Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 2:38 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: wash shampoo , wash mitt,accessories
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 04, 2017 3:58 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Καλησπέρα για να γράψουμε λίγο την εμπειρία μας από τα σαμπουάν που χρησιμοποιούμε τα σφουγγάρια και τα διάφορα αξεσουάρ πλυσίματος .

από σαμπουάν εγώ έχω χρησιμοποίηση
Valet PRO Concentrated Car Wash..ένα λίτρο συσκευασία καλός αφρός οικονομική συσκευασία καλή τιμή αγοράς , σαν υλικό αρκετά καλό το βαθμολογώ 7/10 .

Chemical Guys Wonder Wash.. 473ml συσκευασία αρκετά καλός αφρός,ωραία μυρωδιά καλή απόδοση σε βρόμικο αυτοκίνητο το βαθμολογώ 9/10

CarPro Reset Car Shampoo 500ml πολύ καλή απόδοση σε βρόμικο αυτοκίνητο μέτριος αφρός όχι τόσο καλή μυρωδιά το βαθμολογώ 8/10

Chemical Guys Hybrid V7 High Gloss Car Wash 473ml πλούσιος αφρός πολύ καλή απόδοση σε βρόμικο αυτοκίνητο ωραία οσμή και αφήνει μια ελαφριά λάμψη στο τέλος προσωπικά ότι καλύτερο
έχω δουλέψει μέχρι τώρα το βαθμολογώ 10/10

Chemical Guys Mr.Pink 473ml πλούσιος αφρός ,καλή τιμή αγοράς σαν υλικό αρκετά καλό το βαθμολογώ 7/10

Chemical Guys Stripper Suds Car Wash 473ml το πήρα σήμερα αποτελέσματα μετά το πρώτο πλύσιμο το σίγουρο είναι ότι έχει ωραία οσμή .


από σφουγγάρια εγώ το CARPRO PURE WOOL WASH MITT το έχω δυο χρόνια με αρκετά πολλά πλυσίματα τώρα έχει αρχίσει και αδυνατίζει λίγο η τρίχα του είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος το βαθμολογώ 10/10.


γράψτε από κάτω τα δικά σας προϊόντα της σας άρεσε τι όχι και γενικά ότι έχει να κάνει με το πλύσιμο να ανταλλάξουμε απόψεις .



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: wash shampoo , wash mitt,accessories
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 05, 2017 10:06 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Πολυ ωραιο θεμα,και προσιτο,με την εννοια οτι απο εκει ξεκιναει συνηθως καποιος που πρωτομπαινει στην διαδικασια της περιποιησης του αυτοκινητου του.

Δεν ειμαι εμπειρος αρκετα ωστε να δωσω βαθμολογιες αλλα θα γραψω δυο λογια για τα προιοντα που εχω δοκιμασει.

Σαμπουαν.
Αρχικα αγορασα το sonax το κοκκινο χωρις κερι απο πρακτικερ.Τιμιο για τα λεφτα που κοστιζει,μυριζει νορμαλ και καθαριζει σχετικα καλα με καλο αφρο.Πλεον το χρησιμοποιω για τις ζαντες μου μονο.

http://www.swell.gr/webshop/el/wash/85- ... mpoo-.html
Μετα αγορασα αυτο και πραγματικα ειναι σαφως καλυτερο απο ολες τις αποψεις.Κανει αρκετο αφρο που δεν εξαφανιζεται ουτε στον κουβα ουτε στο αυτοκινητο,τουλαχιστον μεχρι να τελειωσει το πλυσιμο.Αφηνει ωραια γυαλαδα και παρολο την ακριβη τιμη του,με δυο καπακια σε νορμαλ κουβα φτανουν και περισσευουν,αν και αυτο ειναι σχετικο αναλογως τον ογκο του αυτοκινητου.Θα το ξαναγοραζα.Μυριζει ωραια θα ελεγα

http://www.bilthamber.com/auto-wash
Τελευταια πηρα αυτο μετα απο σχολια που εχω διαβασει.5ml φτανουν για ενα 10-12 λιτρο κουβα αλλα ειναι ιδιαιτερο.Δεν κανει πολυ αφρο και ειδικα οταν τριβεις με το σφουγγαρι αναρωτιεσαι γιατι φευγει τοσο γρηγορα ο αφρος.Καθαριζει πολυ καλα και επειδη δεν κανει πολυ αφρο το ξεβγαλμα ειναι παιχνιδακι και δεν αφηνει καταλοιπα που να χρειαζονται προσπαθεια να σκουπιστουν μετα με την πετσετα.Μυρωδια χημικη και αποστειρωμενη αλλα οχι εντονη,δεν ενοχλει.

Σφουγγαρια
http://www.polishedbliss.co.uk/acatalog ... -cat3.html
Αυτο πρωτοαγορασα και το εχω ακομα,ειναι σαν καινουριο,δεν εχει σκιστει πουθενα,δεν το εχω πλυνει ποτε,απλα το αφηνω να στεγνωσει μετα το πλυσιμο και τελος.Οταν πιανεται σε σηματα η αιχμηρα σημεια χανει καποιες ινες αλλα μεχρι εκει.

Για τις ζαντες χρησιμοποιω απλο σφουγγαρι για την εξω πλευρα και για τα χαμηλα σημεια και πιο βρωμικα του αυτοκινητου,εχω μια μικροινα φτηνη απο πρακτικερ που τελειωνω με αυτη το πλυσιμο.

http://www.polishedbliss.co.uk/cgi-bin/ ... #aEFWW0001
Πολυ χρησιμες βουρτσες και ανθεκτικες,διατηρουν τις ζαντες σε πολυ καλη κατασταση και αν τα φρενα δεν ειναι τιποτα τερατα που γλειφουν το εσωτερικο βαρελι της ζαντας,συνηθως φτανουν σε ολα τα σημεια.Δεν αντικαθιστουν το βγαλε-βαλε που χρειαζονται οι ζαντες για βαθυ καθαρισμο αλλα ειναι μια πολυ καλη λυση για να διατηρουνται σε πολυ καλα επιπεδα

Οπως προειπα δεν εχω μεγαλη εμπειρια,το αντιθετο θα ελεγα,αλλα ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο

Δημητρης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: wash shampoo , wash mitt,accessories
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 05, 2017 12:07 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
μια χαρά φίλε Δημήτρη και συμφωνώ απόλυτα από εκεί ξεκινάει η σωστή περιποίηση του αυτοκίνητου και είναι το ποιο βασικό πιστεύω....
Το Nanolex Pure Shampoo το έχω βάλει στο μάτι και εγώ ελπίζω να το πάρω στης επόμενες αγορές μου .
Το Auto-Wash της bilt hamber ξέρεις αν είναι safe για αυτοκίνητα που έχουν επάνω κάποια προστασία ?



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 05, 2017 5:16 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εννοειται πως ειναι Γιωργη. Απο τα καλυτερα εκει εξω κ υπερσυμπυκνωμενο.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: wash shampoo , wash mitt,accessories
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 05, 2017 4:32 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Chemical Guys Bucket + Dirt trap
Aν και τον εχω καιρο αυτον τον κουβα και πλεον εχω πεισθει για το ποσο χρησιμος ειναι καταθετω το τεστ που εκανα μολις τον αγορασα.
Σκεφτηκα οτι αν κρατησει το dirt trap τη ποσοτητα χωματος που θα του βαλω χωρις να τη στριφογυρισει στη επιφανεια τοτε ειναι οκ γιατι ποτε μα ποτε το σφουγγαρι μου δεν θα ειναι τοσο βρωμικο. Τα συμπερασματα δικα σας
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 06, 2017 12:08 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εχει πολλα βιντεακια στο youtube που εξηγει αυτο που ανεδειξες καθως κ αν ειναι η οχι χρησιμα 2 ή κ 3 grit guard, διαδοχικα το ενα πανω στο αλλο.
Επισης κυκλοφορουν κ τα νεοτερασετ με οριζοντιο κ υπο γωνια grid guards.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 06, 2017 6:38 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Δημήτριος έγραψε:
Εχει πολλα βιντεακια στο youtube που εξηγει αυτο που ανεδειξες καθως κ αν ειναι η οχι χρησιμα 2 ή κ 3 grit guard, διαδοχικα το ενα πανω στο αλλο.
Επισης κυκλοφορουν κ τα νεοτερασετ με οριζοντιο κ υπο γωνια grid guards.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Οντως εχει διαφορα τα ειχα δει κι εγω πριν παρω το συγκεκριμενο. Το θεμα με το αυτο το σετ ομως ειναι οτι :
1)Tο dirt trap φτιαχτηκε γι αυτον τον κουβα με αποτελεσμα ειδικα οταν εχει νερο μεσα η παγιδα κολλαει στο πατο και δε κουνιεται καθολου.
2) Oντως οτι περασει απο τη παγιδα δε γυρναει πανω με τη δινη
3) Η παγιδα φαινεται πολυ ποιοτικη κατασκευη και πιστευω πραγματικα οτι για να τη σπασεις πρεπει να τη κοπανησεις με σφυρι :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 06, 2017 7:34 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το σωστο ειναι οπως ειπες τα grit guard να πηγαινουν παντα σετ με τον κουβα τους. Αν κ εχει κ τα λεγομενα universal που ειναι κ τα πιο κοινα.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: