Τώρα είναι Τετ Μάιος 01, 2024 7:15 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 5 [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 12, 2023 3:37 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ισχύει, σαν αγγελία μπορεί να πάει καλύτερα στο marketplace.
Αλλά είναι κρίμα που έσβησε το forum, μπορείς να μάθεις πράγματα καλύτερα, έτσι ανά θέμα και μαζεμένα. Στις ομάδες είναι όποιος το δει και για όσο είναι πάνω πάνω. Επίσης πολλοί απαντάνε άλλα από ότι ρωτάς και πάει αλλού ή συζήτηση ή όταν επαναφέρω ένα θέμα από παλιά για να μην ανοίγω νέο, συνήθως δεν έχει τύχη.

Γενικά ό,τι έχω μάθει είναι με πολύ κόπο, ενώ αν ρωτήσεις κάτι παραπέρα, δεν απαντάνε to the point αυτοί που πράγματι ξέρουν, ίσως επειδή είναι επαγγελματίες και κάπως πρέπει να πληρωθούν


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 12, 2023 5:00 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Μην τρελενεσαι και με τους επαγγελματίες εδώ. Σπάνια τυχαίνει να εχουν βαθια γνώση και να την μοιραστουν. Συντρηπτικη μειονοτητα.
Η πλειοψηφια ειτε δεν έχει ευρυ πεδίο γνώσεων και αν έχει δεν θα την μοιραστει.

Υπάρχουν ερασιτέχνες που βάζουν άνετα κάτω πολλούς "επαγγελματίες" σε αρκετά θεματα αλλα είναι μια άλλη συζήτηση αυτή.
Αν θες να ψαχτείς θα σου πρότεινα μόνο με εξωτερικό και σε μεγάλες χώρες πχ αμερική,γερμανία,αγγλία και άλλες που ειναι μεγάλη αγορά και τα προιοντα κινούνται και δοκιμαζονται.
Η νοοτροπία στο εξωτερικό είναι τελείως διαφορετική και θα πάρεις απάντηση και από μαγαζί που περνάει 10 επιστρώσεις την μέρα.
Εδω στην Ελλαδα ... αστο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 13, 2023 11:15 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Τώρα διάβασα η εταιρεία προτείνει για cutting το mf cutting pad, βρέξιμο το pad και για gloss ένα μαλακό pad, λίγη ποσότητα και μεσαίες στροφές. Έχω ένα maxshine one step microfiber pad, αλλά μου φαίνεται too much, μάλλον ένα one step ή medium cutting pad θα βάλω..

Επίσης πολλοί έχουν βάλει can coat πάνω σε essence χωρίς πρόβλημα. Αυτά τα γράφω πληροφοριακά.
Η gyeon προτείνει το primer της να μείνει μια μέρα να κάνει cure, πράγμα που αποκλείει την εφαρμογή σε εξωτερικό χώρο και λέει σε αυτή την περίπτωση τότε καλύτερα χωρίς primer.
Η carpro λέει ότι μόλις τελειώσεις το γυάλισμα (με την Essence), μπορείς να περάσεις την προστασία με τη φορά που γυαλισες. Αυτό δίνει περίπου 1 ώρα cure (χωρίς eraser)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 14, 2023 5:04 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Εχεις δικιο για το gyeon primer, μπορεις να περασεις με ipa μετα αν θες να το περασεις αμεσα αλλα ψιλοακυρωνεις το primer. Γι αυτο στο manual των λιανικων κεραμικων αν δεις δεν το αναφερουν καν το primer σε αντιθεση με τις επαγγελματικες infinite κ.α οπου δινεται καποια εγγυηση και υπαρχουν αλλες οδηγιες.

Στο εξωτερικο θα δεις παραδειγματα που εχουν περασει gyeon η car pro πανω σε dr beasley's primer η wolfgang κεραμικη πανω σε essence πολυ πιθανον και gyeon πανω σε essence. Εχει κυκλοφορησει και η labocosmetica επισης primer το οποιο μπορεις να βαλεις αμεσα χωρις αναμονη και γινεται χαμος στο γερμανικο community.
Το θεμα ειναι τι γινεται στο μελλον σε 1-2 χρονια και ποιος μπορει να στο πει με σιγουρια.

Για κεραμικη τυπου cancoat- car pro lite επειδη ξαναπερνιεται ευκολα εχει λιγοτερο ρισκο

Και ενα παραδειγμα απλως χαρην συζητησης πραγματικο απο χρηστη στην αμερικη σε αυτοκινητο chevrolet equinox στην καλιφορνια.
Gyeon pure evo (εως 3 χρονια) με topper cancoat στην αρχικη εφαρμογη μπηκαν επειτα απο dr beasleys nsp 95 primer

Τελικο αποτελεσμα μετα απο 1,5 χρονο η οροφη του αυτοκινητου επειτα απο decon wash κτλ δεν ειχε ουτε beading ουτε sheeting. Το καπω επισης με πεσμενη επιδοση. Οι καθετες επιφανειες εβγαζαν τον υπολοιπο χρονο.
Συμπερασματα:
1) Ειναι νορμαλ μεσα στον effective χρονο της κεραμικης
2) Εφταιγε το primer
3) Οχι καλη συντηρηση (δυσκολο διοτι ο συγκεκριμενος ειναι ψειρας με πληρη γκαμα προιοντων και εχει απειρο χωρο και γκαραζ να κανει οτι θελει)


Τελευταία επεξεργασία από powerslave και Δευτ Αύγ 14, 2023 5:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 14, 2023 5:16 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Δεν ξέρω, για καλό βγήκαν τα primer? :)
Από ότι διάβασα, το primer εξυπηρετεί να παραλείψεις το IPA prep στάδιο για να μην κάνεις γρατζουνιές..
Τόσο επίφοβο είναι το IPA σκούπισμα;
Εγώ αρχικά δεν πιστεύω καν ότι το IPA prep μπορεί να πάρει πολλά... Για μένα καθαρίζει δαχτυλιές και την πολύ πάνω πανω επιφάνεια, δε μπορεί να βγάλει ούτε παλιό κερί.

Με τις κεραμικές γίνεται ένα πανηγύρι, όταν δίνουν 5 και 8 χρόνια, έκαναν μήπως δοκιμές 8 χρόνων και μπορούν να πιστοποιησουν;
Εγώ αν πέρναγα κάτι σαν cancoat θα πέρναγα, έτσι κι αλλιώς δεν έχω και γκαράζ.

Η nanoboss ανακοίνωσε και κεραμικό Sealant με 75% sio2, ίσως ταιριάζει καλύτερα σε αυτή την περίπτωση..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 14, 2023 5:34 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Το ipa ειναι για light καταστασεις. Εγω μονο για να καθαρισω το clay lube πριν το γυαλισμα το χρησιμοποιω πλεον.
Για μενα αν καποιος δεν ειναι σιγουρος καλυτερο να μενει στην ιδια εταιρεια και ξερεις οτι αυτο που σου δινουν το βγαζει πχ χρησιμοποιεις πχ car pro αλοιφες γυαλισματος? Μετα eraser. Gyeon αλοιφες? Μετα prep.
Αλλιως παιρνεις sonax prepare που ειναι ισως το καλυτερο και πιο υποτιμημενο προιον της sonax η καποιο αλλο prep με διαλυτες. Οχι νεφτι ομως.

Προσωπικη αποψη για εταιρειες οι οποιες δεν ειναι ευρεως γνωστες και διαδεδομενες δεν αγγιζω. Απο εκει και περα ειναι θεμα του καθενος.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 24, 2023 10:59 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ερώτηση τώρα,
Υποτίθεται η essence βγάζει ένα χρόνο. Τοπαρουμε με ένα sealant που ας πούμε δίνει 3-4 μήνες. Στους 3 μήνες αν περάσουμε ξανά sealant, θα έχουμε σώσει την Essence από κάτω; Και πώς θα το καταλάβουμε, από την όψη, τη γυαλάδα;
Μάλλον δες και πες είναι η φάση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 25, 2023 2:12 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2021 11:21 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Το τι γινεται με τα κερια primer sealant το ενα πανω στο αλλο ειδικα αν ειναι αλλων εταιρειων δυσκολα θα παρεις απαντηση. Μονο στην πραξη.
Εγω το essence το χα δοκιμασει με ech2o (αραιωση detailer) και meguiars hcw αλλα δεν το τιναζα με το νερο το απλωνα ως sealant. Καποια στιγμη το εδωσα το hcw και μονο ech2o.
Οταν εφτανε στο σημειο να εχει πολυ αργο sheeting προσωπικα το ξαναπερναγα. Η προτεραιοτητα για μενα ειναι να μην βρωμιζει ευκολα οσο γινεται και να καθαριζει ευκολα.

Μιας και εχεις την essence μηπως να κοιταζες σε hydro2 και το ech2o?
Παιρνουν αραιωσεις και η εταιρεια τα συνισταει για χρηση με το essence.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 25, 2023 3:10 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Έχω το wet coat, στυλ hydro2. Επίσης και ech2o.
Αλλά μου φαίνεται όλα αυτά είναι light σφραγιστικα. Ήθελα να περάσω κάτι ανθεκτικό πρώτα και μετά από κάποιες βδομάδες να παίζω με wet coat, ech2o κλπ.
Τώρα θα μου πεις θα μπλέξεις και με άλλα..; Και μένα η προστασία και ο καθαρισμός (κυρίως από κουτσουλιές με ενδιαφέρει), οπότε ας έχω ένα sacrificial layer από πάνω και ότι γίνει..

Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι ότι ACS έκοψε παραδόσεις εδώ πέρα και έμεινα χωρίς το κεραμικό sealent που περίμενα. Οπότε τώρα είμαι είτε με koch chemie s0.02 είτε με FK1000P από ανθεκτικά κεριά. Το δεύτερο όμως έχει διαλύτες και με προβληματίζει. Οπότε με βλέπω για το s0.02.

Το να το αφήσω έτσι και να περάσω την άλλη βδομάδα μετά από πλύσιμο είναι μια επιλογή, αλλά δεν ξέρω, θέλω να το τελειώνω. Επίσης θα μου είναι δύσκολο να το κάνω άλλη στιγμή και όχι τώρα..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Carpro Essence Extreme Gloss
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 26, 2023 6:14 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
flowin_through έγραψε:
Ερώτηση τώρα,
Υποτίθεται η essence βγάζει ένα χρόνο. Τοπαρουμε με ένα sealant που ας πούμε δίνει 3-4 μήνες. Στους 3 μήνες αν περάσουμε ξανά sealant, θα έχουμε σώσει την Essence από κάτω; Και πώς θα το καταλάβουμε, από την όψη, τη γυαλάδα;
Μάλλον δες και πες είναι η φάση.


Φυσικά και θα ξαναπεράσεις sealant χωρίς να φοβάσαι, στο τρίμηνο ή όποτε θες.
Χωρίς όμως να έχεις κάνει πηλό και προετοιμασία αναλυτική.
Η αλοιφή θα κρατήσει και ναι, δες και πες, μετά από ένα χρόνο περίπου, με αναλυτική προετοιμασία, πλύσιμο με Megs wash plus, πέρασμα με citrus και πηλό, είδα πια το αμάξωμα καθαρό από τη γυαλάδα της essence. Και φυσικά ξαναπέρασα την ίδια ! Wolfgang 2 χέρια από πάνω σε διάστημα 3-4 ημερών και τακτική συντήρηση με detailer (meguiars last touch ή echo ή autofinesse έχω τρία). Καθώς θα χειμωνιάζει, στο δίμηνο-τρίμηνο ή όποτε υπάρχει χρόνος και διάθεση, ένα καλό πλύσιμο και πέρασμα κερί. Μου δουλεύει μια χαρά. Δε φεύγει έτσι εύκολα η essence...



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 5 [ 43 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: