Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 2:04 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 189  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά Αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 11, 2009 10:55 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
Μιας και έχω τρίψει πάμπολλες σανίδες windsurf και μικρά ιστιοπλοϊκά γενικότερα με το χέρι και μιας και πέρασαν τα χρόνια αυτά ανεπιστρεπτί, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για τον αλιφαδόρο.
Λοιπόν:
Σε αλοιφαδόρο, σε χαμηλές ταχύτητες, υπάρχει πρόβλημα να βάλει κανείς ντουκόχαρτο; Η διαδικασία υποθέτω πως θα είναι απο 2000 σε ντουκόχαρτο 4000 για το τελείωμα, πάντα βρεγμένο, ισως και με κάποιο απαλό σαπούνι μαζί (ή και μόνο του κάποιο υγρό) για καλύτερη λύπανση (γιατί η λύπανση είναι το παν, αν με πιάνετε :lol: ). Σωστά;
Αλλά έχω δει στα videos στο youtube να χρησιμοποιούν άλλα μηχανάκια, μικρότερα απο τους κλασσικούς αλοιφαδόρους και δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορά. Άλλωστε ένας αλοιφαδόρος μπορεί να κατέβει στισ 900, μερικοί ακόμα και στις 600 στροφές, που είναι η μόνη διαφορά που μπορώ να φανταστώ (με το άσχετο μυαλό μου πάντα).

Επίσης, έχω βρει στο ebay αλοιφαδόρους με τα κλασικά χαρακτηριστικά, π.χ. ~900-3000 στροφές, 5-7 ταχύτητες κλπ, απο 40-60 ευρώ + καμια 25 € τα μεταφορικά (που αγγίζουν τις ελληνικές τιμές ανάλογων εργαλείων, χωρίς όμως τα περιφερειακά που προσφέρουν στο ebay) και πιθανόν σε κάτι τέτοιο να καταλήξω, αν δεν υπάρχει καμμία ένσταση απο τους ειδήμονες.

Αλλά το ερώτημα είναι, γιατί να πάρω ειδικά αλοιφαδόρο και να μην πάρω ή να δανειστώ απο τον κολλητό έναν τροχό; Τα pads ταιριάζουν φαίνεται, αλλα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αφου ούτε καν εχω δει αλοιφαδόρο. Δεν θα με βοηθήσει ο τροχός;

Πού μπορώ να βρω Pads στην Ελλάδα;

ΕΠίσης θα υπάρχει πρόβλημα με τον αλοιφαδόρο ή γενικά το γυάλισμα στα βαμμένα πλαστικά; Εννοώ για τους προφυλακτήρες ή τα προστατευτικά, που είναι στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Αυτά για την ώρα, ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.


Τελευταία επεξεργασία από chillo και Κυρ Απρ 12, 2009 1:58 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2009 12:00 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 12:16 am
Δημοσιεύσεις: 36
Aυτο που ξέρω για τα πλαστικά ειναι οτι χαράσονται-χαλάνε οταν τα τριβεις με αλοιφαδορο...γι'αυτο και οι επαγγελματιες τα μασκαρουν με ταινια μασκαρισματος κατα το γυάλισμα -κερωμα...Πάντως αν θες κατι για να ξεκινησεις, εγραψα και σε ένα άλλο θέμα οτι το lidl την Δευτερα έχει αλοιφαδορο περιπου 25ευρω...δεν ξερω τι σοι ειναι αλλά για τα 25 που κανει λέω να τον πάρω και να δοκιμασω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2009 12:13 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 12:16 am
Δημοσιεύσεις: 36
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c. ... istilbosis

Na και ο αλοιφαδορος που έλεγα απο το lidl...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2009 1:22 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
εχει και το Praktiker έναν παρόμοιο στην ίδια τιμή
Λόγου χάρην Κινέζος
και Γερμανός
το κακό είναι οτι αυτού του είδους οι αλοιφαδόροι είναι στα 110-120Watt το πολύ, έναντι 900-1400 watt των επαγγελματικών. Ίσως καλός για κέρωμα σε καινούργιο/καλής κατάστασης χρώμα, αλλα δεν πιστεύω για τίποτα περισσότερο, ότι κάνει θα είναι πολύ επιφανειακό, ούτε καν για καθάρισμα ικανός
Το ειχα δει στο Praktiker, αλλα έχωντας ρίξει γυάλισμα με το χέρι, τον φαντάζομαι σαν το απλό πέρασμα με αλοιφή στο χέρι,
θα γυαλίσει λίγο και για κανα δυο πλυσίματα. Το πολύ να βγάλει τις αράχνες με μια καλή αλοιφή και αρκετά περάσματα.
Σίγουρα όμως δεν μπορείς να ασκήσεις πίεση γιατί απλά θα κολάει αφου δεν έχει δύναμη το μοτέρ του. Στο χέρι, έχεις αυτή την δυνατότητα.
Για γρατζουνιές, δεν το συζητάμε πιστεύω. Επίσης χρησιμοποιεί πανιά/καλύμματα που δένουν με κορδόνι, δεν είμαι σίγουρος πως σε αυτή την μορφή θα βρείς κάτι περισσότερο εκτος απο πανί απλά για γυάλισμα ούτως ή άλλως και μάλλον μετά απο αρκετό ψάξιμο ...

Θα μας φωτίσει και τους δύο κάποιος εμπειρότερος ελπίζω περισσότερο,
προσωπικά πάντως θέλω να καλύψω και μικρο-γρατζουνιές με το γυάλισμα.

ευτυχώς φίλε μου άνοιξες τα μάτια, τον είχα σκίσει τον αλΙφαδόρο :oops:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2009 11:14 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
chillo έγραψε:
Σε αλοιφαδόρο, σε χαμηλές ταχύτητες, υπάρχει πρόβλημα να βάλει κανείς ντουκόχαρτο;
Αλλά έχω δει στα videos στο youtube να χρησιμοποιούν άλλα μηχανάκια, μικρότερα απο τους κλασσικούς αλοιφαδόρους και δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορά.


Σε κλασικό αλοιαδόρω που έχει κυκλική περιστροφή του άξονα του και όχι έκκεντρη (λέγονται και παλμικοί) (rotary - orbital οι δύο κατηγορίες) δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντουκόχαρτο. Ο λόγος είναι ότι ακόμα και στις 500 στροφές και λιπαντικό θα αφαιρέσεις πάρα πολύ υλικό.

Αυτά που βλέπεις τώρα στο ebay αν μιλάμε για ντουκόχαρτο είναι είτε παλμικοί ηλεκτρικοί αλοιφαδόροι ή παλμικά τριβεία αέρα. Η κίνηση τους δεν είναι παλμική.

Για να καταλάβεις τις διαφορές κοίτα εδώ

viewtopic.php?f=9&t=84

chillo έγραψε:
Επίσης, έχω βρει στο ebay αλοιφαδόρους με τα κλασικά χαρακτηριστικά, π.χ. ~900-3000 στροφές, 5-7 ταχύτητες κλπ, απο 40-60 ευρώ + καμια 25 € τα μεταφορικά (που αγγίζουν τις ελληνικές τιμές ανάλογων εργαλείων, χωρίς όμως τα περιφερειακά που προσφέρουν στο ebay) και πιθανόν σε κάτι τέτοιο να καταλήξω, αν δεν υπάρχει καμμία ένσταση απο τους ειδήμονες.


και εγώ το rotary από το ebay το πήρα αλλά όλα τα περιφερειακά (σφουγγάρια κτλ) ήταν ακατάλληλα για σωστή δουλειά. Παρόλα αυτά για αρχάριους προτείνω έναν παλμικό αλοιφαδόρο αφού είναι πολύ πιο εύκολος στην χρήση. (ο kestrel ουσιαστικά είναι ο μοναδικός με λογική τιμή αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμος περιμένουν παραλαβές).

chillo έγραψε:

Αλλά το ερώτημα είναι, γιατί να πάρω ειδικά αλοιφαδόρο και να μην πάρω ή να δανειστώ απο τον κολλητό έναν τροχό; Τα pads ταιριάζουν φαίνεται, αλλα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά αφου ούτε καν εχω δει αλοιφαδόρο. Δεν θα με βοηθήσει ο τροχός;


Ο τροχός δεν ρυθμίζει τις στροφές του οπότε δεν κάνει για γυάλισμα

chillo έγραψε:
Πού μπορώ να βρω Pads στην Ελλάδα;


Meguiars, Sonax, Autoglym όλοι έχουν πάρα πολύ καλά pads αλλά οι τιμές τους είναι πάρα πολύ υψηλές. (από Αγγλία λόγω ότι τα pads είναι ελαφριά μπορείς να φέρεις pads με πολύ λίγα μεταφορικά)

chillo έγραψε:
ΕΠίσης θα υπάρχει πρόβλημα με τον αλοιφαδόρο ή γενικά το γυάλισμα στα βαμμένα πλαστικά; Εννοώ για τους προφυλακτήρες ή τα προστατευτικά, που είναι στο χρώμα του αυτοκινήτου.
.


Τα βαμμένα πλαστικά γυαλίζονται κανονικά ΑΛΛΑ θέλει προσοχή να μην ζεσταθούν πολύ γιατί δεν έχουν την δυνατότητα να άγουν την θερμότητα τόσο γρήγορα όσο οι μεταλλικές επιφάνειες με αποτέλεσμα να είναι λίγο πιο ευαίσθητα. (μπορεί να τα παραζεστάνεις και να "ξεκολλήσεις" το χρώμα από πάνω. Αυτά ισχύουν με κανονικό αλοιφαδόρο (rotary) με έναν παλμικό είναι σχεδόν αδύνατο να "καταφέρεις" κάτι τέτοιο.

n-a-147 έγραψε:
Aυτο που ξέρω για τα πλαστικά ειναι οτι χαράσονται-χαλάνε οταν τα τριβεις με αλοιφαδορο...γι'αυτο και οι επαγγελματιες τα μασκαρουν με ταινια μασκαρισματος κατα το γυάλισμα -κερωμα...


Συνήθως μασκάρουν τις ακμές. Αυτό γίνεται γιατί οταν γυαλίζεις όταν φτάνεις στις ακμές γωνίες πατάει ένα πολύ μικρό κομμάτι από το σφουγγάρι σου και μπορεί να ζεστάνεις τοπικά το σημείο πάρα πολύ (με όλες τις δυσάρεστες συνέπειες κάτι τέτοιου (paint burn))

n-a-147 έγραψε:
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090413.p.siskeuistilbosis

Na και ο αλοιφαδορος που έλεγα απο το lidl...


ότι έγραψε και ο chillo. Αυτά τα μηχανήματα στερούνται δύναμη. Για ένα γενικό χαζογυάλισμα είναι καλύτερα από ότι με το χέρι....αλλά μέχρι εκεί μην περιμένετε θαύματα..



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2009 5:09 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
Λοιπόν αυτοί που έχω βρεί στο ebay και εκ πρώτης όψεως πληρούν τις προϋποθέσεις μας, είναι οι παρακάτω:
http://cgi.ebay.co.uk/3-In-1-CAR-POLISH ... 240%3A1308
που φαίνεται "τίμιο" και έχει αρκετά έξτρα, περιμένω απάντηση απο τον πωλητή για τα μεταφορικά, αν και είδα μετά πως θέλει 25 λίρες.

http://cgi.ebay.co.uk/AMAZING-Industria ... 240%3A1307
σήμερα θα του στείλω μήνυμα για τα μεταφορικά και βλέπουμε,

και τον Γερμανό εδώ, αστακός ο Γερμανός (aka πάνοπλος ;) )
http://cgi.ebay.co.uk/Top-car-boat-poli ... 240%3A1318
απο τα συμφραζόμενα, φαίνεται να έχει σκανδάλη soft start και κουμπί επιλογής ταχύτητας, αλλά τίποτα σίγουρο, προσπαθώ να βρω περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποιος ξέρει γερμανικά θα μας βοηθήσει...

Εικόνα

Rotary όλοι, αμα σιγουρευτώ και ξεμπερδέξω με τις γρατζουνιές θα κοιτάξω και για έναν orbital

Άκυρος τελικά ο Γερμανός, κάθε μήνα έχει τρεις αρνητικές για το μηχανάκι του, με περίπου 1000 θετικές βέβαια, αλλα αμα σου κάτσει δεν φαίνεται να βγάζεις άκρη.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 7:47 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
Μπορείτε να προτείνετε κάποιον απο τους δύο ή να κλείσω τα μάτια και να πατήσω το κουμπί;

1. http://cgi.ebay.co.uk/3-In-1-CAR-POLISH ... 240%3A1308
2. http://cgi.ebay.co.uk/AMAZING-Industria ... 240%3A1307


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 7:56 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
και τα δύο μηχανήματα μοιάζουν πάρα πολύ. Το δεύτερο είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που είχα πάρει εγώ από το ebay, το οποίο μου κάνει κάτι νερά. Το πρώτο το μόνο που με φοβίζει είναι ότι πάει μέχρι 8000 rpm (είναι πολλές οι στροφές :) και ίσως λέω ΙΣΩΣ να μην έχει μικρά βήματα)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 8:50 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
deathlok έγραψε:
και τα δύο μηχανήματα μοιάζουν πάρα πολύ. Το δεύτερο είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που είχα πάρει εγώ από το ebay, το οποίο μου κάνει κάτι νερά. Το πρώτο το μόνο που με φοβίζει είναι ότι πάει μέχρι 8000 rpm (είναι πολλές οι στροφές :) και ίσως λέω ΙΣΩΣ να μην έχει μικρά βήματα)

κι εγώ στα ίδια κολλάω, το 1ο μιλάει για μοτερ και δίνει και 2 χρόνια εγγύηση μόνο γι αυτό, αλλα 8k στροφές είναι λίγο περιεργο...
αν μου κρατήσει 2-3 χρόνια πάντως μηχανάκι σε τέτοια τίμή, χαλάλι. Θα τον αρωτήξω για τα steps.
το θέμα είναι να δουλεύει βέβαια σε αυτά τα 3 χρόνια κι όχι να κάθεται στο ράφι απλά :roll:
το 2ο βέβαια έχει την Αρτα και τα Γιάννενα συνοδευτικά,
τα pads αυτά πως τα βλέπεις, αξίζουν ή απλά θα έχω περισσότερη δουλειά να μπαλώνω τα λάθη τους;

Το θέμα πράγματι είναι να μάθουμε τον αλοιφαδόρο, όχι όμως να καταλήξουμε και βαφειάδες στο τέλος :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αλοιφαδόρου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2009 9:04 pm 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
το πρώτο κάνει και για τροχός και για πριόνι στα δίνει μαζί τα εξαρτήματα. :?
δεν νομίζω ότι είναι και το καταλληλότερο.
Τώρα για τα σφουγγάρια που δίνουν μαζί :roll: μάλλον θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλα,είναι απο τα βασικά η ποιότητα των pads.



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 189 [ 1884 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 189  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: