Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 5:06 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ετήσια τακτική προστασίας χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:53 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2020 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα,
Είμαι καινούριος στον κόσμο του detailing και θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων μελών σχετικά με το εξής:

Είμαι κάτοχος ενός Volvo S40 01' μπλε χρώματος στο οποίο κάνω basic δουλειές όπως εβδομαδιαίο πλύσιμο στο χέρι (armor all Wash and Wax) με τη μέθοδο των δύο κουβαδων και τοποθέτηση paste κεριού (Mother's California gold pure brazilian carnauba wax) κάθε 3 μηνες . Σύντομα στο αυτοκίνητο θα γίνει, από επαγγελματία του χώρου, επαναβαφή κάποιων πάνελ, διόρθωση χρώματος στα υπόλοιπα, γυάλισμα και τοποθέτηση sealant.
Ύστερα από αυτό θα ήθελα να ασχοληθώ εξολοκλήρου εγώ με το αυτοκίνητο και μιας και θα βρίσκεται αρκετούς μήνες του χρόνου σε νησί θα ήθελα να προστατευτεί από το αλάτι
και τις υπεριώδεις ακτίνες όσο το δυνατόν περισσότερο.
Η τακτική που σκέφτομαι να εφαρμόσω είναι,

- Καθε 6 μήνες τοποθέτηση sealant
- Καθε 3 μήνες τοποθέτηση κεριού (πάνω από το sealant)
- Εβδομαδιαίο πλύσιμο στο χέρι με σαμπουάν με κερί.

Τα προϊόντα που σκέφτομαι να χρησιμοποιώ είναι τα εξής:

-Nextzett SF3 premium protect ή Würth paint sealant pink για σφράγισμα κάθε 6 μήνες
-Mothers California gold pure carnauba wax για κερωμα (πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο κερί)
-Meguiars Wash and Wax για εβδομαδιαίο πλύσιμο στο χέρι

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πριν από κάθε τοποθέτηση sealant θα πρέπει να πλύνω το αυτοκίνητο με σαμπουάν ΧΩΡΙΣ κερί και ύστερα να αφαιρέσω το κερί που έχει απομείνει με κάποιο paint prep.
Στο ίντερνετ βρήκα τα 3 steps της mother's για κερωμα όπου:
Step 1) Mother's pure polish για αφαίρεση ρύπων και κεριού και προετοιμασία χρώματος.
Step2) Mother's micro polishing glaze
Step3) Mother's California gold pure brazilian carnauba wax

Μπορώ να βάζω το sealant μεταξύ των step 1 2 3???? Και αν ναι, που ακριβώς;
Το step 1 (pure polish) θεωρείται paint prep ώστε να μπορώ να βάλω μετά το sealant και απο επάνω το κερί;

2) Αν δεν συμφωνείτε με τα παραπάνω, τι μου προτείνετε να κάνω ώστε να βάζω κάθε 6 μήνες sealant και κάθε 3 μήνες κερί; Ποια τα steps ακριβώς; Τι αλλά προϊόντα μου προτείνετε;

ΥΓ: Δεν υπάρχει η δυνατότητα εργασίας με αλοιφαδορο άρα όλα θα πρέπει να εφαρμόζονται στο χέρι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Αλέξανδρος


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ετήσια τακτική προστασίας χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 19, 2021 7:55 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:40 pm
Δημοσιεύσεις: 1
1) Προτείνεται πάντα πριν την εφαρμογή sealant να έχεις αφαιρέσει κάθε είδους κεριά πάνω από το αμάξι σου. Ενας καλός τρόπος για να γίνει αυτό είναι στον αφροποιητή που χρησιμοποιείς ή ακόμα και με τη μέθοδο με τους 2 κουβάδες να χρησιμοποιείς ένα καθαριστικό για τα πιάτα που αφαιρεί τα παντα απο κερι ( Γενικά δεν χρησιμοποιούμε ποτέ τέτοιο καθαριστικό παραμόνο όταν επιδιώκεις την ολκή αφαίρεση κάθε κεριού πάνω από το αμάξι.
2) Καλό θα ήταν πριν την εφαρμογή sealant/wax να έχει γίνει μια επεξεργασία του αυτοκινήτου με κάποιο Polisher ή All Purpose Cleaner ( Με κλειστά μάτια τον Super Resin της Autoglym) και στη συνέχεια να εφαρμώσεις το Sealant/Wax ( εγώ χρησιμοποιώ την Meguiers το μπλε ή της Turtle Wax)
3) Το Sealant μπαίνει ΠΑΝΤΑ πριν από το Wax, εφόσον θέλεις να εφαρμόσεις και τα 2.
4) Σε μελλοντικά πλυσίματα , για να μπορέσεις να συντηρήσεις την εξωτερική προστασία που έχεις εφαρμόσει, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς Sampoo που δεν αφαιρεί το Sealant/Wax όπως το Wash and Wax της Meguiars ( κίτρινο υγρό, τα αξίζει τα χρήματά του).
Ελπίζω να σε βοήθησα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ετήσια τακτική προστασίας χρώματος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 21, 2021 3:18 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλοταξιδι το οχημα να το χαρεσι μετα την περιποιηση.........οι λιγεσ δικες μου συμβουλες κοιτωντς τη διαδικασια μου ειναι οι εξης.

1. απεφευγε δυο κουβαδες, και αντι για αυτο να χρησημοποιεισ τισ πλευρεσ απο οσο το δυνατον περισοτερα σφουγγαρια εχεις, χρησημοιιοντασ μια καθαρη καθε φορα η ξεπλενοντασ συχνα αναμεσα στα περασματα την καθε πλευρα οτι απο τα δυο σε βολευει.

2. μην υπολογιζεισ το ποσο και ποτε θα ανανεωνεισ τισ προστασιες σου, στη τυχη 3-6 η αλλα νουμερα. Επειδη εισαι σε νησι με δυνατουσ ηλιους και αλατα , προσπαθησε να ανανεωνεισ την προστασια σου ΟΣΟ πιο συχνα μπορεισ και οχι συμφωνα με καποιουσ τυχαιουσ αριθμους η με το αν <<τρεχει>> το νερο η οχι.
Οποιο προιον εχεισ στη διαθεση σου δεν εχει σηαμσια μαρκα...απλα να το ανανωσεισ ΟΣΟ πιο συχνα εσυ μπορεισ.

3. προσεχε τη διαδικασια επενακερωσης μονο, ενα δυνατο σαπουνι ειναι αναγκαιο αλλα οχι ικανο να στο αφαιρει 100% , να χρησημοπιεισ πριν την ανανεωση ενα paint prepare προιον (αφαιορεσης κεριων κ.τ.λ) οτι νομιζεις καλυτερο ειτε ipa based (ipa mix, ετοιμα car pro eraser, geyon prep, k2 t6 klinet κ.τ.λ) η solvent based (autoglym tar remover, koch chemei FW, sona paint prepare δεν εχει σημασια

4 απεφευγε τη μονιμη χρηση wash wax σαπουνιων δεν καθαριζουν βαθυα το βενρικι και αφηνουν πισω εμφιβολησ σημασια <<κερια>> μασκαροντασ τη βασικη σου προστασια.

οπιοια εχεισ και σου αρεσει προσωπικα αυτη να χρησημοποιεισ.....συχνα.

εγω προσωπικα δεν ειμαι φιλοσ και απο τισ τουρτεσ κεριων το ενα πανω στο αλλο,



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: