Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 5:26 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 5 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 06, 2020 9:59 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Ευχαριστώ Μάρκο για όλες τις απαντήσεις.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2021 6:52 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Καλησπέρα, έχω μπερδέψει και εγώ τι πρέπει ή μάλλον τι μπορεί να πάει πάνω σε τι. Γενικά με ενδιαφέρει πολύ η προστασία και όχι τόσο το beading, το οποίο γενικά δεν έχει νόημα νομίζω γιατί δε θα πιτσιλισει λίγο καθαρό νεράκι, αλλά θα πέσουν λάσπες, βρωμονερα από το δρόμο, καμιά αφρικανική σκόνη κλπ και μάλλον θα κάτσουν όλα αυτά στο αυτοκίνητό μας.
Με τη σειρά πλύσιμο, paint prep, κερί ή sealant, μετά καθαρό Carnauba ή τίποτα;
Κάτι πάνω στο κερί που θα προστατεύσει ακόμα περισσότερο τα από κάτω είναι ένα σπρέι; πρέπει να είναι διαφορετικής σύστασης, το ένα petrol based, το άλλο water based? Μπορούν να μπουν 2 προϊόντα που αλοιφονται με σφουγγαράκι;
Για να μιλήσουμε με παραδείγματα, γίνεται extra Gloss Protection - megs ceramic wax? Menzerna Power lock - turtle wax hybrid ceramic coating? Sonax profilin - megs quick wax? Egp - Turtle Wax Carnauba Car Wax?
Μπορεί να μεσολαβησουν κάποιες μέρες μεταξύ τους προκειμένου να κάνει cure το sealant/κερί;
Έχω πάρει τα εξής, Egp, megs quick wax, power lock, turtle wax ceramic coating


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 16, 2021 2:09 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Καλησπέρα, έχω μπερδέψει και εγώ τι πρέπει ή μάλλον τι μπορεί να πάει πάνω σε τι. Γενικά με ενδιαφέρει πολύ η προστασία και όχι τόσο το beading, το οποίο γενικά δεν έχει νόημα νομίζω γιατί δε θα πιτσιλισει λίγο καθαρό νεράκι, αλλά θα πέσουν λάσπες, βρωμονερα από το δρόμο, καμιά αφρικανική σκόνη κλπ και μάλλον θα κάτσουν όλα αυτά στο αυτοκίνητό μας.
Με τη σειρά πλύσιμο, paint prep, κερί ή sealant, μετά καθαρό Carnauba ή τίποτα;
Κάτι πάνω στο κερί που θα προστατεύσει ακόμα περισσότερο τα από κάτω είναι ένα σπρέι; πρέπει να είναι διαφορετικής σύστασης, το ένα petrol based, το άλλο water based? Μπορούν να μπουν 2 προϊόντα που αλοιφονται με σφουγγαράκι;
Για να μιλήσουμε με παραδείγματα, γίνεται extra Gloss Protection - megs ceramic wax? Menzerna Power lock - turtle wax hybrid ceramic coating? Sonax profilin - megs quick wax? Egp - Turtle Wax Carnauba Car Wax?
Μπορεί να μεσολαβησουν κάποιες μέρες μεταξύ τους προκειμένου να κάνει cure το sealant/κερί;
Έχω πάρει τα εξής, Egp, megs quick wax, power lock, turtle wax ceramic coating


Πόσων ετών είναι το αμάξι;
Ποιά η κατάσταση του χρώματος;



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 16, 2021 3:20 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
3 μηνών ειναι
Η προσπαθεία μου ειναι να έχει μια καλή προστασία ώστε να παραμείνει σε καλή κατάσταση, κυρίως λόγω ήλιου και κουτσουλιών τις οποίες ευελπιστώ να καθαρίζω εγκαίρως και να μένει αυτή η προστασία για καιρό και να το ανανεώνω με "ceramic" coating spray.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 16, 2021 3:51 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Κανεις δε μπορει να επιβεβαιωσει την <<προστασια>> απο κανενα προιον της αγορας ειτε base, ειτε topper, ειτε ....whanabe ceramic.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ...........
Η ενδειξη..οτι./..τρεχει το νερο,...ειναι απλα μια ενδειξη αλλαγης της επιφανειακης τασης , που μπορει να συμβαινει και με απλα την παρουσια σιλικονουχων στοιχειων και οχι ντε και καλα..πολυμερων η υλικα που ευθυνονται για...προστασια.
Ακομα και χθες να περασουμε μια...προστασια ουστικα δεν υπαρχει τροπος να επιβεβαιωσεις η οχι..σε 1-2 βδομαδες ποσο εχει επανω..σε ποια σημεια(χαμηλα πανελ, πανελ που βλεπουν ανεμο στην εθνικη...δηλαδη τριβη...πανελ που βλεπουν ηλιο..κ.ο.κ.εξης............)

ο μονος τροπος.....ειναι......η ΣΥΝΧΗ ΣΥΧΝΗ ΣΥΧΝΗ επανεφαρμογη της βασικης προστασιας οσο πιο...συχνα εχουμε χρονο και διαθεση.ασχετα με το τι...κανει το νερο.
ΟΠΟΤΕ μπορουμε περναμε φρεσκια.....προστασια.οτι και αν σημαινει προστασια.
Τα συγχρονα υλικα σφραγισης εχουν πλεον πολυ ευκολη εφαρμογη και πολλα ισχυρα προιοντα δεν εχουν χρονο haze-σκουπισμα......οποτε δε θεωρω οτι υπαρχει και η δικαιολογια της ελειψης χρονου.

Και γενικα προσοχη στο τι κανουμε topping εγω συνηθωσ ...προσωπικα δεν ειμαι φιλος της διαδικασιας αλλα...ειναι προσωπικη μου αποψη και οχι κανενας κανονας. Προτιμω φρεσκια στο 100% της δυναμης της προστασια οσο πιο συχνα μπορω.
Σκεφτειτε επισης οτι η καθε συσκευασια ..οποιασδηποτε μαρκας.δινει ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ εφαρμογες...................δωσαμε καποια χρηματα καλυτερα να χαιρεται το προιον το βενρικι μας και οχι το ντουλαπι στο μπαλκονι. (που ελπιζω να θυμαστε το βοντεο παιδια με τετοιες θερμοκρασιες δε τα κραταμε στο μπαλκονι)

Eπισης κανεις δε μπορει να σου απαντησει.....ποιο υλικο ταιριαζει με ποιο αλλης εταιριας......ουτε καν οι ιδιες οι εταριες ποσο μαλλον εμεις εδω. αν δενουν αν καθονται αν αν αν............

τωρα απο τα υλικα που εχετε .............................Έχω πάρει τα εξής, Egp, megs quick wax, power lock, turtle wax ceramic coating.................
ολα ειναι σχεδον ...ιδια μεταξυ τους εκτος απο το megs που μπορει να το βαζετε οπου θελετε τζαμια πλαστικα δερμα βενρικι..και κραταει λιγο. ολα τα υπολοιπα ειναι base coats και δε θα προτεινω να αναμειξετε κανενα απο αυτα μεταξυ τους.

εχουν διαφορες ωσ προσ την αποδοση, τον τροπο εφαρμογης τη φιλικοτητα στον ηλιο την ταχυτητα εφαρμογης τον αν χρειαζονται χορνο να στεγνωσουν πριν το σκουπισμα κ.τ.λ.........
Τωρα δεν εχω να προτεινω κατι απο αυτα.............δωσατε χρηματα για ολα οποτε....................κανετε εφαρμογες...........σαν να μην υπαρχει αυριο.......αχαχαχ και κρατηστε οποιο σας αρεσει εσας προσωπικα...οποιο σας βολευει, το βρισκεται η το βαζετε πιο ευκολα και γενικα ποιος ταιριαζει σε εσας καλυτερα....και να το χρησημοοπιειτε ΣΥΧΝΑ

αυτα απο μενα...............

καλοριζικο καλοταξιδο καλες διαδρομες με υγεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 16, 2021 4:07 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ευχαριστώ, θα εκτιμουσα τον ενικο χαχα
Ναι η αληθεια είναι οτι εδωσα λεφτα, μαζι δλδ και με τα σφουγγαρια, γαντια, πανια.. Κοντευει να πιασει την αξια της κεραμικης επιστρωσης. Τεσπα, αυτο θα κανω, θα τα δοκιμασω ολα και ελπιζω να το κανω οσο πιο συχνα μπορω, αρχιζοντας απο τα πιο παραδοσιακα πηγαινοντας προς το turtle ceramic coating, γιατι μου φαινεται μονο αυτο επρεπε να παρω, με βαση τα βιντεακια τουλαχιστον.
Το πολυ πολυ να κανω και αυτοκινητα συγγενων και φιλων για εξασκηση, το 22 χρονων focus του πατερα μου :lol: αν και αυτα θα θελουν και compound και γυαλισμα, οποτε θα παμε σε αλλο κυκλο :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 16, 2021 4:27 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ξεχνα τα βιντεακια και το ποσο.........ωραια τα βλεπουν στα βιντεακια......και τα δικα μου βιντεακια και ολων....λιγη σχεση εχουν με την πραγματικοτητα.
ξεχνα και τα ταμπελακια......ceramic..............απο αυτα που εχεις εμενα προσωπικα μαρεσει μονο το power lock..............αλλα οπως ειπα...προσωπικα....αυτο δεν εχει σχεση με τι μπορει να αρεσει η να τον βολευει καποιον αλλο.

π.χ δε θελω να περιμενω το powerlock να στεγνωσει και να το βγαλω μαρεσει το TW γιατι σκοπυπιζω αμεσως.........

αρα γενικα..το καλυτερο..ειναι για τον καθενα διαφορετικο



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 17, 2021 10:37 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Τελικα ενω υπολογισα 1,5 ώρα ο καψερός, με πηρε η νυχτα και οχι κερωμα, ενα απλό πλυσιμο προλαβα να κανω :D Δεν τολμησα να βαλω κερι γιατι εμειναν ατελειες κατω χαμηλα στον πισω προφυλακτηρα πισω απο τον τροχο που πεταει τη λασπη. Από ότι υπολογιζω θελω κανενα τριωρο να κανω σωστη δουλεια και με ιδανικες συνθηκες. Να πω βεβαια οτι δεν εχω γκαραζ ή parking και επειδη δε θελω να πλυνω στο δρομο με παρκαρισμενα αυτοκινητα μπρος και πισω που μπορει να μη θελουν να λερωθουν, εχω προετοιμασει ενα τελειως αυτονομο πλυσιμο με κουβαδες, καθαριστικα, νερο και ενα ψευτοπιεστικο που θα μεταφερω και θελει οργανωση και διαδικασια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 17, 2021 1:36 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Με τον καιρό θα βρεις το τέμπο σου και τις διαδικασίες σου και που μπορείς να κόβεις χρόνο ..με τον καιρό ...

Και θα δεις τι βολεύει εσένα στη δική σου διαδικασία όχι ότι μπορεί να βλέπουμε σε βίντεο ακόμα και τα δικά μου.....είναι απλά ...ότι βολεύει στην...καλύτερη αυτόν που το τραβάει .
Ξεκινά από τον...πλυθηντικο στους κουβαδες ..και Κανε τον ενικό



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 25, 2021 10:05 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
BSD πάνω από hybrid ceramic coating ή power lock? Ή μόνο στα ενδιάμεσα πλυσίματα;

Bsd ή megs quick wax για τα τζάμια; TW hybrid ceramic coating άλλος λέει πάει και στα τζάμια και στα πλαστικά και στις ζάντες, άλλος ότι αφήνει υπολειμμα στα τζάμια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 5 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron