Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 4:26 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 8 από 9 [ 89 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2012 9:52 am 
Ολοκληρωμένος Detailer

Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 5:08 pm
Δημοσιεύσεις: 1287
spiros έγραψε:
Εχει ακουστα κανείς τα riwax ?????

Λοιπόν το ξέρω ότι :tpwrl: αλλα ειμουν μόνο με το κινητο και έτσι δεν μπορουσα να βγάλω φώτο επειδή είναι πανάρχαιο .. Λοιπόν πήρα το σφουγγαράκι την κουζίνασ και πίεσα όσο μπορούσα με αποτέλεσμα να κάνω το πάνελ μου χάλια μαύρα ,, Πήρα το πιο δυνατο compound apo riwax 1 forte και το δοκίμασα ,,Οι εντυπώσεις μου ,τα χειρότερα ολογράματα που έχω δεί ,σκονίζει σαν την έρημο γίαλισμα 0 αλλά παιδία πετσοκόβει ... Μπορεί να είναι και το πιο δυνατο που έχω χρησιμοπειήσει .. Είναι για 1000 grit ..Μετα δοκίμασα το gloss it evolution cut Και ήταν πεντακάθαρο ..Απλά αν τυχει να πέσει πο΄τε στα χέρια σας τέτοια αλοιφή μην την υποτιμάτε ..Αλλωστε αυτα χρησιμοπειούσε και ο mr wolf πριν να κάνει τα δικά του ,,,


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 20, 2012 8:05 pm 
Ολοκληρωμένος Detailer

Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 5:08 pm
Δημοσιεύσεις: 1287
Μετα απο προτρομή του Κώστα δοκίμασα τα sholl ..Δεν έχω ξαναδει καλύτερο φινιρισμα απο Sholl s40 ..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 8:03 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Κυρ Ιουν 10, 2012 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 485
Νομίζω ότι είναι το σωστό μέρος, εάν όχι ας το μεταφέρει κάποιος mod. To βρήκα και νομίζω ότι είναι καλός μπουσουλας.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 8:16 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Ωραιος πινακας! Χρησιμοτατος!



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 25, 2013 8:30 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2013 4:41 pm
Δημοσιεύσεις: 306
aetolofitis έγραψε:
Ωραιος πινακας! Χρησιμοτατος!


+1


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 20, 2014 3:49 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
deathlok έγραψε:
clear coat safe είναι όλες οι αλοιφές ακόμα και οι πιο χοντρές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε βαφή clear coat. Λογικά εννοείς γιατί έχει cut ability γενικά. Κοιτάζοντας συνολικά στον πίνακα στο 1 cut ability βάζει αλοιφές που όσο και να τρίβεις δεν πρόκειται να αφαιρέσεις ποτέ μετρήσιμη ποσότητα από βερνίκι απλά έχουν την ιδιότητα να καθαρίζουν το χρώμα. Για αυτό το βάζει και το 7 μέσα στην κατηγοριοποίηση του.

Μην συγκρίνεις τους δύο πίνακες μεταξύ τους. Δλδ αν μία αλοιφή είναι 4 στον πάνω πίνακα δεν πάει να πει πως είναι πιο ήπια από κάποια που είναι στο 5 στον κάτω πίνακα.

εεεεεεπ σε τσάκωσα :D Με ενδιαφέρει η κατηγορία των αλοιφών που δεν αφαιρούν μετρήσημη ποσότητα από το βερνίκι, αλλά καθαρίζουν το χρώμα. Επειδή στο detailing και τα μηχανάκια έχουν ζωή με ενδιαφέρει να τη χρησιμοποιώ συχνά στο πάνω μέρος του τεπόζιτου στο R1 γιατί συχνά βάζω όταν οδηγώ το ένα χέρι μου εκεί και το θαμπώνω (όχι μόνιμα θάμπωμα!!). Γενικά το πάνω μέρος τραβάει πολλά ειδικά από κάτι βενζινάδες που (τι να πω ρε γμτ) αν δεν στάξει η αντλία τους επάνω του δε μπορούν ρε παιδί μου. Με τρελαίνουν :evil: :evil: Από τους πίνακες δεν έβγαλα άκρη. Τι να γράψω στα αγγλικά στο google ή εδώ στο φόρουμ για να βρω τέτοιες αλοιφές :?: :?: Δε μπορώ τον πηλό. Τον φοβάμαι μην κάνω γρατζουνιές ρε γμτ.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 20, 2014 5:58 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ο πηλος δεν κανει γρατζουνιες σε φρεσκοπλυμμενη επιφανεια.

Αντι καθαριστικης αλοιφης, βαζε qd για το τεποζιτο. Καθαριζει δαχτυλιες και δινει και μια μικρη προστασια.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 20, 2014 9:28 pm 
Wax in - Wax out
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2012 6:29 pm
Δημοσιεύσεις: 61
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Θυμαμαι και εγω την πρωτη φορα που χρησιμοποιεισα πηλο .εκανα τον σταυρό μου ,ειπα κανα 2 φορες το πατερ ημων και προχωρησα.Τελικα τσαμπα αγχωθηκα .κανενα προβλημα .ειχα δει αρκετα βιντεακια για την εφαρμογη του πηλου .απλα παντα μαζι με τον built hamber soft πηλο,χρησιμοποιω σαν λιπαντικο το "born slippy" .(κανονικα κανει και σκετο νερο με τους πηλους της hamber αλλα δεν το εχω δοκιμασει).
Ο πηλος κανει οντως δουλεια


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 20, 2014 11:05 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Δημήτριος έγραψε:
Ο πηλος δεν κανει γρατζουνιες σε φρεσκοπλυμμενη επιφανεια.

Αντι καθαριστικης αλοιφης, βαζε qd για το τεποζιτο. Καθαριζει δαχτυλιες και δινει και μια μικρη προστασια.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Ναι σε φρεσκοπλυμένο αυτοκίνητο θα τον εφαρμόσω όπως γράφει αν θυμάμαι ο Μάρκος στο post του. Και αμέσως μετά το πλύσιμο και το καθάρισμα των νερών. Όχι μετά από π.χ. 2 ώρες που θα έχει κάτσει σκόνη.
lol πωπω με ψάρωσες. Καθόμουν και σκεφτόμουν τι εννοείς τεπόζιτο :lol: Λέω ρε γμτ υπάρχει QD που μπαίνει στο τεπόζιτο του αυτοκινήτου; Μετά έπιασα ροπή και κατάλαβα για της μηχανής πως λες :lol: Αργό αλλά άμα στροφάρω εντάξει δεν κολλάω ξανά μετά. Ποιο να βάλω Δημήτριε; Εδώ δεν ξέρω ποια είναι τα Quick Detailers. Είμαι ικανός να βάλω το Quick Wax της Sonax :lol: Αλλά αυτό είναι για προστασία δεν είναι για καθαρισμό.....

dragontolis έγραψε:
Θυμαμαι και εγω την πρωτη φορα που χρησιμοποιεισα πηλο .εκανα τον σταυρό μου ,ειπα κανα 2 φορες το πατερ ημων και προχωρησα.Τελικα τσαμπα αγχωθηκα .κανενα προβλημα .ειχα δει αρκετα βιντεακια για την εφαρμογη του πηλου .απλα παντα μαζι με τον built hamber soft πηλο,χρησιμοποιω σαν λιπαντικο το "born slippy" .(κανονικα κανει και σκετο νερο με τους πηλους της hamber αλλα δεν το εχω δοκιμασει).
Ο πηλος κανει οντως δουλεια

dragontolis βλέπω και εγώ στο youtube βιντεάκια...Μετά όταν σκέφτομαι πως θα πρέπει να τον πιάσω στα χέρια μου, ξεκινάει ο ιδρώτας και ακολουθούν τα χέρια να πηγαίνουν σαν να παίζω πιάνο :lol: Και εγώ - και ήθελα και να το ρωτήσω - για μαλακό πηλό προσανατολίζομαι. Της hamber τον είδα στο dazzle (καταπληκτική εξυπηρέτηση - θα το γράψω κάποια στιγμή στο κατάλληλο topic) αλλά δεν είναι διαθέσιμο έλεγε. Μου άρεσε και εμένα που έγραφε πως μόνον νερό χρειάζεται. Εμένα περισσότερο με ενδιαφέρουν ο ουρανός και το καπό. Εκεί κάθονται συνήθως οι βρωμιές και βγαίνουν πιο δύσκολα. Η δική μου πρώτη φορά θα είναι με την κοπέλα μου έτοιμη να καλέσει το 166 γιατί το βλέπω το εγκεφαλικό. Ανεβάζω πίεση σε τέτοιες καταστάσεις και η φλάντζα κεφαλής του εγκεφάλου μπορεί να καεί (έχει καεί από τότε που γεννήθηκα αλλά εντάξει). Για πηλό προσανατολίζομαι προς την άνοιξη. Να είναι καλός ο καιρός να μην έχει παγωνιά, να κάτσω έτσι με την ησυχία μου να το κάνω. Ο αέρας όταν φυσάει με αποσπά την προσοχή :lol:
Εκτός θέματος
Αφεντικά του φόρουμ τι έγινε; Σαν να γράφω σε γραφομηχανή αισθάνομαι. Αν το παράθυρο δεν είναι μεγιστοποιημένο, δε μπορώ να δω όλο το μήνυμα. Πρέπει να πηγαίνω την οριζόντια μπάρα κύλησης προς τα αριστερά και δεξιά. Αυτό σήμερα μου συναίβει. Heeeelp



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 20, 2014 11:21 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μια χαρά δουλειά θα κάνει το Quick Wax της Sonax. Μη μασάς. Πηλούς πάντως έφερε πριν 1-2 μέρες στο Dazzle.

Καλό είναι να περιποιηθείς το αυτοκίνητο σου πριν χειμωνιάσει για τα καλά με πηλό και κερί (αν δεν έχεις κάποια καθαριστική ή ΑΙΟ). Η προστασία καλό είναι να υπάρχει όλο το χρόνο.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 8 από 9 [ 89 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: