Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 11:24 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: επιλογή προϊόντων για αρχάριο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 14, 2017 11:53 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 11:25 am
Δημοσιεύσεις: 18
Γεια σας. Είμαι καινούριος στο forum και πιστεύω πως έχετε ένα πολύ καλές και οργανωμένες πληροφορίες τόσο για αρχάριους όσο και πιο έμπειρους detailers. Έχω ένα αυτοκίνητο 10ετίας που πλένεται (όχι συχνά) μόνο με έναν κουβά και σφουγγάρι. Δεν έχει μπει ποτέ κερί και δεν έχει γυαλιστεί ποτέ.
Τα σημάδια, οι μικρογρατσουνιές και τα swirls είναι πολλά και το μαύρο χρώμα του τα κάνει χειρότερα.
Θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά να τα επιδιορθώνω. Δεν έχω και δεν σκοπεύω να πάρω αλοιφαδόρο λόγω κόστους οπότε η επόμενη λύση είναι με το χέρι. Σίγουρα δεν θα δω το ίδιο αποτέλεσμα αλλά θα δω διαφορά; Θα μπορέσω να βελτιώσω την εικόνα του αυτοκινήτου με το χέρι;

Τι προϊόντα προτείνεται για αρχή; Διάβασα πολύ καλά λόγια για τις αλοιφές Meguiar's. Να ξεκινήσω με το ultimate compound; Αφήνει κάποια θαμπάδα αυτή η αλοιφή και χρειάζεται μετά γυαλιστικό; Θα χρειαστώ και κάποιο άλλο μετά το ultimate compound; (π.χ. Swirl Remover, Scratch X2.0 ή ultimate polish).
Είδα σε αυτόν τον οδηγό πως σαν δεύτερο στάδιο χρησιμοποιεί το swirlx. Είναι στην ουσία πιο ψιλή αλοιφή από το ultimate compound και διορθώνει τις θαμπάδες;
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε ένα οικονομικό σαμπουάν και ένα κερί. Το turtle wax θεωρείται καλή επιλογή;

Τι pads να χρησιμοποιήσω για τις αλοιφές; Με πανιά από μικροΐνες θα μπορέσω να αφαιρέσω τα swirls;
Αυτό μήπως βοηθήσει περισσότερο;
Επίσης πήρα αυτό το set (για χρήση με το χέρι, όχι σε τρυπάνι όπως φαίνεται στη φωτό) επειδή έχει τη βάση με το velcro που ίσως βοηθήσει και αυτά τα pads στις 4 ίντσες (περίπου 10cm). Πιστεύετε ότι είναι μικρά; Θα δω αποτέλεσμα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογή προϊόντων για αρχάριο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 14, 2017 8:40 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 24, 2013 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 26
Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τα βασικά. Αφου πριν δεν έκανες τίποτα πέρα από έναν κουβά και σφουγγάρι θα σου πρότεινα:

- Ενα γάντι μικροΐνες ή πρόβατο
- Σαμπουάν με καλή λίπανση εαν δεν έχεις
- Πλύσιμο με 2 κουβάδες
- Πηλός
- AIO (αλοιφή όλα σε ένα)

Με αυτά θα κάνεις μια πολύ καλή αρχή και θα δεις αποτέλεσμα. Compounds , σφουγγάρια γυαλίσματος κτλπ θα έλεγα να τα αφήσεις για πιο μετά, μιας και με το χέρι δεν θα δεις αποτέλεσμα, θα κουραστείς και μπορεί να απογοητευτείς.

Πάντα προσωπική μου γνώμη.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογή προϊόντων για αρχάριο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 14, 2017 10:22 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 11:25 am
Δημοσιεύσεις: 18
Εννοειται πως θα ξεκινησω με τα βασικα. Δεν το ανεφερα γιατί θεώρησα πως είναι δεδομενο το σωστό πλύσιμο πριν αρχίσω να διορθώνω τις ατέλειες.
Έχω παραγγείλει ηδη γαντι με μικροινες και πηλό.
Ποια AIO θα πρότεινες; Κάνουν το ίδιο καλή δουλειά με τα compounds;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογή προϊόντων για αρχάριο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 15, 2017 12:21 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 24, 2013 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 26
Η διαφορά είναι ότι με μια AIO θα "κρύψεις" μερικές ατέλειες λόγω των fealers που έχουνε, ενώ με μια αλοιφή γυαλίσματος κάνεις διόρθωση αφαιρώντας βερνίκι. Η κάλυψη μιας AIO μετά από λίγο καιρό θα φύγει και οι όποιες ατέλειες είχε καλύψει θα εμφανιστούν πάλι.

Επίσης μια AIO μπορεί να εφαρμοστεί με το χέρι (applicators) χωρίς πολύ κόπο, ενώ οι γυαλιστικές αλοιφές κανονικά θέλουνε μηχάνημα και γνώσεις τι θα κάνεις.

Νομίζω στην ελληνική αγορά μπορείς να βρείς την SRP της AutoGlym και Tripple της Auto Finesse. Και τα δυο προϊόντα έχουνε πολύ καλές κριτικές. Ωστόσο μπορείς να κάνεις googling μήπως υπάρχει και κάποια άλλη στην αγορά.

Μπορείς να επεκτείνεις την διάρκεια μιας AIO βάζοντας κερί από πάνω για επιπλέον προστασία.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: