος,τις επλυνα και τις χρησιμοποιησα ξανα και ξανα.

Νομιζω οτι για καθημερινο αυτοκινητο ειναι μια πολυ καλη επενδυση,κραταει τις επιφανειες καθαρες και εγω στα ενδιαμεσα πλυσιματα στεγνωνα με Sonax BSD που το εκανε αχτυπητο συνδυασμο.Το ξηλωσα προσφατα για χαρη ενος show wax και οντως δουλευε ακομα,νομιζω 6-7 μηνες το ειχα πανω στο αμαξι.Τιμιο προιον για τα λεφτα του,την ποσοτητα σε σχεση με την αποδοση.Να πω οτι κανω περιπου 15000χλμ το χρονο και το αμαξι μου ειναι κοιμαται σε γκαραζ 95 % της ζωης του.Δεν ειμαι εμπειρος στο θεμα του detailing οποτε καποια απο τα συμπερασματα μου μπορει να διαφερουν λιγο με την ματια ενος εμπειρου.Το δοκιμασα και στις γυαλινες επιφανεις και κανει δουλεια και εκει αλλα στο παρμπριζ πεφτει γρηγορα η αποδοση του,λογικο βεβαια.
Μαζι αγορασα απο την ιδια εταιρια και το Authentic που ειναι κερι με carnauba αλλα δεν θα το προτεινα διοτι μαζευει ευκολα σκονη αν και οικονομικο και αυτο.

Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα

Δημητρης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 23, 2018 8:19 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
εχουμε update απο fusso?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2018 2:47 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Έκανα ένα περασματακι αρκετά λεπτό όπως λένε τα reviews
Ο καιρός θα δείξει τώρα
Με το κλασσικό τεστ που ρίχνουν νερό...απλά φεύγει βολιδα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2018 3:21 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Δηλαδη.ουσιστικα.ειναι σχεδον χρονοσ.που το.αμαξι δεν εχει. Καθαριστει...οχι πλυθει.....καθαριστει

Για να μη.φυγει το κερι;. Το.οτι διωχνει το. Νερο.δε.σημαινει.οτι προστατευεται ακομα το.αμαξι.
H fusso αναφερει.οτι

has a sufficient anti-fouling ability effectively protects the car surface from rain, dirt
Οι εταιριες παντα προσεχουν τι γραφουν.
αρα

Ενα χρονο καθονται πανω στονβερνικι και ψηνονται στον ηλιο πανω στο κερι, επικαθησεις, βρωμα.,traffic film, oil.based grease που.οπωσ σωστα γραφει η εταιρια κανενα κερι δε προστατεθει απο αυτα....αντιθετα αυτα τρωνε το κερι απο τισ πρωτεσ μερεσ ειδικα.στα.χαμηλα.πανελ....και.καθε φορα που.πλενεισ.με ph n για να.μη φυγει το κερι τριβεισ και ολα αυτα πανω στο.βερνικι

Και δε τα βγαζουμε.για να.μη φυγει το κερι;

Επιπλεον τα περισοτερα αν οχινολα τα κερια ΑΝ αποθηκεονται σε σωστεσ θερμοκρασιες ουτε ψηλεσ ουτε χαμηλες, στο κουτι συνηθωσ γραφει και αν δε το.γραφει συνεχιζει να ισχυει εχουν διαρκεια.περιπου 2 χρονια..στη συσκευασια τους....
Αν βαζουμε.κερι.καθε χρονο.θα κρατησουμε.το. βαζο.7 η 10 χρονια;;;

Οτι.διωχνει.καποιο προιον το νερο ΔΕΝ ειναι ενδειξη οτι τα πολυμερη του η η καρνουμπα.του διαρκουν ακομα.....αυτο.οφειλεται στα.ελαια που εχουν.μεσα αυτα τα.προιοντα

Θα προσπαθησω να.ανεβασω φωτο.απο μια.δοκιμη που ειχα κανει με κερι απο τα JUMBO με 1,5 ευρω που ειχε seeting και beading λεσ.και.ηταν sonax PNS........για 5,6 μερες που κρατησε



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2018 8:41 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λαδια 5 κ 6 μηνες δεν κρατανε. Μερικα πλυσιματα ισως. Οι ιδιοτητες του προιοντος αναλαμβανουν μετα. Αν εχεις καλο beading/sheeting μετα απο καποιους μηνες σημαινει οτι ταυτοχρονα φευγουν κ πολλοι ρυποι. Αλλωστε, για ΟΛΑ τα προιοντα προτεινεται ενα τυπου qd προιον μετα το πλυσιμο, ως στρωμα προς θυσια για να μεινουν οσο γινεται οι ιδιοτητες του προιοντος ανεπαφες.

Αν ομως παρκαρεις κοντα σε τραινα, σε καραβια/θαλασσες, εργοταξια κλπ, ουτε το immortal θα σε προστατευσει επαρκως...

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2018 8:42 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
marioboni έγραψε:
Έκανα ένα περασματακι αρκετά λεπτό όπως λένε τα reviews
Ο καιρός θα δείξει τώρα
Με το κλασσικό τεστ που ρίχνουν νερό...απλά φεύγει βολιδα


Βγηκε δυσκολα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Soft99 fusso coat 12 months
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 13, 2018 9:45 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Οι ρυποι δε φευγουν δε πανε πουθενα ειναι oil based και δε βγαινουν με ph neutal σαπουνι, κανουν σωμα πανω στο.κερι οπωσ.και το.κερι κανει στο βερνικι, το μονο που φευγει ευκολοτερα ειναι αυτο που γραφουν τα ταμπελακια απ τα κερια και τα σαπουνια loose dust and dirt δγλαδη σκονη και χωμα τιποα αλλο.....και στο επισημο site της fusso και καθε fusso αυτο γραφει.
Δεν εχει.ταξιδεψει ενα χρονο μεσα σε καμια βροχη το.αυτοκινητο; Δεν εχει πεσει ολο το σπρευ του δρομου με ολα τα λαδια τα καυσιμα. Και ολη τη μπιχλα πανω στο αμαξι;
Δεν εχει.παει.εθνικη οδο.μενπανω απο 100 και απο την τριβη να φευγει το κερι μπροστα;

Πωσ φευγει ενα κερι αν δε φευγει μς το πλυσιμο; Μηπωσ με τη τριβη;

Στο τελος του χρονου που ο πυλοσ απο μπλε γινεται μαυροσ τι ειναι ;;;;επικαθησειςς;;;

Αννθυμουνται οι παλιοτεροι τα post των.επαγγελματιων εδω μεσα που εδειχναν με φωτοσ τα σταδια του detail με φωτογραφιες, απονκαθε νεο αμαξι που εκαναν, οταν ο πυλοσ εβγαινε μαυροσ τι ειναι;;; Οι επικαθησεισ ειναι μικρα μικρα μπιμπικακια οσο καιρπ και να εχεισ να περασεισ, αυτα πρεπει να βγαζεισ με τον πυλο, αν στο πυλο βλεπεισ μαυριλα βρωμα ειναι traficc film. Που καθεταινστο βερνικι δεν φαινεται, το βλεπουμε μονο απο τη σκονη που καθεται πανω του, και δεν φευγει .

Το qd το προτεινει η ιδια εταιρια που δινει το κερι και η ιδια.εταιρια που.προτεινει σαπουνι που να μη βγαζει.το κερι.....και το.μονο που κανει.μετα απο μηνες ειναι να τριβουμε πανω στο βερνικι οτο εχει μεινει και δεν εχεινκαθαρισει.

Μετα καιρο δε φευγουν τα ελαια και μενουν τα πολυμερη το αναποδο γινεται.

Καλοκαιρι βαζεις κερι καρνουμπα......η καρνουμπα εχει melting point 140farenait.......πασ για.μπανακι ανεβαζει.το πανελ μεσα σε 5.λεπτα ακομα και πανω απο 70 βαθμουσ γιατι αν ακουμπησεισ παθαινεισ εγκαυμα....και bye bye καρνουμπα ....μενουν τα ελαια να διωχνουν.το.νερο και τα πολυμερη που κανουν το πανελ λειο οποτε αντανακλα τις ακτινεσ και το ανθρωπινο ματι βλεπει γυαλαδα

Θυσιαζουμε τα παντα μη τυχον και φυγει το κερι.

Κερι και επανω αλλο κερι.και απο πανω σπρευ κερι και πανω qd και απο πανω νεα μοδα sprey and seal ....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 4 [ 31 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron