Τώρα είναι Παρ Μάιος 17, 2024 6:00 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2019 11:32 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλησπερα παιδια,
ανοιγω αυτο το θεματακι για να σας ενημερωνω για την εμπειρια μου με το car pro lite, σιγα σιγα θα ανεβαζω και καποιες φωτος.
To car pro lite ειναι μια <,ελαφρυα>> εκδοση του cquartz τησ car pro .
για να μη σας ζαλιζω με στοιχεια κανω ενα copy paste.

(( CQuartz Lite is a user friendly, easily applied ceramic coating! “Lite” is based on the incredible CQuartz UK Ceramic Coating Technology, which has become famous around the world! CQuartz Lite can be applied as a stand-alone ceramic coating lasting more than 6 months or it can be used as a topcoat for existing CQuartz coatings!

CQuartz Lite was designed for those that aren’t ready to make the plunge into the industry leading strength of our professional strength coatings but wish to enjoy some of the many benefits that only CQuartz coatings offer. CQuartz Lite bridges the gap between the less effective traditional sealant technology and CQuartz Ceramic coatings that so many have come to love!

The capabilities of CQuartz Lite include: easier to clean surfaces, resistance to insect splatter, petrol spills, light solvents, Acids, Alkali in a PH 3-12 range and harmful UV rays, whilst providing a beading contact angle of 110 Deg! In other words, CQuartz Lite helps keep your paint super glossy, well protected, beads like crazy, and washes off easy when properly maintained!

CQuartz Lite is built on a combination of Sio2 and Tio2 particles with over 45% solid materials, as well as proprietary ingredients not made public outside of the lab! CQuartz Lite is a great option for professional detailers as an entry level coating or for the enthusiast who wants to try their first ceramic coating.

CQuartz Lite can be use on any exterior surface of your car including paintwork, plastics, wheels and glass (except windscreen), like your other favorite CQuartz products, CQuartz Lite is also matte safe!))

λοιπον μπουκαλακι 150μλ προιοντοσ αν δε κανω λαθος στα 58 ευρω περιπου. Εγω το πηρα απο φιλο εδω στο forum.

Η πρωτη χρηση εγινε χθες στα τζαμια μου τα πλαινα(δεξι μπροστα δεξι πισω , τριγωνο πισω απο b pillar, αλλα και σε δυο πλαινα πλαστικα trims λειασ επιφανειασ, δεξι καθρεπτη, και της βασης του, 1/4 μπροστινου προφυλακτηρα(original χρωμα ειναι γκρι οχι μαυρο, και χερουλια σαγρε πορωδεσ πλαστικο πολυ ξεβαμενα,
ακομα σε βερνικι δεν εχω βαλει αλλα........σε λιγεσ μερεσ.

οι επιφανειεςσ καθαριστηκανα παρα παρα πολυ καλα με apc δυνατο γιατι τα εχω σαν επιφανειεσ δοκιμων και εχουν διαφορα συνηθωσ επανω, απο κερμαικα , απο dressings βαφεσ οτι θελετε χαχαχαχαχαχαχαχα κυριω τα χερουλαι ειναι καλοσ καμβασ χαχαχαχα) μετα περαμσμα ελαφρα με πανακι σε white spirit και τελειμε με πολυ αραιωμενη IPA για να βγει οτι ειχε επανω κυριωσ στα χερουλι στα αλλα δεν ειχα περασει πολλα πραματα)

επισης προετοιμασια στα τζαμια...........
καθαρισμα , πυλος(η αληθεια ειναι περιμενα να βγαλει παραπανω πραματα , μετα ipa και στεγνωμα ολα με απιονισμενο glass cleaner.

η εφαρμογη του car pro lite εγινε με ελαχιστεσ σταγονεσ σε mf applicator(τα στρογγυλα τα κλασισκα μπλε, δεν ειχα τα δικα του, αλλα δεν εχει σημασια)
περασμα στα τζαμια , εκει φαινεται καθαρα οτι συμπεριφερεται σαν κλασικη κεραμικη εχει αυτο το oily feeling τσο περασμα και βλεπεισ που αφηνει πισω τα τριξιματα καθωσ περνασ.
περασα τα τζαμια σε επαλληλεσ γραμμεσ περιπου δυο περασματα . αρχισε να φλασαρει σχεδον κατευθειαν, επειδη πρωτο σκουπισμα με luxurymicrofiber mf,
και μετα με καθαρη παλι luxury microfiber τελικο buff.
η εμπερια χρηση στα τζαμια ηταν μεχρι τωρα εξαιρετικη, δικο μου λαθοσ ο κακοσ φωτισμοσ και ο οχι τοσο καλα φορτισμενοσ φακοσ μου που πιθανοσ να με οδηγησε να εχω καποια streaks που δε τα ειδα αλλα αυτο μποριε να ειναι δικο μου λαθος αν συμβει.

ειναι πολυ ευκολο προιον τση χρησησ ελαχιστο φτανει για αρκετη επιφανεια.

τι περασμα στα πλαστικα εγινε με τον ιδιο τροπο, επειδη τα πλαστικα μου εχουν πολλεσ πολυ διαφορετικεσ επιφανειεσ και σε ποικιλεσ καταστασεισ φθορασ θα δω τι κανει αυτο το προιον.
Τα αρχικα μου σχολια για τα πλαστικα.....ειναι ετσι κι ετσι.....θα περιμενω να τα ξαναδω σε 24ωρεσ για να βγαλω συμπερασμα.
(ξερω δεν ειναι trim restorer προιον αλλα σε επικοινωνια με την carpro μου ειπαβν οτι σε σχεση με το dlux ....δε θα μπορεσω να δω τη διαφορα ευκολα..τεσπα)

επισησ το χρησημοπoιησα στα πλαστικα που ειναι γυρω απο τα παραθυρα σε rubber και στα trims αναμεσα σε a pillar b pillar εκει μαρεσε παρα παρα παρα πολυ......(οπωσ ειπα εγω 500διαφορετικα υλικα σε trims xaxaxax)

σιγα σιγα θα ανεβαζω αποτελεσματα στα trims αλλα σιγα σιγα και σε μερικα πανελ.......................................


προς το παρον.............σε αυτη τη τιμη.....για 150ml και αυτη την αποδοση........................μαρεσει πολυ..................ειδωμεν..........................................



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2019 7:07 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Update παιδιά.
Πολλά όπως τα υποπτεφθηκα απ' την αρχή.
Πολλές διαφορετικές επιφάνειες όπως θα δείτε πολλά διαφορετικά αποτελέσματα στα πλαστικά.

Όπως θα δείτε στα χερούλια που είναι πορώδη και σε κακή κατάσταση τα έκανε ...σαλάτα. στα χρόνια που δοκιμάζω.πραγματα μόνο <<βαφή>> έχει μπορέσει να δέσει σε αυτά τα χερούλια και μόνο το αγαπημένο μου polytrol και από.πανω κάποιο maintenace τίποτα άλλο.

Τα λεία πλαστικά στον προφυλακτήρα έγιναν μια χαρά αν και γκρι δε μπορεισ να διακρίνεις τόσο καθαρά.παντωσ μαρεσει αρκετά.

Συγνώμη για τις φωτός ξέρω δε φαίνονται πολύ καλά.

Τώρα στα πλαϊνά λεία πλαστικά νομίζω έκανε μεσαια προσ καλή δουλειά .

Κοιτάξτε προσεκτικά τη φωτό με το καθρέπτη .
Ενώ στον ίδιο τον καθρέπτη και τη βάση του το αποτέλεσμα δε με τρελανε ....αντίθετα στο μπροστινό τριγωνακι το έκανε υπέροχο ......
Όπως είπα....για κάποιο λόγο πολλά πλαστικά διαφορετικά αποτελέσματα.

Επίσης πολύ πολύ καλό αποτέλεσμα στα a pillar ,b pillar
Όπως υπέροχα βγήκαν τα ελαστικά.περιμετρικα των τζαμιών!!!!!!!!!!!!!!!!


Τέλος τα τζάμια .
Νομίζω ότι το.αποτελεμα ήταν εκπληκτικό δεν είδα streaks καθόλου με το ειδικό φακουδακι.
Λίγο νερό που έριξα ......είδα εκπληκτικό αποτέλεσμα.μαρεσε πάρα πάρα πάρα πολύ.........
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2019 10:42 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νομίζω πως μπερδεύεσαι στην πορεία. Δεν επαναφέρει, προστατεύει μόνο, το Dlux κάνει κ τα 2 για παραδειγμα. Απλά η κάθε επιφάνεια αντιδρά διαφορετικά.

Κατά τα άλλα είναι τιμιοτατο προϊόν, εύκολο coating κ με ικανοποιητική έως χαμηλη διάρκεια. Προσωπικά δε θα το επέλεγα.



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 18, 2019 11:03 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
150ml για την τιμή του;
Για τζάμια πλαστικά.βερνικι ζάντες βγάζει πολλά αυτοκινητα
Γιατί να μην το.επιλεξω;

Ισχύει.οτι κάθε επιφάνεια αντιδρά διαφορετικά το είδα σε εμένα.

Η car pro μου απάντησε επίσημα ότι εχει την ίδια σχεδόν απόδοση με το dlux στην επαναφορά.
Τώρα τι να σου.πω δε.ξερω αν το dlux θα τα έκανε καλύτερα έτσι.μου είπαν απ.την carpro .
Σε φίλο εφαρμοστή που το χρησημοποιει Επαγγελατικα από τότε που βγήκε του δίνει με σωστή προετοιμασία και τη βασική συντηρηση (reload ανά δημινο+) πάνω από χρόνο διάρκεια.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 19, 2019 9:21 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σκέψου τα παρακάτω Μάρκο:

1) Αν ανοιχτεί η συσκευασία, πόσο καιρό ακόμη μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; 1; 2; 3 μήνες το πολύ. Οπότε αν έχεις το δικό σου μόνο αυτοκίνητο (άντε και ένα δεύτερο), το υπόλοιπο πετιέται. Οπότε μιλάμε για φύρα.
2) Ότι πανάκι μικροινών χρησιμοποιήσεις για σκούπισμα-levelling, επίσης, μετά πετιέται εκτός αν το θέλεις μόνο για τους θόλους. Επιπλέον φύρα.
3) Χρόνος. Πόσο χρόνο χρειάζεται με ένα τυπικό κερί-sealant για μια εφαρμογή σε σχέση με το lite; Πολύ λιγότερο. Και με κινδύνους να μην έχεις σκουπίσει καλά και να χρειαστεί εκ νέου.
4) Διάρκεια. Αφού βάζεις που βάζεις κεραμικό, βάλε κάτι με μεγάλη διάρκεια. Ένα UK 3.0 πχ. Τόσο χρόνο, πανάκια άχρηστα κλπ. Κάνε το να αξίζει. Ένα χέρι Fusso με ένα qd που να δένει μαζί του, εφαρμογή μετά το 8-9μηνο b;ebaia, θα σου δώσει την ίδια διάρκεια. Πολύ πιο ξεκούραστα, με πολύ λιγότερα έξοδα, γλιτώνεις και το Reload.
5) Τα ρέστα από τα πανάκια και το Reload, κάνε τα ένα Dlux που δε καταλαβαίνει από διαφορετικές επιφάνειες και είναι ακριβώς αυτό που θα χρειαστείς.

Σε χαιρετώ.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 19, 2019 10:31 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
συμφωνω σε ολα 100% με οτι ειπες.
και στα 5.

Απλα καθε σεναριο ειναι διαφορετικο, και ο τροπος σκεψης μπορει να αλλαζει se ερασιτεχνικο h σε απεγγελματικο επιπεδο, ποσο χρονο εχεισ διαθεσιμο για συγκεκριμενη εργασια, το κοστος της και τι αποτελεσμα θα σου δωσει σε σχεση με αυτο που επενδυσες στο συγκεκριμενο τυπου αυτοκινητου, αμαξωματοσ, βερνικιου, πλατσικου τι χρηση θα εχει μετα και πολλουσ αλλουσ παραγοντες.
Πιστευω οτι καποιος πρeπει να εχει στη διαθεση του......αν θελει...... διαφορετικα οπλα σε διαφορετικεσ καταστασεισ.
1. ισχυει αν ανοιχτει μετραει αντιστροφα ο χρονος για να χαλασει για αυτο απο πριν, κανεισ τους υπολογισμους σε ποσα οχηματα θα το χρησημοποιησεις για ποιεσ δουλεεισ και ποιε σσυνθηκεσ.
Οπως και ενα κερι που το ανοιγεισ σημερα, εχει μεσα υλικο για 10 εφαρμογεσ, περνασ καθε 6 μηνεσ και στα δυο χρονια κανονικα θελει πεταμα και εχεισ μεινει με το 60% μεσα.

αν βρεις ενα προιον με αυτη τη τιμη στα 150μλ και επιλεξεισ π.χ να δωσεισ το καλυτερο αποτελεμα στη πιο σωστη τιμη σε συγκεκριμενο σεναριο

π.χ στα τζαμια, σε συντηριση πλαστικων, στα φωτα και αυτο να φτασει για πολλα πολλα οχηματα αυτο ειναι win win.
2) το συγκεκριμενο δε κανει τοσο δυνατο harden και δεν καταστρεφει τα πανακια οπως τα κλασικα πολυ δυνατα κεραμικα δεv εχει καν flash time ειναι wipe on,wipe off
3) δεν εχει ειπαμε cure flash time οπωσ ενα κερι, τοποθετειτε αν εχεισ μικρη εμπειρα πιο γρηγορα απο κερι. ακριβωσ επειδη ειναι ελαφρυ κεραμικο δεν εχει κινδυνο αν δε σκουπιστει καλα να αφησει στιγμα που θελει γυαλοχαρτο μετα, η συνθεση του ειναι τετοια που ξαναβαζεισ μικρη ποσοτητα το επανεργοποιεισ και φτιαχνεισ αμεσωσ τυχον παραλλειψη,
Δεν αντικαθιστα το κερι, απλα ειναι μια αλλη επιλογη που μπορεισ να εχεις.
4)ενα uk3 ισχυει ειναι πολυ πιο ισχυρο...........αλλα ποιοσ εχει το χωρο το χρονο, την εμπειρια ,και τα πολλαπλασια χρηματα που χρειαζεται το προιον για να περαστει.
εχουν ολοι κλειστα γκαραζ με καταλληλο φωτισμο, ωρεσ ολοκληρεσ να καθονται να περασουν την ισχυρη κεραμικη, μεγαλη εμεπιρια να μην αφησουν streaks και μετα χρονο να μεινει μεσα το αμαξι , και μετα γνωσεις για συντιρηση???


το προιον αυτο ειναι diy καποιοσ που μπορει νε περασει ενα απλο κερι περναει αυτο και ακομα πιο ευκολα.ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ

ενα χερι fusso 8 μηνεσ διαρκεια...αν εχει η συσκευασια μεσα 8-10 εφαρμογεσ θα κρατησουμε τη συσκευασια 64-80 μηνεσ? η απλα παει για πεταμα μετα απο δυο εφαρμογεσ?

για καποιον που θελει για.δικουσ του λογους να δοκιμασει μια ευκολη κεραμικη μπορει να την βαλει ευκολα και ανετα.

ΑΝ ρωταγεσ εμενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε θα την εβαζα στο συγκεκριμενο αμαξι στο βενρικι(ακομα) γιατι μαρεσει το fresh waxed look που παιρνω απο κερι , πχ τωρα περασα colli845
μετα απο 2-3 μηνεσ μπορει να δοκιμασω κατι αλλο. Μπορει να το βαλω σε ενα μονο πανελ για να δω ποσο θα κρατησει


Στο συγκεκριμενο αμαξι το εχω σα πανελ δοκιμων ισωσ για αυτο σας μπερδευω με τα πολλα προιοντα που τα αλλaζω καθε βδομαδα
δε σημαινει οτι...οτι βαζω επανω το θεωρω το καλυτερο......βαζω δοκιμαζω και λεω τι μου αρεσε και τι οχι, το πεταω και μετα βαζω αλλο.........και παει λεγοντας
για αυτο προσπαθω να ΜΗΝ βαλω σε κανενα σημειο ΜΟΝΙΜΟ restoration ,για να καταλαβαινω τι κανουν τα προιοντα.
Επισης επιτηδες ΔΕν του κανω εκτενεσ γυαλισμα ακριβωσ για να μπορω να εχω ατελειεσ και να δοκιμαζω ελαφρεσ αλοιφεσ κερια κ.τ.λ

. Αν ηθελα να τελειωνω σε 15 λεπτα π.χ με τα trims μια εφαρμογη polytrol και τελος σε τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον.
(στα χερουλια της αλλησ πλευρασ το εχω πανω 2 χρονια και θα σου δειξω πωσ ειναι ακομα σε συγκριση με αυτα!!!!!!!
Ομωσ θα χρησημοποιησω το lite στα τζαμια, ΣΙΓΟΥΡΑ , στα σημεια που τα πλαστικα ειναι σε καλη κατασταση σε rubber στα παραθυρα και σε ζαντεσ η βερνικομενα τασια OEm



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 19, 2019 12:37 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κάθε προϊόν έχει τη χρήση του. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά έχω ήδη άποψη για το μου ταιριάζει προσωπικά κ τι όχι. Για αυτό κ την μοιράζομαι κυρίως μαζί σου.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 19, 2019 12:54 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
love youuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα επανελθω με νεοτερα , ..........................
το καημενο το αμαξι τι τραβαει και αυτο............χαχαχαχαχαχααχχα

πλακα πλακα εχει στο τευχος Δεκεμβριου το pro detailer magazine mega test trim restorers με
dlux, gtechnck c4, solution finish, 4-5 αλλα που δ εθα θυμαμαι τωρα και................ΚΑΙ polytrol.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μολισ ερθει το τευχος δεκεμβριου στα χερια μου (πιστευω γυρω στα μεσα προτελη να το εχω ) θα προσπαθησω να δω αν μπορω να ανεβασω τα αποτελεσματα.

κλαη συνεχεια καλα ταξιδια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 20, 2019 8:41 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Και polytrol ε;
Ενδιαφέρον
Προς ενημέρωση το fusso δεν έχει πάθει τίποτα 1.5 χρόνο που το έχω.Εχω βαλει 4 φορές και είναι σαν να το άνοιξα τώρα
Η συσκευασία δεν είναι για 8-10 εφαρμογές μόνο
Για 80-100 μπορεί να είναι με τόση ποσότητα που χρειάζεται


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: car pro lite
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 20, 2019 2:22 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ναι εχει και το polytrol εχω ειμαι στην τριτη συσκευασια τωρα και με εχει βγαλει ασπροπορσωπο αλλα θα το παρακολουθησω με ενδιαφερον. Αν και μου ειπαν οτι στο τευχοσ δεκεμβριου θα εχει το πρωτο μεροσ του τεστ. (φανταζομαι λογικο οτι θα θελουν να δουν στο περασμα μηνων τι κανουν τα προιοντα αλλα θα το ανεβασω καπωσ οταν το παρω.)

κοιτα το καθε κερι sealant και οτιδηποτε δε kratane για παντα στη συσκευασια. Δε θα το δεισ οπτiκα να ...χαλαει.οπωσ το γαλα οταν ληγει.

Αλλα τα χημικα στοιχεια κυριωσ τα πολυμερη και η carnuaba σε υψηλεσ θερμοκρασιες χαλανε η φευγουν. αυτο οπτικα δε φαινεται αλλα ουτε στην εφαρμογη γιατι μενουν πισω το μεγαλυτεροσ μερος απο τα ελαια και τισ σιλικονεσ που εχουν ολα μεσα.

Σε γενικεσ γραμμεσ πανω απο δυο χρονια (αναλογα με τι σσυνθηκεσ αποθηκευσης) δυσκολα σε γενικεσ γραμμεσ κρατανε
Απλα οπτικα...........δε φαινεται αυτο.
ενας πολυ γενικος κανονας σε αυτα τα xημικα ειναι ενα expiration date γυρω στα 2 χρονια.........(ξαναλεω οτι μπορει να φαινεται με το ματι αλλα πιθανοτατα και οχι)
Αυτο το λεω γιατι αναλογα με τον κατασκευαστη και το καθε προιον του ξεχωριστα, αλλα επηρεαzονται πολυ απ τη θερμοκρασια(σχεδον ολα πανω απο 40 βαθμουσ γrαφουν ...παπαλα μασ αφησε χρονουσ..........και ενω οκ 40 βαθμουσ σπιτι μας σπανια εχουμε...σε ενα μπορτμαγαζ ομωσ η σε ενα εξωτερικο μεταλικο ντουλαπι πολυ συχνα ανεβαζει, αλλα επηρεαζονται πολυ απ το ψυχοσ, αλλα δεν επηρεαζονται απο θερμοκρασιες αλλα επηρεαζονται απ τη στασιμοτητα και διαχωριζονται τα συστατικα του, αλλα σωζονται με καλο κουνημα αλλα οχι, παντα συμφωνα με πληροφοριεσ με τον κατασκευστη.
Αλλα αρχιζουν απ το ανοιγμα να εξατμιζουν σιγα σιγα τα solvents τουσ οσο και καλα και αν κλεινονται...................το καθε ενα ενα εχει δικεσ του ευαισθησιες.

παροτι ΚΑΜΙΑ εταρια δεν δινει expiration date εντουτισ συνηθωσ τα suggested ειναι 1-2 χροναι να χρησημοπιηθει το προιον.

Για το fusso συγκεκριμενα μου ειπε απαντησει η soft99 οτι αν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου και το κλεινεισ αεροστεγωσ κραταει και 10 χρονια............

αλλα και παλι καθε εταιρια καθε προιον τησ εχει αλλα προβληματα και δε μπορεισ να ξερεισ ποιο προιον κραταει και ποιο οχι και ποσο, ειδικα αν δen υπαρχουν οπτικεσ ενδειξεισ

Για αυτο λεω εγω γενικα για ολα τα προιοντα προστασιας............εχουν ολα μεσα παρα παρα πολυ προιον για πολλεσ εφαρμογεσ.......εχουμε επενδυσει καποια χρηματα.......μην περιμενετε ποοοοτε θα φυγει μονο του................οποτε εχετε χρονο και θελετε αυτο το look ξανα..............επανεφαρμογη οσο συχνα μπορειτε.

Μην περιμενετε να...σταματησει το νερο να τρεχει......για να ξαναπροστατευσετε το βερνικι



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 23 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: