Τώρα είναι Σάβ Μάιος 18, 2024 1:52 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 11, 2019 11:19 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Με δυο λόγια, για να μην κουράζω: Ο αφρός πρόπλυσης πρέπει να είναι αφενός αποτελεσματικός (δηλ. όντως να καθαρίζει) και αφετέρου να μη βγάζει προστασία.
Επειδή από δυο τρεις αφρούς που έχω δει σε φίλους ή που έχω δοκιμάσει ο ίδιος δεν πήρα αυτό που ήθελα από καθαριστικές ιδιότητες, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το GS της Koch Chemie, παρότι είναι APC.

Το αυτοκίνητο είναι προστατευμένο (τουλάχιστον έτσι νομίζω) με Powerlock και μετά από κάθε πλύσιμο περνάω QD Done and Dusted.

Τι λέτε για το Green Star αντί για αφρό πρόπλυσης; Nαι ή όχι, και γιατί;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 11, 2019 11:46 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Σε αυτη τη ζωη....δε μπορουμε να τα εχουμε ολα.δυστυχωσ.........................
Εξ ορισμου οσο μεγαλωνει η δυναμη ενος καθαριστικου προιοντος τοσο μεγαλωνει και η προοδευτικη απομειωση που μπορει να επιφερει στην προστασια μας. Δε γινεται διαφορετικα.
Εσυ πρεπει να επιλεγεισ/κρινεισ τι θεσ να θυσιασεισ καθε φορα......θεσ να κρατησεισ ανεπαφη την προστασια σου μιας και ειναι φρεσκια για καποιο καιρο ακομα, η θεσ να την αδυνατισεισ/βγαλεις σιγα σιγα με σκοπο να την ανανεωσεις???????

το green star ειναι ενα κανονικο πολυ καλο δυνατο APC με οτι αυτο σημαινει, οτι δηλαδη ειναι ph περιπου 13, οτι μπορει να βγαλει καποιο αφρο αλλα θα εχει πολυ μικρη λιπανση πανω στο πανελ,και οτι αν δε προσεξεισ μπορει ευκολα να στεγνωσει αν το ριξεισ ετσι οπωσ ειναι ,η απλα με ενα σφουγγαρι ειναι δυστολο να πλυνεισ ετσι αμαξι.... και λογικα θα σου αδυνατισει-απομειωσει.(το αν θα τη πεταξει τελειωσ εξαρταται απο πολλα πραγματα....αραιωση, χρονοσ επαφης,χρονοσ που εχει περασει απ την εφαρμογη, ενδιαμεσα πλυσηματα κ.τ.λ) την προστασια σου.

(Προσωπικα.η δικη μου .......αποψη και μονο......ειναι οτι δεν σκεφτομαι Αν εχω ακομα << προστασια>> ΠΟΣΟ εχω??? ΠΟΣΗ εφυγε??γιατι κανεισ δε μπορει να το αποδειξει οτι ακομα εχει η οτι οχι.......................................απλα δε το σκεφτομαι καθολου και καθε 3 μηνεσ περιπου ανανεωνω την προστασια που εχω περασει οτι κι αν εχει συμβει αναμεσα, οποιο προιον εχω επιλεξει τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, και αναμεσα πλενω με κομματακι πιο ισχυρα σαπουνια οπωσ οπωσ megs gold class(ph9), η karcher rm565(ph10) ειτε καποιο παρομοιο........
και οταν ερθει η στιμη τησ ανανεωσησ.πλυσιμο με ισχυρο σαπουνι+paint prpep+προστασια που εμενα μαρεσει εκεινη τη στιγμη........παντα λεω τι κανω εγω ........σωστο η λαθος..................)



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 11, 2019 2:35 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Stanley έγραψε:
Με δυο λόγια, για να μην κουράζω: Ο αφρός πρόπλυσης πρέπει να είναι αφενός αποτελεσματικός (δηλ. όντως να καθαρίζει) και αφετέρου να μη βγάζει προστασία.
Επειδή από δυο τρεις αφρούς που έχω δει σε φίλους ή που έχω δοκιμάσει ο ίδιος δεν πήρα αυτό που ήθελα από καθαριστικές ιδιότητες, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το GS της Koch Chemie, παρότι είναι APC.

Το αυτοκίνητο είναι προστατευμένο (τουλάχιστον έτσι νομίζω) με Powerlock και μετά από κάθε πλύσιμο περνάω QD Done and Dusted.

Τι λέτε για το Green Star αντί για αφρό πρόπλυσης; Nαι ή όχι, και γιατί;


Ναι μπορεις να το κανεις, ομως σε βαθος χρονου η προστασια σου θα φυγει πιο γρηγορα. To green star συνδιαζεται καλα με το gentle snow foam αν σε ενδιαφερει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:57 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Σε αυτη τη ζωη....δε μπορουμε να τα εχουμε ολα.δυστυχωσ.........................
Εξ ορισμου οσο μεγαλωνει η δυναμη ενος καθαριστικου προιοντος τοσο μεγαλωνει και η προοδευτικη απομειωση που μπορει να επιφερει στην προστασια μας. Δε γινεται διαφορετικα.
Εσυ πρεπει να επιλεγεισ/κρινεισ τι θεσ να θυσιασεισ καθε φορα......θεσ να κρατησεισ ανεπαφη την προστασια σου μιας και ειναι φρεσκια για καποιο καιρο ακομα, η θεσ να την αδυνατισεισ/βγαλεις σιγα σιγα με σκοπο να την ανανεωσεις???????

το green star ειναι ενα κανονικο πολυ καλο δυνατο APC με οτι αυτο σημαινει, οτι δηλαδη ειναι ph περιπου 13, οτι μπορει να βγαλει καποιο αφρο αλλα θα εχει πολυ μικρη λιπανση πανω στο πανελ,και οτι αν δε προσεξεισ μπορει ευκολα να στεγνωσει αν το ριξεισ ετσι οπωσ ειναι ,[b]η απλα με ενα σφουγγαρι ειναι δυστολο να πλυνεισ ετσι αμαξι[/b].... και λογικα θα σου αδυνατισει-απομειωσει.(το αν θα τη πεταξει τελειωσ εξαρταται απο πολλα πραγματα....αραιωση, χρονοσ επαφης,χρονοσ που εχει περασει απ την εφαρμογη, ενδιαμεσα πλυσηματα κ.τ.λ) την προστασια σου.

(Προσωπικα.η δικη μου .......αποψη και μονο......ειναι οτι δεν σκεφτομαι Αν εχω ακομα << προστασια>> ΠΟΣΟ εχω??? ΠΟΣΗ εφυγε??γιατι κανεισ δε μπορει να το αποδειξει οτι ακομα εχει η οτι οχι.......................................απλα δε το σκεφτομαι καθολου και καθε 3 μηνεσ περιπου ανανεωνω την προστασια που εχω περασει οτι κι αν εχει συμβει αναμεσα, οποιο προιον εχω επιλεξει τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, και αναμεσα πλενω με κομματακι πιο ισχυρα σαπουνια οπωσ οπωσ megs gold class(ph9), η karcher rm565(ph10) ειτε καποιο παρομοιο........
και οταν ερθει η στιμη τησ ανανεωσησ.πλυσιμο με ισχυρο σαπουνι+paint prpep+προστασια που εμενα μαρεσει εκεινη τη στιγμη........παντα λεω τι κανω εγω ........σωστο η λαθος..................)


Θενκς Μάρκο.
Δεν σκοπεύω πάντως να τρίψω το πάνελ ενώ έχει GS πάνω.
Θέλω να το ψεκάσω πάνω στο αμάξι με το πιεστικό, χρησιμοποιώντας έναν πρόχειρο αφροποιητή (βασικά αυτόν που είχε το Nilfisk από τη μάνα του), και να το αφήσω να λειτουργήσει ως αφρός πρόπλυσης, δηλ. να μείνει μερικά λεπτά και μετά κυλώντας προς τα κάτω να συμπαρασύρει ό,τι είναι να βγει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:57 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
Lef89 έγραψε:
Ναι μπορεις να το κανεις, ομως σε βαθος χρονου η προστασια σου θα φυγει πιο γρηγορα. To green star συνδιαζεται καλα με το gentle snow foam αν σε ενδιαφερει.


Σε τι αναλογία, Lef;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Koch Chemie Green Star για πρόπλυση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 15, 2019 8:40 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Stanley έγραψε:
Lef89 έγραψε:
Ναι μπορεις να το κανεις, ομως σε βαθος χρονου η προστασια σου θα φυγει πιο γρηγορα. To green star συνδιαζεται καλα με το gentle snow foam αν σε ενδιαφερει.


Σε τι αναλογία, Lef;


Στη περιγραφη του προιοντος εχει αναλογιες. Θυμαμαι αυτες ειχαμε δουλςψει με καλα αποτελεσματα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: