Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 6:37 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 17, 2019 10:57 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ελα Θαναση ε ναι.....χαχαχαχαχα......καμια φορα με τις εταιριες και τις περιγραφεσ τους δε βγαζεισ ευκολα ακρη σε ποιο προιον εχουν carnuaba σε ποιο sealant σε ποιο hybrid............ειδικα στα τυπου ΑΙΟ, cleaner wax, glazes, η τυπου menzerna power protect ultra χανεται η μπαλα στο τι εχει η καθε μια μεσα.

Ναι θεωρητικα ετσι ειναι sealant σε bare panel και απο πανω καποιο <<φυσικο>> κερι.

Αλλα καπου εκει μπλεκονται και τα tυπου finish sealant οπωσ sonax pns, mega fast finish, opotimum opti seal.........και αντε βγαλε ακρη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

αλλα μαλλον εχει να κανει και με το πωσ εχουν κανει formulation η καθε εταιρια με τα προιοντα τους.
Πχ ενω η sonax στα δυο ΑΙο της προτεινει μονο carnuaba σαν topping .........παραλληλα..προτεινει και bsd !!!!!!!!!που ειναι ουσιστικα pure polymer sealant!!!
οποτε αντε βγαλε ακρη χαχαχαχαχαχαχαχαχα

απλα γιατι εγω............οπως ξερετε εχω αδυναμια στα ΑΙΟ xaxaxaxa και στα 1 step μεγαλη(ο καθενασ με τη λοξα του) τα ψαχνω λιγο παραπανω , και ενω ο συνδιασμοσ 1 στεπ + PNS(or protect $shine που ειναι η εκδοση λιανικης του pns) + BSD μου λειτουργει εκπληκτικα
(με τρομακτικα ελαχιστο κοστοσ και στα δυο προιντα που βγαζουν ΠΑΡΑ πολλα αυτοκινητα)

ηθελα οταν χρησημοποιω καποιο ΑΙΟ σε καποιεσ περιπτωσεις που θελω να κρατησει το beading seating για αρκετο καιροψαχνω συνδιασμουσ που να δενουν σωστα.

ΠΧ ενω τα δυο ΑΙΟ της sonax ...(που γενικα προσπωικα την λατρευω)......δε μπορω να πω οτι με τρελαναν κιολασ.........και το κοστοσ των 16+ ευρω ειδικα στο polish wax3 και οτι δεν ερχεται σε μεγαλυτερη συσκευασια απο 250ml........οταν την ιδια στιγμη η menz 3-1 και scholl a15 ερχονται στα 30-38 ευρω για λιτρο......................ε οπωσ και να το κανεισ δε συμφερει..............και απορω γιατι η sonax δεν εχει βγαλει ενα ΑΙΟ της προκοπης στην επαγγελματικη σειρα.
εψαχνα να δω αν μπορω με καλη τιμη να τουσ δινω ευκολα ενα εξτρα pop απο πανω. Και μαλλον η λυση ει ναι καποια carnuaba θα μπει στο τεστ.
νομιζω ο χρονοσ για να περαστει με ενα μαλακο pad με εναν αλοθφαδωρο einai ok να τον θυσιασεισ.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 21, 2019 8:35 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Ωραιο θεμα. Ας γραψω και εγω την γνωμη μου. Με βαση αυτα που εχω παρατηρησει αυτα τα χρονια.
Υπαρχουν πολλα προιοντα ακομη και glaze που οτι και να βαλεις απο πανω τους δεν θα κρατησει. πχ. το wet glaze 2.0 το οποιο κατα την γνωμη μου δινει φανταστικη "υγραδα " στο χρωμα οτι και αν εχω δοκιμασει απο πανω του εχει φυγει στο μηνα. Ακομη ενα που με εχει δυσκολεψει αρκετα ειναι το glaze 7.0 της meguiars που και αυτο δενει πολυ δυσκολα γιατι αφηνει πολυ λιπαρη την επιφανεια και δυσκολα θα δεσει κατι απο πανω του.

Γενικα αν προσεξεις και ακολουθησεις την σειρα πχ.
καθαριστικη - glaze - sealant - και καποιο nuba απο πανω στο 90% θα δεσουν με μικρες εξαιρεσεις.
Απαραιτητη προυποθεση ειναι να μην εχει το glaze καθαριστικες ιδιοτητες γιατι θα κανει την ιδια δουλεια με την καθαριστικη αρα ειναι αχρηστη η πρωτη στρωση.
Στην περιπτωση που περασεις aio εκει πρεπει να προσεξεις παλι την σειρα. αν εχει καθαριστικες ιδιοτητες (που εχουν γι αυτο λεγονται aio) ακυρωνεις τα δυο προηγουμενα βηματα. το αλλο που πρεπει να προσεχουμε ειναι αν περιεχουν nuba μεσα οπως πχ το raceglaze carnauba wax polish (δεν μου εχει τυχει καποιο αλλο) το οποιο τα κανει ολα αλλα δεν μπορει να τοπαριστει με τιποτα αλλο εκτος απο nuba απο πανω του. καθως αν βαλεις sealant δυσκολα θα δεσει με το nuba απο κατω.
Το ιδιο ισχυει και με το sealant το οποιο αρκετα εχουν μεσα τους solvents (αν θυμαμαι καλα ετσι λεγονται) τα οποια καθαριζουν την επιφανεια ωστε οταν μπουν να εχουν την διαρκεια που δηλωνουν. Αυτο ειναι και το προβλημα που υπαρχει με αυτα τα sealant. Σε αυτη την περιπτωση ειναι αχρηστο να περαστουν 2 χερια απο αυτο το προιον καθως το δευτερο θα αφαιρεσει μερος απο το πρωτο.
Και τελος τα κερια nuba. στο 99% των περιπτωσεων καθονται καλα οπου και αν μπουν. εχω παρατηρησει μετα απο δοκιμες ομως οτι υπαρχουν και κερια τα οποια περιεχουν κιτρο. αυτα συνηθως εξασθενουν τις προηγουμενες στρωσεις.

Κλεινοντας να πω οτι αν περαστει sealant και μετα κερι προφανως και το κερι δεν θα εχει ολη την διαρκεια που θα ειχε. Τα κερια nuba πρεπει να περαστουν συνηθως πανω απο την καθαριστικη τους και ετσι βγαζουν την οποια διαρκεια διαφημιζουν. Γι αυτο και τα ακριβα κερια συνηθως τα περνανε πανω απο γυαλισμενα αυτοκινητα για εκθεσεις κτλ. Γιατι χωρις καλο combo απο κατω ολη η προστασια παει περιπατο μολις σε λιγους μηνες.



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 22, 2019 12:22 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ακριβώς έτσι όπως τα λες.
Τι.θεμα με τα solvents δεν είναι οτι μπαίνουν για καθαρισμό αλλά ουσιαστικά είναι οι carriers ουσίες που μεταφέρουν τα πολυμερή η ότι άλλο υπάρχει.μεσα στο..μπουκαλάκι.επανω στο.πανελ......επειτα αυτά εξατμίζονται haze...και αφήνουν πίσω τους ουσιαστικά το προϊόν.
Αυτά τα carriers είναι πανίσχυρα solvents συνήθως όπως τα λέμε για να καυαλαβαινομαστε είναι μορφές ...νέφτι........white spirit είτε από πεύκο είτε υποπροϊόν του.πετγαιλαιου αλλά αυτό που λέμε νέφτι.....!!!!!!! Όπως περίπου στις μπογιές που βάφουμε τοίχους και θέλουν νέφτι ωσ το.μεσω που θα πάρει τη μπογιά από τον..Κούβα θαντη βάλει στο τοίχο και μετά περιμένεις να στεγνώσει ε...χοντρικά κάπως έτσι δουλεύει ....χαχααχχα.

Αυτά τα πανίσχυρα solvents λοιπόν επειδή ποτέ δε ξέρουμε σε τι ποσότητα είναι και τι συγκέντρωση πολλεςσ φορες τρώνε ...η μπορει να τρωνε το.κατω layer από οτιδήποτε έχουμε βάλει ειδικά αν βιαζόμαστε και δεν αφήνουμε πολύ χρόνο να δέσει το από κάτω.

Οι εταιρίες που προτείνουν στα προϊόντα τους να τοπαριζονται κάνουν ειδικές συνθέσεις στις συνταγές για να το.πετυχουν αυτό.

Να φανταστείς αν θυμάμαι καλά στην τελευταία μου έρευνα ήξερα έκδοση του fusso coat έχει τύπου κηροζίνης ως caarrier.........οπότε ψαξε βρες
Χαχαχχααχαααχ


Ε



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 7:39 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Δεν ήξερα που να βάλω αυτό το quote γιατί έχω γράψει σε διάφορα σημεία για solvent preps και ipa αλλά το βάζω εδώ.

Η meguiars έβγαλε μια.καινουργια σειρά από διάφορα προϊόντα για λιανική αλλά.και.επαγγελματικη χρήση.

Ένα από αυτά ονομάζετε meguiars M122 surface prep.

Θα κάνω quote μερικές γραμμές από την περιγραφή του προϊόντος στην επίσημη σελίδα της.meguiars......


. M122’s versatility shines in that it functions as a safe-yet-effective pre-paint correction step to remove contaminants that otherwise may clog your pads, an inspection spray during paint correction and as a final surface prep before applying a coating. M122 also acts as a lubricating agent that will quickly & safely remove all compound and polishing residue and oils - revealing the true surface condition. This is the ideal product to use safely strip the surface and leave the finish completely bare so you can obtain maximum adhesion for ceramic coatings or touch-up paint

Ως εδώ.καλα.....οτι.περιπου γράφουν οι περιγραφές ενός καλού paint prep προϊόντος..........
το παρακάτω όμως......μου κίνησε πραγματικά.το.ενδιαφερον...........ειναι κάτι που έχω αναφέρει στο παρελθόν αλλά δεν το έχω αναπτύξει ιδιαίτερα..................


<<This ready-to-use formula isn’t heavy in solvents, is body shop safe and is uniquely formulated so it won’t swell or stain paint making it safer to use than pure isopropyl alcohol>>

Έχει.η megs μηπως κάποια εργαστηριακά δεδομένα που δείχνουν ότι οι μεγάλες συγκεντρώσεις IPA ...........<<swell...stain....paint>>?????????????

Πάντως τυχαία δύσκολα να το γράφει .............................

..



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 9:25 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δε φαίνεται το "παρακατω". Αν θες βάλε κ αυτό.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 9:59 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Δεν ήξερα που να βάλω αυτό το quote γιατί έχω γράψει σε διάφορα σημεία για solvent preps και ipa αλλά το βάζω εδώ.

Η meguiars έβγαλε μια.καινουργια σειρά από διάφορα προϊόντα για λιανική αλλά.και.επαγγελματικη χρήση.

Ένα από αυτά ονομάζετε meguiars M122 surface prep.

Θα κάνω quote μερικές γραμμές από την περιγραφή του προϊόντος στην επίσημη σελίδα της.meguiars......


. M122’s versatility shines in that it functions as a safe-yet-effective pre-paint correction step to remove contaminants that otherwise may clog your pads, an inspection spray during paint correction and as a final surface prep before applying a coating. M122 also acts as a lubricating agent that will quickly & safely remove all compound and polishing residue and oils - revealing the true surface condition. This is the ideal product to use safely strip the surface and leave the finish completely bare so you can obtain maximum adhesion for ceramic coatings or touch-up paint

Ως εδώ.καλα.....οτι.περιπου γράφουν οι περιγραφές ενός καλού paint prep προϊόντος..........
το παρακάτω όμως......μου κίνησε πραγματικά.το.ενδιαφερον...........ειναι κάτι που έχω αναφέρει στο παρελθόν αλλά δεν το έχω αναπτύξει ιδιαίτερα..................

((
........This ready-to-use formula isn’t heavy in solvents, is body shop safe and is uniquely formulated so it won’t swell or stain paint making it safer to use than pure isopropyl alcohol..........
))

Έχει.η megs μηπως κάποια εργαστηριακά δεδομένα που δείχνουν ότι οι μεγάλες συγκεντρώσεις IPA ...........<<swell...stain....paint>>?????????????

θα αρχισει διαθεση 20/1/20 νομιζω οποτε μεχρι τοτε θα εχω και sds sheet να δουμε................

Πάντως τυχαία δύσκολα να το γράφει .............................



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 2:22 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Καλησπέρα,
Έχω παραγγείλει κερί Soft99 Kiwami silver και σκέφτομαι
να το χρησιμοποιήσω σε αμάξι (ασημί) πάνω από SRP.
Το αμάξι έχει κερωθεί τελευταία (προ δύο μηνών) με Collinite 845 και δεύτερο χέρι Meguiars Liquid και κρατάει μια χαρά.
Λοιπά προϊόντα δε θα χρησιμοποιηθούν.
Η όλη διαδικασία θα γίνει με το χέρι.
Όποιες απόψεις κατατεθούν, δεκτές.


Τελευταία επεξεργασία από giagior και Τετ Νοέμ 06, 2019 2:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά


_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 2:25 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
πωσ θα βγαλεισ τα προηγυμενα? ποσο καιρο ειναι επανω?
οκ φαινεται καντο να δεισ πωσ θα βγει και αν σαρεσει το κρατας μια χαρα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 2:35 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Δεν θα τα βγάλω.
Θα περιμένω στο τρίμηνο περίπου και θα
κάνω προετοιμασία με Apc στο πλύσιμο κατόπιν με Tar και Ironx.
Αν μείνει κάτι μετά τα παραπάνω... θα προχωρήσω κανονικά.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Topping (πολλαπλές στρώσεις) προϊόντων-τι να προσεχουμε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 06, 2019 2:42 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει SRP είναι κάτι που πρέπει
να προσέξω ;
Curing χρόνος της αλοιφής? Xρειάζεται κάποιο χρόνο στέγνωμα πριν την εφαρμογή του κεριού;



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 6 [ 55 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron