Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 6:19 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: topping προιοντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 10, 2019 1:14 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Πολύ ωραίο θέμα!
Μόλις μπορέσω θα το κάνω sticky :gjb:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 9:28 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα για την ερώτηση, τη θέτω ούτως ή άλλως:
Ανάμεσα σε δύο στρώσεις powerlock, χρησιμοποιούμε κάτι; Αν ναι, τι;

Π.χ. Περνάμε (αφού ακολουθήσουμε όλη την ενδεδειγμένη διαδικασία προετοιμασίας) μία στρώση powerlock. Όταν μετά από 4 ώρες περίπου θέλουμε να περάσουμε δεύτερη στρώση, δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να καθαρίσουμε την επιφάνεια, για να καθίσει σωστά η δεύτερη στρώση;
Πλένουμε κανονικά με σαμπουάν; Ή ξεπλένουμε απλώς με σκέτο νερό και στεγνώνουμε;
Ή τίποτα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 10:30 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Παντα η προσωπικη μου αποψη, που δε σημαινει οτι ειναι σωστη.................

Μην βαλεισ δευτερο στρωμα power lock. κατ εμε παντα....χασιμο χρονου σπαταλη προιοντοσ και δεν εχει αποδειχτει πουθενα οτι προσφερει κατι παραπανω στην προστασια οποιοδηποτε επιπλεον στρωμα.
Δεν προτεινεται καν απ τη Menzerna(θα ηθελαν φανταζομαι να πουλανε περισοτερο προιον χαχαχα!!)
ολα τα κερια ,σφραγιστικα σε υγρη μορη η μορφη παστας θελουν κανονικα πεντακαθαρο πανελ για να δεσουν καλα, και δε μπορεισ να επιβεβαιωσεισ ποσο και αν θα μπορεσει να κατσει σε μια επιφανεια που ηδη ειναι υδροφοβικη απ το κατω στρωμα και η δουλεια του ειναι να διωχνει οτι προσπαθεισ να βαλεισ απο επανω.
Επισησ Ολα τα προιοντα περιεχουν ισχυρα solvents σαν carriers για να μεταφερουν απ το μπουκαλακι τα πολημερη πανω στο πανελ, και αυτα ειναι που περιμενουμε να <<στεγνωσουν>> για να σκουπιζουμε και να μεινουν τα πλυμερη.
Αυτα τα solvents ειναι διαφορες μορφες απο whites spirit(ναφθα/νεφτι που λεμε στη κοινη γλωσσα απο πετρελαιο οχι απο πευκο)
και αυτα σιγουρα και τα τη διαδικασια του haze θα τρωνε καποιο απ το κατω layer που ηδη εχεισ περασει, και ειδικα αν περνιεται σε συντομο διαστημα σιγουρα τρωει σημαντικο ποσοστο απ τ κατω.
Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη, με τα θωρητικα και πρακτικα που ξερω και δυσκολα να αποδειχτει ι εργαστηριακα...η..με το ματι πανω στο πανελ.
Υπαρχουν στην αγορα καποια προιοντα που απ τον κατασκευστη ειναι σχεδιαμσενα να γινονται layer opvs νομιζω εχει η zaino, και το λενε και στισ οδηγιεσ του προιοντωσ.

Τελος παντωσ να η σε πρηζω αυτο ειναι η δικη μου αποψη και σκεψη, και αυτο που κανω εγω και οπσω λεω παντα δε σημαινει οτι πρπει να γινεται η ειναι ετσι.......
φιλια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 12:32 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Stanley έγραψε:
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα για την ερώτηση, τη θέτω ούτως ή άλλως:
Ανάμεσα σε δύο στρώσεις powerlock, χρησιμοποιούμε κάτι; Αν ναι, τι;

Π.χ. Περνάμε (αφού ακολουθήσουμε όλη την ενδεδειγμένη διαδικασία προετοιμασίας) μία στρώση powerlock. Όταν μετά από 4 ώρες περίπου θέλουμε να περάσουμε δεύτερη στρώση, δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να καθαρίσουμε την επιφάνεια, για να καθίσει σωστά η δεύτερη στρώση;
Πλένουμε κανονικά με σαμπουάν; Ή ξεπλένουμε απλώς με σκέτο νερό και στεγνώνουμε;
Ή τίποτα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 1:54 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Παντα η προσωπικη μου αποψη, που δε σημαινει οτι ειναι σωστη.................

Μην βαλεισ δευτερο στρωμα power lock. κατ εμε παντα....χασιμο χρονου σπαταλη προιοντοσ και δεν εχει αποδειχτει πουθενα οτι προσφερει κατι παραπανω στην προστασια οποιοδηποτε επιπλεον στρωμα.
Δεν προτεινεται καν απ τη Menzerna(θα ηθελαν φανταζομαι να πουλανε περισοτερο προιον χαχαχα!!)
ολα τα κερια ,σφραγιστικα σε υγρη μορη η μορφη παστας θελουν κανονικα πεντακαθαρο πανελ για να δεσουν καλα, και δε μπορεισ να επιβεβαιωσεισ ποσο και αν θα μπορεσει να κατσει σε μια επιφανεια που ηδη ειναι υδροφοβικη απ το κατω στρωμα και η δουλεια του ειναι να διωχνει οτι προσπαθεισ να βαλεισ απο επανω.
Επισησ Ολα τα προιοντα περιεχουν ισχυρα solvents σαν carriers για να μεταφερουν απ το μπουκαλακι τα πολημερη πανω στο πανελ, και αυτα ειναι που περιμενουμε να <<στεγνωσουν>> για να σκουπιζουμε και να μεινουν τα πλυμερη.
Αυτα τα solvents ειναι διαφορες μορφες απο whites spirit(ναφθα/νεφτι που λεμε στη κοινη γλωσσα απο πετρελαιο οχι απο πευκο)
και αυτα σιγουρα και τα τη διαδικασια του haze θα τρωνε καποιο απ το κατω layer που ηδη εχεισ περασει, και ειδικα αν περνιεται σε συντομο διαστημα σιγουρα τρωει σημαντικο ποσοστο απ τ κατω.
Φυσικα αυτη ειναι η δικη μου αποψη, με τα θωρητικα και πρακτικα που ξερω και δυσκολα να αποδειχτει ι εργαστηριακα...η..με το ματι πανω στο πανελ.
Υπαρχουν στην αγορα καποια προιοντα που απ τον κατασκευστη ειναι σχεδιαμσενα να γινονται layer opvs νομιζω εχει η zaino, και το λενε και στισ οδηγιεσ του προιοντωσ.

Τελος παντωσ να η σε πρηζω αυτο ειναι η δικη μου αποψη και σκεψη, και αυτο που κανω εγω και οπσω λεω παντα δε σημαινει οτι πρπει να γινεται η ειναι ετσι.......
φιλια

Ευχαριστώ Μάρκο για την τεκμηριωμένη απάντηση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 1:55 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Lef89 έγραψε:
Stanley έγραψε:
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα για την ερώτηση, τη θέτω ούτως ή άλλως:
Ανάμεσα σε δύο στρώσεις powerlock, χρησιμοποιούμε κάτι; Αν ναι, τι;

Π.χ. Περνάμε (αφού ακολουθήσουμε όλη την ενδεδειγμένη διαδικασία προετοιμασίας) μία στρώση powerlock. Όταν μετά από 4 ώρες περίπου θέλουμε να περάσουμε δεύτερη στρώση, δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να καθαρίσουμε την επιφάνεια, για να καθίσει σωστά η δεύτερη στρώση;
Πλένουμε κανονικά με σαμπουάν; Ή ξεπλένουμε απλώς με σκέτο νερό και στεγνώνουμε;
Ή τίποτα;


Lef κάτι πρέπει να έγινε, δεν βλέπω κάτι στην απάντησή σου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 3:20 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Lef89 έγραψε:
Stanley έγραψε:
Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο το νήμα για την ερώτηση, τη θέτω ούτως ή άλλως:
Ανάμεσα σε δύο στρώσεις powerlock, χρησιμοποιούμε κάτι; Αν ναι, τι;

Π.χ. Περνάμε (αφού ακολουθήσουμε όλη την ενδεδειγμένη διαδικασία προετοιμασίας) μία στρώση powerlock. Όταν μετά από 4 ώρες περίπου θέλουμε να περάσουμε δεύτερη στρώση, δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να καθαρίσουμε την επιφάνεια, για να καθίσει σωστά η δεύτερη στρώση;
Πλένουμε κανονικά με σαμπουάν; Ή ξεπλένουμε απλώς με σκέτο νερό και στεγνώνουμε;
Ή τίποτα;


Exoντας περασει μια στρωση powerlock αγαπητε μου το πιο λογικο ειναι να περιμενεις να κανει σωστο cure.
Αυτο γινεται αφηνοντας το αμαξι σου ιδανικα σε γκαραζ ή σε καποια πυλωτη ωστε να μη πεσουν πανω του νερα, σκονες, βρωμιες κλπ και ακομα χειροτερα διαφορα χημικα στα οποια συγκαταλεγονται και τα σαπουνια-σαμποαν οσο φιλικα κι αν ειναι.
Αρα λοιπον η καλυτερη μεθοδος ειναι να αφησεις το αμαξι σου στη πυλωτη 4 ωρες και μετα οταν θες να ξαναπερασεις το 2ο χερι powerlock να σκουπισεις τυχον ελαχιστες σκονες που θα εχουν τα πανελ σου με καποιο mf με μακρυα ινα ωστε να ελαχιστοποιησεις τον κινδυνο γρατσουνιων.

Τωρα οσον αφορα το 2ο χερι αν χρειαζεται ή οχι αυτο εχει να κανει περισσοτερο με το πως το βλεπει ο καθενας.
Θα μπορουσαμε να γραψουμε ολοκληρες σελιδες για το αν τελικα αξιζει ή οχι ομως χοντρικα θα τα συνοψισω ως εξης:

Απο τη μια μερια το βερνικι μπορει να δεχτει ενα συγκεκριμενο παχος κεριου ή sealant, οτιδηποτε περαν αυτου αυτοματως αποριπτεται στην μικροινα κατα το σκουπισμα το οποιο γινεται και πιο δυσκολο.
Απο την αλλη ομως με το 2ο χερι μπορει να επιτυχεις πιο σωστη καλυψη υπο την εννοια οτι χτυπας ισως καποια σημεια που την πρωτη φορα ξεχασες ή δε τα περασες σωστα. Προσωπικα το κανω αυτο το extra βημα οταν εχω χρονο και κατα τη γωμη μου αποδιδει.

Γενικα πιο πολυ θα με ενοιαζε να αφησω το sealant να κανει σωστο cure και μετα ολα τα υπολοιπα, δλδ μολις περασεις το τελευταιο χερι 24ωρες χωρις να πεσει τιποτα πανω του σε μια πυλωτη ή γκαραζ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 21, 2019 3:53 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Σαφής όπως πάντα, ευχαριστώ.
Έπρεπε να πω εξαρχής ότι δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα κλειστού γκαράζ ή στεγαζόμενου χώρου. Ό,τι κάνω, το κάνω στον δρόμο, τις ώρες που δεν έχει ήλιο και τις ημέρες που δεν έχει κρύο, δεν φυσάει και δεν βρέχει.
"The things I do for love" :-)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 17, 2019 9:53 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Για όσους πιθανόν χρησημοποιουν τα παρακάτω προϊόντα
Είχα μια επίσημη ενημέρωση από την menzerna στα εξής.
To power lock ΔΕΝ μπορεί να εφαρμοστεί σωστά (δεν δένει) πάνω από προϊόν όπως η menzerna 3-1 , αντιθέτως μπορεί να περαστεί απο πάνω προϊόν στηριζενο στην carnuaba όπως το menzerna liquid carnuaba το οποίο και δένει και δίνει μεγαλύτερη διάρκεια και γυαλαδα ............
Πάντα σύμφωνα με την menzerna.

Επίσης σύμφωνα με την sonax , πάνω από τα δύο ΑΙΟ προϊόντα της (polish wax no2,no3) ΔΕΝ δένει το sonax pns η το sonax shine & protect τα οποία θέλουν bare panel. Αν θέλει κάποιος να τοπαρει προτείνουν η το bsd η καλύτερα κάποια carnuaba προϊόν τους όπως speed wax, και από την επαγγελματική σειρά profiline hw 2-4 . Το οποίο είναι hard carnuaba wax και συμπτωματικά το βρήκα πρακτικερ στα 20euro το 1 λίτρο.


Αυτά....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 17, 2019 10:31 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Χαχαχα όχι που δε θα ρωταγες... Θεωρητικά όλα τα sealants αποτι θυμάμαι θέλουν bare panel για να μέγιστη αποτελεσματικότητα. Τα κεριά συγχωρούν περισσότερο. Μπαίνουν 'μονο' από πάνω χωρίς να κάνουν ιδιαίτερο χημικό δέσιμο με ότι είναι από κάτω τους.;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron