Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:55 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2020 10:09 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 10
Καλησπέρα φίλοι μου! Σχεεετικα καινουργιος εδω και εχω μια ερώτηση να σας κανω....χροοονια χρησιμοποιώ αλοιφές meguiars, ποοοολυ ευχαριστημένος. ΟΜΩΣ αναρωτιέμαι ποιες αλλες εταιρίες υπάρχουν στο εμπόριο που η ποιότητα τους με την meguiars αν δεν ειναι ίδια να ειναι πολύ παρόμοιες. Ρωτάω γιατι, και θα ηθελα να ψαχτω να γνωρίσω αλλες εταιρείες, αλλα και ποιο οικονομικές αν υπάρχουν, η εστω με τα ιδια λευτα περισσότερη ποσότητα. Γενικα παρακολουθώ πολυ τον χωρο του detailing, και βλέπω μερικους που άλλη εταιρία θα χρησιμοποιήσουν για τα δερματα, αλλη για τα πλαστικα και παει λέγοντας....οποτε θα ήθελα λιγο και εγώ να γνωρίσω αλλες εταιρίες. Για παράδειγμα την ultimate compound της meguiars, φοβερή αλοιφή...ομως 20 ευρο ρε φιλε για ενα μπουκαλάκι....για ενα sedan ουσιαστικά, αααντε και ενα σμαρτακι βαρια βαρια χαχα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2020 10:24 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Αυτή τη στιγμή οι αλοιφές οι επαγγελματικές της meguiars είναι τεχνολογικά αρκετά πίσω σε σχέση με Ευρωπαϊκές όπως οι επαγγελματικές της menzerna, sonax , koch chemie , scholl consepts. ( Επαγγελματικες θεωρούνται οι m105,205, d300 κ..τλ)

Ειδικά η ultimate compound η οποία είναι κατηγορίας λιανικής και κοστίζει στην.Αμερικανικη αγορά περίπου το 1/4 της εδώ αξίας η απόδοση της είναι απαραδεκτη για σύγχρονη αλοιφή γυαλισματος , έστω και ερασιτεχνικού επιπέδου.
Στη Ελλάδα οι υψηλής ποιότητας επαγγελματικές αλοιφές των sonax.menzerna koch chemie έρχονται σε.πολυ ανταγωνιστικές τιμές σε σχέση με την ποιότητά τους.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2020 10:26 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Κανονικά δε.μπορει να καταναλώνεις 475 για δύο.οχηματα είναι πάρα πολύ υλικό. Η χρησημοποιεις.πολυ υλικό, η έλλειψη ικανής λίπανσης και χρόνους χρήσης καθώς και η επιρεπεια σε σκόνη στη συγκεκριμένη αλοιφή καταναλώνει πολύ υλικό



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2020 10:57 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 10
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Κανονικά δε.μπορει να καταναλώνεις 475 για δύο.οχηματα είναι πάρα πολύ υλικό. Η χρησημοποιεις.πολυ υλικό, η έλλειψη ικανής λίπανσης και χρόνους χρήσης καθώς και η επιρεπεια σε σκόνη στη συγκεκριμένη αλοιφή καταναλώνει πολύ υλικό


Μαλιστα...να πω πως δεν ειμαι επαγγελματίας καθαρα hobby το εχω, απο μικρό παιδι εχω το μικρόβιο, και οτι εχω μαθει γενικα μέχρι στιγμής στον χώρο του detailing ειναι απο μονος μου μεσο ιντερνετ. Απλα δεν εκατσε ποτε να κατσω με εναν επαγγελματία να μου δείξει κάποιες τεχνικες. Θυμαμαι ενα bmw 523 (τον καρχαρία που λεμε) ειχα κανει ενα full correction, το αμαξι βγήκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σκουρο μπλε χρώμα οπότε καταλαβαίνεις τι λεπτομέρεια έπεσε. Σε αυτο το αμαξι πχ εφαγα πολυ αλοιφη, καθώς εχει και σκληρό βερνίκι, πολυ δύσκολα να κόψει...εκει μακαρι να ειχα μικρο ίνα ισως θα έκοβε ποιο εύκολα (ειχα το κλασσικό το κόκκινο της meguiars) αλλα τεσπα μην σε ζαλίζω, αυτο ηθελα να δω ποιές αλλες εταιρίες ειναι εκει εξω που ειναι ευκολα να της βρούμε πρώτον, σχετικα οικονομικές, η ιδιες τιμε αλλα περισσότερη ποσότητα.

Ασχετο μου εδωσε ενας μια αλοιφη να δοκιμάσω 2 σε 1 της Body....πρωτη φορα την ακουω αυτή την ξερει κανεις?? Δεν την εχω δοκιμάσει ακομα. Λιγο που την άνοιξα παντως μου μύριζε σαν καύσιμο χαχα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 15, 2020 8:15 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Δεν έφταιγε η μικροινα είναι αδύναμη πολύ αυτή η αλοιφή. Αλλά εφόσον έφερες το αποτέλεσμα που ήθελες αυτό είναι που μετράει και μπράβο για το κόπο σου.
Η Hb boddy όχι μόνο είναι πολύ γνωστή αλλά.και είναι Ελληνική ...Ελληνικοτατη σχεδίαση παραγωγή και εξάγει και σε όλο το κόσμο.
Η κυρία ασχολία της είναι προϊόντα βαφής αυτοκινήτου δηλαδή , βαφές βενρικια ασταρια κ.τ.λ με τεράστια γκάμα προϊόντων και πολύ καλής ποιότητας.
Εχιε βγάλει ως ένα ελάχιστο μέρος της γκάμας της και 4 αλοιφές γυαλισματος
Μια χοντρή compound
Μια ψιλή finish polish
Μια ΑΙΟ όπως είπες και εσύ ,που λογικό να μυρίζουν πολλές είναι τα χημικά carries που μεταφέρουν την προστασία στην επιφάνεια ,συνήθως κάποιο τύπου white spirit.

Έχουν βγάλει και.μια αλοιφή 1 σταδίου δηλαδή που κόβει αρκετά αλλά κάνει και καλό finish σε ένα στάδιο.

Δε θυμάμαι την αρίθμηση της σειράς τωρα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γνωμες για αλοιφές!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 15, 2020 8:09 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 10
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Δεν έφταιγε η μικροινα είναι αδύναμη πολύ αυτή η αλοιφή. Αλλά εφόσον έφερες το αποτέλεσμα που ήθελες αυτό είναι που μετράει και μπράβο για το κόπο σου.
Η Hb boddy όχι μόνο είναι πολύ γνωστή αλλά.και είναι Ελληνική ...Ελληνικοτατη σχεδίαση παραγωγή και εξάγει και σε όλο το κόσμο.
Η κυρία ασχολία της είναι προϊόντα βαφής αυτοκινήτου δηλαδή , βαφές βενρικια ασταρια κ.τ.λ με τεράστια γκάμα προϊόντων και πολύ καλής ποιότητας.
Εχιε βγάλει ως ένα ελάχιστο μέρος της γκάμας της και 4 αλοιφές γυαλισματος
Μια χοντρή compound
Μια ψιλή finish polish
Μια ΑΙΟ όπως είπες και εσύ ,που λογικό να μυρίζουν πολλές είναι τα χημικά carries που μεταφέρουν την προστασία στην επιφάνεια ,συνήθως κάποιο τύπου white spirit.

Έχουν βγάλει και.μια αλοιφή 1 σταδίου δηλαδή που κόβει αρκετά αλλά κάνει και καλό finish σε ένα στάδιο.

Δε θυμάμαι την αρίθμηση της σειράς τωρα


Δοκίμασα σημερα την αλοιφή body που ελεγα...καλη...βέβαια 50-50 δεν παιζει να ειναι ποιο πολυ προς την χοντρή πρεπει να ειναι...στεγνωνε γρήγορα, μπουκωνε σχετικα γρήγορα το pad ηθελε ποιο πολλα τακτικο καθάρισμα, και αρκετη σκόνη. Μου δούλεψε ποιο γλυκά μολις ψεκαζα λιγο νερο στο pad, άπλωνε ποιο ωραία, και καπως ρυθμιστικε το θέμα. Το αποτέλεσμα αρκετά καλο μπορω να πω ηταν και ασημί το πανελ....σε μαύρο εχω μεγαλη περιέργεια να δω τι κανει


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: