Τώρα είναι Τετ Μάιος 15, 2024 10:10 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 17, 2019 12:34 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 9:03 am
Δημοσιεύσεις: 6
Γεια σας και καλως σας βρηκα!!!

Ειμαι νεος κατοχος ενος μεταχειρισμενου CLK χρωματος σχεδον μαυρου (midnight blue).Το αυτοκινητο ειναι σε πολυ καλη κατασταση για την ηλικια του(10 ετων) και νιωθω την αναγκη να το κρατησω τουλαχιστον ετσι οπως το πηρα για αρκετα χρονια.

Μετα απο πολυ διαβασμα και πολυ ζαλαδα με τα τοσα προιοντα που κυκλοφορουνε αποφασισα να ζητησω την βοηθεια σας .Ετοιμαζω μια μεγαλη παραγγελια απο το cleanyourcar.co.uk και θα ηθελα την βοηθεια σας ως πιο εμπειροι και γνωστες.

Ακολουθει η λιστα:

Καθαριστικα για χρωμα :
1)Autoglym - Bodywork Shampoo or Chemical Guys - Maxi Suds II Shampoo or Valet Pro - Advanced Car Wash
2)Bilt Hamber - Surfex HD
3)Meguiars All Purpose Cleaner
4)Auto Finesse - Citrus Power or Autoglym - Intensive Tar Remover or Chemical Guys - Strong Wash (Bug Bugger) or Valet Pro - Citrus Tar and Glue Remover
5)Bilt Hamber - Auto Foam or Valet Pro - PH Neutral Snow Foam
Καθαριστικα+προστασια για ζαντες -λαστιχα:
1)Bilt Hamber - Auto Wheels or CarPro - Iron X
2)Chemical Guys - New Look Trim Gel or Meguiars - Endurance High Gloss Tyre gel or GYEON - Q² Tire or Chemical Guys G6 - Hyper Dressing
3)Poorboys Wheel Sealant or Chemical Guys Wheel Guard or FinishKare 1000P Hi-Temp Sealant

Κερωμα και γυαλαδα:
1)Autoglym - Super Resin Polish or Autoglym - Ultra Deep Shine
2)Collinite 476S
3)Bilt Hamber - Auto Clay Medium (200g) or Auto Finesse Fine Clay Bar 200g
4)Καποιο sealant αν μπορειτε να προτεινετε να το συνδιασω με το κερι.

(εδω να προσθεσω οτι εχω αγορασει ενα clay bar απο aliexpress αλλα δεν το εχω δοκιμασει στο αμαξι και το φοβαμαι ειναι η αληθεια.Επισης απο to aliexpress εχω αρκετες μικροινες, σφουγγαρια, προβατακι, βουρτσες για ζαντες,βουρτσες για το εσωτερικο.)


Καθαρισμος και προστασια δερματος:
1)Autoglym - Leather Clean & Protect Complete Kit


Γνωμες παρακαλω , επισης οποιος θελει να προσθεσει καποια αλλη κατηγορια προιοντος η και καποιο αλλο δουλεμενο προιον απο αυτες της κατηγοριες ειναι ελευθερος . Για polish διαθετω ενα rupees δεν θυμαμαι μοντελο αλλα λογω απειριας θα αποφυγω προς το παρον οποιαδηποτε αποπειρα. Συγγνωμη αν σας ζαλισα με την λιστα και επισης δεν ξερω αν σωστα ανοιξα εδω το θεμα η επρεπε στους αρχαριους. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 5:38 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
stereo έγραψε:
Γεια σας και καλως σας βρηκα!!!

Ειμαι νεος κατοχος ενος μεταχειρισμενου CLK χρωματος σχεδον μαυρου (midnight blue).Το αυτοκινητο ειναι σε πολυ καλη κατασταση για την ηλικια του(10 ετων) και νιωθω την αναγκη να το κρατησω τουλαχιστον ετσι οπως το πηρα για αρκετα χρονια.

Μετα απο πολυ διαβασμα και πολυ ζαλαδα με τα τοσα προιοντα που κυκλοφορουνε αποφασισα να ζητησω την βοηθεια σας .Ετοιμαζω μια μεγαλη παραγγελια απο το cleanyourcar.co.uk και θα ηθελα την βοηθεια σας ως πιο εμπειροι και γνωστες.

Ακολουθει η λιστα:

Καθαριστικα για χρωμα :
1)Autoglym - Bodywork Shampoo or Chemical Guys - Maxi Suds II Shampoo or Valet Pro - Advanced Car Wash
2)Bilt Hamber - Surfex HD
3)Meguiars All Purpose Cleaner
4)Auto Finesse - Citrus Power or Autoglym - Intensive Tar Remover or Chemical Guys - Strong Wash (Bug Bugger) or Valet Pro - Citrus Tar and Glue Remover
5)Bilt Hamber - Auto Foam or Valet Pro - PH Neutral Snow Foam
Καθαριστικα+προστασια για ζαντες -λαστιχα:
1)Bilt Hamber - Auto Wheels or CarPro - Iron X
2)Chemical Guys - New Look Trim Gel or Meguiars - Endurance High Gloss Tyre gel or GYEON - Q² Tire or Chemical Guys G6 - Hyper Dressing
3)Poorboys Wheel Sealant or Chemical Guys Wheel Guard or FinishKare 1000P Hi-Temp Sealant

Κερωμα και γυαλαδα:
1)Autoglym - Super Resin Polish or Autoglym - Ultra Deep Shine
2)Collinite 476S
3)Bilt Hamber - Auto Clay Medium (200g) or Auto Finesse Fine Clay Bar 200g
4)Καποιο sealant αν μπορειτε να προτεινετε να το συνδιασω με το κερι.

(εδω να προσθεσω οτι εχω αγορασει ενα clay bar απο aliexpress αλλα δεν το εχω δοκιμασει στο αμαξι και το φοβαμαι ειναι η αληθεια.Επισης απο to aliexpress εχω αρκετες μικροινες, σφουγγαρια, προβατακι, βουρτσες για ζαντες,βουρτσες για το εσωτερικο.)


Καθαρισμος και προστασια δερματος:
1)Autoglym - Leather Clean & Protect Complete Kit


Γνωμες παρακαλω , επισης οποιος θελει να προσθεσει καποια αλλη κατηγορια προιοντος η και καποιο αλλο δουλεμενο προιον απο αυτες της κατηγοριες ειναι ελευθερος . Για polish διαθετω ενα rupees δεν θυμαμαι μοντελο αλλα λογω απειριας θα αποφυγω προς το παρον οποιαδηποτε αποπειρα. Συγγνωμη αν σας ζαλισα με την λιστα και επισης δεν ξερω αν σωστα ανοιξα εδω το θεμα η επρεπε στους αρχαριους. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.


Τα προιοντα που εβαλες ειναι ολα καλα αγαπητε μου, τωρα δεν ξερω τι θα κανεις απο ποσοτητες πχ το ΜΕGUIARS APC ΒΓΑινει μονο σε γαλονι. Επισης τα πιο πολλα απο αυτα τα βρισκεις και Ελλαδα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 8:05 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2018 9:03 am
Δημοσιεύσεις: 6
Eυχαριστω για την απαντηση!!! Την κανω απ εξω επειδη ειναι μεγαλη και εδω αμφιβαλω αν σε ενα μαγαζι θα τα βρω ολα μαζεμενα,συν οτι τα μετραω τα λεφτα και 40-50 ευρω να γλυτωσω για μενα ειναι κερδος(ειμαι λιγο τσιπης το ξερω).Επισης ολα ξεκινησαν για το collinite που δεν το χω βρει εδω και εχω διαβασει τα καλυτερα. Οσο για τις ποσοτητες ειμαι υπερ του να περνω μεγαλη συσκευασια παντα ωστε να μειωνω το κοστος(τσιπης οπως ειπα :P )

Μια ερωτηση για τα sealant.Μπορω να περασω με Autoglym - Super Resin Polish μετα με Menzerna - Power Lock Sealant και μετα το collinite? Aξιζει τον κοπο ή δεν θα πετυχω καλυτερο αποτελεσμα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 18, 2019 11:07 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
stereo έγραψε:
Eυχαριστω για την απαντηση!!! Την κανω απ εξω επειδη ειναι μεγαλη και εδω αμφιβαλω αν σε ενα μαγαζι θα τα βρω ολα μαζεμενα,συν οτι τα μετραω τα λεφτα και 40-50 ευρω να γλυτωσω για μενα ειναι κερδος(ειμαι λιγο τσιπης το ξερω).Επισης ολα ξεκινησαν για το collinite που δεν το χω βρει εδω και εχω διαβασει τα καλυτερα. Οσο για τις ποσοτητες ειμαι υπερ του να περνω μεγαλη συσκευασια παντα ωστε να μειωνω το κοστος(τσιπης οπως ειπα :P )

Μια ερωτηση για τα sealant.Μπορω να περασω με Autoglym - Super Resin Polish μετα με Menzerna - Power Lock Sealant και μετα το collinite? Aξιζει τον κοπο ή δεν θα πετυχω καλυτερο αποτελεσμα?


Πάνω απτην srp καλύτερα να βάλεις κάποιο κερί όπως το coli
Τα sealant δεν κάθονται καλά στα αιολικά
Eφοσον θα κάνεις μαζική απέξω βάλε και κάποιο qd στην εξισωση


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 12:04 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
Το collinite 845 λογικά θα κάτσει καλά πάνω στην srp. Αυτό θες να πάρεις? Επίσης βγάζει ένα καλό η chemical guys το butter wax.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 9:34 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
,Τι μπορουμε να βαλουμε πριν το sealant για να βελτιωσουμε το αποτελεσμα? Με τι συνδυαζονται καλα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 12:57 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
andreasg έγραψε:
,Τι μπορουμε να βαλουμε πριν το sealant για να βελτιωσουμε το αποτελεσμα? Με τι συνδυαζονται καλα?


Πριν το sealant τίποτα, θέλει βερνίκι πεντακάθαρο για να αποδώσει τα μεγιστα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 1:38 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
Lef89 έγραψε:
andreasg έγραψε:
,Τι μπορουμε να βαλουμε πριν το sealant για να βελτιωσουμε το αποτελεσμα? Με τι συνδυαζονται καλα?


Πριν το sealant τίποτα, θέλει βερνίκι πεντακάθαρο για να αποδώσει τα μεγιστα

Για το βερνικι το ξερω. Το θεμα ειναι οτι εχει αραχνη και καποιες μικρες ατελειες (π.χ. μικρες γρατζουνιες) και δεν θα κανω γυαλισμα. Με τι θα μπορουσα να καλυψω τις ατελειες αυτες ωστε μετα να περασω sealant και να κατσει καλα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 9:37 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
andreasg έγραψε:
Lef89 έγραψε:
andreasg έγραψε:
,Τι μπορουμε να βαλουμε πριν το sealant για να βελτιωσουμε το αποτελεσμα? Με τι συνδυαζονται καλα?


Πριν το sealant τίποτα, θέλει βερνίκι πεντακάθαρο για να αποδώσει τα μεγιστα

Για το βερνικι το ξερω. Το θεμα ειναι οτι εχει αραχνη και καποιες μικρες ατελειες (π.χ. μικρες γρατζουνιες) και δεν θα κανω γυαλισμα. Με τι θα μπορουσα να καλυψω τις ατελειες αυτες ωστε μετα να περασω sealant και να κατσει καλα?


Γιατί να περάσεις sealant; Κερί πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να "δείξει" καλύτερα. Αν βάλεις της Autoglym την SRP από αυτά που έχω καταλάβει, το καλύτερο combo θα σου δώσει το "κλείδωμα" με το extra gloss protection (EGP) και πάλι από την Autoglym.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Παραγγελια απο νεο στο detailing.Παρακαλω γνωμες.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 19, 2019 11:53 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
zgiorgos10 έγραψε:
andreasg έγραψε:
Lef89 έγραψε:
andreasg έγραψε:
,Τι μπορουμε να βαλουμε πριν το sealant για να βελτιωσουμε το αποτελεσμα? Με τι συνδυαζονται καλα?


Πριν το sealant τίποτα, θέλει βερνίκι πεντακάθαρο για να αποδώσει τα μεγιστα

Για το βερνικι το ξερω. Το θεμα ειναι οτι εχει αραχνη και καποιες μικρες ατελειες (π.χ. μικρες γρατζουνιες) και δεν θα κανω γυαλισμα. Με τι θα μπορουσα να καλυψω τις ατελειες αυτες ωστε μετα να περασω sealant και να κατσει καλα?


Γιατί να περάσεις sealant; Κερί πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να "δείξει" καλύτερα. Αν βάλεις της Autoglym την SRP από αυτά που έχω καταλάβει, το καλύτερο combo θα σου δώσει το "κλείδωμα" με το extra gloss protection (EGP) και πάλι από την Autoglym.

Με το κερι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα στον τομεα της εμφανισης αλλα χειροτερο στον τομεα της διαρκειας και προστασιας. Με ενδιαφερει η προστασια περισσοτερο και η διαρκεια της λογω αντιξοων καιρικων συνθηκων και ελλειψης κλειστου παρκινγκ γι' αυτο και προσανατολιζομαι προς sealant επιλογες.
Εννοειται οτι η srp ιδανικα συνδυαζεται με egp αλλα προσανατολιζομαι σε αλλης εταιριας προιοντα. Βασικα θελω να δοκιμασω το powerlock της mezerna αλλα δεν ξερω με τι glaze να το συνδυασω... Ειναι και μαυρο το αυτοκινητο και αραχνη και λοιπες ατελειες (ευτυχως εχει ελαχιστες) κανουν μπαμ!
Εναλλακτικα σκεφτομαι sonax xtreme polish+wax 2 με sonax bsd η meguiars ultimate polish που δινει το κατι παραπανω σε σκουρα χρωματα με δεν ξερω τι sealant.
Meguiars ultimate polish με mezerna powerlock συνδυαζεται αραγε?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: