Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 9:17 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 10 [ 92 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 15, 2017 4:30 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Ανοιγω αυτο το ποστ προκειμενου να ανταλλαξουμε αποψεις περι μικροινων οσον αφορα το προιον και μονο και οχι πως πλενονται κλπ.
Για παραδειγμα τι πετσετες χρημ/ει ο καθενας και για ποιες δουλειες, ποσο ευχαριστημενος ειναι, απο που την αγορασε κλπ. Επισης καλο θα ηταν οποιος εχει τι γνωσεις και την ορεξη να εξηγησει καποια πραγματα περι gsm, blend, borders. Φυσικα υπαρχουν διαφορα βιντεο στο youtube που εξηγουν καποια πραγματα ομως αυτα αναφερονται στη Αγγλικη ή Αμερικανικη πραγματικοτητα δλδ αυτοι αγοραζουν μια πετσετα με free μεταφορικα για δοκιμη τη στιγμη που στην Ελληνικη πραγματικοτητα ειτε δεν υπαρχει ειτε θα στοιχισει 2-3 φορες πανω ;) .
Kανω την αρχη λοιπον εγω ελπιζοντας να ακολουθησουν κι αλλοι, κυριως τα πιο παλια μελη που και γνωσεις και διαφορες πετσετες θα εχουν μαζεψει με τα χρονια .

Εικόνα
Ευrow shagpile η πανω (660gsm, 80/20 blend, μεταξι κακοραμμενο στα ακρα, καλη ινα οχι τοσο απαλη οσο η minx,μονο με το speed wipe την χρημ/σα και ηταν καλη). Αγορασθηκε απο elite car care
- Ragmaster minx η κατω (380gsm, edgeless,70/30 με 2 διαφορετικες πλευρες που δεν εχω καταλαβει διαφορα στη χρηση), μετα απο καμια 20αρια πλυσιματα ειναι ακομα απαλες, δεν εχουν μαδισει ποτε.Αυτες τις χρημ/ω για Quick detailers/spray waxes, κερια,αλοιφες. Αγορασθηκε απο ragmaster uk oπως και οι avalance και waffle παρακατω.

Εδω οι "κακοτεχνιες'' της Ευrow shagpile και μια φωτο μαζι με την Premium Korean Microfiber Light Blue Waffle Weave Towel που εχουν τα ιδια border. Η Waffle Weave ειναι πραγματικα δε ξερω κι εγω μετα απο ποσα πλυσιματα σα καινουρια και το μεταξι στα ακρα παιζει να ειναι πιο απαλο απο τη μικροινα, καμια σχεση με αυτο της Ευrow.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Eδω πετσετες στεγνωματος. Αριστερα ragmaster avalance .Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 400κατι gsm, 70/30, edgeless, πολυ μαλακη, 50χ100 νομιζω, διπλωνεται ευκολα, ειναι ελαφρια,μπορεις να στεγνωσεις με τα βιας ειναι μεσαιο αμαξι σερνοντας τη πανω του γιατι μπουκωνει σχετικα γρηγορα. Μετα απο καμια 20αρια πλυσιματα παραμενει πολυ απαλη ομως εχει αρχισει να μαδαει λιγο στα ακρα. Δεξια liquid elements silverback ή KKD silverback, 1200gsm τερας, 50χ80, απαλη, τα ακρα ειναι ντυμενα με μικροινα διαφορετικη απο αυτη που ειναι στον κορμο της πετσετας, θελει κανα 2 πλυσιματα για να δουλεψει, στο τριτο σταματησε να βγαζει χνουδι και στεγνωνει 2 φορες το c3 για πλακα, ομως δεν στεγνωνει καθολου καλα αν την σερνεις πανω στην επιφανεια. Θα δουμε πως θα τα παει με το χρονο.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τελος οι Κirkland, τις χρημ/ω για στεγνωμα/καθαρισμα με apc απο μεσα απο τις πορτες ή πορτ μπακαζ και στο εσωτερικο ή ακομα για να στενωνω τα ματ/σαγρε πλαστικα στο σκουτερ. Ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες που εχουν τα πρακτικερ ομως δεν περασαν το τεστ με το cd οποτε δε μπαινουν σε χρωμα :D . Τις αγορασα απο ebay.
Εικόνα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 15, 2017 8:32 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Πολύ ωραία κίνηση να ανοιχτεί τοπικ. Υπάρχει και εδώ viewtopic.php?f=8&t=10&hilit=%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%AF+%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%82 κάτι ανάλογο αλλά ας μείνουν και τα δύο καθώς το πανί microfiber είναι από τα βασικότερα προϊόντα detailing.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 20, 2017 10:51 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Να πω ότι δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τις μικροοινες απλά θα πω τις πρώτες μου εντυπώσεις και από αυτά που έχω διαβάσει.
Και οι 2 είναι από την rag company και δεν είναι οι top μικροοινες αλλά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο value for money μιας και η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή.
Η πρώτη είναι η edgeless 365 Terry towel.
Είναι 365 gsm, 70-30,40*40,και είναι Κινέζικη
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Είναι μια μικροινα γενικής χρήσης όμως άνετα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να καθαρίσει ένα κερί ή μια αλοιφή γυαλισματος. Είναι απίστευτα μαλακή και φαίνεται πολύ καλής ποιότητας .
Είναι dual pile. Η μια πλευρά έχει μικρότερο πέλμα από την άλλη.

Η άλλη είναι η edgeless 300 Terry towel.
Είναι 300 gsm, 70-30,40*40 και είναι Κινέζικη.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτήν την μικροινα την χρησιμοποιούν πολύ στο εξωτερικό για να καθαρίζουν αλοιφή γυαλισματος. Γενικά και αυτή είναι γενικής χρήσης σαν πρώτη φάση όμως μου φαίνεται ότι είναι λίγο πιο μαλακή από την 365 πιο πάνω. Ίσως είναι ιδέα θα την δω και όταν την χρησιμοποιήσω. Σε οποίους αρέσει μια οικονομική μικροινα,πολυ μαλακή και όχι πολύ παχιά όταν είναι διπλωμένο στα 4 νομίζω είναι η ιδανική!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 21, 2017 1:21 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Καλοδουλευτες αγαπητε :gjb: .
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι και στην κατωτερη τους σειρα βγαζουν πραγματικα ποιοτικες πετσετες οι ανθρωποι. Μιλαμε για τρομερο border σε 1.5 ευρω πετσετα ;) Και μη μασας που ειναι made in china, τις minx τις εχω κανα χρονο τωρα δε ξερω κι εγω ποσο πλυσιματα εχουνε φαει και ειναι καινουριες.

Αν θες κανε ενα review με φωτο και τις αλλες πετσετες που εχεις μπας και μαζεψουμε τα review των μικροινων εδω να γουσταρουμε 8-)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 21, 2017 8:10 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Ευχαριστώ φίλε μου
Ναι όταν βρω χρόνο θα το κάνω μιας και έχω αρκετές μικροοινες από διάφορες μάρκες και μπορεί με το να γίνει μια παρουσίαση να βοηθήθουμε μεταξύ μας μιας και οι μικροοινες είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα στο detailing
Το τεστ με το CD που έχεις κάνει που είναι;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 21, 2017 10:57 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
mpoukou22 έγραψε:
Ευχαριστώ φίλε μου
Ναι όταν βρω χρόνο θα το κάνω μιας και έχω αρκετές μικροοινες από διάφορες μάρκες και μπορεί με το να γίνει μια παρουσίαση να βοηθήθουμε μεταξύ μας μιας και οι μικροοινες είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα στο detailing
Το τεστ με το CD που έχεις κάνει που είναι;


Eννοω οτι πηρα ενα cd το γυρισα αναποδα και ετριψα τις πετσετες πανω του με πιεση μεγαλυτερη απο αυτη που θα ασκουσα αν εκανα buffing στα πανελ του οχηματος. Ολο αυτο με την λογικη οτι η επιφανεια του cd ειναι μαλακοτερη απο το βερνικι. Ετσι αν οι πετσετες δεν γρατσουνανε το cd δεν γρατσουνανε και τη μπογια. Αυτο δε το ανεβασα εδω διοτι δε θεωρησα οτι ειναι ενδεδειγμενη μεθοδος


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 31, 2017 7:31 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Mετα απο αρκετο καιρο χρησης των πετσετων που εχω γραψει παραπανω συνεβη ενα καταστροφικο πλυσιμο και μπορω να πω οτι οι στεγνωματος ειναι πλεον σχεδον αχρηστες. Η silverback εχει σκληρυνει αρκετα και δεν απορροφα ουτε το 1/3 απο οτι καινουρια, με την avalance ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα αλλα δεν την εβγαλε ουτε αυτη καθαρη. Σε αναζητηση λοιπον πετσετας οχι ομως τοσο πυκνη στα 1200gsm μιας και τη βρισκω σε καποια σημεια αναποτελεσματικη καθως και μετα απο πλυσιμο πρεπει να καθεσαι με το βουρτσακι να τη συμαζεψεις. Την avalance παροτι μονή πετσετα μικρου gsm αρα και χωρις μεγαλες δυνατοτητες απορροφησης την ξαναγοραζα χωρις δευτερη σκεψη αλλα απο οτι βλεπω στη ragmaster πρεπει να εχει σταματησει η παραγωγη τους. Αν δλδ επαιζα σε συμβατικη πετσετα open pile θα επαιζα πολυυυ βαρια μεχρι 800 gsm με προτιμηση 450-600gsm. Μετα ειδα στο νετ τις καινουριες twisted closed loop .
Gyeon silk dryer 50 x 55 cm, 80/20 blend, ακρα microfiber.
H μια πλευρα εχει ινα στριφογυριστη closed loop.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
H αλλη πλευρα δεν εχει τιποτα δε την χρημ/σα στη μπογια, στα τζαμια μαλλον παει αλλα δε το δοκιμασα
Εικόνα
Εδω το border
Εικόνα
Η δοκιμη που γραφω εγινε χωρις να πλυθει πρωτα η πετσετα.
Λοιπον το πετσετακι ειναι τρομερο για καποιον που στεγνωνει βαζοντας τη πετσετα στο πανελ και τραβωντας , για ταμποναριστο στεγνωμα δεν κανει, δεν ειναι μαπα αλλα καλυτερα αλλο ειδος πετσετας γι αυτο. Εγω την χρημ/σα με τον 1ο τροπο και ουρανο -καπω τα στεγνωσε με 2 τραβηγματα χωρις να αφησει ιχνος φιλμ νερου, καπου πιο μετα σε πορτες χρειαστηκε στραγγισμα (πολυ ευκολο με αυτη τη πετσετα) και παλι δεν αφηνε φιλμ. Αρα ακομα κι αν εχει παρει νερα δεν τα αφηνει να φυγουν οπως οι open pile. Στεγνωνεις ενα αμαξι πολυ πολυ γρηγορα. Τελος παμε στο πλυσιμο της πετσετας που πραγματικα δε μαδαει δε θελει βουρτακια κλπ , απλα τη πετας στο πλυντηριο-απλωστρα-τελος.
Τα μειονεκτηματα της κατα τη γνωμη ειναι μου τα εξης :
1) Δεν απορροφα τοσο καλα ταμποναριστα κατι που χρειαζεται π.χ. καθρεφτες και μπροστα στο προφυλακτηρα ομως ενα δευτερο πανακι ειναι τζετ.
2) Εχει πιο σκληρη ινα απο τις open pile κατι το οποιο το καταλαβαινεις κατευθειαν, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι ασφαλες. Μετα απο το 1ο πλυσιμο με cg microfiber wash μου φαινεται πιο απαλη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 01, 2017 8:55 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Στο 3-4 πλυσιμο θα αρχισει να δινει τα μεγιστα.

Μετα απο καθε πλυσιμο στο πλυντηριο κ πριν την απλωσεις, δοκιμασε να την τιναζεις σχετικα δυνατα 2-3 φορες προς καθε πλευρα της πετσετας. Στρωνουν οι ινες της κ παραμενη απαλη για την επομενη χρηση. Για ολα τα mf λειτουργει αυτο.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 01, 2017 3:33 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Δημήτριος έγραψε:
Στο 3-4 πλυσιμο θα αρχισει να δινει τα μεγιστα.

Μετα απο καθε πλυσιμο στο πλυντηριο κ πριν την απλωσεις, δοκιμασε να την τιναζεις σχετικα δυνατα 2-3 φορες προς καθε πλευρα της πετσετας. Στρωνουν οι ινες της κ παραμενη απαλη για την επομενη χρηση. Για ολα τα mf λειτουργει αυτο.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δε το ειχα σκεφτει, θα το δοκιμασω. Το μονο που εκανα ηταν ελαφρο βουρτσισμα με ενα βουρτσακι για μωρα το οποιο και τις εφτιαχνε και εβγαζει το πολυ linting που ειχαν στις αρχες ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πετσετες μικροινων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 07, 2017 1:27 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Συνεχιζω και ανεβαζω φωτο παρολο που δεν καταλαβαινω γιατι δεν ανεβαζει κανενας αλλος.
Δλδ τοσο κοπο κανει να τα βαλουμε μαζεμενα εδω να ξερουμε τι ειναι τι και τελοσπαντων τι δουλευει καλα?
Τελοσπαντων τελευταιο αποκτημα η ασπρη πεστετα στεγνωματος του dazzle, 1000gsm open pile, ακρα suede microfiber(?), χωρα προελευσης Κινα(?), διαστασεις 60χ40. Δεν την εχω χρημ/σει ακομα να δω τι πουλια πιανει αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα με ικανοποιησει μιας και την πηρα για το σκουτερ χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι δεν θα κανει για αμαξι.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 10 [ 92 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: