Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 11:10 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 9 από 9 [ 89 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 21, 2014 10:56 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Θα δω φίλε μου Δημήτριε γιατί έχω και ολίγον τη στενότητα χρόνου. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση για την Dazzle. Θα μπω να δω ;)
Α και κάτι άλλο που το βρήκα εχθές.
https://www.youtube.com/watch?v=b51DHV0-hDY
Κάτι τέτοιο αν το βάλω μετά το πλύσιμο στην επιφάνεια τη βρεγμένη θα φύγει λες το νερό, όπως έφευγε στο βίντεο του τύπου που έπλενε το μαύρο Audi και το ψέκαζε με κάτι και το νερό εξαφανιζόταν;
Άποψή μου. Στεγνό καθάρισμα μου φαίνεται αυτό. Δε θα διακινδύνευα σκονισμένο, λερωμένο αυτοκίνητο να το ψεκάσω με αυτό το σπρέι. Μπορεί να λαδώνει τη βρωμιά και έτσι να μη χαράσσεται το χρώμα. Όμως να κάτσω να καθαρίσω έτσι το αμάξι μου φαίνεται αδιανόητο. Εμένα. Άλλοι μπορεί να το κάνουν. Είχα δει το τηλεμαρκετινγκ στην τηλεόραση να διαφημίζουν παρόμοιο προϊόν της ίδια κατηγορίας.
Κλασικά ΥΓ :lol:
Πρέπει να διαβάσω όλα τα προηγούμενα άρθρα αλλά τόσα data δεν μπορώ σε μία μέρα να τα αφομοιώσω. Και ξέρεις κάτι φίλε μου; Την πάτησα. Το καλοκαίρι διάβασα για τη sonax πως είναι από τη bmw προτεινόμενη και λέω α ωραία. Πάω στο practiker και δως του: Sonax γυαλιστικό μεταλλικών χρωμάτων, sonax extreme κερί, σαμπουάν για συχνό πλύσιμο, Wurth σαμπουάν με κερί, χωρίς κερί, Guard σαμπουάν και έφυγα φορτωμένος. Τώρα τι θα τα κάνω; Τα σαμπουάν επειδή έπλενα συχνά το καλοκαίρι καταναλώθηκαν. Το κερί το ίδιο (έχει ακόμη).
Που θέλω να καταλήξω. Τα διαβάζω και ρωτάω τώρα. Για να ξέρω όταν έρθει η ώρα να αγοράσω, να ξέρω ποια μάρκα, από που και γιατί να την αγοράσω. Μη μπω πάλι σε μαγαζί και αγοράσω ότι βρω. Δε μειώνω τα sonax. Είναι πολύ καλά. Και το extreme κερί κεντάει και το σαμπουάν τους και για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά.
Αλλά το ψάχνω για να προχωρήσω χαλαρά και στα επόμενα βήματα.
ΥΓ2. Καθαριστική αν εννοείς αλοιφή φινιρίσματος έχω. Της sonax για μεταλλικά χρώματα. Αλλά έκανα το καλοκαίρι. Το αποφεύγω να κάνω συχνά όλο το αμάξι γιατί ξέρω εγώ, μη αδυνατίσω το βερνικάκι του. :?:
Για αυτό ρώτησα τον Dethlock ποιες αλοιφές έχουν πολύ λίγα λειαντικά και καθαρίζουν να την έχω στα υπόψιν. Βέβαια όπως επισημαίνεις ο πηλός είναι εναλλακτική και από όσο έχω καταλάβει καθαρίζει καλύτερα από την αλοιφή γυαλίσματος.


Τελευταία επεξεργασία από panostoce και Σάβ Νοέμ 22, 2014 12:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά


_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 22, 2014 12:13 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
traveller έγραψε:
Νομίζω ότι είναι το σωστό μέρος, εάν όχι ας το μεταφέρει κάποιος mod. To βρήκα και νομίζω ότι είναι καλός μπουσουλας.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εδώ lol πρέπει να πάρω ματσαράγκα. Sheet Metal πρέπει να είναι το πάχος του μετάλλου, της λαμαρίνας. Primer (το είδα και στο λεξικό) είναι το αστάρι. Coloured Coat είναι η μπογιά (απλή, μεταλλική), Clear Coat πρέπει να είναι αυτό που λένε και Top Coat δλδ το βερνίκι. Πολύ λεπτό μου φαίνεται (τσιγκουνιές κάνουν). Καλά το κερί είναι πιο παχύ από το βερνίκι; χμμμ....Το πάχος της μπογιάς το βγάζει 11 εκατοστά. Δεν είμαι ειδικός ούτε θέλω να κάνω τον έξυπνο. Αλλά για μπογιά εννοούμε το χρώμα. Όχι το βερνίκι. Αυτό μπαίνει τελευταίο. Εντάξει λεπτομέρεια.
Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με. Το μεταφράζω για αν κάποιος δεν το καταλάβει το σχήμα. :D



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 30, 2015 3:41 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Παιδιά με το SwirlX της Meguiars η αράχνη θα ξαναφανεί;Διοτί διαβάζω ότι είναι non-abrasives.Κάτι για λείανση των swirls αναφέρει.την έχει δοκιμάσει κανεις;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 18, 2017 4:12 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 12, 2017 10:29 am
Δημοσιεύσεις: 10
Καλησπερα σας παιδια, μια ερωτηση θελω να κανω. Τι γνωμη εχετε για τις αλοιφές τις body θελω να ξερω γιατι εχω σκοπό να αγορασω κ τις τρεις και μου λενε οτι η τελευταια η 807 δεν ειναι απαραίτητη.
Ευχαριστω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2018 8:40 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Καλημέρα σε όλους, Χριστός Ανέστη.

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για μια κρέμα sonax που είχα αγοράσει προ ετών από τα praktiker και όταν είχα γυαλίσει τότε το αμάξι μου είχε πολύ καλά αποτελέσματα. Το όνομα του προϊόντος είναι "SONAX Κρέμα γυαλίσματος Paintwork gloss polish". Δεν τη χρησιμοποίησα 2η φορά διότι διάβασα ότι τα γυαλιστικά προϊόντα σηκώνουν ένα μικρό στρώμα βερνικιού. Γνωρίζει κανείς αν αυτή η κρέμα σηκώνει το βερνίκι; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να τη ξαναχρησιμοποιήσω. Επίσης χάρη σε αυτή τη κρέμα κατάφερα να αφαιρέσω ένα λεκέ στο χρώμα από ένα σημείο που είχα ακουμπήσει ένα άλλο όχημα και γι' αυτό σκέφτηκα να τη ξαναχρησιμοποιήσω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2018 8:57 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Mην αγχωνεσαι, ειναι παλιου τυπου προιον ολα σε ενα , πολυ ελαφρυα ερασιτεχνικη για αυτο και τη βρηκεσ στο praktiker, αυτεσ ειναι πιο πολυ καθασριστικεσ , εχουν βεβαια καποια γυλιστικα στοιχεια μεσα και η αφαιρεση βερνικιο ειναι σχεδον μηδαμινη. Για να σηκωσεισ βερνικι και μαλιστα σε βαθμο που να το σκφετσαι κιολασ...θεσ.......αλοιφαδωρο και μαλιστα rotary, γιατι με εκκεντρο και παλι δυσκολα φευγει , θεσ επαγγελματικη χοντρη αλοιφη και καποιεσ ωρεσ να τριβεισ....ετσι ναι φευγει το βερνικι. με το χερι τριβε κανα δυο χρονια μπορει να βγαλεισ κατι χαχαχαχα

μη το πολυσκεφτεσαι βαλτην απλα............οπωσ ολα ασχετα αν το γραφει η οχι εχουν ημερομηνια ληξησ καλυτερα θα ηταν να ξαναπασ μια βολτουλα απο praktikερ να παρεισ μια καινουργια, εχει αλλαξει η τεχνολιγια βγαινουν πολυ καλα ερασιτεχνικα προιοντα, και πλεον σε υγρη μορφη, στο πρακτικερ εχει τωρα αν θυμαμαι καλα την polish + wax no 2, no 3..............που καθαριζει γυαλιζει και αφηνει και μια προστασια επανω μια χαρα προιοντα , το 2 για πολυ καλησ κατασταση χρωματα το 3 για πιο παλια........



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2018 12:09 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Μάρκο σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Δεν ήξερα ότι έχει και η κρέμα ημερομηνία λήξης. Την έχω πάνω από 3 χρόνια αγορασμένη. Τώρα για να το πλένω χρησιμοποιώ το ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ AUTO CARE. Η σιλικόνη είναι αποτελεσματική πιστεύεις στο γυάλισμα; Σκέφτομαι να πάρω το https://www.praktiker.gr/p/gyalistiko-m ... 25lt-24990 Έχεις άποψη;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2018 12:59 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλα δεν ειναι ...γαλα για να ξυνησει αχχαχα αλλα.γενικα μετα απο.καιρο τα πολυμερη και τα αλλα.κολπα.που εχουν.μεσα εξασθενουν μη το πολυσκεφτεσαι.δωσε 10 -15 ευρω ποσο εχει και παρε μια αλλη. Το σαμπουαν που χρησημοποιεις απλα αφηνει καποιο φιλμ η κατι τετοιο μετα απ το πλυσιμο.και η σιλικονη κανει το.πανελ.να φαινεται πιο.λειο και πιο γυαλιστερο. Τωρα αυτη η αλοιφουλα ειναι για γενικα πολυ καλα συντηριμενα χρωματα η νο3 ειναι για πιο ταλαιπωρημενα αλλα αν τισ βαζεισμμε το χερι δε νομιζω να καταλαβεισ διαφορα. Αυτη η αλοιφη θα σου καθαρισει αρκετα καλα το πανελ σου απο αυτα που δε βγαινουν απ το πλυσιμο,εχει πολυ ελαφρια γυαλιστικα μεσα,θα γεμισει.και καποιες γρατζουνουλες θα σου αφησει και πισω μια προστασια απο κερακι. Μια χαρα ειναι για αυτο που θες πιστευω. Να εχεισ πεντακαθαρο πανελ και αρκετα σφουγκαρακια εφαρμογησ υπομονη..... Μικρες κυκλικες.επαναλαμβανομενεσ κινησεισ, υπομονη σρνκαθε πανελ.εφοσον εισαι...με το χερι γιατι..συντομα.θα..
Βαρεθεισ
...και.λιγο.προιον...ΛΙΓΟ...ΛΙΓΟ .... Παλια την πρωτη φορα που ρβαλα αυτη την αλοιφη με το χερι, εβαλα το.μισο μπουκαλι και εκανα μιαντρυπα στοννερο. Και.πιεση να βαλεισ στη επαλληψη ακομα.καλυτερα ........φαντασου σα να ειναι το χερι σου σαν αλοιφαδωρος........οχι απλα σα να απλωνεισ κερι..λιγη πιεση.....
Να μας γραψεις αποτελεσματα μετα αν δεισ.διαφορα.......



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατάλογος Γυαλιστικών αλοιφών (Polish Chart)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 17, 2018 2:38 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Ευχαριστώ! Αυτό με το λίγο λίγο προϊόν ισχύει και το έχω πάθει στο παρελθόν όταν είχα γεμίσει το αμάξι με τόνους από κερί και ταλαιπωρήθηκα πολύ και έφαγα ώρες για να το καθαρίσω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 9 από 9 [ 89 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: